PDA

Επιστροφή στο Forum : Ramirezi και φυτά σε 48λτ, ζητάω συμβουλές!!!


the_passenger
09-01-12, 01:15
Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί βρέθηκα λίγο στα βαθιά, καθότι άσχετος με το μαλακό νερό και τα φυτά (μέχρι στιγμής διατηρώ μόνο Αφρικάνες).

Λοιπόν το ενυδρείο 48 λίτρων στήθηκε στα γρήγορα πριν λίγες μέρες με πολύ μπόλι από το Αφρικανικό, πολλά βακτήρια (sera), λίιιγο τάισμα ως τροφή της βιολογίας και καλές μετρήσεις εξαρχής. Γέμισε με χαλαζιακή άμμο που είχα ήδη, ξύλα που παίζαν ήδη από φίλο του φόρουμ. Χτές προστέθηκε ένα πολύ ωραίο ζευγάρι ramizeri αλλά και άλλο ένα από 2 μικρά αλγοφάγα (δε θυμάμαι το όνομά τους), και αρκετά φυτα, επίσης από φίλο του φόρουμ! Τα ξύλα έβρασαν καλού κακού, ενώ δίλπα στις ρίζες μπήκαν από μισή ταμπλέτα μέσα στη χαλαζιακή άμμο (δεν υπάρχει υπόστρωμα).

Έπειτα από 3ωρη (!!!) προσαρμογή (βρισκόντουσαν σε ph 6,5, εγώ προσπάθησα με χημικά και τύρφη στο εσωτερικό (πλάτης) φιλτράκι του ενυδρείου να κατεβάσω αλλά τελικά σήμερα είμαι στο 7,5 - χτες ήμουν περίπου στο 7) φαίνεται ότι πάμε καλά, 2η μέρα σήμερα είδα τα ramirezi να βολτάρουν και να κάνουν καλή παρέα μεταξύ τους, ενώ τα αλγοφάγα να είναι συνεχώς στο έργο τους :) Γενικά, αν και φάουλ καθώς βιάστηκα κάπως για όλα αυτά, έκανα πολύ πολύ προσπάθεια να προσαρμοστούν σωστά.

Οι τιμές είναι ph=7,5 , kh=6, αμμωνία/νιτρώδη σταθερά 0, νιτρικά ελάχιστα, θερμοκρασία 26, φωτισμός 9 ώρες (δε ξέρω τι λάμπα ακριβώς έχει το BOYU, βλέπω μόνο ότι έχει μια λευκή και μια κάπως γαλάζια "ακτίνα", αεραντλία για τις ώρες φωτισμού). Η φίλτρανση πλάτης έχει αρκετά σφουγγάρια, αρκετό μακαρόνι, 3 κοματάκια τύρφης σε κάλτσα (τα υπολογίζω 70ml), ενυδρειακό βαμβάκι, τον "κρυμμένο" θερμοστάτη και μια μίνι αντλιούλα 11w/400λτ/h.

Θα ήθελα τις συμβουλές σχετικά με το πως θα αντέξουν αρχικά τα ramizeri τις αλλαγές και την ταλαιπωρία που πέρασαν, και έπειτα για το πως θα μπορούσα να σταθεροποιήσω και να βελτιώσω τις συνθήκες. Για αρχή τάισα σήμερα (2η μέρα) ελάχιστα, τσίμπησε λίγο μόνο το θυλικό απ όσο είδα, ενώ μέρα παρά μέρα προσθέτω βακτήρια sera και μετράω τιμές. Επίσης, για τις ρουτίνες που θα πρέπει να ακολουθήσω, καθώς και για τις απαιτήσεις των φυτών (δυστυχώς δεν θυμάμαι ούτε τα όνόματά τους) Και κάτι για το ph, θα μπορούσα να μην κατεβάσω το ph και να το αφήσω να γίνει βρύσης (7,8 ), ή είναι απαραίτητο το χαμηλό ph για τα ramirezi? (οπότε και θα πρέπει να πάω σε A/O). Τέλος, θα ήθελα να προσθέσω και μια μικρή ομάδα Cardinal Tetras, ξέρω ότι είναι οριακά τα λίτρα αλλά έχω την πρόθεση να τα αναβαθμίσω σε δεύτερο χρόνο.

Ακολουθούν και κάποιες φωτός, αναμένω τη βοήθειά σας! :)



http://inlinethumb28.webshots.com/46939/2137644770085462538S600x600Q85.jpg (http://entertainment.webshots.com/photo/2137644770085462538iVREyp)

http://inlinethumb39.webshots.com/48614/2091586910085462538S600x600Q85.jpg (http://entertainment.webshots.com/photo/2091586910085462538newyOA)

http://inlinethumb60.webshots.com/49787/2441983290085462538S600x600Q85.jpg (http://entertainment.webshots.com/photo/2441983290085462538BbsldN)

http://inlinethumb11.webshots.com/48138/2549465160085462538S600x600Q85.jpg (http://entertainment.webshots.com/photo/2549465160085462538GnlVks)

krispie
09-01-12, 01:36
Τι μήκος έχει το ενυδρείο σου;
Γενικά δύσκολο ψάρι που οριακά(εντελώς όμως!) να είναι στο 7,5 άρα σίγουρα κάτι πρέπει να κάνεις με το νερό...
Σαν συμπεριφορά πως είναι σε τόσο λίγο χώρο;
Γιατί εγώ στα 90 λίτρα και με ορθογώνιο ενυδρείο και είχα αντιπαραθέσεις...
Και παρόλο που γεννούσαν συχνά δεν αντέξαν πάνω από μισό χρόνο σε νερό βρύσης και δεν ξαναπήρα...
Φοβερά ψάρια(προσωπικά για αυτά που μπαίνουν σε μέχρι 90λίτρα τα πιο όμορφα...!) αλλά θέλουν προσοχή και σωστές ρουτίνες...
Επίσης για άλλο συγκάτοικο καρδινάλιους να μην βάλεις γιατί νομίζω πως θα ξεπεράσεις τα όρια του ενυδρείου σου...
Αν πας σε άλλο τότε βάζεις...
Θα μπορούσες να βάζεις κανα-δυο οτόκυκλους ακόμα(τα άλλα μικρά ψαράκια που έχεις...)

platy
09-01-12, 01:41
Θα ήθελα τις συμβουλές σχετικά με το πως θα αντέξουν αρχικά τα ramizeri τις αλλαγές και την ταλαιπωρία που πέρασαντηρησε τις αλλαγες νερου σου ,και ριχνε κανονικα την δοσολογια του αντιχλωριου (προτεινω seachem prime..)επισης ταιζε 1 τροφη με υψηλη πρωτεινη,και σπιρουλινα καθε 3μερες και έπειτα για το πως θα μπορούσα να σταθεροποιήσω και να βελτιώσω τις συνθήκεςαν μιλας για το πεχα και για τις σκληροτητες μια Α/Ο ειναι μονοδρομος...αλλιως με τυρφη (προετοιμασια σε βαρελι) θα κανεις δουλεια για αρχη. Για αρχή τάισα σήμερα (2η μέρα) ελάχιστα, τσίμπησε λίγο μόνο το θυλικό απ όσο είδα, ενώ μέρα παρά μέρα προσθέτω βακτήρια sera και μετράω τιμέςπροτεινω να τα σταματησεις..θα ηταν καλυτερα αν ειχες προσθεσει μπολι στο φιλτρο.>!!!. Επίσης, για τις ρουτίνες που θα πρέπει να ακολουθήσω, καθώς και για τις απαιτήσεις των φυτών (δυστυχώς δεν θυμάμαι ούτε τα όνόματά τους) Και κάτι για το ph, θα μπορούσα να μην κατεβάσω το ph και να το αφήσω να γίνει βρύσης (7,8 ), ή είναι απαραίτητο το χαμηλό ph για τα ramirezi?πιστευω οτι με σταδιακη προσαρμογη ισως καταφερεις να τα συνηθισεις σε νερο βρυσης(ειδικα αν δεν ειναι wild caught) (οπότε και θα πρέπει να πάω σε A/O). Τέλος, θα ήθελα να προσθέσω και μια μικρή ομάδα Cardinal Tetras, ξέρω ότι είναι οριακά τα λίτρα αλλά έχω την πρόθεση να τα αναβαθμίσω σε δεύτερο χρόνο.για την ωρα ξεχνα το..λιγα τα λιτρα και θελουν τουλαχιστον κοπαδακι 10ατομων

the_passenger
09-01-12, 01:47
Τι μήκος έχει το ενυδρείο σου;
Γενικά δύσκολο ψάρι που οριακά(εντελώς όμως!) να είναι στο 7,5 άρα σίγουρα κάτι πρέπει να κάνεις με το νερό...
Σαν συμπεριφορά πως είναι σε τόσο λίγο χώρο;
Γιατί εγώ στα 90 λίτρα και με ορθογώνιο ενυδρείο και είχα αντιπαραθέσεις...
Και παρόλο που γεννούσαν συχνά δεν αντέξαν πάνω από μισό χρόνο σε νερό βρύσης και δεν ξαναπήρα...
Φοβερά ψάρια(προσωπικά για αυτά που μπαίνουν σε μέχρι 90λίτρα τα πιο όμορφα...!) αλλά θέλουν προσοχή και σωστές ρουτίνες...
Επίσης για άλλο συγκάτοικο καρδινάλιους να μην βάλεις γιατί νομίζω πως θα ξεπεράσεις τα όρια του ενυδρείου σου...
Αν πας σε άλλο τότε βάζεις...
Θα μπορούσες να βάζεις κανα-δυο οτόκυκλους ακόμα(τα άλλα μικρά ψαράκια που έχεις...)

OK, οπότε πάμε για ΑΟ.. κάποια οικονομική να προτείνουμε υπάρχει? (είναι λίγα τα λιτρα...)

Η συμπεριφορά είναι πολύ καλή.. μπήκα στο χώρο σιγά σιγά και πριν με αντιληφθούν παίζαν μεταξύ τους! (μετά όταν αντιληφθούν παρουσία συνήθως είναι αγάλματα και παρατηρούν..)

platy
09-01-12, 01:51
ριξε μια ματια στο waterwaves.gr

the_passenger
09-01-12, 02:00
Θα ήθελα τις συμβουλές σχετικά με το πως θα αντέξουν αρχικά τα ramizeri τις αλλαγές και την ταλαιπωρία που πέρασαντηρησε τις αλλαγες νερου σου ,και ριχνε κανονικα την δοσολογια του αντιχλωριου (προτεινω seachem prime..)επισης ταιζε 1 τροφη με υψηλη πρωτεινη,και σπιρουλινα καθε 3μερες και έπειτα για το πως θα μπορούσα να σταθεροποιήσω και να βελτιώσω τις συνθήκεςαν μιλας για το πεχα και για τις σκληροτητες μια Α/Ο ειναι μονοδρομος...αλλιως με τυρφη (προετοιμασια σε βαρελι) θα κανεις δουλεια για αρχη. Για αρχή τάισα σήμερα (2η μέρα) ελάχιστα, τσίμπησε λίγο μόνο το θυλικό απ όσο είδα, ενώ μέρα παρά μέρα προσθέτω βακτήρια sera και μετράω τιμέςπροτεινω να τα σταματησεις..θα ηταν καλυτερα αν ειχες προσθεσει μπολι στο φιλτρο.>!!!. Επίσης, για τις ρουτίνες που θα πρέπει να ακολουθήσω, καθώς και για τις απαιτήσεις των φυτών (δυστυχώς δεν θυμάμαι ούτε τα όνόματά τους) Και κάτι για το ph, θα μπορούσα να μην κατεβάσω το ph και να το αφήσω να γίνει βρύσης (7,8 ), ή είναι απαραίτητο το χαμηλό ph για τα ramirezi?πιστευω οτι με σταδιακη προσαρμογη ισως καταφερεις να τα συνηθισεις σε νερο βρυσης(ειδικα αν δεν ειναι wild caught) (οπότε και θα πρέπει να πάω σε A/O). Τέλος, θα ήθελα να προσθέσω και μια μικρή ομάδα Cardinal Tetras, ξέρω ότι είναι οριακά τα λίτρα αλλά έχω την πρόθεση να τα αναβαθμίσω σε δεύτερο χρόνο.για την ωρα ξεχνα το..λιγα τα λιτρα και θελουν τουλαχιστον κοπαδακι 10ατομων

Οι αλλαγές νερού θα είναι ένα θέμα.. ήδη με βλέπω να ψάχνω αύριο για Α/Ο..
1 αλλαγή /εβδομάδα πιστεύω θα χρειάζεται, σωστά?

Αύριο θα πάω να προμηθευτώ τις πρωτεινούχες τροφές.

είχα προσθέσει πολύ μπόλι στο φίλτρο. δε βοηθάνε και τα βακτήρια τις συνθήκες / στώσιμο?

δεν πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση να είναι wild caught.. αλλά ο φίλος krispie είπε πρίν οτι δεν αντέξαν πολύ τα δικά του σε νερό με ph βρύσης.. Αν είναι λοιπόν να τα βλάπτει το ph πάω οπωσδήποτε σε ΑΟ

με βλέπω να αναβαθμίζω σύντομα....
-------------------------
ριξε μια ματια στο waterwaves.gr

ευχαριστώ!

αυτό ήθελα να βρώ και είχα ξεχάσει το site.. πολύ καλά παιδιά, είχα πάρει πέρσι για το πόσιμο νερό ένα φίλτρο 3 σταδίων (χωρίς την ΑΟ..), ίσως να τα συνδυάσω τώρα ..)

platy
09-01-12, 02:31
απο την στιγμη που εβαλες μπολι τα βακτηρια ειναι αχρηστα..κανε μια μεγαλη αλλαγη να φυγει η θολουρα απο το νερο...!!! για 45λιτρα πιστευω πως ναι 1φορα την βδομαδα 20% αλλαγη ειναι οκ...θα δεις και πραττες αναλογα....αφου ειναι tank bred ισχυει οτι σου ειπα...ισως με σταδιακες αλλαγες να τα φερεις σε επιπεδο νερου βρυσης..>!! αλλα με προσοχη....απο τροφες αγορασε και καποια κατεψυγμενη αν βρεις (κατα προτιμηση αρτεμια) ...καλη συνεχεια !

the_passenger
09-01-12, 02:47
Μάλιστα ωραία!

Η θολούρα αυτή φεύγει μόνη της σε 1 μέρα περίπου.. αν θε φύγει θα το δώ, αλλά φοβάμαι τώρα να κάνω αλλαγή γιατί δεν έχω "προετοιμασμένο" νερό, μην τα στρεσσάρω κι άλλο αλλάζοντας πάλι το ph..

Οπότε αυτό που λέμε είναι οτι (εφόσον εξακριβώσω 100% οτι είναι tank bred) εαν (σταδιακά και με τον καιρό) ερθουν σε νερό βρύσης θα ζήσουν το ίδιο καλά με το να τα είχα σε χαμηλό ph, χωρίς αυτό να επειρεάζει τη ποιότητα της ζωής τους? :)

Ναί, αύριο κι όλας θα προμηθευτώ κάποια κατεψυγμένη να τα δω να ανταποκρίνονται καλύτερα και να αρχίσει και η ποικιλία σιγά σιγά, γιατί σήμερα τα flakes τα σνόμπαραν χεχε :p

kgf12345
09-01-12, 07:07
ισως το ph να το συνηθησουνε με τον καιρο,αλλα με τη σκληροτητα τι θα κανεις?
η καλυτερη και πιο οικονομικη λυση ειναι η ΑΟ για μενα.κιεγω εχω ενα ζευγαρι ραμ αλλα τα κραταω με Α.Ο στα 240 λιτρα τωρα,με αλλαγες 30% εβδομαδιαια.το ph μου στο 6 και gh 3.αν θες να τα χαρεις και να μην ταλαιπωρηθουνε που αποτι καταλαβα απτα λεγομενα σου σε ενδιαφερει,για μενα παρε ΑΟ. και μολις μπορεσεις ενα ενυδρειακι μεγαλυτερο καθως θελουνε μηκος.κυριως για το θυληκο δλδ που θα το κυνηγαει ο αρσενικος:D
τη λαμπα σου μπορεις να την αλλαξεις με αλλη με ποιο θερμο φωτισμο.εχω κιεγω το ιδιο προβλημα και το προσεξα μετα απο σχολιο του delta66, αλλα "διορθωνεται" καπως γιατι κανω black water και "κοβει" αρκετα.αν το κανεις black water θα δειξουνε πολυ ομορφα τα χρωματα τους παντως και τα ψαρια θα το εκτιμησουνε ιδιαιτερα νομιζω;)

Υ.Γ το θυληκο στην πρωτη φωτο ειναι πανεμορφο;)

the_passenger
09-01-12, 23:26
σκληροτητα, τί είναι αυτό? :grin: (κατάλαβα, θα έχω πρόβλημα εκεί, άρα ΑΟ.. )

Ναί με ενδιαφέρει να είναι καλά τα ramizeri.. :smt020 Να κάνω και black water, μου αρέσει (μόνο με την τύρφη γίνεται αυτό?)

