PDA

Επιστροφή στο Forum : Γειά σε όλους


Νίκος
14-06-04, 19:30
Γειά σας. Χαίρομαι πολύ που
σας βρήκα. 'Εχω ένα ενυδρείο 400 λ. με 4 δίσκους μεγάλους και ένα πιό μικρό, 3 κλόουν, καρδινάλιους και πολλά φυτά.Μή ρωτήσετε ποιά δε ξέρω. Μή ρωτήσετε για μετρήσεις έχω πάρει τα τεστ και δε ξέρω να τα χρησιμοποιώ και από ότι κατάλαβα ούτε οι μαγαζάτορες. Έχω δύο φίλτρα τα μεγάλα της RENA συν το βοηθητικό μέσα στο ενυδρείο της JUWEL. Από σας πρωτοάκουσα(διάβασα) πως είναι καλό να αλλάζω το 30% του νερού κάθε εβδομάδα. Μπορώ να το κάνω όταν δεν έχω R.O. ; Με νερό της βρύσης που απλά το φέρνω σε θερμοκρασία ενυδρείου και ρίχνω αντιχλώριο;Τους δίσκους τους έχω 4 μήνες δείχνουν να είναι καλά και μή πέσετε όλοι να με φάτε σας λέω από πριν πως από σας πρωτοενημερώθηκα.

nkarvounis
14-06-04, 20:58
Καλώς ήρθες

Θα σου πώ τα γνωστά .... Διάβασμα ... διάβασμα και .... μιας και δεν το ανέφερα +-4 +-4 +-4 +-4.


Το ότι τα ψάρια σου δείχνουν οκ, δεν πάει να πεί ότι είναι και πραγματικά οκ , αν και υπάρχουν αρκετοί δισκάδες εδώ που μπορούν να σε βοηθήσουν.

διάβασε και ρώτα όπου έχεις απορείες, εδώ είμαστε όλοι για να βοηθήσουμε!!!!!!!! :wink:

Καλό θα ήταν να κατευθυνθείς πρός την αγορά R/O, Ι.Μ.Ο. πάντα :!:
δες στο Internet υπάρχουν καλές τιμές.

:idea: κάνε μια μεγαλύτερη παρουσίαση του ενυδρείου σου εξοπλισμός, υλικά κπλ...

και πάλι ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ -+5

Νίκος
14-06-04, 21:43
Ευχαριστώ!!!!! Αισθάνομαι ήδη καλύτερα. Τί είναι το Ι.Μ.Ο; Τί να πάρω πρώτο R.O , κάτι να κρυώνει το νερό (γιατί ήδη φτάνει στους 31), λάμπα UV, ξέρω τα χρειάζομαι όλα αλλά ποιό έχει προτεραιότητα; Τώρα πως να κάνω τις αλλαγές νερού και κάθε πότε; Και πάλι ευχαριστώ!

kroud
14-06-04, 22:12
Καλως ηρθες!!! :)
Μεγαλωνει το club anniva... :wink:

Το R.O ειναι η καλυτερη λυση και θα ελεγα και απαραιτητη.Αν περισσευουν καποια χρηματα καλο θα ειναι να παρεις μια συσκευη.

Προς το παρον συνεχισε τις αλλαγες που κανεις με νερο βρυσης και αν μπορεις να το μοιρασεις με απεσταγμενο νερο θα ειναι ακομα καλυτερα.

Για κρυο νερο... chiller! Αν και οι δισκοι τα καταφερνουν καλα και στις υψηλες θερμοκρασιες.Καλο θα ειναι καποια στιγμη να το βαλεις και αυτο στο προγραμμα σου.

UV αστην προσωρινα.Δωσε προτεραιοτητα στα υπολοιπα.

Με βαση τα λιτρα που εχεις και τα ψαρια 30% καθε εβδομαδα ειναι καλα.Φυσικα αυτο εχει να κανει και με την συχνοτητα που ταιζεις τα ψαρια, οπως και την ποιοτητα της τροφης.

