PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS paidia SOS


salloon
11-01-12, 11:56
KALHMERA EIMAI KAINOURIOS STO FORUM KAI THA ITHELA NA ZITISW THN BOHTHIA SAS GIATI TO XRYSOPSARO MOU EPEBIWNEI....
EXEI GURISEI STO PLAI ME KAMPULH PROS THN EPIFANIA TOU NEROU OTAN PROSPATHEI NA KOLYMPISEI KANEI ZBOURES GURW APO TON EAUTO TOU OPWS H ZBOURES KAI META KSANAKATHETE STON PITHMENA TO PSARI DEN FENETEG NA EXEI KAPOIES OULES H FTHORES GENIKOTERA...PLEASE HELP ME!!!!!

mikrosaquaristas
11-01-12, 12:01
Ωωωωω
δύσκολα τα πράγματα
κάνε μία αλλαγή νερού
αλλά να βάλεις αντιχλώριο

αλλαγές κάθε πότε κάνεις?

salloon
11-01-12, 12:05
mia fora thn bdomada se 15lt enydrio me filtro.

Dimitris77
11-01-12, 12:05
Δωσε λεπτομέρειες για το φίλτρο σου και για τις μετρήσεις νερού.

salloon
11-01-12, 12:13
to filtro mou einai gia 20lt enydrio me sfougkari kai anthraka tis metriseis den tis gnorizw...apoti diabasa sto forum prepei na promithetw alati...

janickrules
11-01-12, 12:15
15λ ειναι απελπιστικα λιγα φιλε μου...
κανε οτι σου πουν τα παιδια μηπως και σωθει,αλλα το κυριοτερο ειναι να καταλαβεις τα λαθη σου ωστε να μην τα επαναλαβεις αν θα ξαναπαρεις ψαρι...

διαβασε τα υπομνηματα στο site.

καλη συνεχεια!
-------------------------
α και γραφε ελληνικα αν γινεται!;)

Nick74
11-01-12, 12:53
ουτε αλατια ουτε πιπερια προς το παρον. Αυτα που θα κανεις αμεσα μπας και σωθει το ψαρακι ειναι
1. μια γενναια αλλαγη νερου
και αφου την κανεις
2. μια οσο ακριβεστερη περιγραφη γινεται του ενυδρειου σου και ολων των ρουτινων που ακολουθεις, τροφες, ταισμα κτλ κτλ

Α και μεχρι να παρεις απαντησεις ΜΗΝ ΤΑΙΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ, κανενα ψαρι δεν πεθανε απο ασιτεια

delta66
11-01-12, 13:21
to filtro mou einai gia 20lt enydrio me sfougkari kai anthraka tis metriseis den tis gnorizw...apoti diabasa sto forum prepei na promithetw alati...
Θα προτεινα να διαβασεις τα υπομνηματα στην κατηγορια αρχαριων μετα στην κατηγορια χρυσοψαρων και να προμηθευτεις καταλληλο ενυδρειο.

Αλλαγη νερου με νερο αποχλωριωμενο και σε θερμοκρασια ιδια με του ενυδρειου. Σιγα σιγα η εισαγωγη του το ενυδρειο.

Dimitris77
11-01-12, 14:21
Βασικα μπολι πρεπει να προμηθευτείς και οχι αλατι!!
Βρες κάποιον να σου δωσει βιολογικο υλικο απο στρωμενο φίλτρο και βαλτο στο φιλτρακι σου.

salloon
11-01-12, 15:48
paidia to nero einai panta apoxloriomeno pou bazw 10 stagones antixlorio se 1.5 litra nero sigkekrimena xrisimopoiw to sera aquatam.allagh nerou 1 fora thn ebdomada taisma mera para mera me trofh pou einai spirakia spirakia den einai filarakia.3 spiria tou dinw.to filtro to exw panw sto enydrio 1 mhna pisteuw pws tha exei kanei bakthria to sfougkari tou.paidia help giati to blepw kai to lipame to zwntano...

janickrules
11-01-12, 17:03
δεν εδειξε καποιο σημαδι πριν "αναποδογυρισει";
πες μας περισσοτερα!
πως να βοηθησουμε;
μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε!

το πρωτο που ερχεται στο μυαλο ειναι το πολυ μικρο ενυδρειο!