εχμμ εγώ για λίγους καρδινάλιους ξεκίνησα το ενυδρειάκι (υπήρχε ήδη).. αλλά έπεσα τυχαία πάνω σ'αυτό το ζευγαράκι rami και αυτό ήταν..:smt060

Με βλέπω να πηγαίνω στα 120 λίτρα για να βάλω και μια ομάδα Cardinals και να είναι όλα κομπλέ :rolleyes:
-------------------------
Σήμερα πήρα κατεψυγμένη αρτέμια και τα τάισα.. Στην αρχή ήταν αγάλματα, όταν έκανα οτι φεύγω ο αρσενικός άρχισε να τσιμπολογά, το ίδιο και το θυλικό μετά! :D πάμε καλά :cool:

Το ph έχει πέσει λίγο από χτες, προφανώς δρά σιγά σιγά η τύρφη στο φίλτρο, είναι στο 7,2.

Να ρωτήσω κάτι, τί είναι πιο πρακτικό, "αυτόνομη" compact ΑΟ ή προσαρμοσμένη στο φίλτρο νερού που έχω ήδη στην κουζίνα (με 3 χ 10'') ως ένα φίλτρο (της ΑΟ) ακόμα? Επίσης, θεωρώ οτι γλυτώνω την ταλαιπωρία της προετοιμασίας νερού και τις μετρήσεις πριν την αλλαγή, και με το νερό από ΑΟ κάνω απευθείας αλλαγή, σωστά?

exelix
09-01-12, 23:37
Αυτό αφορά εσένα και το πώς είναι το σπίτι σου, πού έχεις το ενυδρείο, κλπ. Από εκεί και πέρα εάν την ενσωματώσεις σε ήδη υπάρχον φίλτρο με φίλτρα σωματιδίων και άνθρακα θα χρειαστεί μόνο να πληρώσεις για την αγορά την μεμβράνης και για τα σωληνάκια, αλλά θα πρέπει να αλλάζεις πιο συχνά προφίλτρα και δε θα είναι καθόλου εύκολο να μετράς τα λίτρα (όχι απόλυτα απαραίτητο, αλλά βοηθάει) που περνάνε από τα προφίλτρα (κυρίως άνθρακα) για να τα αλλάξεις τη σωστή στιγμή. Βασικά είναι καθαρά ζήτημα χρημάτων όπως σχεδόν όλα στη ζωή!

the_passenger
10-01-12, 00:27
ευχαριστώ, οπότε όπως βλέπω καλύτερα αυτόνομη ώστε να ξέρω τι μου γίνεται , πόσο νερό φτιάχνω και ανάλογα να προγραμματίζω αλλαγές των φίλτρων

κάτι ακόμα, καλύτερα compact σύστημα ή full sized 10'' ?

delta66
10-01-12, 01:42
τη λαμπα σου μπορεις να την αλλαξεις με αλλη με ποιο θερμο φωτισμο.εχω κιεγω το ιδιο προβλημα και το προσεξα μετα απο σχολιο του delta66, αλλα "διορθωνεται" καπως γιατι κανω black water και "κοβει" αρκετα.αν το κανεις black water θα δειξουνε πολυ ομορφα τα χρωματα τους παντως και τα ψαρια θα το εκτιμησουνε ιδιαιτερα νομιζω;)
Το Blackwater μπορει να κανει τα ψαρια να αισθανθουν καλα (απο τις τανικα και τα χουμικα οξεα) και να δειξουν τα χρωματα τους αλλα εμεις δεν θα τα δουμε μεσα στη μαυριλα/καφετιλα :D, ιδιως μονο με θερμη λαμπα στο ενυδρειο. Ειναι λεπτο το θεμα. Ιδανικες βιοτοπικες συνθηκες ή θεαμα για εμας?
Ισως μια μεση λυση ειναι ΟΚ για ολους.

Το χρωμα τους παντως φαινεται καλυτερα στο ηλιακο φως ;)

the_passenger
10-01-12, 01:57
Κι εγώ black water αλλά όχι πολύ έντονο θέλω να φτιάξω.. :)

Μέχρι στιγμής η τύρφη στο φίλτρο και τα ξύλα δεν έχουν κάνει τίποτα ως προς το χρώμα.. θα το δω το θέμα του blackwater αλλά σε δεύτερο χρόνο αφού είναι ΟΚ τα βασικά και ρυθμίσω το θέμα ΑΟ και αλλαγών

platy
10-01-12, 02:44
Κι εγώ black water αλλά όχι πολύ έντονο θέλω να φτιάξω.. :)

Μέχρι στιγμής η τύρφη στο φίλτρο και τα ξύλα δεν έχουν κάνει τίποτα ως προς το χρώμα..ποση τυρφη εχεις στο φιλτρο?? να ξερεις οτι θελει καμια βδομαδα για να αποδεσμευσει τα χουμικα και τις τανινες αναλογα την μαρκα..αλλα αν δεν ειναι αρκετη δεν θα δεις διαφορα...προτεινω αν θες βελτιωση να κανεις προετοιμασια νερου σε βαρελι με την τυρφη .... θα το δω το θέμα του blackwater αλλά σε δεύτερο χρόνο αφού είναι ΟΚ τα βασικά και ρυθμίσω το θέμα ΑΟ και αλλαγών...:rolleyes:

the_passenger
10-01-12, 10:25
υπολογίζω ότι έχω περίπου 70-80 ml (είναι κάτι σαν "κιμωλίες" της jbl), όμως την είχα πρωτοβάλει μόλις 1 μέρα πριν τα ψαράκια, οπότε όπως φαίνεται δεν έχει δράσει ακόμα αρκετα, είμαστε στις 4 μέρες

Λέω να πάω κατευθείαν στην ΑΟ για να μη προετοιμάζω το νερό σε βαρέλι. Σε αυτή την περίπτωση η τύρφη αρκεί στο φίλτρο του ενυδρείου? ή πάλι πάμε σε βαρέλι για να διαλυθεί καλύτερα?
-------------------------
...

Το χρωμα τους παντως φαινεται καλυτερα στο ηλιακο φως ;)

http://inlinethumb21.webshots.com/45588/2477406160085462538S600x600Q85.jpg (http://entertainment.webshots.com/photo/2477406160085462538khWGCY)

ΝΑΙ :) :smt020:smt020:smt020

kgf12345
10-01-12, 10:58
:grin:

δε νομιζω να το γλυτωσεις το βαρελι με την ΑΟ.ισως να μην το χρειαστεις ακομα,αλλα καποια στιγμη θα το χρειαστεις.αν μη τι αλλο γιατι καποια στιγμη που θα αρχισει να φθειρεται η μεμβρανη η/και τα προφιλτρα θα ειναι επικινδυνο να ριχνεις το νερο κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο.στο βαρελι εχεις το περιθωριο να μετρησεις πριν κανεις την αλλαγη.και η τυρφη θα διαλυθει καλυτερα στο βαρελι (εφοσον παλαιωνεις το νερο για καποιες μερες)και ειναι και πιο ευκολο.δε θα χρειαζεται να την αλλαζεις στο φιλτρο κλπ.
βεβαια θαχεις κιενα βαρελι:rolleyes:αλλα μην τα θελουμε κιολα δικα μας:grin:αν ειναι λιγα τα λιτρα σου σχετικα θαναι μικρο οποτε βολευεται ευκολα.εκτος απτην τυρφη κοιταξε και τους υπολοιπους τροπους να κανεις black water.φυλλα(οχι οτι ναναι),σκευασματα black water,alder cones,η/και συνδιασμο ολων,που μαλον αποτι φαινεται ειναι το καλυτερο μετα απο δοκιμες που εκανα κιεγω τις 2 τελευταιες βδομαδες(χωρις ομως alder cones ακομα)αυτο ειναι το νεο μου παραλληλο χομπι πλεον,να μαζευω υλικα καταλληλα για black water:grin:

delta66
10-01-12, 11:47
ΝΑΙ :) :smt020:smt020:smt020
Ναι αλλα θελει προσοχη το ηλιακο φως στο ενυδρειο :cool:

the_passenger
10-01-12, 11:50
Ναι το γνωρίζω, είναι όσο φως φτάνει από το παράθυρο, κοντά 4 μέτρα μακρυά.. δεν είναι πολύ γι'αυτό έχει βγει και θολή η φωτό (εκτος του οτι ειναι και απο κινητό :D )

delta66
10-01-12, 11:56
Το ενυδρειο ειναι μικρο για Ραμ κατα την αποψη μου.
Εμενα παντως ζευγαρι που τα πηγαινε μια χαρα στο μεγαλο ενυδρειο (γεννες, αλλα αποτυχημενες λογω υπαρξης tetras), δεν τα πηγε καλα σε 50λιτρο (μονα τους) με φυτα, κρυψωνες κλπ.
Εχασα το θηλυκο μετα απο λιγο καιρο με πιο εμφανη ατια, την ταλαιπωρια που εφαγε απο το κυνηγι για γεννες απο το αρσενικο.
Στο μεγαλο ειχε χωρο να "αποσυρθει" οποτε ηθελε.
Δεν ξερω αν ηταν καποιο πολυ πολυ αγαπημενο ζευγαρι, ισως τα πηγαινε καλυτερα.
Δεν ξαναδοκιμασα να βαλω αλλο ζευγαρι μου στο 50λιτρο, για να πω 100% οτι αυτο εφταιγε τελικα.
Εκανα το 50λιτρο, γαριδαδικο, και το ευχαριστιεμαι :cool:

the_passenger
10-01-12, 12:05
:grin:

δε νομιζω να το γλυτωσεις το βαρελι με την ΑΟ.ισως να μην το χρειαστεις ακομα,αλλα καποια στιγμη θα το χρειαστεις.αν μη τι αλλο γιατι καποια στιγμη που θα αρχισει να φθειρεται η μεμβρανη η/και τα προφιλτρα θα ειναι επικινδυνο να ριχνεις το νερο κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο.στο βαρελι εχεις το περιθωριο να μετρησεις πριν κανεις την αλλαγη.και η τυρφη θα διαλυθει καλυτερα στο βαρελι (εφοσον παλαιωνεις το νερο για καποιες μερες)και ειναι και πιο ευκολο.δε θα χρειαζεται να την αλλαζεις στο φιλτρο κλπ.
βεβαια θαχεις κιενα βαρελι:rolleyes:αλλα μην τα θελουμε κιολα δικα μας:grin:αν ειναι λιγα τα λιτρα σου σχετικα θαναι μικρο οποτε βολευεται ευκολα.εκτος απτην τυρφη κοιταξε και τους υπολοιπους τροπους να κανεις black water.φυλλα(οχι οτι ναναι),σκευασματα black water,alder cones,η/και συνδιασμο ολων,που μαλον αποτι φαινεται ειναι το καλυτερο μετα απο δοκιμες που εκανα κιεγω τις 2 τελευταιες βδομαδες(χωρις ομως alder cones ακομα)αυτο ειναι το νεο μου παραλληλο χομπι πλεον,να μαζευω υλικα καταλληλα για black water:grin:

ΟΚ.. δεν το αποφεύγουμε το βαρέλι, είχα καλομάθει με την Αφρική! :D
Nα δούμε τι βαρέλι θα χρειαστώ, λεω να ξεκινήσω με ένα μικρό 15-20 λίτρα, αφού την αλλαγή μου δεν την υπολογίζω πάνω απο΄10 λίτρα σε αυτό το ενυδρείο, και βλέπουμε..
Γενικά είμαι πολύ υπέρ των φυσικών πραγμάτων στο ενυδρείο :) Ποιά είναι τα κατάλληλα φύλλα ή/και τα υπόλοιπα δώρα της φύσης για το blackwater? πού να τα αναζητήσω?
-------------------------
Το ενυδρειο ειναι μικρο για Ραμ κατα την αποψη μου.
Εμενα παντως ζευγαρι που τα πηγαινε μια χαρα στο μεγαλο ενυδρειο (γεννες, αλλα αποτυχημενες λογω υπαρξης tetras), δεν τα πηγε καλα σε 50λιτρο (μονα τους) με φυτα, κρυψωνες κλπ.
Εχασα το θηλυκο μετα απο λιγο καιρο με πιο εμφανη ατια, την ταλαιπωρια που εφαγε απο το κυνηγι για γεννες απο το αρσενικο.
Στο μεγαλο ειχε χωρο να "αποσυρθει" οποτε ηθελε.
Δεν ξερω αν ηταν καποιο πολυ πολυ αγαπημενο ζευγαρι, ισως τα πηγαινε καλυτερα.
Δεν ξαναδοκιμασα να βαλω αλλο ζευγαρι μου στο 50λιτρο, για να πω 100% οτι αυτο εφταιγε τελικα.
Εκανα το 50λιτρο, γαριδαδικο, και το ευχαριστιεμαι :cool:

Ναι, συμφωνώ ότι είναι οριακό.

Τυχαία βρήκα αυτό το ζευγάρι ramirezi, είχα σκοπό να βάλω λίγα τέτρας (πάλι οριακό βέβαια :roll: ), όμως φαίνεται ότι ήταν και πρίν (στα 70 λίτρα του προηγούμενου κατόχου) και τώρα πολύ "αγαπημένο".. τόσο που με προκαλεί να τα αφήσω λίγο εκεί σε πρώτη φάση. Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει ούτε υποψία κυνηγητού, ενώ δεί ήδη παιχνίδια κλπ
Βέβαια εννοείται ότι αν δω κυνηγητό και στρες για το μικρό (που δεν το πιστεύω όπως τα βλέπω ως τώρα) θα κοιτάξω αμεσα για μεγαλύτερο χώρο.

kgf12345
10-01-12, 12:24
για τα φυλλα,ριξε μια ματια εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57480) τι κανω εγω.δωσε εμφαση στο να ειναι καθαρα!
για το ενυδρειο,να μην ξεχνας οτι τα φαινομενα απατουν:Dκιεγω νομιζα οτι οι μονομαχοι μου τα πηγαινανε καλα με τις red cherry για καιρο μεχρι που επιασα τα θυληκα πανω στο τσιμπουσι:D
θα μου πεις ειναι διαφορετικο πραγμα,αλλα παλι θελει προσοχη;)επισης μην ξεχνας οτι το μικρο ενυδρειο και ο περιορισμενος χωρος μπορει να προκαλει καποια συγκεκριμενη συμπεριφορα στα ψαρια που να σε μπερδευει περισσοτερο.μπορει βεβαια και να εχεις δικιο κ να μην υπαρχει προβλημα πραγματικα,αλλα τον χωρο και τα λιτρα τον χρειαζονται οπως και ναχει γιατι ειναι και καπως ευαισθητα.πιο σταθερες συνθηκες θαχεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο πιστευω.

the_passenger
10-01-12, 16:01
Πολύ καλό αυτό με τα φύλλα, θα εκδράμω να μαζέψω και θα βράσω κι εγώ! :)

Αργά η γρήγορα με τρώει κι εμένα για μεγαλύτερο χώρο για αυτά τα δύο πανέμορφα ψαράκια, αλλά και (τότε) μια παρέα από tetras..