Οποια αλλα απορια εχεις εδω ειμαστε. :wink:

Νίκος
14-06-04, 23:08
Ευχαριστώ, δε το πιστεύω ότι έχω κιόλας απαντήσεις. Νομιζα πως εγω και αλλοι πεντεξι ενδιαφέρονται τοσο πολυ για τα ενυδρεια και ειναι θαυμα τό ότι σας βρήκα. τα μονα σχολια που ακούω όταν ασχολουμε μέ τό ενυδρείο ειναι τού τύπου γιατί δέν τά κάνω ψαρόσουπα κ.τ.λ. καταλαβαίνετε λοιπόν τη χαρά μου όταν σάς βρήκα!

lasal
15-06-04, 02:24
'Εχω ένα ενυδρείο 400 λ.
Καλώς ήρθες Νίκο
Θέλω να προσθέσω και γω λίγα πράγματα.
Επειδή το ενυδρείο σου ειναι 400άρι ΚΑΙ με δίσκους θέλεις αρκετό νερό κατά την αλλαγή.
Το λιγότερο 133 λίτρα.
Λέω λιγότερο γιατί αυτοί που κάνουν αναπαραγωγές κάνουν περισσότερες αλλαγές νερού και σε μεγαλύτερες ποσότητες.
Οπότε το 1/3 του νερού την εβδομάδα δές το σαν όριο το οποίο δεν πρέπει ποτέ να αμελήσεις.

Οι συσκευές RO που "περπατάνε" έχουν παροχή τα 150 λ/24ωρο.
Δηλαδή ίσα που σε καλύπτουν.
Μια τέτοια συσκευή θα σε καλύψει μόνον αν έχεις και κάποιο αποθηκευτικό χώρο πχ βαρελάκι, για να μαζεύεις μια ποσότητα απο το νερό.
Αν είχες λιγότερα λίτρα θα έφθανε η συσκευή για να βάλεις απευθείας νερό.
Οσοι βάζουν απευθείας νερό θέλουν μέσο όρο 5,5 ώρες για να προσθέσουν το νερό.
Ομορφο το ενυδρείο σου Νίκο.
Θα μπορούσε να έχει κάποιο background πχ μαύρο χαρτόνι ούτως ώστε να έχει μεγαλύτερες αντιθέσεις.
Δες εδώ.
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1331
Και πάλι καλώς ήρθες στην παρέα μας. -+5
και καλό +-4

Νίκος
15-06-04, 13:24
Νά βάζω σέ κάθε αλλαγή nitrivec? aqutan βαζω. Τήν αεραντλια να τήν κλέισω? κάπου τό διαβασα και αυτό.

kroud
15-06-04, 13:47
Η αεραντλια δεν σου χρειαζεται.Μονο αντιχλωριο θα βαζεις και τιποτα αλλο.

TAN
15-06-04, 13:47
Καλος ηρθες Νικο. :wink: Α
παρετιτα πρεπει να παρεις test για ph,kh,gh, για να δουμε που βρισκεσαι
απο μετρησεις.
Η αγορα RO οπως σου ειπαν και τα παιδια παραπανω ειναι απαρετιτη και
μονοδρομος αν θελεις να εχεις καλα αποτελεσματα και το καλυτερο
δυνατο περιβαλον για τα δισκακια σου.wink:
Για πες μου τα δυο εξωτερικα rena πιο μοντελο ειναι και με τι κατευθινση τα εχεις βαλει στο ενυδρειο?

Νίκος
15-06-04, 14:18
Τα φίλτρα γράφουν απανω Rena filtar xp3 230-240v 50Hz 19w σάς φωτισα? Αν κατάλαβα καλά τήν ερώτηση εχω το ενα αριστερά νά χτυπαει προς τά έξω καί το αλλο στήν άλλη άκρη δεξιά νά χτυπάει πίσω στο τζάμι.(ετσι τυχαια χωρις κανένα λογο..)Τα τεστ τα εχω αλλα δεν ξερω να τα χρησιμοποιώ μέ ακρίβεια.

TAN
15-06-04, 16:44
Ποιος σου πρωτινε 2 εξωτερικα φυλτρα?
με το ενα rena xp3 που δινει 1350 l/h
και το εσωτερικο της juwel θα ησουν καλυμενος .

