PDA

Επιστροφή στο Forum : Hyphessobrycon Flammeus


kostasz87
09-01-12, 22:23
Καλησπέρα....
Έχω στην κατοχή μου ένα κοπαδάκι 12 ατόμων από αυτά τα ψαράκια (παρεμπιπτόντως είναι πανέμορφα) αλλά πέρα από τις συνθήκες που ζουν θέλω να προσεγγίσω και το περιβάλλον που ζουν τόσο οπτικά αλλά και για να νιώθουν άνετα.......
Το πρόβλημα είναι ότι όπου έχω ψάξει να βρω πληροφορίες για τις περιοχές που ζουν βρίσκω μόνο ότι ζουν σε ποτάμια περιμετρικά του Ρίο ντε Τζανέιρο αλλά θέλω να βρω κάτι πιο συγκεκριμένο π.χ.κάποιον χάρτη με τα ποτάμια ή οποιαδήποτε αναλυτικότερη πληροφορία....(με εικόνες κ.τ.λ.).
Έχει κανείς κάτι υπ' όψιν του?
Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει με links, βίντεο, εικόνες κ.τ.λ. θα το εκτιμούσα.....:rolleyes:

delta66
10-01-12, 01:28
Ισως προς το παρον σε βοηθησει αυτο

Tank Setup

As it's commercially bred in such huge numbers, it is adaptable and will do well in most tanks. It does look particularly effective in a heavily-planted arrangement, though, and can appear a little washed out in very spartan setups.

If you really want to see it at its best, you could set up a biotope tank. Use a substrate of river sand and add a few driftwood branches (if you can't find driftwood of the desired shape, common beech is safe to use if thoroughly dried and stripped of bark) and twisted roots. A few handfuls of dried leaves (again beech can be used, or oak leaves are also suitable) would complete the natural feel. Allow the wood and leaves to stain the water the colour of weak tea, removing old leaves and replacing them every few weeks so they don't rot and foul the water. A small net bag filled with aquarium-safe peat can be added to the filter to aid in the simulation of black water conditions. Use fairly dim lighting.http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Hyphessobrycon&species=flammeus&id=469

Κι αυτο :grin:
IKw_nFAEHrI

kostasz87
10-01-12, 18:58
Έψαξα και βρήκα ότι έχουν βρεθεί και στον Rio Parana τα συγκεκριμένα ψαράκια και επίσης έμαθα ότι στον ίδιο ποταμό έχουν βρεθεί και οι ancistrus cirrhosus που είναι και οι συγκάτικοι τους στο ενυδρείο....:smt052
Ακόμη έμαθα ότι είναι και είδος υπό εξαφάνιση....:mad:

Οπότε σιγά σιγά θα συλλέξω πληροφορίες γι' αυτό το ποτάμι και βλέπουμε.

Υ.Γ.:Στο βίντεο τι βλέπουμε???

beeromixalhs
10-01-12, 19:03
Υ.Γ.:Στο βίντεο τι βλέπουμε???

ένα ψαρομάλλι να μπαίνει σε βουρκόνερα και καμιά 50αρια άτομα να τον κοιτάζουν :D:D:D:D:D:D:D:D:D

kostasz87
10-01-12, 19:05
Καλά το είχα το καταλάβει εγώ....:smt012

Παναγιώτης Κ
10-01-12, 19:07
ένα ψαρομάλλι να μπαίνει σε βουρκόνερα και καμιά 50αρια άτομα να τον κοιτάζουν :D:D:D:D:D:D:D:D:D

Δεν το'πες καλά!

Στο βίντεο βλέπουμε ένα ψαρομάλη γυμνό ο οποίος αντί για τη θάλασσα μπερδεύτηκε και πήγε στο ποτάμι για μπάνιο(εξού και η γύμνια) ο οποίος είπε εφόσον είμαι εδώ δεν ρίχνω και ένα ψάρεμα μπροστά στους θαυμαστές μου να με δουν να με καμαρώσουν και να με βγάλουν οι ειδήσεις στο σοβαρό κανάλι STAR!

έεεε το βρήκα??:grin:

kostasz87
11-01-12, 12:00
Ξέρει κανείς κανένα link με λίστα ειδών από rio parana?

janickrules
11-01-12, 12:19
ένα ψαρομάλλι να μπαίνει σε βουρκόνερα και καμιά 50αρια άτομα να τον κοιτάζουν :D:D:D:D:D:D:D:D:D


Καλά το είχα το καταλάβει εγώ....:smt012



Δεν το'πες καλά!

Στο βίντεο βλέπουμε ένα ψαρομάλη γυμνό ο οποίος αντί για τη θάλασσα μπερδεύτηκε και πήγε στο ποτάμι για μπάνιο(εξού και η γύμνια) ο οποίος είπε εφόσον είμαι εδώ δεν ρίχνω και ένα ψάρεμα μπροστά στους θαυμαστές μου να με δουν να με καμαρώσουν και να με βγάλουν οι ειδήσεις στο σοβαρό κανάλι STAR!

έεεε το βρήκα??:grin:



χαχαχαχαχαχ!:D:D:D:D:D

delta66
11-01-12, 13:30
Στο βιντεο βλεπουμε το "βιοτοπο" που ζουν τα ψαρια και για αυτο εχουν φτασει να ειναι υπο εξαφανιση :D

kostasz87
11-01-12, 19:15
Στο βιντεο βλεπουμε το "βιοτοπο" που ζουν τα ψαρια και για αυτο εχουν φτασει να ειναι υπο εξαφανιση :D

Πλέον δεν μου φαίνεται και πολύ περίεργο που δεν βρίσκω πολλές πληροφορίες.
Αλλά ο επιμένων νικά.
Προσπαθώ να βρω πληροφορίες για είδη κ.τ.λ. που ζουν στο rio parana αλλά και εκεί οι εικόνες που βλέπω περιέχουν ακόμη και καράβια...:smt108