(υγ: στεναχωρέθηκα έπειτα στο λίνκ σου με την ατυχία του ενυδρείου σου. Έυχομαι να φτιάξεις ένα ακόμα καλύτερο. Οπως είπε κι ενας φίλος στην τελευταία απάντηση, κι εμένα η αίσθησή μου είναι ότι ισως δεν πάταγε καλά στη δεξιά πλευρά του επίπλου, σαν να είχε "γείρει" λίγο η ξύλινη βάση μου φαίνεται απ τον τροπο που έσπασε και το ότι το σπάσιμο άφησε και κενό)
-------------------------
Κάτι ακόμα για την ΑΟ,

καθώς το compact θεωρώ οτι θα βγαίνει ακριβότερο σε βάθος χρόνου ,προσανατολίζομαι σε κάτι τέτοιο:

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29985

Σχετικά με τα έξτρας που μπορούν να προστεθούν (καλύτερες μεμβράνες, απιονισμός, μανόμετρο, flush kit) αξίζει κάποιο/κάποια κατά τη γνώμη σας, είναι είναι υπερβολή για τα Rami ? Εσείς τί θα βάζατε από αυτά ?
(Υπόψιν ότι είναι πολύ μικρό το ενυδρείο (50λτ μεικτά), αλλά και με αναβάθμιση γύρω στα 120 θα πάω, όχι παραπάνω για το χώρο αυτό)

delta66
10-01-12, 16:38
Κάτι ακόμα για την ΑΟ,

καθώς το compact θεωρώ οτι θα βγαίνει ακριβότερο σε βάθος χρόνου ,προσανατολίζομαι σε κάτι τέτοιο:

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29985

Σχετικά με τα έξτρας που μπορούν να προστεθούν (καλύτερες μεμβράνες, απιονισμός, μανόμετρο, flush kit) αξίζει κάποιο/κάποια κατά τη γνώμη σας, είναι είναι υπερβολή για τα Rami ? Εσείς τί θα βάζατε από αυτά ?
(Υπόψιν ότι είναι πολύ μικρό το ενυδρείο (50λτ μεικτά), αλλά και με αναβάθμιση γύρω στα 120 θα πάω, όχι παραπάνω για το χώρο αυτό)
Συνηθως δεν χρειαζεται κατι αλλο εκτος απο Fush kit και tds meter χειρος.
Μια μεμβρανη μεχρι 100gpd ειναι ΟΚ.
Καλη ειναι η επιλογη να παρεις και μερικα σετ ανταλακτικα προφιλτρα για να μην κανεις αλλη παραγγελια για αρκετο καιρο.
Επίσης μπορείτε να παραγγείλετε σε συμφέρουσα τιμή το ChromisPack (http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30001) που περιλαμβάνει, εις διπλούν, όλα τα ανταλλακτικά προφίλτρα που απαιτούνται για έναν ολόκληρο χρόνο λειτουργίας του συστήματος .

Αν εχεις νορμαλ πιεση δικτυου δεν χρειαζεται να ελεγχεις με μανομετρο ουτε φυσικα booster.
DI ειναι περιττο για γλυκου νερου ενυδρειο.

the_passenger
10-01-12, 17:20
Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις!

οπότε βάζω και Fush kit, tds meter χειρος και μεμβρανη μεχρι 100gpd.

Μαζεύτηκε πακετάκι αλλά είναι και επένδυση αφού μ'ένα βρυσάκι γίνεται και φίλτρο πόσιμου νερού :)

delta66
10-01-12, 18:08
Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις!

οπότε βάζω και Fush kit, tds meter χειρος και μεμβρανη μεχρι 100gpd.

Μαζεύτηκε πακετάκι αλλά είναι και επένδυση αφού μ'ένα βρυσάκι γίνεται και φίλτρο πόσιμου νερού :)
Ε δεν ειναι και τοσο απλο για ποσιμο.
http://www.waterwaves.gr/index.php?target=categories&category_id=197

the_passenger
10-01-12, 21:37
Ε δεν ειναι και τοσο απλο για ποσιμο.
http://www.waterwaves.gr/index.php?target=categories&category_id=197

σκεφτόμουν ότι γίνεται μόνο με το βρυσάκι, με κατάργηση της ΑΟ και χρήση των δύο 10'' προφίλτρων, το ένα για τα σωματίδια και το άλλο για τον άνθρακα, νά το το πόσιμο! (για νερό πόλης όχι για χάλια νερό)
-------------------------
Και κάτι τελευταίο πρίν επενδύσω 150€..

είναι "απαραίτητη" η ΑΟ για σωστές συνθήκες για τα rarmirezi, σωστά? :)

delta66
10-01-12, 21:53
Ετσι ναι.
Για Αθηνα ειναι αρκετα τα προφιλτρα ανθρακα.

Αν το πεις στο καταστημα θα σου δωσει το καταλληλο εξαρτημα (ειναι πολυ οικονομικα) για να κλεβεις νερο απο τα προφιλτρα.
Θα μπορεις να το χρησιμοποιεις και στο ενυδρειο αυτο το νερο (χωρις κανενα προσθετο)
-------------------------

Και κάτι τελευταίο πρίν επενδύσω 150€..

είναι "απαραίτητη" η ΑΟ για σωστές συνθήκες για τα rarmirezi, σωστά? :)
Οχι δεν απαραιτητη.
Θα σου κανει τη ζωη πιο ανετη και πιο οικονομικη (απο τη χρηση τυρφης).
Συν οτι το νερο θα ειναι πεντακαθαρο εκτος απο μαλακο και οξινο.
Θα μπορεις μεν αν θελεις, να χρησιμοποιεις και ξερα φυλλα για χρωματισμο νερου και οξεα ή και λιγη τυρφη στο φιλτρο.

Αν το νερο βρυσης που χρησιμοποιεις για να κανεις μιξη με της ΑΟ, το περνας απο τα προφιλτρα (οπως σου εγραψα πιο πανω), θα εχεις νερο ποιοτητας για δισκους.
Γενικα θα μπορεις να βαλεις στο μελλον οτι ψαρι θελεις απο Ν Αμερικη σε ιδανικες συνθηκες.
-------------------------
Για το ενυδρειο αυτο ομως, και μια compact 50 gpd θα εκανες τη δουλεια σου πολυ καλα ομως με 61 ευρω (+9 το flush kit)
http://www.waterwaves.gr/index.php?target=categories&category_id=189
Εγω εχω τετοια για 400 λιτρα ενυδρειο :grin:
Απλα θελει υπομονη να μαζευτει το νερο στο βαρελι.
Εχω βαλει ενα shut off valve και φλοτερ (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29820)και οταν γεμισει κλεινει μονη της.

the_passenger
10-01-12, 21:57
Ετσι ναι.
Για Αθηνα ειναι αρκετα τα προφιλτρα ανθρακα.

Αν το πεις στο καταστημα θα σου δωσει το καταλληλο εξαρτημα (ειναι πολυ οικονομικα) για να κλεβεις νερο απο τα προφιλτρα.
Θα μπορεις να το χρησιμοποιεις και στο ενυδρειο αυτο το νερο (χωρις κανενα προσθετο)
-------------------------

Οχι δεν απαραιτητη.
Θα σου κανει τη ζωη πιο ανετη και πιο οικονομικη (απο τη χρηση τυρφης).
Συν οτι το νερο θα ειναι πεντακαθαρο εκτος απο μαλακο και οξινο.
Θα μπορεις μεν αν θελεις, να χρησιμοποιεις και ξερα φυλλα για χρωματισμο νερου και οξεα ή και λιγη τυρφη στο φιλτρο.

Αν το νερο βρυσης που χρησιμοποιεις για να κανεις μιξη με της ΑΟ, το περνας απο τα προφιλτρα (οπως σου εγραψα πιο πανω), θα εχεις νερο ποιοτητας για δισκους.
Γενικα θα μπορεις να βαλεις στο μελλον οτι ψαρι θελεις απο Ν Αμερικη σε ιδανικες συνθηκες.

Ευχαριστώ πολύ! Με καλύπτουν όλα αυτά, το μόνο σημείο που δε διατύπωσα σωστά και δεν καλύπτομαι είναι, χρειάζομαι οπωσδήποτε το χαμηλό ph (της ΑΟ εν προκειμένω, δεν θα μπω στη διαδικασία της τύρφης) απαραιτήτως για πολύ καλές συνθήκες για τα Ράμι (και γενικά για Ν Αμερική) ή αυτά θα μπορούσαν σταδιακά να προσαρμοστούν στο ph της βρύσης και να είναι εξίσου καλά? - η βρύση μου βγάζει 7,8.
(ήδη έχω 3 προφίλτρα για το πόσιμο, αλλά αν πάω σε ΑΟ μου φαίνεται καλύτερα να πάρω όλο σετ με δικά του προφίλτρα )

delta66
10-01-12, 22:39
Το νερο της ΑΟ δεν εχει pH (ασχετα αν μετρας καποια τιμη, αυτη ειναι πλασματικη).
Το μονο που κερδιζεις σιγουρα απο τη χρηση ΑΟ ειναι το καθαρο και μαλακο νερο (μηδενικη GH και KH δλδ).

Το pH εξαρταται απο την KH.
Οσο πιο μικρη η ΚΗ τοσο πιο ευμεταβλητο το pH.
Η συνηθης αντιδραση του pH σε ενυδρειακο νερο με χαμηλη KH ειναι να μειωθει.
Αυτο μπορει να καθυστερησει στην αρχη να γινει ορατο, ειτε γιατι ειναι "φρεσκο" το ενυδρειο και "καθαρο" ειτε γιατι "κατι" εμποδιζει την πτωση του pH.
Αν στο νερο υπαρχουν οξεα (απο ξυλα, ξερα φυλλα, τυρφη, λιγα φωσφορικα απο τις τροφες, λιγα οργανικα -σκουπιδακια- κλπ) το pH θα πεσει.
Αν υπαρχουν ασβεστολιθικα υλικα (αυτο ειναι το "κατι") πχ πετρες χαλικι αμμος, δεν θα το αφησουν να πεσει.

Εσυ δεν ενδιαφερεσαι στην αρχη για το πεχα εκτος απο το να μην εχει αποτομες μεταβολες και ιδιως αποτομη πτωση. (πχ μην πεσει σε μια ωρα απο 7.8 σε 6.8, αυτο ειναι pH crash και τα ψαρια παθαινουν ph shock που αναλογα το ψαρι και την πτωση πεχα μπορει να οδηγησει μεχρι και θανατο).

Εσυ θα φερεις σταδιακα το νερο στη σωστη σκληροτητα (GH) και αναλογα πως θα συμπεριφερθει το pH (με την παραλληλη πτωση KH) ξαναμιλαμε.
Λογικα με σταδιακο μαλακωμα του νερου θα πεφτει σταδιακα και το πεχα.
Ισως κανει και ενα μηνα να ερθει στην τελικη του τιμη.
Δεν πειραζει, ακομα καλυτερα.
Μετα μας ενδιαφερει να παραμενει σχετικα σταθερο.

---------------------

To pH ειναι σημαντικος παραγοντας για τη σωστη λειτουργια του οργανισμου καθε ειδους ζωντανου.
Πρεπει να βρισκεται μεσα στα ορια που μπορει να λειτουργει σωστα ο καθε οργανισμος.
Οταν ξεφευγει λιγο το πεχα, ο οργανισμος δεν ειναι απαραιτητο οτι θα πεθανει, αλλα αρχιζει και καταπονειται το ψαρι με οποιο επακολουθο (στρες, ευαλλωτο σε ασθενειες, προωρος θανατος).
Σε μεγαλη αποκλιση μπορει και να παραδωσει πνευμα.

Κατι που δεν υπολογιζουν πολλοι ειναι οτι καθε ψαρι εχει αναπτυξει ανοσια και αμυνα σε παθογονα που ζουν στο πεχα που ζει και το ψαρι.
Οταν το βαλουμε σε διαφορετικες τιμες πεχα θα συναντησει αλλα παθογονα και θα ασθενησει ευκολα.

Το Ram ζει σε
pH 4.0 - 7.0 (5-6 ιδανικα)
GH 0-10 (1-3 ιδανικα)
θερμ. 24-34C (26-30C ιδανικα)
ΚΗ οση ειναι απαραιτητη για να μη μεταβαλεται αποτομα το pH αλλα να μενει και χαμηλα (σε καθε ενυδρειο μπορει να υπαρχει διαφορετικη συμπεριφορα). Συνηθως με KH 1-3 εχουμε χαμηλο πεχα και σχετικη σταθεροτητα αν δεν συνυπαρχουν αλλοι παραγοντες οπως παροχη CO2 πολλα φωσφορικα, πολλα οργανικα στο νερο

Το ραμ ειναι απο τα πιο ευαισθητα ειδη σε τοξικα και θελει πενταθαρο νερο.
Εχουν και το κακο οτι εχουν μικρη ζωη (απο 2-3 χρονια συνηθως στα ενυδρει).
Και επισης καποιοι εκτροφεις τα ταιζουν ορμονες για να εχουν απο μωρα εντονο χρωμα, κατι που τα κανει αγονα και ακομα πιο ευαλωτα.

(Δεν ειναι αναγκη να αγοραζουμε τα Ραμ με τα πιο "μπαμ" χρωματα ;). Αρκει να φαινοντα γερα, υγιη, καλοσχηματισμενα και να μην εχουν ρουφηγμενες κοιλιες)

kgf12345
10-01-12, 22:40
για το ποσο ευκολα μπορουνε να προσαρμοστουνε ο delta μπορει να σου πει πολυ καλυτερα γιατι εγω δεν ξερω να σου πω.αυτο που ξερω ειναι οτι το νερο μας ειναι ακαταλληλο για ram αφου αυτα ζουνε σε μερη που πολλες φορες ειναι τοσο μαλακο και οξινο που δε στεκονται ουτε κουνουπια να γεννησουνε!
πςςςςςςς τι σου κανει το προσφατο διαβασμα!!!:D:D:Dχτες το διαβαζα αυτο απο ενα τυπο που επισκεφθηκε το δελτα του orinoco:grin:

περα απτην πλακα,πολλα θεματα που εχω διαβασει σε ξενα φορουμ με προβληματα σε ραμιρεζι αφορουνε λαθος παραμετρους νερου και ειδικα ph-gh.δεν ξερω αν ειναι συμπτωση αλλα η γενικη ομολογια ειναι οτι ειναι ευαισθητα ψαρια.

delta66
10-01-12, 23:05
..ζουνε σε μερη που πολλες φορες ειναι τοσο μαλακο και οξινο που δε στεκονται ουτε κουνουπια να γεννησουνε!
πςςςςςςς τι σου κανει το προσφατο διαβασμα!!!:D:D:Dχτες το διαβαζα αυτο απο ενα τυπο που επισκεφθηκε το δελτα του orinoco:grin:

Δεν ζουνε στο δελτα ομως, αλλα κυριως στη λεκανη του, στα Llanos (http://en.wikipedia.org/wiki/Llanos) της Βενεζουλας και Κολομβιας (καταφυτες πεδιαδες).

kgf12345
10-01-12, 23:55
ναι δεν ξερω,κιεγω κατα κυριο λογο οσα εχω διαβασει λενε για το Llanos αλλα εχω δει αρκετες αναφορες και για καποια σημεια στο δελτα.οπως εδω (http://www.cichlidae.com/article.php?id=368)ενα παραδειγμα που βρηκα μολις τωρα. τωρα ποσο αξιοπιστες ειναι η οχι δε μπορω να το κρινω εγω για να πω την αληθεια.αλλα εχεις δικιο που το λες φυσικα!ασχετα απο αυτο, το θεμα ειναι οτι ζουνε σε μαλακο νερο:grin:παντως αν παω βενεζουελα καποια στιγμη σιγουρα θα το ψαξω και θα ενημερωσω.και με φωτο:Dθα ενημερωσω και απο πριν για να παρω παραγγελιες για ξυλα κλπ:D

the_passenger
10-01-12, 23:56
Delta είμαι υποχρεωμένος, αυτές δεν ήταν απαντήσεις αλλά διατριβή!! :cool:

ομολογώ οτι δε μου έμεινε ούτε υποψία απορίας!!