μετρησεις εχεις κανει;
εχει καποια σημαδια επανω του;
ποτε εφαγε τελευταια φορα;
δεν κολυμπαει καθολου;

delta66
11-01-12, 17:11
Γραφε ελληνικα, τα ματακια μας :smt120
(Ειναι κανονισμος;))

salloon
11-01-12, 17:11
μολισ γυρισα απο το pet shop και μου ειπαν το το ψαρι μου εχει καρκινο και δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα.... :(

janickrules
11-01-12, 17:16
καλυτερα να μας πεις εδω περα (υπαρχουν καποια παιδια εδω,με τεραστια εμπειρια) καποια στοιχεια και να αφησεις τον πετσοπα,ο οποιος θα σου πει οτι να'ναι για να σε ξεφορτωθει,αλλα και για να εξασφαλισει ακομη μια μελλοντικη αγορα απο εσενα!
μονο που πολυ θα ηθελα να ηξερα τι θα σου πει,οταν θα χασεις και αλλα ψαρια,τηροντας τις ανυπαρκτες συμβουλες του!

απαντησε λιγο αν θες στα παραπανω!
ισως ειναι αργα,αλλα:

1)ποτε δεν ξερεις
2) θα μαθεις καποια πραγματα,ωστε να μην κανεις καποια λαθη που μπορει να εκανες!

beeromixalhs
11-01-12, 17:26
swimbladder λογικά http://www.fishdoc.co.uk/faq.html#Anchor-50524
κακή ποιότητα νερού και κακή διατροφή. Κάνε αλλαγές και τάισε με αρακά αν και δε πιστεύω πως έχει ελπίδες το ψαράκι :(
-------------------------
μολισ γυρισα απο το pet shop και μου ειπαν το το ψαρι μου εχει καρκινο και δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα.... :(

τη καρκίνο και μ*&^&*%^ (και ας φάω κάρτα) από τους άσχετους πετσοπάδες :smt013:smt013:smt013:smt013:smt013

delta66
11-01-12, 17:32
τη καρκίνο και μ*&^&*%^ (και ας φάω κάρτα) από τους άσχετους πετσοπάδες :smt013:smt013:smt013:smt013:smt013
Ηρεμα βρε παιδι μου.
Μπορει να εκανε βιοψια :D

beeromixalhs
11-01-12, 17:39
Ηρεμα βρε παιδι μου.
Μπορει να εκανε βιοψια :D

ναι του βρήκε και ζάχαρο :D:D:D

delta66
11-01-12, 17:43
ΟΚ ας μην αστειευτουμε αλλο με το προβλημα.
Αυτο εδω φτανει νομιζω:
swimbladder λογικά http://www.fishdoc.co.uk/faq.html#Anchor-50524
κακή ποιότητα νερού και κακή διατροφή. Κάνε αλλαγές και τάισε με αρακά αν και δε πιστεύω πως έχει ελπίδες το ψαράκι :(

salloon
11-01-12, 19:46
Σας ευχαριστω ολουυς για το ενδιαφερον που δειξατε, αποφασισα να αφισω το ψαρακι μου ετσι προσ το παρων σημερα και αυριο θα βρασω να του δοσω μπιζελι.

Πάνος
11-01-12, 21:55
swimbladder λογικά http://www.fishdoc.co.uk/faq.html#Anchor-50524
κακή ποιότητα νερού και κακή διατροφή. Κάνε αλλαγές και τάισε με αρακά αν και δε πιστεύω πως έχει ελπίδες το ψαράκι :(
-------------------------


τη καρκίνο και μα****κίες (και ας φάω κάρτα) από τους άσχετους πετσοπάδες :smt013:smt013:smt013:smt013:smt013
μακαρι να παει καλα το ψαρι..... κανε οτι σου ειπε ο μιχαλης!

υ.γ. πες του πετσοπα "αγαπουλα, πουλα.....το πετσοπαδικο κι εχει θεσεις σε ογκολογικα νοσοκομεια"...:D
καμια φορα απλα δεν εχουν το Θεο τους!!!! zw

Nick74
12-01-12, 00:41
Τι ειχε το ψαρι? καρκινο? αν σου πω που να πεις στον πετσοπα να παει θα φαω σιγουρα μπαν (και διαβαζουν και ανηλικοι)


Ακου, κανε μια γενναια αλλαγουλα στο νερο, δωστου και το μπιζελακι αυριο και παρτου και καμια βιταμινουλα το πολυ και πες στο μ... τον πετσοπα πως θες τις βιταμινες επειδη του κανεις χημιοθεραπεια

delta66
12-01-12, 01:10
Παντως αν ητανε απλως μια μαντεψια απο τον πετσοπα χωρις να ζυγισει τα συμπτωματα, δεν μπορω να πω οτι δεν πηγε με τα σιγουρα.
Τα νιτρικα (που συσσωρεύονται σε τοσο μικρα ενυδρεια με τοσο ρυπογονα ψαρια) ειναι μια σοβαρη αιτια για καρκινογεννεσεις.

salloon
13-01-12, 00:52
παιδιά παροτι εχω στεναχοριθεί με το ψαράκι μου τα σχόλια σας με έκαναν πραγματικά να λυθώ στα γέλια:):):)

απ'ότι βλέπω έχουν πριστεί και τα βράνχια του και είναι και κόκκινα....