Τα τεστ τα εχω αλλα δεν ξερω να τα χρησιμοποιώ μέ ακρίβεια
Πες μας που κολισες να βοηθισουμε. :wink:
Ποιας εταιριας ειναι?

Νίκος
16-06-04, 12:50
Δέν μού πρότεινε τά δυο φιλτρα κανεις, εγώ τό σκεφτηκα γιά καλύτερα. Στό ενα εχω τύρφη που τήν αλάζω καθε μήνα. Μήπως χρειάζετε νωρίτερα? Τά τέστ ειναι της aquarium pharmacuticals το pH πρέπει νά είναι στό 7 μέ 7,2 καί δεν ξέρω νά χρησιμοποιησω το αλλο που είναι GH&KH. Eυχαριστώ.

kroud
16-06-04, 14:15
Δεν υπαρχει λογος να εχεις ενα εσωτερικο και 2 εξωτερικα.Θα μπορουσες να εχεις παρει R.O με τα χρηματα του φιλτρου.
Κρατα το ενα εξωτερικο (γιατι τγα φιλτρα της JUWEL μετα απο ενα χρονικο διαστημα υπολειτουργουν)και το αλλο αστο σε μια γωνια και δεν θα παει χαμενο στο μελλον.

Την τυρφη να την αλλαζεις καθε μηνα για να εισαι σιγουρος.

Τά τέστ ειναι της aquarium pharmacuticals το pH πρέπει νά είναι στό 7 μέ 7,2 καί δεν ξέρω νά χρησιμοποιησω το αλλο που είναι GH&KH.

Εφοσον ξερεις να χρησιμοποιεις το ph test δεν μπορω να καταλαβω γιατι δυσκολευεσαι στα αλλα.Διαβασε τις οδηγιες.
Αν και δεν χρησιμοποιω GH&KH απο την συγκεκριμενη εταιρια,φανταζομαι οτι προσθετεις σταγονες μεχρι να αλλαξει το αρχικο χρωμα σε καποιο αλλο(πρασινο,πορτοκαλι κτλ..).Ταυτοχρονως μετρας της σταγονες που προσθεσες και βρισκεις τη σκληροτητα.Αν δηλαδη αλλαξε χρωμα στην 5η σταγονα το εχεις 5GH.To ιδιο πρεπει να συμβαινει και στο KΗ

Καλυτερα ομως διαβασε τις οδηγιες και αν κατι δεν καταλαβαινεις πες το μας.

Απο νιτρικα(ΝΟ3) και νιτρωδη(ΝΟ2) πως παμε?Αν δεν εχεις test να πας να παρεις γιατι ειναι πολυ πιο σημαντικα απο τη σκληροτητα.ιδιαιτερα τωρα που εισαι στα αρχικα σταδια.

lasal
16-06-04, 14:25
καί δεν ξέρω νά χρησιμοποιησω το αλλο που είναι GH&KH. Eυχαριστώ.
Γειά σου Νίκο
Τεστ GH= προσθέτεις 5 ml νερό απο το ενυδρείο στον δοκιμαστικό σωλήνα
Επειτα αρχίζεις και ρίχνεις μια μια σταγόνες κουνώντας το ελαφρά και θα τις μετράς.
Το αρχικό χρώμα ειναι πορτοκαλί μόλις γίνει πράσινο τότε σταματάς.
Οσες σταγόνες έχεις μετρήσει αντιπροσωπεύουν τους βαθμούς σκληρότητας GH.
Το ίδιο θα κάνεις με το ΚΗ.
Με την διαφορά ότι παίρνει χρώμα μπλέ και καταλήγει σε ανοιχτό κίτρινο
Τόγραψα βιαστικά......λόγω δουλειάς ;)
ΥΓ.
http://209.15.53.70/techsheet.asp?product_id=125

Νίκος
16-06-04, 15:37
Ειστε πολύ μαγκες. Μολις μετρησω ξαναγραφω.

johnny98130
16-06-04, 15:50
Να πω και εγώ στο φιλο μας το Νικο καποια πράγματα:

1) Για την R.O. σου ειπαν τα παιδια παραπάνω. Χρειάζεται απλά ειναι ακριβή. Κοιτα και λιγο το www.premiumaquatics.com. Εχει πολυ καλα προιόντα και σε καλες τιμες.
2) Για την αεραντλία. Συμφωνω να την κλείσεις αλλα δες για ενδεχόμενο λαχανιασμα των δίσκων τα πρωινα. Πολλοι βάζουν το βράδυ για 2 ωρες την αεραντλία για να διώξουν επιπλέον CO2 που παράγεται το βράδυ.
3) Το τρίτο φιλτρο βγάλτο οπωσδήποτε διότι προκαλει επιπλέον κίνηση του νερου που ο δίσκος δεν την θελει. Ουτε ομως και τα φυτά σου την θέλουν διοτι φεύγει το διοξείδιο.
4) Εγώ διαφωνω με τον νικο(KROUD) στο θεμα της UV. Συμφωνω ότι η χρηση της UV εχει και μειονεκτήματα όμως πιστευω πως συνολικά βοηθάει ειδικα όταν εισαι απειρος χομπιστας και θέλεις να προλάβεις τα δυσάρεστα.

Νίκος
16-06-04, 23:04
Στό GH το χρώμα ήταν στη πρώτη σταγόνα λαδί ανοιχτό, σε κάθε σταγόνα σκούραινε και στη δέκατη φάνηκε καθαρό πράσινο. Στο ΚΗ τα πράγματα ήταν πιό καθαρά στην έκτη σταγόνα έγινε κίτρινο.Απόψε θα μου φέρουν τα άλλα τεστ και θα σας πω.

Νίκος
16-06-04, 23:08
Α, ξέχασα να σας πώ πως έχω βάλει επιπλέον δύο λάμπες της Arcadia με τους μετασχηματιστές της, κόκκινες για τα φυτά. Ανάβουν σταδιακά από τις 11 το πρωί, στις 12 έχουν ανάψει όλες και κλείνουν σταδιακά από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 11.

kroud
17-06-04, 00:05
4) Εγώ διαφωνω με τον νικο(KROUD) στο θεμα της UV. Συμφωνω ότι η χρηση της UV εχει και μειονεκτήματα όμως πιστευω πως συνολικά βοηθάει ειδικα όταν εισαι απειρος χομπιστας και θέλεις να προλάβεις τα δυσάρεστα.

Kroud:UV αστην προσωρινα.Δωσε προτεραιοτητα στα υπολοιπα.


Εγω δεν ειπα να μην βαλει UV.Απλα πρεπει να δωσει προτεραιοτητα στο R.O που εχει περισσοτερα "προτερηματα" και στο chiller που και αυτο εχει την τιμητικη του.
Αν και ειχαμε συζητησει παλιοτερα για την UV... http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?p=7548&highlight=#7548

lasal
17-06-04, 03:07
Στό GH το χρώμα ήταν στη πρώτη σταγόνα λαδί ανοιχτό, σε κάθε σταγόνα σκούραινε και στη δέκατη φάνηκε καθαρό πράσινο. Στο ΚΗ τα πράγματα ήταν πιό καθαρά στην έκτη σταγόνα έγινε κίτρινο.Απόψε θα μου φέρουν τα άλλα τεστ και θα σας πω.
Οπότε
GH=10
KH=6
Νίκο ριξε μια ματιά εδώ
http://www.brainyday.com/jared/aquarium/discus/
και για μετρήσεις εδώ
http://www.brainyday.com/jared/aquarium/tank.htm
και καλή......όρεξη ;)

Νίκος
17-06-04, 18:27
Μέ έχετε κανει ανω κάτω. Εβαλα Χρονοδιακόπτη νά ανοίγει η αντλία 2 μέ 5 τό πρωί, έβγαλα τό δεύτερο φίλτρο, σύν οτι κάθομαι πρωτη φορά στά 37μου μπροστά σέ ένα κομπιούτερ καί γράφω (μέ δυσκολία). Αλλά είναι καί η πρώτη φορά πού εμπιστεύομαι τόσο κάπιους και μάλιστα χωρίς νά σάς έχω δεί ποτέ. ..Αυτή η ζωή δέν θά πάψει ποτέ νά μέ εκπλησει..

koulio
17-06-04, 18:36
Μέ έχετε κανει ανω κάτω. Εβαλα Χρονοδιακόπτη νά ανοίγει η αντλία 2 μέ 5 τό πρωί, έβγαλα τό δεύτερο φίλτρο, σύν οτι κάθομαι πρωτη φορά στά 37μου μπροστά σέ ένα κομπιούτερ καί γράφω (μέ δυσκολία). Αλλά είναι καί η πρώτη φορά πού εμπιστεύομαι τόσο κάπιους και μάλιστα χωρίς νά σάς έχω δεί ποτέ. ..Αυτή η ζωή δέν θά πάψει ποτέ νά μέ εκπλησει..