ορισμένα από αυτά τα είχα διαβάσει ή/και κατανοήσει και άλλα όχι.. καταλαβαίνω πάντως τώρα ότι τα χαμηλά gh kh και κατά συνέπεια και ph είναι σημαντικά για τα Rami οπότε προχωράω ανάλογα με ΑΟ :)

delta66
11-01-12, 00:02
Για ολα τα ψαρια ειναι σημαντικα.;)

the_passenger
11-01-12, 00:20
Και για τις Αφρικάνες που θέλουν σκληρό νερο?

kgf12345
11-01-12, 00:34
ναι βρε,εννοει οτι για ολα τα ψαρια ειναι σημαντικο να βρισκονται σε σωστο νερο! αλλα ακομα κιετσι οπως το λες να το δεις,παλι ισχυει,με την εννοια οτι για τις αφρικανες ειναι σημαντικο να μην ειναι σε μαλακο νερο:D

the_passenger
11-01-12, 00:56
δεν είναι τίποτα, διπολική διαταρραχή επειδή ασχολούμαι με τα δύο άκρα και είμαι νέος και στα δύο.. κάτι σαν το acid drop zw :D

( είπα μήπως θα έπρεπε κι αυτό να περνάει από προφίλτρα.. )

kgf12345
11-01-12, 01:10
α! ναι κοιτα,μπορεις να τη χρησιμοποιησεις την ΑΟ και για αφρικανες,αν το περνας μονο απτα προφιλτρα το νερο θα το καθαριζει και δε θα χρειαζεσαι ουτε καν αντιχλωριο.αν κανεις και μια παλαιωση του νερου και με αεραντλια μεχρι την αλλαγη εισαι τζαμι και γλυτωνεις και τα εξοδα του αντιχλωριου.στο ειπε ηδη ο delta παραπισω νομιζω.

εγω απο οταν πηρα την ΑΟ δεν εχω αγορασει αντιχλωριο.εχω ακομα το τελευταιο prime που ειχα παρει.και με τη δοσολογια που εχει και βαζω μονο στο ποσοστο της μιξης, το βλεπω να με βγαζει κανα χρονο ακομα πριν παρω αλλο.
για να διευκρινησω,στο βαρελι φτιαχνω πρωτα το νερο της βρυσης,το αφηνω μερικε ωρες και μετα βαζω ΑΟ;)

the_passenger
11-01-12, 01:44
Τώρα γυρνάνε όλα στο κεφάλι μου, προφίλτρα, ΑΟ, σκληρό και μαλακό νερό, πόσιμο νερό, πού και πώς θα τα στήσω και θα τα συνδυάσω.. συναρτήσει των απατήσεών μου σε νερό πόσιμο, σκληρό, μαλακό... :smt108

Τελικά λέω να κοιτάξω να τα συνδυάσω

kgf12345
11-01-12, 03:29
διαβασε τα υπομνηματα και μολις παρεις την ΑΟ και τη δουλεψεις λιγο θα ξεδιαλυνουν ολα;)ρωτας κιεδω οτι απορια εχεις κ θα τη βρεις την ακρη.κιεμενα μου φαινοτανε δυσκολο αλλα δεν ειναι και τοσο.αρκει να ασχοληθεις;)

the_passenger
11-01-12, 11:41
διαβάζω τα υπομνήματα να (ξανα)ξεστραβωθώ.. :D

Μάλλον καταλήγω να προσθέσω μόνο την ΑΟ στα φίλτρα που έχω ήδη για το πόσιμο, κι ένα βανάκι όποτε θέλω έξοδο στην ΑΟ, κάπως έτσι.. νομίζω υπερκαλύπτομαι προς το παρόν για τα λίγα λίτρα :)

Για την ιστορία, η Waterwaves από χτες το βράδυ δίνει το σύστημα όσμωσης που βλέπαμε χτες πλεόν με 3 προφίλτρα αντί για δύο, και κάποιες ακόμα αναβαθμίσεις, στην ίδια τιμή!! :cool:

kgf12345
11-01-12, 11:46
μια που διαβαζεις,διαβασε κιαυτα:Dπολλες χρησιμες πληροφοριες!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54279&highlight=%EF%F3%EC%F9%F4%E9%EA%E7+%E5%F1%F9%F4%E7 %F3%E7

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55658&highlight=%EF%F3%EC%F9%F4%E9%EA%E7+%E5%F1%F9%F4%E7 %F3%E7

the_passenger
11-01-12, 22:28
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες! :)

Τελικά ακολουθώ την παρακάτω συμβουλή του Σπύρου (η οποία μου φάνηκε πολύ καλή ιδέα και το γυρόφερνα κι εγώ στο μυαλό μου κάπως έτσι σαν μια έξυπνη ομαλή μετάβαση προς το μαλακό νερό), αλλάζοντας καθημερινά 3 λίτρα, ήδη ξεκίνησα από σήμερα (με απιονισμένο προς το παρόν!..)

----------------------------------------
Πιο καλη, απλη και γρηγορη σε τελικο χρονο, αλλα και χωρις να ειναι αποτομη η πτωση, ειναι να κανεις μικρες αλλαγες καθημερινα με σκετο ΑΟ.
πχ αν ξεκινας με 300tds στο ενυδρειο και κανεις μια αλλαγη 7% με σκετο ΑΟ μηδενικου tds, θα εχεις:
300χ93% + 0χ7% => 270+0 = 279
την επομενη μερα : 279χ93% + 0χ7% = 260tds
την επομενη μερα : 260χ93% + 0χ7% = 242tds
την επομενη μερα : 242χ93% + 0χ7% = 225tds
την επομενη μερα : 225χ93% + 0χ7% = 209tds
σε λιγες μερες ακομα θα εχεις φτασει στο 100.

Εχωντας πτωση της KH συνηθως πεφτει (πιο μετα) και το πεχα σταδιακα.
Μη κοιτας τοσο το pH αλλα εχε τις σκληροτητες και το tds σε σωστο επιπεδο για τα ψαρια.
Για το πεχα βλεπεις στην πορεια τι θα γινει και αναλογα επεμβαινεις.
------------------------------

Επίσης παρήγγειλα από Waterwaves (είναι εξυπηρετικότατοι, το καλό να λέγεται) ότι χρειάζεται για να "αναβαθμίσω" το σύστημα πόσιμου νερού που έχω ώστε να παράγει εναλλακτικά (με ταφ και βανάκι) και νερό ΑΟ, με 100GpD μεμβράνη, μανόμετρο και flush kit, στα 70€ περίπου :cool:


Και τώρα στα δύσκολα.

Μετράω καθημερινά τις τιμές στο ενυδρείο. Χτες βράδυ, μέτρησα για πρώτη φορά ΝΟ2=0,3. (μέχρι τώρα ήταν πάντα <0,3). :(

Αμμωνία = 0, ph = 7 με 7,5, kh = 4 με 5 (μετά το απιονισμένο αυτό το kh, έπεσε λίγο)

Έκανα την αλλαγή 7%, συμπληρώνοντας μόνο με απιονισμένο νερό. Πήρα επιπλέον βιολογικό υλικό από το μεγάλο καθώς και λίγη μάκα και εμπλούτισα με αυτά το φίλτρο. Επίσης πρόσθεσα και ωφέλιμα βακτήρια (sera).

Πρίν τα παραπάνω τάισα ελάχιστα (σπιρουλίνα για σήμερα, τσιμπήσαν λίγο πάλι) και μάζεψα σύντομα ότι άφησαν.

Κάποια άλλη συμβουλή? Θα ήθελα να αποφύγω μεγάλη αλλαγή μη χαθεί βιολογία, τί λέτε?

delta66
12-01-12, 01:17
κακο αυτο με τα no2
αυξησε οξυγονωση
κανε αλλαγη αν δεν πεσουν

μην ξαναβαλεις απιονισμενο :smt084

the_passenger
12-01-12, 01:46
ωχ.. δεν το ήξερα ότι όχι απιονισμένο :(

έχω φούλ αεραντλία, έβαλα και βακτήρια

αύριο θα έχω την ΑΟ να φτιάξω σωστό νερό.. ελπίζω όλα να πάνε καλά!

delta66
12-01-12, 09:56
Προσοχη στην προετοιμασια της ΑΟ.
Διαβασε οδηγιες.
Ξεπλυμα τα προφιλτρα με ροη αφθονου νερου πριν συνδεσεις την μεμβρανη.
Πετας τα πρωτα λιτρα μετα την τοποθετηση της μεμβρανης.
Δεν χρειαζονται βιασυνες.

Μετρηση αμμωνιας νιτρωδων και παλι.

the_passenger
12-01-12, 22:15
Ναι ναί θα τα προσέξω, τα διάβασα στα προηγούμενα links

έριξα πολλά βακτήρια χτες βράδυ και το πρωί το νερό ήταν διάφανο.. πιστεύω ότι το έξτρα μπόλι έκανε δουλειά και απόψε τα νιτρώδη θα έχουν μηδενίσει και πάλι.. είμαι αισιόδοξος, θα γράψω τις μετρήσεις
-------------------------
Τελικά οι μετρήσεις παραμένουν σταθερές, και το NO3 παραμένει 0,3 :(

Όλα τα υπόλοιπα δείχνουν ΟΚ, συμπεριφορές κλπ, και οι δύο οτόκυκλοι μια χαρά επίσης..

Να έκανα μια αλλαγή 30% ? Αν ναι, με τί νερό θα ήταν καλό να γίνει (πχ 50/50 ΑΟ βρύσης) :confused:

delta66
12-01-12, 23:19
Τελικά οι μετρήσεις παραμένουν σταθερές, και το NO3 παραμένει 0,3 :(

Όλα τα υπόλοιπα δείχνουν ΟΚ, συμπεριφορές κλπ, και οι δύο οτόκυκλοι μια χαρά επίσης..

Να έκανα μια αλλαγή 30% ? Αν ναι, με τί νερό θα ήταν καλό να γίνει (πχ 50/50 ΑΟ βρύσης) :confused:
ΝΟ3 τελικα ή ΝΟ2 εχεις? :confused:
Αν ειναι ΝΟ2, κανε και μια μετρηση ΝΟ2 στο νερο της ΑΟ να τσεκαρεις το τεστ.

Ναι μια αλλαγη 30% με 50/50% ΑΟ βρυση ειναι καλα. (συνολικα ενα 15% ΑΟ θα βαλεις στο ενυδρειο, δεν θα γινει μεγαλη πτωση τιμων. σιγα σιγα η εισαγωγη του νερου της αλλαγης καλου κακου.)

the_passenger
13-01-12, 01:20
Ο δαίμων του τυπογραφείου.. ΝΟ2 έχω όχι ΝΟ3

Όχι το τέστ NO2 που έχω είναι κανούριο (Tetra) και παίζει σωστά, το έχω ελέγξει οτι παίζει και με το άλλο ενυδρείο. Έχω ΝΟ2=0,3 σίγουρα

Οπότε πάμε για αλλαγή 30%, ελπίζω να βοηθήσει.

Επειδή την ΑΟ θα την έχω τη Δευτέρα, γνωρίζει κανείς αν δίνει το waterinn καθαρό νερό ΑΟ? ή κάποιο άλλο μαγαζί, καλύτερα στα βόρεια προάστεια?

delta66
13-01-12, 01:51
Επειδή την ΑΟ θα την έχω τη Δευτέρα, γνωρίζει κανείς αν δίνει το waterinn καθαρό νερό ΑΟ? ή κάποιο άλλο μαγαζί, καλύτερα στα βόρεια προάστεια?
Δεν πειραζει βρε παιδι μου αν μεινουν λιγο ακομα σε νερο βρυσης.
Κανε οτι πρεπει για να μην εχεις τοξικα (ΝΟ2 ΝΗ3) και απο δευτερα αρχιζεις ηρεμα τη βελτιωση των παραμετρων ;)
-------------------------
Στην αρχη ειχες γραψει οτι μπολιασες και οτι οι τιμες ηταν σουπερ.
Τα ΝΟ2 ποτε ανεβηκαν?
Μετα την προσθηκη απιονισμενου?


ΥΓ το τεστακι στο αλλο ενυδρειο δειχνει μηδεν?

the_passenger
13-01-12, 22:53
Δεν πειραζει βρε παιδι μου αν μεινουν λιγο ακομα σε νερο βρυσης.
Κανε οτι πρεπει για να μην εχεις τοξικα (ΝΟ2 ΝΗ3) και απο δευτερα αρχιζεις ηρεμα τη βελτιωση των παραμετρων ;)


Σωστό, κόλλησα επειδή έχει πέσει πλέον λίγο το ph λόγω τύρφης στο φίλτρο και ίσως κι ένα τί από τη μικρή αλλαγή που έκανα χτές με το απιονισμένο, στο 7,2 περίπου είναι, και είπα μην το ανεβάσω απότομα με αλλαγή 30% από βρύση..



-------------------------
Στην αρχη ειχες γραψει οτι μπολιασες και οτι οι τιμες ηταν σουπερ.
Τα ΝΟ2 ποτε ανεβηκαν?
Μετα την προσθηκη απιονισμενου?

όχι, το NO2 ανέβηκε στη μέτρηση της 10/1, στις 11/1 έβαλα το έξτρα μπόλι και τη μικρή αυτή αλλαγή (με το απιονισμένο), καθώς και βακτήρια για να βοηθήσω την κατάσταση


ΥΓ το τεστακι στο αλλο ενυδρειο δειχνει μηδεν?


Ναι 0 (για την ακρίβεια η πρώτη κλίμακά του είναι <0,3 με κίτρινο χρώμα, έχει πάει στη δεύτερη τώρα με ανοιχτό πορτοκαλί = 0,3 )
-------------------------
Σήμερα τα Ράμι είχαν τρελλό κέφι, παιχνίδι κλπ!

παρ'όλα αυτά τους την έσπασα με μια αλλαγή 30%.

Τα ΝΟ2 είχαν ανέβει και λίγο πάνω απ το 0,3 προς την επόμενη ένδειξη (0,8 ), μετά την αλλαγή ξαναπέσαν στο 0,3.

Με κλειστά φώτα ξεθάρρεψαν πάλι.. πέτυχα το θυλικό να κυνηγάει το αρσενικό (!!!) σε όλα τα μήκη, πλάτη και ύψη του χώρου!! :smt120 Ότι νά'ναι, ρωμαίος και ιουλιέτα είναι αυτά! :smt052

Φυσικά, με το που έκλεισε η λάμπα, νά τοι και οι οτόκυκλοι.. πιστεύω οτι θα πάμε καλά, και σύντομα θα πέσουν και τα ΝΟ2 :rolleyes:

kgf12345
14-01-12, 01:16
οτι θα πεσουν θα πεσουν,το θεμα ειναι γιατι ανεβηκαν.

delta66
14-01-12, 17:44
Σωστό, κόλλησα επειδή έχει πέσει πλέον λίγο το ph λόγω τύρφης στο φίλτρο και ίσως κι ένα τί από τη μικρή αλλαγή που έκανα χτές με το απιονισμένο, στο 7,2 περίπου είναι, και είπα μην το ανεβάσω απότομα με αλλαγή 30% από βρύση..

Δεν κανεις και 100% αλλαγη για να ανεβει τοσο.
Εξαλλου η ανοδος του πεχα δεν ειναι το ιδιο επικινδυνη με την πτωση.

the_passenger
16-01-12, 22:05
Λοιπόν τα καλά νέα είναι ότι πήραμε την ΑΟ (επέκταση στα υπάρχοντα προφίλτρα πόσιμου νερού. Plug n play, όλα προσυνδεδεμένα, κάναμε flush, αφήσαμε να τρέξει αρκετό νερό, και ετοιμάσαμε καθαρό νερό για αλλαγή. Η αναλογία καθαρού βρόμικου ήταν περίπου 30% με 40-45 psi, μάλλον είναι καιρός να αλλάξω το πρώτο προφίλτρο.