Nick74
13-01-12, 01:02
κοκκινα βραγχια? κανε ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΓΑΛΗ αλλαγη νερου πριν αρχισουν οι αιμοραγιες (αν δεν εχουν ηδη αρχισει οι εσωτερικες)






μετα ψαξε να βρεις μπολι και δε θες ουτε θεραπειες ουτε τπτ, νερο καθαρο θελει, το ψαρι εχει δηλητηριαστει απο αμμωνια

Efh
13-01-12, 01:05
λοιμωξη απο αμμωνια.....απλα τα πραγματα..

delta66
13-01-12, 01:07
ΑΜΜΩΝΙΑ - Τι είναι και πως την αντιμετωπίζω; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756)

Nick74
13-01-12, 01:09
ρε παιδια, δεν ειναι τοσο δυσκολο να ψαξτε να βρειτε λιγη βρωμα απο ενα φιλτρο που δουλευει...

τοσο δυσκολο σας ειναι να βαλτε μια αγγελια?

janickrules
13-01-12, 15:11
γρηγορα μπολι!
κανε σιγουρα και αλλαγες νερου!

salloon
13-01-12, 21:46
τι είναι το μπόλι?

beeromixalhs
13-01-12, 22:10
κάνε ένα κόπο και διάβασε το φορουμ ειδικά στους αρχάριους γλυκού νερού http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34.
αυτό είναι το μπόλι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934

salloon
15-01-12, 18:59
το ψαράκι μου τελικά δεν τα κατάφερε... χθές που πήγα να πάρω άνθρακα απο το pet shop είπα τον υπεύθινο τοθ μαγαζιο να μοθ κοψει λίγο σφουγκάρι απο τα δικα του φιλτρα και αρνήθικε λεγοντας μου πως το ενυδριο μου μετα απο ενα μήνα εχει κάνει τα απαρέτητα βακτήρια που χρειάζεται και αμέσος με παροτρινε στα τεχνικά βακτήρια σε περίπτοση που ηθελα οπωσδηποτε να πάρω

παρεπιπτοντος χθές καθάρισα το φίλτρο μου και δεν άλλαξα ολο τον άνθρακα άφισα μεσα περιπου το 20% απο τον παλιό.έπραξα σςστά???

Nick74
16-01-12, 15:43
Κριμα... τεσπα εσυ τουλαχιστο προσπαθησες να το σωσεις αλλα ο πετσοπας νικησε.
Το οτι αρνηθηκε να σου δωσει λιγο μπολι ενω εισαι πελατης -που στην ουσια εσυ ησουν αυτος που θα ρισκαρε να βαλει αυτο το πραμα στο ενυδρειο του- και σε παροτρυνε να αγορασεις μ!#@$!ες απλα δειχνει το ποιον του εν λογο μαγαζιου


btw ο ανθρακας που κολλαει?

salloon
16-01-12, 15:56
Απλά ροτάω αν έκανα σωστά που άφησα λίγο μέσα απο τον παλίο. :confused:

beeromixalhs
16-01-12, 16:04
Απλά ροτάω αν έκανα σωστά που άφησα λίγο μέσα απο τον παλίο. :confused:

καθόλου δεν έπρεπε να αφήσεις δε σου χρειάζεται. Βγάλε τον και βάλε http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=2851

janickrules
16-01-12, 16:43
τον ανθρακα τον βγαζεις εντελως!
καθαριζεις το ενυδρειο!
το ξαναστηνεις προσεκτικα απο την αρχη!
το φυτευεις!
βαζεις μπολι.

και αμεσως μετα βαζεις ενα apple snail!
μην σου φαινεται "γελοια" η επιλογη!
ειναι απιστευτα!

μετα απο μερικους μηνες που θα ωριμασει ο βθος,το συζηταμε για καμια γαριδουλα!


παντως για χρυσοψαρο,μονο σε πολλα λιτρα!


καλη συνεχεια και μην απογοητευεσαι...

ο πετσοπας εφταιγε!:smt093