[off topic] ακομα δεν εχεις παθει τιποτα εδω που εμπλεξες. αμα σου εμφανιστει και το μικροβιο για ακομα 1,2,3,4,5,6 ...κτλ ενυδρεια και να μην εχεις χωρο και οτι αλλη δυσκολια που να μην μπορεις να τα κανεις.
εκει να δεις γελια και κλαματα. :D :D :D . ολοι ετσι την εχουμε πατησει αστα.

sot-zoe
17-06-04, 18:41
χαχαχαχαχαχαχα :lol: :lol: :lol:
Και που να μας δεις κιολας , τοτε θα απορεις ακομα περισοτερο +-6
Αυτο ομως παει να πει οτι κανεις κατι το οποιο σε ευχαριστει και εμπιστευεσε ατομα τα οποια νομιζω εχεις τσεκαρει οτι σου λενε τα σωστα πραγματα.
Να σου πω ομως κατι σχετικα με το χομπυ που διαλεξες , δεν υπαρχει περιπτωση να το βαρεθεις ποτε σου , γιατι εχεις τοσες παραλλαγες , που μoλις βαρεθεις το ενυδρειο σου ετσι οπως ειναι τωρα , θα εχεις παντα την δυνατοτητα να το αλλαξεις , και ξανα και ξανα .
Ασε που ειμαι σιγουρος οτι ουτε και σε εσενα θα αρκει ενα ενυδρειο μετα απο λιγο καιρο :wink:

kroud
17-06-04, 22:49
Να σου πω ομως κατι σχετικα με το χομπυ που διαλεξες , δεν υπαρχει περιπτωση να το βαρεθεις ποτε σου , γιατι εχεις τοσες παραλλαγες , που μoλις βαρεθεις το ενυδρειο σου ετσι οπως ειναι τωρα , θα εχεις παντα την δυνατοτητα να το αλλαξεις , και ξανα και ξανα.

Σωστο αυτο αλλα οχι τους δισκους.... :wink:

Νίκος
18-06-04, 20:24
Ήδη είναι να πάρω ένα ενυδρείο ενός φίλου που το δίνει γιατί θέλει να κάνει μεγαλύτερο θαλασσινό. Είναι 120 λίτρα, μπορώ να φτιάχνω από εκεί νερό για το μεγάλο και αν ναί πώς; Μή ξεχνάτε ήδη έχω ένα φίλτρο και κάθεται. Κάπου εδώ μέσα είδα μία φότο με ένα ανεμιστηράκι να χτυπάει το νερό. Θα κάνει δουλειά στα 400 λίτρα; Έχω ένα τέτοιο για τον ενισχυτή.

kroud
18-06-04, 20:45
Μην μπλεξεις με τετοια σκηνικα.
Στα 400 λιτρα δεν θα εχεις ιδιαιτερο προβλημα αν υπαρχει ενα κλιματιστικο μεσα στο σπιτι.
Δεν μεταβαλλεται τοσο ευκολα η θερμοκρασια σε τοσα λιτρα.
Το δικο μου 500αρη μεχρι στιγμης δεν εχει ξεπερασει τους 28C.
Φυσικα παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες γι'αυτο.Η τοποθεσια του ενυδρειου,η εσωτερικη θερμοκρασια του σπιτιου που εχει να κανει με την περιοχη και την τοποθεσια του σπιτιου κτλ..
Ελπιζω να μην ειναι το ενυδρειο σε σημειο που να το βαραει ηλιος.