Τα ζόρικα νέα είναι ότι ανέβηκαν κι άλλο τα ΝΟ2. Πρέπει να ήταν στο 1,8 :( Παράλληλα παρατήρησα ότι τα Ράμι είχαν καθίσει κάπως χαμηλά, το μικρό επιπλέον ανάσαινε και κάπως γρήγορα. Οπότε άμεσα προχώρησα σε μεγάλη αλλαγή 40%+, (50-50% ΑΟ - βρύσης με αντιχλώριο Tetra), και τα "έριξα" στο 0,8. Τώρα πάνε κάπως καλύτερα τα Ράμι, αρχίσαν λίγο να κυκλοφορούν..

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη, τι άλλο θα μπορούσα να κάνω να τα βοηθήσω?

delta66
16-01-12, 22:46
Αεραντλια φουλ και αλλαγες νερου (σε ποσοτητα αναλογα της καταστασης) καθε μερα με prime.
Μπολιασε, ριξε βακτηρια, κανε κατι τεσπα, δεν ειναι κατασταση αυτη.

the_passenger
16-01-12, 23:44
ΟΚ. το ξέρω ότι δεν πάει καλά, κάθε συμβουλή είναι πολύτιμη θέλω να κάνω ότι καλύτερο γίνεται εδώ που έφτασα..

την αεραντλία την έχω ήδη φούλ από τότε που ανέβηκε το NO2 (και το βράδυ κι ας "ζορίζονται" τα φυτά φυσικά..)

Λοιπόν πάω να μπολιάσω ( 3η φορά) και θα ρίξω και βακτήρια.

Εφόσον βρίσκω από αύριο αυξημένο ΝΟ2, αλλαγή νερού 50-50 αο/βρύσης

θα ενημερώνω πως πάμε
-------------------------
Λοιπόν μόλις μπήκε ΠΟΛΥ μπόλι (substrat pro), μαζί με "βρωμιά" από το στυμμένο βαμβάκι..

αυτά μπήκαν κάτω κάτω στο 1ο διαμέρισμα (είχε μόνο τα σφουγγάρια ως τώρα), ελπίζοντας ότι θα μεταφερθούν έτσι με τη ροή του νερού καλύτερα οι αποικίες στο 2ο διαμέρισμα (εκεί είναι κάτω κάτω το βιολογικό, μακαρόνι κυρίως) και θα πιάσουν κι εκεί πιο γρήγορα..

μπήκε και αρκετή δόση sera nitrivec

τώρα το ενυδρείο είναι τοπίο στην ομίχλη.. ε αν δεν πιάσει κι αυτή η βιολογία τί να πω..

αύριο μετρήσεις :smt108

delta66
17-01-12, 00:21
ΟΚ.
Ποιο φιλτρο ειναι ακριβως?

the_passenger
17-01-12, 19:23
η πλάτη του boyu έχει χώριμα και δημιουργείται εκεί ο χώρος για το φίλτρο!

έχει 3 κάθετα "διαμερίσματα" , το 1ο πάνω είναι την "υπερχείλιση, με 2ο επικοινωνεί χαμηλά, και το 2ο ανεβαίνει στο 3ο όπου εκεί κάτω είναι η αντλία (400λτ/h), ενώ εκεί έχω βάλει και το θερμοστάτη

πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο για φιλτράρισμα αν και δεν ξέρω αν το έχω εκμεταλλευτεί πολύ καλά..
-------------------------
Λοιπόν τα νεότερα είναι τα εξής:

Το ένα καλό είναι ότι πέσαν μόνα τους λίγο ακόμα τα ΝΟ2, ενώ χτές μετά τη μεγάλη αλλαγή ήταν στο 0,8 , τώρα τα μέτρησα μεταξύ 0,3 και 0,8.

Το άλλο καλό έιναι ότι ευτυχώς το θηλυκό ζεί, θεωρούσα ότι δεν τα είχε καταφέρει γιατί όλη μέρα ήταν εξαφανισμένο. Αφού έφτασα επειδή δε φαινόταν πουθενά να βγάλω το ξύλο να το βρώ..

Έχει πάει πίσω και κάτω, ανασαίνει κάπως έντονα και δείχνει λίγο φουσκωμένο. Αντίθετα ο Ραμι δείχνει ΟΚ και ζωηρός σήμερα, οπως και οι οτόκυκλοι.

Τώρα ετοιμάζω νερό ΑΟ για αλλαγή να πέσουν τα ΝΟ2.

Οτιδήποτε άλλο με το οποίο θα μπορούσα να βοηθήσω το θηλικό?
:roll:

kgf12345
17-01-12, 22:47
NH3NH4 και ΝΟ3 μετρας?αν μετρας,εκεινα τι σου δειχνουνε αληθεια?:smt017το θυληκο τωρα εξακολουθει να κρυβεται και να καθεται στον πατο?

the_passenger
17-01-12, 23:34
Αμμωνία = 0 , ΝΟ3 μεταξύ 1 και 5.

ΝΟ2 = 0,3 πλέον

Διστυχώς η μικρή Ράμι δεν τα κατάφερε μόλις πριν 1 ώρα και τώρα αναπαύεται :(

Οταν τη βρήκα αν και κρυβόταν παρατήρησα, αφού πόσταρα, ότι είχε στην αριστερή της πλευρά κάτι σαν λευκό σπυρί, αρκετά μεγάλο και μυτερό. κάπου 2mm. Αφού το είδα, θυμήθηκα ότι αυτό πρέπει να είχε ξεκινήσει στην ίδια θέση πριν 3 μέρες νομίζω σαν ένα κόκκινο μικρό σπυράκι στο οποίο φαίνεται ότι δεν έδωσα τη δέουσα σημασία (μου είχε φανεί ως κάτι από τα χρώματά της) και βλέποντας το λευκό σπυράκι το ανακάλεσα. Έπειτα αφού κατέληξε (ανασαίνοντας όλο και λιγότερο), αυτό δεν υπήρχε αλλά ήταν αρκετά φουσκωμένη σε μεγάλο μέρος της πλευράς της, σαν ενας κύκλος 1cm. Αυτό ήταν fungus?

Δυστυχώς το ενυδρείο από το οποίο την πήρα είχε μέσα ένα Cardinal με παρόμοιο σπυράκι στο κεφάλι του (κάπου 1-2mm το θυμάμαι), το οποίο σύμφωνα με τον κάτοχό του είχε μετριαστεί με PIMAFIX. Υπάρχει περίπτωση να υπήρχε το μικρόβιο στη Ράμι/το ενυδρείο και να εκδηλώθηκε από το όλο στρές; Επίσης, έχω το PIMAFIX της API, μήπως θα ήταν καλή ιδέα να ξεκινούσα την εβδομαδιαία αγωγή, προληπτικά, για το Ράμι και τους οτόκυκλους;

σας ευχαριστώ για τη βοήθεια

kgf12345
17-01-12, 23:45
κριμα:(μαλον υπηρχε προβλημα στο ενυδρειο αποπου τα πηρες.δεν ξερω να σου προτεινω κατι δυστηχως,θα περιμενω με ενδιαφερον ομως να δω απαντησεις:roll:πιστευω θα υπαρχει καποια προληπτικη θεραπεια που θα μπορεις να κανεις εστω για το αλλο τωρα. μελαφιξ και πιμαφιξ μπορουνε να χρησιμοποιηθουνε προληπτικα αλλα δεν ξερω αν καλυπτουνε τη δικια σου περιπτωση,οποτε αναμονη.

the_passenger
18-01-12, 00:02
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι, φαίνεται να υπήρχε πρόβλημα. Πήρα και τα φυτά από εκεί, ενώ "αναγκαστικά" για λόγους βιολογίας και όσο γίνεται ήπιας προσαρμογής είχα βάλει και το νερό (όσο είχα στις σακούλες) του άλλου ενυδρείου μέσα κατά την προσαρμογή.. αλλά ήταν και τα φυτά, στην ουσία αναγκαστικά "μετέφερα" το ενυδρείο με όλα αυτά.

kgf12345
18-01-12, 00:09
ετσι φαινεται πως τελικα η αυστηρη καραντινα πριν την εισαγωγη ψαριου μπορει να σε σωσει:roll:πρεπει να μπει στο προγραμμα ενα 40αρι(τουλαχιστον)ενυδρειακι καποια στιγμη και για μενα:rolleyes:
συνεχισε ομως να κανεις μετρησεις για να ξερεις τι γινεται στο νερο.οποιαδηποτε ασθενεια η μολυνση υπαρχει πλεον(αν υπαρχει) σιγουρα τα ψαρια επιβαρυνονται περισσοτερο με την υπαρξη αμμωνιας η νιτρωδων στο νερο.οποτε συνεχισε να το κοιτας αυτο με συχνες μετρησεις.

the_passenger
18-01-12, 00:21
Ναι εννοείται ότι τις συνθήκες θα τις κοιτάω συνεχώς, όπως και ότι επιβάρυνα την κατάσταση ή/και εκδηλώθηκε η ασθένεια με τα ανεβασμένα ΝΟ2 ..

Σωστό κι αυτό που αναφέρεις με την καραντίνα, πρέπει κι εγώ να το προγραμματίσω. Οδηγίες για το τί ακριβώς κάνουμε και για πόσες μέρες σ'αυτό το σενάριο έχουμε?

Αναμένω και κάποιον εμπειρότερο για βοήθεια στο τί επιπλέον κάνουμε στο εξής.. ( Pimafix? )

delta66
18-01-12, 01:33
Τι θεραπειες τωρα να κανεις που ολα ξεκινανε απο τα νιτρωδη.
Κατι γινεται λαθος στο μπολιασμα μαλλον και χανεις τη βιολογια συνεχεια.
Το μπολι που εβαλες εκ νεου ειναι παλι απο αφρικανικο?
Και τα βακτηρια εξαρτωνται απο τη σταθεροτητα του πεχα παντως.
Αν βαζεις μπολι απο αφρικανικο με ψηλο πεχα, σε ενυδρειο με μαλακο νερο, τις απωλειες σου θα τις εχες στη βιολογια.
Ποιο ξερει τι ειναι τα χημικα που γραφεις οτι εριξες?
Και οι μεταβολες στο πεχα παρακατω ειναι κακες.

Λοιπόν το ενυδρείο 48 λίτρων στήθηκε στα γρήγορα πριν λίγες μέρες με πολύ μπόλι από το Αφρικανικό...

Έπειτα από 3ωρη (!!!) προσαρμογή (βρισκόντουσαν σε ph 6,5, εγώ προσπάθησα με χημικά και τύρφη στο εσωτερικό (πλάτης) φιλτράκι του ενυδρείου να κατεβάσω αλλά τελικά σήμερα είμαι στο 7,5 - χτες ήμουν περίπου στο 7) φαίνεται ότι πάμε καλά


Τεσπα κανε οτι μπορεις να μηδενισεις τα νιτρωδη και απεφυγε βασικα λαθη για την επιβιωση της βιολογιας.

Διαγνωση ασθενειας δεν εχει γινει (αν ειναι ασθενεια) για να κανεις θεραπεια με φαρμακα, αλλα τα melafix pimafix ειναι φυτικα και δεν επηρεαζουν αρνητικα (ακομα και αν ειναι αλλη η ασθενεια) ουτε τα ψαρια ουτε τη βιολογια. Οποτε βαλτα και βλεπουμε.

Ολα γινονται γιατι βιαστηκες να το στησεις το ενυδρειο, ειναι και μικρο, εβαλες και δυσκολα ψαρια σε λαθος νερο που το επεξεργαζεσαι και αποτομα.
Τα παθηματα να μας γινονται μαθηματα τουλαχιστον.

the_passenger
18-01-12, 10:26
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές

Το ξέρω ότι βιάστηκα και ήταν λάθος. Βέβαια γίναν όλα από συμπτώσεις, δεν προώριζα για Ράμι το ενυδρειάκι, ενώ και τα ράμι πιθανότατα φεύγαν από τον προηγούμενο κάτοχο με κούριερ για Κρήτη, οπότε πίστεψα ότι παράλληλα με το νέο ενυδρείο μπορώ έτσι να τα "σώσω"..

Το νέο μπόλι είναι επίσης από το Αφρικάνικο, έβαλα μεγάλη σχετικά ποσότητα και έχω την αίσθηση ότι έχει πιάσει καλά και πλέον κατεβαίνουν τα νιτρώδη, συνεχίζω να μετράω και να αλλάζω νερό φυσικά όσο δεν είναι μηδέν.

Το ph τελικά είναι γύρω στο 7,5 - είχα κάνει και αλλαγές με βρύσης. Στην αρχή το είχα ρίξει με χημικά (Ph minus προιόν, νομίζω Tetra) και τύρφη αλλά η αρχική μέτρηση ήταν πλασματική φυσικά γιατί αυτό θέλει μέρες να πέσει, οπότε αντέδρασε και ξανανέβηκε γύρω στο 7,5.

Πραγματικά έχω καταλάβει τα λάθη μου με άσχημο τρόπο και δε θα τα επαναλάβω, σίγουρα χρειάζεται πολύ περισσότερος χρόνος και υπομονή για ένα σωστό στήσιμο.

Οπότε ξεκινάω την εβδομαδιαία αγωγή του Pimafix για τους υπόλοιπους κατοίκους, και κοιτάζω να ισορροπίσω τις συνθήκες. Θα γράψω και τις μετρήσεις και βλέπουμε.

kgf12345
18-01-12, 17:01
παντως η ΑΟ θα βοηθησει πολυ στο να κρατησεις σταθερες συνθηκες στο νερο.τα σκαμπανευασματα κανουνε κακο.το PH minus το ειχα χρησιμοποιησει κιεγω οταν ξεκινησα και πριν βρω το φορουμ εδω,μου το πουλησε ο πετσοπας...(ο ιδιος που μου πουλησε το ballancer για στρωσσιμο...) δεν κανει τιποτα στην ουσια αφου ο πραγματικος λογος (ψηλη ΚΗ) στο νερο παραμενει και ξανανεβαζει το ph εκει που ητανε μετα απο λιγες ωρες η μετα απο αλλαγη.ειναι απλα ενα ακομα υγρο για να εχουνε να πουλανε.δεν εχω διαβασει ουτε εναν ανθρωπο ουτε εδω ουτε σε ξενες σελιδες που να ασχολειται εστω και λιγο σοβαρα με το ενυδρειο(ακομα και αρχαριους)που να προτεινει τη χρηση του.

delta66
18-01-12, 19:41
Το ph τελικά είναι γύρω στο 7,5 - είχα κάνει και αλλαγές με βρύσης. Στην αρχή το είχα ρίξει με χημικά (Ph minus προιόν, νομίζω Tetra) και τύρφη αλλά η αρχική μέτρηση ήταν πλασματική φυσικά γιατί αυτό θέλει μέρες να πέσει, οπότε αντέδρασε και ξανανέβηκε γύρω στο 7,5.
Οχι, οι μετρησεις ειτε με χρηση pH minus, ειτε με τυρφη, δεν ειναι πλασματικες.
Τα ph down γενικα εχουν βαση το φωφορικο οξυ, κατι που κατεβαζει ως οξυ το πεχα, αλλα παροδικα και υατο ειναι το κακο στην υποθεση., Αυτο επαθες και εσυ. (το φωσφορικο οξυ σε μεγαλες ποσοτητες ειναι κι αυτο τοξικο οπως τα νιτρικα, και πρεπει να τα εχουμε σε μια αναλογια 1ppm PO4 προς 15ppm ΝΟ3 για να μη εχουμε και εξαρση αλγων)

Η τυρφη αναλογα την ποσοστητα της, απλα καθυστερει λιγες μερες να δειξει την πραγματικη τελικη της δραση, αλλα η μετρηση ειναι σωστη.
πχ αν βαλεις μια Α ποσοτητα τυρφης, δεν θα μετρησεις απο την πρωτη μερα στο νερο, ποσο μπορει η συγκεκριμενη ποσοτητα να κατεβασει το πεχα Καθε μερα θα κατεβαινει κι αλλο μεχρι να σταθεροποιηθει στη τελικη τιμη που μπορει να το κατεβασει.

the_passenger
19-01-12, 21:52
Ευχαριστώ παιδιά,

ναι, το κατάλαβα ότι το ph minus κάνει "προσωρινή" δουλειά, η οποία έπειτα χαλάει.. περισσότερο το πήρα ως προσωρινό μέτρο λόγω της κατάστασης.. αλλά δεν το περίμενα ότι θα είχε τόσο "πρόσκαιρα" αποτελέσματα. Τώρα το μέτρησα στο 7,2 αλλά ξέρουμε ότι είναι λόγω της ΑΟ και θα πέφτει αργά και σταθερά :)

(Προς το παρόν όλες οι αλλαγές μου είναι 50/50 ΑΟ )

Οι μετρήσεις ίδιες ενώ το ΝΟ3 σήμερα μόλις που ανέβηκε στο 0,3 (κίτρινο -> ανοιχτό πορτοκαλί) φαίνεται η τάση να μηδενίσει. Εκανα μια αλλαγή μικρότερη από τις προηγούμενες 2 μέρες, κάπου 10-15%.

Επίσης ξεκίνησα και την πρώτη δόση του Pimafix.

Ο κύριος Ράμι είναι ΟΚ, πότε δείχνει κάπως υπερκινητικός και ανεβοκατεβαίνει μπροστά στο τζάμι και πότε κάπως υποτονικός. Τελικά λίγο κυκλοθυμικός θα έλεγα, μάλλον του λείπει το ταίρι του γι'αυτό. Οι 2 οτόκυκλοι τώρα με το που έσβησα το φως του ενυδρείου αρχισαν να οργιάζουν, αυτοί τελικά δείχνουν οι καλύτεροι του χωριου..

Μια ερώτηση για τα φυτά, δεν είναι στα πολύ καλά τους (μέχρι να μηδενίσει και το ΝΟ2 δεν κλείνω την αεραντλία), ενώ παρατηρώ και μια πράσινη νηματοειδή άλγη. Εκτός δύο μικρών ταμπλετών που έχω βάλει κοντά σε κάποιες ρίζες, να βάλω κάποια στιγμή στο πρόγραμμα και λίγο λίπασμα που έχω (Tetra Plant PlantaMin), και αν ναι πότε?
-------------------------
Λοιπόν περίεργα πράγματα συμβαίνουν.. ενώ τα ΝΟ2 απόψε έπεσαν κι άλλο από μόνα τους χωρίς αλλαγή, και σχεδόν μηδένισαν, ο Ράμι κάθεται πολύ υποτονικός στην πίσω πλευρά του ενυδρείου :( Δεν βλέπω απ όσο μπορώ να διακρίνω κανένα σημάδι ή κάτι μορφολογικό να έχει, τον ενόχλησα με το φακό και άλλαξε και θέση από την άλλη πλευρά του και δεν φαίνεται τίποτα το περίεργο (ούτε χτες που συμπεριφερόντα ΟΚ, τον είχα παρατηρήσει καλά)

Το μόνο που άλλαξε χτές ήταν η πρώτη δόση Pimafix. υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό? (κι αν ναι να μη συνέχιζα την αγωγή? ) Υπάρχει περίπτωση να φταίει η απώλεια του θυλικού και να αντιδρά έτσι ? καμια συμβουλή τί μπορώ να κάνω? :confused:

delta66
19-01-12, 22:47
Να παρακαλας μονο να μην εχει μεινει καμια βλαβη στα ζωντανα απο την εκθεση τους στα τοξικα.
Επισης να εχεις στο μυαλο σου οτι τα τοξικα εκτος απο το κακο που κανουν τα ιδια στα ζωντανα, τους δημιουργουν στρες και ριχνουν την αμυνα τους (ανοσοποιητικο) εναντια στις ασθενειες.
Προς το παρον συνεχισε αυτο που ξεκινησες (πιμαφιξ), παρατηρηση και .... προσευχη :D

the_passenger
19-01-12, 23:47
Μακάρι να τη γλυτώσουνννν... :roll:

μόλις μπήκε η δεύτερη δόση Pimafix

πάντως παρατηρόντας δεν έχει καμία σχέση με το πρόβλημα της θηλυκιάς, σα να έχει πάθει κατάθλιψη δίχνει.. ας ελπίσουμε οτι θα το ξεπεράσει :rolleyes:

kgf12345
20-01-12, 02:06
μακαρι,αλλα μην ξεχνας οτι και τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα.θελω να πω οτι ειναι προβληματικη η φιλοξενια τους απ'οπου και να κοιταξεις.μακαρι βεβαια να τη βγαλει καθαρη το ψαρι αλλα εγω θα κοιταζα για ενυδρειο.μαλιστα ισως θα ητανε καλυτερα να το δωσεις καπου το ψαρι να φιλοξενηθει και αφου παρεις ενυδρειο και το στρωσεις, να το ξαναβαλεις.κιας μην ειχες ιδανικες παραμετρους κλπ.τουλαχιστον να ειναι ενα το προβλημα και οχι π.χ 15.
βεβαια μπορει να εχουνε προβλημα τα ψαρια γενικως απτο προηγουμενο ενυδρειο αλλα επιβαρυνονται πολυ και τωρα.

the_passenger
20-01-12, 10:08
Σήμερα το πρωί ο κύριος Ράμι είχε βγεί από τη "φωλιά" του, έκοβε τις βόλτες του, ενώ τον παρατήρησα προσεκτικά και είναι σε όλα ΟΚ

έχω την εντύπωση ότι τώρα που με τα νιτρώδη μόνα τους σε καθοδική πορεία όπου έχουν σχεδόν μηδενίσει (απόψε πιστεύω οτι θα τα βρώ μηδέν) , δηλαδή θα έχει φάει και τον γάιδαρο και την ουρά, το να το δώσω τώρα ισως το βάλω σε μεγαλύτερες ταλαιπωρίες, προσαρμογές κλπ από την αρχή..

πάντως ήδη εχω αρχίσει και κοιτάζω για μεγαλύτερο ενυδρείο από αυτό

kgf12345
20-01-12, 11:16
ναι δε λεω κιαυτο ταλαιπωρια θαναι.αμα το βλεπεις πιο δραστηριο καλο ειναι αυτο.κοιταζε και τα χρωματα του αν ειναι "ξεθωριασμενα". στα δικα μου αν καποια στιγμη παει κατι στραβα στο νερο το πρωτο που φευγει ειναι το χρωμα απτα ψαρια.πχ νιτρικα που μου ετυχε μια φορα με το προηγουμενο φιλτρο που μαζευε πολυ βρωμα και ανεβαινανε πιο ευκολα αποτι με αυτο που εχω τωρα.

the_passenger
20-01-12, 12:08
Ναι, χάρηκα πάρα πολύ που το είδα να σουλατσάρει μετά τη χτεσινοβραδυνή κατήφεια..

καλό τίπ αυτό με το χρώμα ;) Νομίζω ότι τελευταία είναι λίγο πιό ουδέτερο στα χρώματά του, και έχω τη διαίσθηση ότι του λείπει το θυλικό και είναι από αυτό

μήπως (αφού σταθεροποιηθεί το σύστημα 100% ) θα ήταν καλή ιδέα να έμπαινε και ένα θυλικό για παρέα..?

kgf12345
20-01-12, 13:01
εγω θα σου ελεγα αφου σταθεροποιηθει το νερο και ολοι οι παραμετροι γενικως,να μη βαλεις και να περιμενεις μεχρι να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.(εγω θα κοιταζα του καρφουρ τουλαχιστον που ειναι και σε καλη τιμη αυτες τις μερες)και μετα να βαλεις το θυληκο.γιατι θα στρεσσαριστει κιεκεινο σε τοσο μικρο ενυδρειο.μη κοιτας που δεν ειχες προβλημα(αποτι φαινοτανε)με το προηγουμενο.θα πεσει πολυ κυνηγι μεχρι να γινουν ζευγαρι.αλλα και αφου γινουν.

the_passenger
20-01-12, 13:18
πολύ σωστό αυτό..

σημαντική "λεπτομέρεια" που μου διέφυγε.. πριν μιλούσαμε για πολύ αγαπημένο ζευγάρι από όλα όσα είχα δει.. πιστεύω έτσι να είναι και το επόμενο, αλλά δεν το ξέρουμε.. οπότε χρειαζόμαστε λίτρα και για αυτό το λόγο.

Του Καρφούρ το είδα ήδη, καλό μόνο ως γυάλα/βάση, θερμοστάτης μαλλον οκ (αλλα δε με νοιάζει), θέλω όμως κι ένα φίλτρο. καμια πρόταση φίλτρου για τα 80λτ μεικτά? το χτυπάω, "τζάμπα" είναι ( 62€ θυμάμαι ) Επίσης το καπάκι του παραείναι "ψεύτικο" και όπως το βλέπω φοβάμαι ότι θα στάζει απ'έξω. τι "πατέντα" μπορω να κάνω για καπάκι, καποια ιδέα? Αυτά δεν ήξερα και κόλλησα στο να το χτυπήσω

kgf12345
20-01-12, 13:32
δεν εχω ακουσει για κανενα προβλημα στα καρφουρισια και στα καπακια τους.για "τρεξιματα" δηλαδη.ας σου πει ομως και κανεις που να το εχει δουλεψει.ποιοτικα σιγουρα σαν κατασκευη δε θαναι και οτι καλυτερο.αλλα νομιζω τη δουλεια σου την κανεις ανετα μεχρι να ψαχτεις λιγο και να δεις αν χρειαστει να το αλλαξεις το καπακι.
99% κυνηγητα θα υπαρχουνε παρτο σαν δεδομενο καλυτερα.αν δεν υπαρχουνε ακομα καλυτερα,αλλα τα λιτρα και το μηκος τα θες οπως και ναχει γιαυτα τα ψαρια.θαναι και σε πενθος τωρα ο αρσενικος και θα την παρει και θα τη σηκωσει την καινουρια:D
γα ενυδρεια κοιταξε λιγο και petcumulus τι εχει.για φιλτρο στα 80 λιτρα εχεις επιλογες αναλογα ποσα θες να δωσεις.ενδεικτικα:
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1256
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1258
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2264
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2265

κοιτας τα χαρακτηριστικα τους και οποιο βολευει/συμφερει περισσοτερο.τα fluval ειναι καλα για την τιμη τους αλλα τα eheim ειναι λιγο πιο ποιοτικα σαν κατασκευες μου φαινεται.εγω θα επαιρνα ενα ecco.
βεβαια υπαρχουνε και τα εσωτερικα φιλτρα αλλα δεν νομιζω να αξιζει.συν το οτι θα κοβει χωρο απο μεσα.

the_passenger
20-01-12, 14:28
ωραίες προτάσεις αλλά έχω ένα ..κόλλημα για διαφορους λόγους με τα εσωτερικά, αλλά και για την περίπτωσή μου

κάτι τέτοιο θεωρείται επαρκές για 80 λτ?

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2071

(και το καμουφλάρω με βάψιμο πλάτης, το κρύβω με ξύλα / φυτά κλπ )

kgf12345
20-01-12, 14:36
ναι σου κανει.για εσωτερικο προσωπικα,θα το διαλεγα με κλειστα ματια το συγκεκριμενο.παρε ομως και καμια δευτερη γνωμη.

genecr
20-01-12, 15:14
Του Καρφούρ το είδα ήδη, καλό μόνο ως γυάλα/βάση, θερμοστάτης μαλλον οκ (αλλα δε με νοιάζει), θέλω όμως κι ένα φίλτρο. καμια πρόταση φίλτρου για τα 80λτ μεικτά? το χτυπάω, "τζάμπα" είναι ( 62€ θυμάμαι ) Επίσης το καπάκι του παραείναι "ψεύτικο" και όπως το βλέπω φοβάμαι ότι θα στάζει απ'έξω. τι "πατέντα" μπορω να κάνω για καπάκι, καποια ιδέα? Αυτά δεν ήξερα και κόλλησα στο να το χτυπήσω

Φίλε το έχω και τρέχει απροβλημάτιστα 5 και μηνες.
Γυάλα, βάση και θερμοστάτης όλα μια χαρά.
Το καπάκι όντως είναι "ψεύτικο" αλλά δεν παρουσιάζει κανένα λειτουργικό προβλημα.
Ο φωτισμός είναι ανεπαρκής (11w) και θα χρειαστείς αναβάθμιση.
Το φίλτρο ξέχνα το. Εγώ έβαλα ένα 2213 και ησύχασα :smt020

the_passenger
20-01-12, 16:57
ευχαριστώ παιδιά,

Με πείσατε, με βλέπω να προχωράω με το καρφουρίσιο!

Για το φίλτρο eheim ήδη έστειλα email να το παραγγείλω (έχω κάποιο υπολοιπο να συμψηφίσω)

Ναι το φίλτρο το δικό του είδα οτι είναι για πέταμα :D

Από φωτισμό θα χρησιμοποιήσω 1 ταινία led, και με το καπάκι αφού είναι έτσι θα το δω σε δεύτερη φάση τί θα φτιάξω ;)

delta66
20-01-12, 19:20
Μπορει να ειναι γνωστο οτι οσο πιο απλη κατασκευη ειναι κατι τοσο πιο δυσκολα χαλαει, αλλα δεν θα προτεινα (βαση των ενδειξεων που εχω μεχρι τωρα απο τα μελη του φορουμ) ενα φιλτρο της σειρας classic (πχ 2211 2213 κλπ) σε απειρο με τα φιλτρα και τον εξοπλισμο.
Ενα ecco pro (αν μιλαμε για φιλτρο της ιδιας εταιρειας) ειναι πιο καταλληλο για αυτου του μεγεθους ενυδρεια, το οποιο ειναι κομπλε και εχει και τους αυτοματισμους του (πχ αυτοματο priming, ρυθμιση ροης κλπ)

genecr
20-01-12, 20:36
Έχεις δίκιο για τα ecco pro, είχα διαβάσει για όλα αυτά όταν έψαχνα για φίλτρο.

Βέβαια και εγώ αρχάριος είμαι αλλά το 2213 με τα διπλά βανάκια δε με έχει δυσκολέψει καθόλου.

Ο φίλος από προηγούμενο post του κατάλαβα ότι ενδιαφέρεται μόνο για εσωτερικό φίλτρο,οπότε η αναφορά μου στο 2213 δεν θεώρησα ότι αποτελεί πρόταση.

Φιλικά

the_passenger
20-01-12, 23:38
Καλησπέρες!

Το Ράμι είναι φούλ ζωηρό, έφαγε κατεψυγμένη αρτέμια (λίγη) με πολύ όρεξη, και κόβει βόλτες συνέχεια! επίσης τα ΝΟ2 = 0 επιτέλους, και το νερό κρύσταλλο :)

Σχετικά με το θέμα φίλτρο, επειδή αν και φρέσκος έχω προλάβει ήδη να περάσω μερικές νίλες με εξωτερικό φίλτρο (θέμα pumping), δεν επιθυμώ τις εξωτ. σωληνώσεις με ότι αυτό συνεπάγεται κλπ, προτιμώ εσωτερικό φίλτρο όπου τουλάχιστον αυτό είναι εφικτό. Οπότε κινούμαι για το εσωτερικό που έγραψα πρίν, και αύριο πάω για το καρφουροενυδρείο! :cool:

kgf12345
21-01-12, 00:22
αντε επιτελους! καλογεμιστο! μια χαρα ειναι το φιλτρακι που πηρες,για μενα ειναι το καλυτερο εσωτερικο που θα μπορουσες να παρεις.μην κανεις βιαστικες κινησεις μολις το παρεις,στησε το ενυδρειο,φτιαξε το νερο με την ΑΟ,κανε και μια καλη προσαρμογη στο ψαρι και θασαι οκ.αν ξεχναω κατι ας συμπληρωσουν οι πιο εμπειροι εδω μεσα.

the_passenger
21-01-12, 01:11
Να σαι καλα! Αύριο με το καλό θα το πάρω και θα αρχίσω να ασχολούμαι σιγά σιγά με το ενυδρείο, το φίλτρο το υπολογίζω σε καμια εβδομαδα να το έχω παραλάβει. Ναι απ ότι φαίνεται από τις προδιαγραφές του πρέπει να έιναι πολύ καλο, και έχει και αρκετό χώρο για βιολογικό υλικό

Οταν θα έρθει η ώρα για τη "μετακόμιση" θα ενοχλήσω για tips! :) Στην ουσία ua πρέπει όλα ψαράκια φυτά ξύλα άμμος να μπούνε στο νέο

kgf12345
21-01-12, 01:27
ναι.πιθανοτατα θα χρειαστει να προσθεσεις και αμμο στο καινουριο.και ισως ειναι καιρος να δεις γενικα το στησιμο του.διαβασε και τα προφιλ των ραμ,να δεις τις περιοχες που ζουνε,δες και τις παρουσιασεις εδω μεσα στα βιοτοπικα ενυδρεια νοτιας αμερικης,ισως παρεις καμια ιδεα ακομα;)εγω θα σου ελεγα να σκεφτεις και το Black water:D(γιατι εχω φαει κολλημα εγω με το Black water:D)αν σου αρεσει κατι τετοιο φυσικα.δες ομως και τις παρουσιασεις και τα προφιλ των ψαριων,σιγουρα θα παρεις ιδεες για να τα κρατησεις τα ψαρια σε καλυτερες συνθηκες και με λιγοτερα προβληματα;)

the_passenger
21-01-12, 20:43
Το πήρα το ενυδρειάκι του καρφούρ, οπότε βάζουμε μπροστά για 80 λίτρα :cool:

ναι, επ ευκαιρίας θα δω και τις παρουσιάσεις της κατηγορίας, μου αρέσει και το black water, σε δεύτερη φάση θα το βάλω στο πρόγραμμα!