Νίκος
18-06-04, 21:11
Το ενυδρείο δεν το χτυπάει ο ήλιος, είναι μεσα στο γραφείο στη σχολή χορού που έχω. Έχουμε ανοιχτές τις πόρτες γιατί μόνο εδώ μπορούμε και καπνίζουμε οπότε δεν μπορώ να βάλω το κλιματιστικό. Η θερμοκρασία του νερού φτάνει τους 31 βαθμούς και φοβάμαι για τα φυτά που ήδη κάποια δείχνουν να χαλάνε. Παρ'όλα αυτά οκ δεν ασχολούμαι με το ανεμιστηράκι. Απλά σκέφτηκα πως προτιμώ (αν έκανε δουλειά) να φέρω τη θερμοκρασία του ενυδρείου στους 28 και ας με άφηνε ο ενισχυτής στα μισά του πάρτυ.
Ευχαριστώ.

Giorgos
18-06-04, 23:30
Υπάρχει πάντα η λύση της ψύξης του ενυδρείου χρησιμοποιώντας τα ανεμιστηράκια από pc (coolers - 12V) συνδέοντάς τα σε έναν απλό μετασχηματιστή (για ραδιόφωνάκια).
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=2329

kroud
19-06-04, 13:50
Σ'αυτη τη περιπτωση ενα chiller ειναι η ιδανικη λυση αλλα οταν κλεινει η σχολη θα μπορουσες να εβαζες το κλιματιστικο του γραφειου σου να δουλευει.
Αμα δεις και ξεπερναει του 30 κανε μια αλλαγη νερου.
Βλεπεις δισκοι,φυτα και θερμοκρασια δεν πανε μαζι.
Κανε ενα κοπο και διαβασε το υπομνημα "Καταλληλα φυτα για δισκους".

Νίκος
19-06-04, 14:40
Τό διάβασα αλλά θά περάσει καιρός μέχρι νά τά μάθω. Τί σημαίνει νά είσαι μέλος εδω? Κάνω καλά πού ρωτάω σέ αυτή τη σελίδα? Κανετε συναντήσεις? Τελος πάντων μπορώ νά συμετέχω κάπου εγώ?

Tolis
19-06-04, 14:47
http://studio.aaquaria.com/board/viewforum.php?f=13

Νίκος
19-06-04, 19:09
Τελικα ασχολήθηκα μέ τά ανεμιστηράκια. Και έβαλα 2. Η Θερμοκρασία κατεύηκε ήδη στούς 29 καί νιωθω καλά. Τα έβαλα νά δουλεύουν μέ το χρονοδιακόπτη γιά τά φώτα.Τελικά είναι πολλα αυτά πού πρεπει νά κάνω αλλα από την αλλη δέν θέλω νά τελειώσω. Αν φτάσω σέ ένα σημείο πού θά δουλεύουν ολα χωρίς νά χρειάζετε τίποτα θά ξενερώσω. Μια ερώτηση πού μπορεί νά είναι χαζή. πιό είναι κατά τή γνώμη σας το κατάστημα πού έχει τή μεγαλύτερη ποικιλία σέ δισκους? Ξερω μόνο τά 2 πού είναι στήν Αθηνάς τό ένα απέναντι από τό αλλο. Α καί μπορώ νά βρώ τό γρασίδι πού βλεπω σέ φωτογραφίες? Οταν μέ βαρεθήτε βρίστε με.

kroud
20-06-04, 23:15
Καλο ειναι να κανεις την γυρα σου και να δεις τι παιζεται.

Πηγαινε στη κατηγορια μαγαζια και δες.

Μαλλον θα εννοεις τι riccia.Ναι μπορεις.

Νίκος
21-06-04, 16:46

kroud
21-06-04, 20:53
Δεν βοηθαει η φωτογραφια για να καταλαβω τι εννοεις.
Το πιο πιθανον ειναι να εχουν κανει την εμφανιση τους τα σαλιγκαρια.