Πάμε καλά και σήμερα, το Ράμι είναι δραστήριο και ΟΚ σε όλα :)
-------------------------
να σημειώσω ότι το επιπλάκι του είναι μιά χαρά δεν έχει να ζηλέψει ούτε από "επώνυμα", για τα χρήματά του δε ούτε λόγος! Εύκολα θα του φτιάξω κι ένα ντουλαπάκι να κλείνει μπροστά.

κάτι ακόμα, μόλις το ψώνισα με σταματούσαν και με ρωτούσαν πόσο κάνει, κάθε πότε θέλει αλλαγή νερού κλπ, μικροί μεγάλοι το ζαχάρωναν χαχαχα.. φαίνεται ότι όλοι έχουν το μικρόβιο του ενυδρείου μέσα τους ! :D

kgf12345
21-01-12, 23:29
καλογεμιστο:) τι διαστασεις εχει;μπορει να μην ειναι ιδανικο,αλλα σιγουρα θαναι πολυ καλυτερο απτο μικρο.μπραβο που το πηρες;) οντως ειναι πολυς κοσμος που θα ηθελε ενυδρειο.δυστυχως οι περισσοτεροι μολις ακουσουν περι φροντιδας αλλαζουν γνωμη:rolleyes:λες και θα τους φορεσεις αλυσιδες ενα πραγμα.αυτοι χανουν βεβαια,αλλα κριμα γιατι ειναι ομορφο χομπι.

the_passenger
22-01-12, 23:03
Ευχαριστώ! :)

Οι διαστάσεις είναι 60χ30χ45 ύψος, 6αρι τζάμι, 81 μεικτά. Δηλαδή είναι σχετικά στενή και ψηλή η γυάλα. Εξω τζάμια, 2 εκ. από το χείλος και διακόσμιση, υπολογίζω περίπου 70 καθαρά.

(τελικά το προηγούμενο είναι 32 καθαρά + 7 η πλάτη για τα φίλτρα = 39 καθαρά, οπότε σχεδόν διπλασιάζω τα λίτρα..)

Πάντως τώρα που τα βλέπω δίπλα δίπλα, σίγουρα θα υπάρχει πολύ μεγαλύτερη άνεση για φυτά και ψαράκια, ανυπομονώ :smt020

kgf12345
22-01-12, 23:37
καλα ειναι.δεν ειναι ιδανικα,αλλα ειναι μια μεγαλη βελτιωση και σιγουρα θα σου ειναι πιο ευκολο να κρατησεις τις συνθηκες πιο σταθερες στο καινουριο.μονο μη σου φανουνε πολλα τα λιτρα τωρα που εισαι απτο μικρο και αρχισεις να αδειαζεις ψαρια μεσα αβερτα:Dαντε να βαλεις και κανα κοπαδακι μικρο απο καποιο μικροσωμο ειδος (συμβατο)και θασαι κομπλε νομιζω.ομορφο θαναι;)

the_passenger
23-01-12, 00:03
καλα ειναι.δεν ειναι ιδανικα,αλλα ειναι μια μεγαλη βελτιωση και σιγουρα θα σου ειναι πιο ευκολο να κρατησεις τις συνθηκες πιο σταθερες στο καινουριο.μονο μη σου φανουνε πολλα τα λιτρα τωρα που εισαι απτο μικρο και αρχισεις να αδειαζεις ψαρια μεσα αβερτα:Dαντε να βαλεις και κανα κοπαδακι μικρο απο καποιο μικροσωμο ειδος (συμβατο)και θασαι κομπλε νομιζω.ομορφο θαναι;)

ΝΑΙΙΙΙ :grin: :cool:

αργότερα βέβαια..! λίγα τέτρας μαζί θα είναι ότι πρέπει!!

επίσης θα δείξουνε και τα φυτά και θα έχουν κι αυτά το χώρο τους γιατί είναι στριμωγμένα τώρα.. το ίδιο και τα ξύλα.. :smt020

the_passenger
24-01-12, 11:16
Καλημέρα!

Λοιπόν ήρθαν έτσι τα πράγματα που εκτός του φίλτρου που περιμένω βρέθηκα και με το παρακάτω εσωτερικό φίλτρο από μεγαλο ενυδρείο juwel (το οποίο μαλλον είναι δύσκολο να βάλω στο μεγάλο τώρα):
http://www.juwel-aquarium.de/en/aktuelle_modelle303.htm

, και λέω να το βάλω στο 80άρι.. νομίζω θα είναι παραπάνω από αρκετό, με 3 λίτρα για υλικά!

επίσης ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω: αντί να ξεκινήσω από το μηδέν στρώνοντας το νερό στο 80άρι κλπ, μήπως είναι καλύτερο να στήσω μια επιχείρηση και να "μετακομίσω" τα πάντα (και τον νερό, και τα υλικά του φίλτρου) στο 80αρι? Και στο τέλος προσθήκη του υπόλοιπου νερού, κατι σαν μεγάλη αλλαγή δηλαδή. Σωστό?

kgf12345
24-01-12, 11:43
προσωπικα θα προτιμουσα το eheim.γιατι μου φαινεται πιο ευκολο στη συντηρηση,και νομιζω μπορεις πιο ευκολα να παιξεις με τα υλικα του.συν οτι το juwel εχω την εντυπωση πως θα πιανει περισσοτερο χωρο μεσα στο ενυδρειο.

για να μεταφερεις τα υλικα κλπ απτο αλλο που λες,μπορεις να το κανεις.βεβαια υπαρχει το ρισκο να μεταφερεις την τυχων ασθενεια που υπαρχει -αν υπαρχει- και στο καινουριο.αν και τωρα ειναι μαλον αργα γιατι αν υπαρχει οντως ασθενεια το αρσενικο που ειναι εκει μεσα θα την εχει κολλησει μεχρι τωρα.παρε και καμια γνωμη ακομα να μη σε παρω στο λαιμο μου αλλα δε νομιζω πως εχεις κατι να χασεις πλεον.

the_passenger
24-01-12, 12:10
Θα δω απόψε και πως φαίνεται το φίλτρο της juwel μέσα στο 80άρι.. αν και με το τετραγωνισμένο σχήμα που έχει και έτσι όπως τοποθετείται στη γωνία, συν ότι σκοπεύω να βάψω και την πλάτη μαύρη και να βάλω μπροστά του ξύλο, φυτά κλπ, πιστεύω ότι θα γίνει ικανοποιητικά "αόρατο" και αυτό. Ενώ έχει πολύ περισσότερο χώρο για υλικά, 3,1 λίτρα αντί για 0.53 που έχει το biopower.

Σχετικά με την πιθανή ασθένεια, από τη μία σήμερα θα βάλω την τελευταία δόση pimafix, και από την άλλη αφού θα μεταφερθούν όλα, ψαρράκια και φυτά, όπως το λες αν κάτι υπάρχει (ακόμα) το έχουν κι αυτά ήδη και δε νομίζω να γλυτώνω τίποτα.

kgf12345
24-01-12, 12:40
δε θελω να σου δωσω εγω συμβουλη σε αυτο,ας πει καποιος πιο εμπειρος.κιαυτο γιατι δεν ξερω τι παραπανω θα σου προσφερουνε τα περισσοτερα λιτρα υλικων απτη στιγμη που η ισχυοσυνθεση που θα εχεις,(αναλογα τι θα εχεις τελικα)πιστευω οτι θα καλυπτεται ανετα και απτα υλικα στο eheim.συν τα πλεονεκτηματα που θα σου δινει στη συντηρηση του.οπως και ναχει δεν εχεις να χασεις κατι,το eheim ειναι καλο φιλτρακι και αν προτιμας να χρησιμοποιησεις το juwel,το κρατας να εχεις καβατζα σε περιπτωση που παθει το αλλο κατι η το πουλας.σε μενα κατα προτιμηση γιατι το χαλβαδιαζω καιρο τωρα:D

the_passenger
24-01-12, 14:01
OK κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!

Η τελική σύνθεσή έχω σκοπό να είναι οι 2 οτόκυκλοι, 2 ραμιρέζι και ένα μικρό κοπαδάκι μαζί πχ tetras.

Ναι προφανώς το biopower αρκεί για τα παραπάνω αλλά μιας και έτυχε έτσι νομίζω οτι ο περισσότερος χώρος φίλτρανσης του juwel θα είναι πλεονέκτημα.. περισσότερα σφουγγάρια άρα ακόμα καθαρότερο νερό πιστεύω, περισσότερη βιολογία και γενικά μεγαλύτερα περιθώρια για τα υλικά. Έτσι όπως το είδα μου φάνηκε και εύκολο να ανοίγονται για καθαρισμό.

Αν τελικά βάλω το juwel, ίσως βάλω το biopower στο 240ρι που έχω με τις Αφρικάνες ως 2ο (αν έχει αρκετό νόημα να μπεί κι εκεί και το βολέψω σε καλή θέση), διαφορετικά σε έχω υπόψιν! :D

kgf12345
24-01-12, 14:30
οσον αφορα τον παραπανω χωρο που εχει το juwel για σφουγγαρια/μηχανικα υλικα συμφωνω.δοκιμασε το δεν εχεις να χασεις κατι,το μονο που σκεφτομαι ειναι ο χωρος που θα κοβει απο μεσα.αλλα αν δεις οτι σε βολευει γιατι οχι.και βαλε το eheim να δουλευει στο μεγαλο οπως λες για να το εχεις σε περιπτωση που χρειαστει.γεννες,καραντινα κλπ.καποια στιγμη θα σου χρειαστει,ειναι σιγουρο.

the_passenger
24-01-12, 22:42
Αυτόν το λόγο που αναφέρεις για το biopower ως 2ο στο μεγάλο για τέτοιες περιπτώσεις δεν το είχα σκεφτεί, είχα στο μυαλό μου ενα δεύτερο εσωτερικό μόνο ως ενίσχυση ή ότι θα μπορούσα πχ να του βάλω περισσότερο σφουγγάρια για πιο καθαρό νερό (γι'αυτό και παρήγγειλα το εσωτ. της Juwel, αλλά στη φάση που είναι τώρα το ενυδείο βλέπω ότι είναι μάλλον αδύνατον να μπεί, ήδη υπάρχει πρόσφατη γέννα και μικρά που κρύβονται σε πέτρες οπότε δεν πρέπει να τις μετακινήσω..).

Αλλά όπως λες, ένα τέτοιο εσωτερικό σε ορισμένες περιπτώσεις θα μπορούσε να φανεί πολύ χρήσιμο ή και σωτήριο είτε για τέτοιες ανάγκες είτε ως προσωρινό backup κλπ ;) .. δεν το είχα σκεφτεί! Επίσης αν και "λίγο" για τα λίτρα, αποτελεί και ένα φίλτρο παραπάνω, κάτι θα προσφέρει σ'ένα βαθμό κι αυτό.
-------------------------
Λοιπόν κατόπιν ωρίμου σκέψεως αλλά και της απαραίτητης αυτοψίας, στο καρφουρίσιο (το 80άρι) μόλις βάφτηκε η πλάτη με μαύρο πλαστικό και μπήκε και το φίλτρο της Juwel (Bioflow 3.0 ) !!! :cool:

Μπορώ να πώ ότι αν και ογκόδες για το ενυδρείο, μαύρο στο μαύρο έχει ήδη καμουφλαριστεί αρκετά! θα μπούνε και ξύλα/φυτά μπροστά, ενώ μέσα σ'αυτό το φίλτρο θα μπεί και ο θερμοστάτης οπότε γενικά δε θα υπάρχουν άλλα συμπράγκαλα να φαίνονται.

Αύριο το βράδυ η σιλικόνη θα έχει στεγνώσει.

Υπάρχουν καθόλου tips για το αν και πόσο διάστημα θα πρέπει πρώτα να τρέξει αλλά και για την επιχείρηση μετακόμιση? Εχω σκεφτεί τη μετακόμιση ως εξής:

-Προετοιμασία κατάλληλου νερού 30 λίτρων stand by.
-Αφαίρεση ξύλων και φυτών (τα φυτά να μπούνε αεροστεγώς σε σακουλάκι? ή μαζί με τα ψαράκια? )
-Αφαίρεση ψαριών (προμηθεύτηκα ήδη διαφανες δοχείο 8λτ για ελιές :grin: )
-Μεταφορά σε 50λιτρο δοχείο τροφίμων του νερού
-Μεταφορά του βιολογικού υλικού φίλτρανσης στο νέο φίλτρο
-Μεταφορά της άμμου (θέλω και προσθήκη λίγης νέας - είναι ίδια με το αφρικάνικο / να κλέψω λίγη? )
-Τοποθέτηση ξύλων, μερική μεταφορά νερού φύτεμα φυτών και ταμπλετών (λιπασμα), aquascaping στα γρήγορα!..
-Προσθήκη του υπόλοιπου νερού, καθώς και του νερού προετοιμασίας
-έναρξη ροής φίλτρου
-Προσαρμογή / προσθήκη ψαριών
-όχι τάισμα! :D

kgf12345
25-01-12, 00:43
νομιζω θα σε βολεψει περισσοτερο αν αφου βγαλεις ψαρια,φυτα και νερο, με αυτη τη σειρα:Dβαλεις την αμμο απτο παλιο στο καινουριο συν προσθηκη αν χρειαστει,βαζεις λιγο νερο και φυτευεις τα φυτα στην αμμο στο καινουριο,βαζεις τα υλικα απτο παλιο στο καινουριο φιλτρο,γεμιζεις,αφηνεις να τρεξει λιγο να καθαρισει και βαζεις τα ψαρια.αν το κανεις λιγο μεθοδικα και προσεχτικα και λιγο γρηγορα δε θα εχεις ουτε σκονες ουτε θολουρες ουτε τιποτα.το εχω κανει 3-4 φορες και δεν ειχα ποτε προβλημα.(ενοειται οτι το δε θα εχεις προβλημα που λεω ισχυει εφοσον δεν υπαρχει καποιο αλλο προβλημα στη βιολογια κλπ)

εγω θα εβαζα και ανθρακα για μερικες μερες στο καινουριο φιλτρο μετα τη μετακομιση.και αεραντλια να δουλευει.
και κανε μετρησεις να δεις τι γινεται.και ναι καλυτερα οχι ταισμα για κανα δυο μερες η ελαχιστο,μεχρι να δεις τι γινεται.εχε και το prime μαζι,μπορει να χρειαστει.

the_passenger
25-01-12, 11:02
Σ'ευχαριστώ! ΟΚ θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου!