Νίκος
21-06-04, 21:08
Είναι αυτά τα ασπρακια πού φαίνονται πάνω πάνω στό τζάμι. Δέν πρέπει νά είναι σαλιγάρια είναι σάν μικροσκοπικά προφυλακτικά. Πάντως ευχαριστώ.

inser
22-06-04, 13:09
μπορει να ειναι περιοδος ζευγαρωματος των σαλιγκαριων.. προσεχε πως θα τα πιασεις ισως ειναι χρησιμοποιημενα :!: :P :P :P :P :P

Νίκος
25-06-04, 20:24
sos ποση ώρα μπορούν τα βακτηρίδια να ζήσουν χωρίς να δουλεύει το φίλτρο? "τρέχει" απο το πλάι και πρέπει να περιμένω μέχρι το βράδυ να έρθει το παιδί απο το μαγαζί να δούμε τι έχει. Το έχω σταματήσει ήδη μια ώρα.

tasos
25-06-04, 23:24
Βγάλε το βιολογικό υλικό σου, βάλτο σε μία σακούλα να μην στεγνώσει και τοποθέτησέ το σε κάποιο δροσερό μέρος του σπιτιού!Είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.Αν το βάλεις σε στάσιμο νερό θα εξαντλήσει το οξυγόνο και θα χάσεις τα βακτήρια .Στη σακούλα το πολύ να μείνουν από τροφή :wink: .

asteris
26-06-04, 01:49
Τα άσπρα τα "λαστιχένια" μου μοιάζουν με τα αυγά των corydoras που είχα και γώ στο δικό μου. Υπάρχουν corydoras στο ενυδρείο ?

Νίκος
26-06-04, 12:37
Εχεις δικιο αυτο ειναι το πιθανότερο. Εχω 6 τετοια. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Νίκος
28-06-04, 14:41
ΝΑΙΑΙΑΙΑΙ είδα τώρα δύο coryboras να ανεβαίνουν και το ένα να αφηνει αυγά πάνω στο τζάμι. αμέσως μετά έτρεξαν οι καρδινάλιοι και τα τσιμπουσαν. μπορώ να κάνω κάτι? Κάτι άλλο. Εκεί που βγαίνει το διοξείδιο εχει δημιουργηθεί μία διάφανη "σακούλα". Ξέρει κανείς κάτι σχετκό?

Giorgos
28-06-04, 20:13
Μπορείς να μαζέψεις τα αυγά ξεκολλώντας τα προσεκτικά με ένα ξυραφάκι. Θα πρέπει να τα βάλεις σε ένα μικρό ενυδρείο (~5 λίτρα καλά είναι) που θα περιέχει νερό από το κυριως ενυδρείο, μια αερόπετρα (εννοείται σε λειτουργία μέσω αεραντλίας) τοποθετημένη δίπλα από τα αυγά ώστε να αερίζονται και τέλος μια μικρή δόση methylene blue για να βοηθήσει στην καταπολέμηση των μυκητων.
Αν παρατηρήσεις κάποιά αυγά που έχουν πιάσει μύκητες ή είναι λευκά (άγονα) θα πρέπει να τα αφαιρείς αμέσως. Με το καλό, μερικές ημέρες μετά θα έχεις μωρά.

Όσον αφορά το διοξείδιο... δεν σε κατάλαβα.

Νίκος
30-06-04, 02:51
Υπάρχει κάποιος ξενύχτης νά ρωτήσω? Εχω τώρα αναγκαστικά ένα ψαράκι που το ειχαν σε γυάλα και προκειμένου να το γλυτώσω θα το φιλοξενίσω στο ενυδρείο. Μιάζει με μικρό παγάσιο στο μέγεθος ενός μονομάχου περίπου. Τι γίνετε με τα νέον και τους καρδινάλιους που έχω?

HellRazer
30-06-04, 03:14
Αν είναι πράγματι παγγάσιος δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα αν τον φιλοξενήσεις προσορινά αλλά αν τον αφήσεις και μεγαλώσει λίγο θα δει τα νεον και τους καρδινάλιους σου σαν μεζέ...

Νίκος
30-06-04, 03:27
Ο.κ. Του έκανα μία καλή προσαρμογή και τον έριξα στό ενυδρείο. Ελπίζω αύριο να τόν δω καλά γιατί ήταν τη βγάζω δέν τη βγαζω. Ολοι εδω είστε πολύ μάγκες. Αν βρεθείς σε δυσκολία υπάρχει κάποιος να ρωτήσεις ακόμα και στίς 2 τη νύχτα. Ευχαριστώ.