Κάποιες ερωτήσεις για τα υλικά του φίλτρου:

Σκέφτηκα να βάλω από σήμερα κάποια από τα σφουγγάρια του νέου φίλτρου στο νερό που είναι στο τελευταίο διαμέρισμα του ενυδρείου, να αρχίσουν να αποκτούν βιολογία, καλή ιδέα; Επίσης, να αντικαταστήσω το προτελευταίο σφουγγαράκι (από κάτω):

http://www.aquado-zoo.de/fotos/aquado-zoo/juwel/Juwel-Bioflow3-0.jpg

με επιπλέον substrat pro σε δυχτάκι, ή το τελευταίο κάτω κάτω με μακαρόνι, οπότε το επιπλέον substrat να μπεί πάνω από τη θέση που υπάρχει ήδη για το βιολογικό υλικό? (δηλαδή η σειρά που ακολουθούν τα μεγάλα φίλτρα)

Καμιά άλλη ιδέα για τη διάταξη των υλικών στο φίλτρο αυτό?

kgf12345
25-01-12, 13:41
μη βαλεις κατω κατω βιολογικο υλικο(substrat pro,siporax κλπ).ασε τα μπλε σφουγγαρια που εχει και το βιολογικο απο πανω για να μη μπουκωνει πολυ.βασικα νομιζω οτι το καλυτερο ειναι οπως το δινει η juwel το στησιμο του.αν εχει και το σφουγγαρι ανθρακα πανω πανω (μαυρο)αστο μεσα καμια βδομαδα δεκα μερες τωρα οταν το ξεκινησεις και μετα μπορεις να το αλλαξεις με απλο ψιλοτρυπο σφουγγαρι.πανω απο αυτο βαζε τη βατα που δινει η juwel η απλη ενυδρειακη βατα απο πετσοπ.λεπτη στρωση και αραιη γιατι με το νερο σφιγγει,οποτε να μη μπουκωνει πολυ γρηγορα.στο juwel που ειχα την εβαζα χοντρη και αναγκαζομουνα να την αλλαζω καθε βδομαδα σα χαζος μεχρι που ειδα ο δελτα που ελεγε να μπαινει ξασμενη/αραιη:D

the_passenger
25-01-12, 15:02
Σ'ευχαριστώ για τα tips! :)

Ναι έχω άνθρακα και θα τον βάλω σίγουρα λόγω και του νέου ενυδρείου

κουβέντα να γίνεται αλλά η απορία μου του να έβαζα πρώτο υλικό το μακαρόνι (όχι substrat pro) έγινε βάσει του εξ. φίλτρου που έχω στο μεγάλο και έχει (έχω) την παρακάτω διάταξη την οποία σκέφτηκα μήπως ακολουθούσα:
http://a1272.g.akamai.net/7/1272/1121/20060525134634/www.drsfostersmith.com/images/Categoryimages/alternate/alt_909805_EheimProII_2028.jpg

απλά το ένα από τα δύο κάτω μπλέ σφουγγάρια μάλλον πρέπει να το αντικαταστήσω με βιολογικό γιατί έχω ήδη αρκετό βιολογικό στο μικρό και θέλω να το μεταφέρω όλο ωστε να μη χασω βιολογία !

Σίγουρα κάτι θα ξέρει η juwel αλλά έχω την εντύπωση ότι ο χώρος που έχει υπολογίσει για βιολογικό υλικό είναι λίγος (έχει βέβαια και καποια από τα σφουγγάρια για αυτό) σε σχέση με τον όγκο του φίλτρου. Πάντως ακόμα και όπως ήδη είναι έχω περιθώριο να βάλω κι άλλο βιολογικό.

kgf12345
25-01-12, 18:17
μπορεις να βαλεις περισσοτερο βιολογικο απλα προτιμησε να το βαλεις πιο πανω και οχι κατω κατω.εμενα οταν το ειχα δοκιμασει με βιολογικο χαμηλα μπουκωνε ευκολα.βεβαια εξαρταται και απτο ενυδρειο...αν εχεις και substrat Προτιμησε να βαλεις to μακαρονι απο κατω και to substrat πιο πανω.το μακαρονι βουλωνει δυσκολοτερα λογω σχηματος και θα σου σπαει και τη ροη ωστε να πιανει περισσοτερη επιφανεια στο επομενο υλικο.και μην βαλεις τα δυο υλικα μαζι μπερδεμενα,γιατι το substrat μπορει να βουλωνει τις τρυπες του μακαρονιου;)

παντως βιολογια θα εχεις σε ολα τα υλικα οπως και ναχει.
οσον αφορα το φιλτρο που εχεις στο μεγαλο δεν ισχυουνε τα ιδια για ολα τα φιλτρα.καθε εταιρεια πολλες φορες εχει διαφορετικη διαταξη υλικων που εκεινη θεωρει βελτιστη.θελω να πω ενα στησιμο που δουλευει καλα στο eheim δεν ειναι απαραιτητο οτι θα ειναι το ιδιο καλο και σε ενα fluval η ενα juwel.ποσο μαλον οταν προκειται και για διαφορετικα φιλτρα.(το ενα εξωτερικο και το αλλο εσωτερικο.)
παντως αποσο εχω δει με τα φιλτρα που εχω δοκιμασει,-λιγα αλλα εχω παιξει πολυ-συνηθως το καλυτερο στησιμο ειναι αυτο που προτεινει ο κατασκευαστης.η καλυτερη βελτιωση που μπορεις να κανεις ειναι νομιζω να χρησιμοποιησεις καλυτερα υλικα σε καποιες περιπτωσεις.ισως να κανω και λαθος αλλα εμενα ετσι μου "καθονται" καλυτερα τα φιλτρα.παρε ομως και καμια δευτερη γνωμη γιατι δεν ειμαι και κανας προφεσορας της φιλτρανσης:grin:

the_passenger
25-01-12, 23:38
και πάλι σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις :grin:

Πάντως ειδικά αυτό το φίλτρο με μπερδεύει για το πού κινείται το νερό:
http://csimg.webmarchand.com/srv/FR/28010361474060030/T/340x340/C/FFFFFF/url/juwel-filtre-bioflow-60.jpg

ενώ σε όλα τα φίλτρα ο άνθρακας είναι το πρότελευταίο και τελευταίο το βαμβάκι, εδώ είναι λίγο ανάποδα τα πράγματα, τουλάχιστον για το νερό που μπαίνει από την υπερχείλιση! αλλά μπαίνει και από το πλάι και από κάτω νερό! μπέρδεway... :smt120

Οπότε ας βασιστώ και εγώ στη διάταξη του κατασκευαστή ειδικά για το φίλτρο αυτό.. απλά επειδή θέλω να μεταφέρω όλο το βιολογικό υλικό μου θα αντικαταστήσω μόνο το προτελευταίο μπλέ σφουγγάρι με extra βιολογικό και τα υπόλοιπα ως έχουν.

Θα προσέξω και το διαχωρισμό κατά τη μεταφορά γιατί με τα συνεχή μπολιάσματα έχω λίγο μπλέξει μακαρόνι με substrat! :rolleyes:
-------------------------
edit: Λοιπόν μετά από μελέτη διορθώνω:

Το νερό εισέρχεται από πάνω (υπερχείλιση), και η αντλία είναι συνδεδεμένη και τραβάει το νερό από δύο σημεία των υλικών:
1) από το κέντρο περίπου του φίλτρου (εκεί που είναι το κενό όπως βλέπουμε τις δύο ομάδες υλικών), και
2) από τον πυθμένα του φίλτρου

γιατί άραγες τόσοι δρόμοι? μάλλον υπάρχει κάποιο "κέρδος" αφήνοντας τη μισή (ας πούμε χοντρικά) μόνο ποσότητα του φιλτραρισμένου νερού να περάσει και από τα κάτω φίλτρα, ενώ από τα επάνω περνάει όλη.. μάλλον για καλύτερη βιολογία

Κάποιες πλαινές γρύλιες αλλά και κάτω τρύπες είναι για την κυκλοφορία του νερό μέσα στο χωρισμένο κομάτι όπου έιναι η αντλία και θέση για το θερμοστάτη, προφανώς για να υπάρχει κυκλοφορία λόγο διαφοράς θερμοκρασίας όταν λειτουργεί ο θερμοστάτης.

kgf12345
26-01-12, 08:14
λογικα γιαυτο δινουν το βιολογικο στη μεση με μηχανικα και απο πανω και απο κατω,για να μην μαζευει πολυ βρωμα το βιολογικο.αρα προφανως βασιζεται στο καλο μηχανικο φιλτραρισμα και στην αυξημενη κυκλοφορια μεσα στο φιλτρο.προσωπικα προτιμω την προσεγγιση που υποχρεωνει το νερο να περναει απο ολα τα υλικα σε καθε περασμα (με πολλα περασματα)αλλα θα ειχε ενδιαφερων να βλεπαμε μια συγκριση του juwel και του eheim που ειναι μεν παραπλησιο αλλα οχι ακριβως.βεβαια οσο περισσοτερο καθεται το νερο μεσα στο φιλτρο καλυτερα ειναι,αλλα δεν εχει τυχει να διαβασω κανενα συγκριτικο ακομα.η τουλαχιστον δε θυμαμαι να εχω διαβασει κατι.βεβαια και οι δυο τροποι εχουν τα υπερ και τα κατα τους.απτη μια λογικα θα χανεις στο φιλτραρισμα γιατι η ροη σπαει σε διαφορετικες μεριες και απτην αλλη μπορει να εμφανιστει "channeling" αν το λεω σωστα.στην πρωτη περιπτωση εξισωνουν καπως τη διαφορα με την πολυπλοκη διαδρομη του νερου στο φιλτρο και στη δευτερη με χρηση υλικων που μειωνουν το φαινομενο του να ακολουθει το νερο μια συγκεκριμενη διαδρομη μονο.και παλι προτιμω το δευτερο,αλλα δεν ξερω αν εχω δικιο και οντως δουλευει καλυτερα:smt017
και υπαρχει και ο παραγοντας της οξυγονωσης της βιολογιας...

delta66
26-01-12, 10:32
Δεν καταλαβα, εχεις καποια αμφιβολλια οτι δεν κυκλοφορει το νερο καλα στο εσωτερικο της juwel?

kgf12345
26-01-12, 10:41
το αντιθετο.λεω οτι ειναι αυξημενη η κυκλοφορια.ισως ειναι και καλυτερη απο αρκετα αλλα εσωτερικα φιλτρα.απλα λεω οτι αυτο πρεπει να εχει καποιο τιμημα καπου.και αποτι καταλαβαινω,αυτο ειναι η "μειωμενη"επαφη με τα υλικα.που ομως εξισωνεται καπως με καθε περασμα του νερου απτο φιλτρο.απλα (οπως μου φαινεται εμενα τουλαχιστον) το νερο δεν υποχρεωνεται να περασει απο ολα τα υλικα σε καθε περασμα του απτο φιλτρο,αλλα η ροη σπαει εσωτερικα.ετσι με επαναλαμβανομενα περασματα του καταληγει να περναει απο ολα,αλλα μονο ετσι.

αυτο λεω,οτι δεν ξερω ποιος τροπος εχει το καλυτερο αποτελεσμα τελικα στο νερο που καταληγει παλι στο ενυδρειο."πιστευω" οτι θα ητανε καλυτερο το αποτελεσμα αν το νερο περναγε υποχρεωτικα απο ολα τα υλικα με πολλα περασματα.δεν εχω διαβασει ομως καποια συγκριση των δυο μεθοδων.
ισως ο τροπος της juwel να ειναι πιο "efficient" με την παροδο του χρονου και τη λειτουργια αλλα εξακολουθω να πιστευω οτι το νερο θα καθαριζε καλυτερα αν περναγε απο ολα τα υλικα σε καθε περασμα απτο φιλτρο.
βεβαια υπαρχει και το θεμα της βιολογιας που χρειαζεται να οξυγονωνεται σωστα,οποτε συνολικα ισως η λυση της Juwel ειναι καλυτερη,αλλα θα μπορουσε αυτο να επιτευχθει πιστευω με αλλους τροπους χρησιμοποιωντας την αλλη μεθοδο.

και να παρουμε και υποψιν οτι η juwel ακολουθει αυτη τη μεθοδο φιλτραρισματος και λογω χωρου.πρεπει να περασει και απτο θερμαντικο το νερο,που το κρυβουν εκει μεσα.

delta66
26-01-12, 10:57
Γιατι να εχει αυξημενη κυκλοφορια? Και γιατι να ειναι κακο αυτο δλδ?
Γιατι να εχει μειωμενη επαφη με τα υλικα?

Οι μονες διαφορες που εχει το εσωτερικο φιλτρο της juwel ειναι οτι εχει πολλες εισοδους του νερου και απο διαφορετικα μερη (κατω πανω) (για να υπαρχει σωστη κυκλοφορια στο ενυδρειο μεσα) και οτι στη μεση του καδου του εχει μια εξτρα τρυπα (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua2/P4010001.jpg) για να φευγει νερο απευθειας στην εξοδο, ετσι ωστε να περναει λιγοτερο νερο στα χαμηλο τμημα του καδου με τα λεπτοτρυπα σφουγγαρια και θεωρητικα με τη μικροτερη οξυγονωση, να γινεται καποιο ειδος απο νιτροποιησης (!!!??)
Επισης εχει το "καλο", οτι εχει πανω πανω (και ευκολο να βγει μονο του και να πλυθει), το βαμβακι (που κραταει περισσοτερα σκουπιδια -απο οτι τα αλλα μηχανικα υλικα- πριν πανε στα βιολογικα υλικα), που σε αλλα φιλτρα λογω αναποδης ροης νερου (απο κατω προς τα πανω) ειναι στο τελος των υλικων (πανω πανω δλδ) για να μπορει και παλι να βγαινει μονο του για καθαρισμα.

kgf12345
26-01-12, 11:12
την μειωμενη επαφη με τα υλικα(σε καθε περασμα) νομιζω οτι την εχει ακριβως λογω των πολλων εισοδων-εξοδων που εχει το φιλτρο.δηλαδη σε καθε ενα περασμα, καποια ποσοτητα νερου περναει και φτανει μεχρι τη μεση.απτα υπολοιπα υλικα θα περασει αργοτερα σε επομενο περασμα.στη θεση του στα υπολοιπα υλικα(απτη μεση και κατω)περναει αλλο "κομματι" νερου,ταυτοχρονα με το πρωτο λογω της αναπληρωσης που γινεται στο κενο που αφηνει το νερο που φευγει απτην τρυπα στη μεση του καδου οπως ειπες.
δεν ξερω,ισως να το κουραζω κιολας το θεμα και να εχω αδικο.μεχρι να διαβασω κατι παραπανω πανω σε αυτο λεω μονο οτι μπορω να σκεφτω.

the_passenger
26-01-12, 13:12
αυτό που καταλαβαίνω από τη σχεδίασή του είναι ότι

- Το νερό εισέρχεται στα φίλτρα από επάνω (υπερχείλιση)
- περνάει όλο από το πρώτο σετ φίλτρων (μηχανικός κυρίως καθαρισμός)
- ένα μέρος, και λογικά με μειωμένη ροή περνάει από το δεύτερο σετ φίλτων (βιολογικός καθαρισμός, εξ ού και το "biofilter". απ'ότι έχω διαβάσει θεωρείται πλεονέκτημα η χαμηλή ροή στο βιολογικό καθαρισμό.)
- Το αποτέλεσμα επιστρέφει στο ενυδρείο ως ένα από την έξοδο του φίλτρου

Μου φαίνεται σα να έχουμε να τρέχουν παράλληλα δύο φίλτρα, ένα γρήγορο (μηχανικό) και εν μέρει ένα πιό αργό (βιολογικό).

παράλληλα οταν ανάβει ο θερμοστάτης δημιουργεί στο διπλανό διαμέρισμα (με εισόδους κάτω, μέση και πάνω) μια ροή απο κάτω προς τα πάνω λογω της διαφοράς θερμοκρασίας. έτσι υποθέτω οτι η υπερχείλιση που είναι κοντά, με αυτό το "ανακάτεμα" τραβάει νερό πλέον και από τα κάτω και από τα μεσαία στρώματα του ενυδρείου. αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν και πως συμβαίνει αυτό με κλειστό το θερμοστάτη. ίσως κάποιο τέτοιο ρεύμα δημιουργείται από τη ροή στιν έξοδο του φίλτρου?

Δεν ξέρω αν τα έχω καταλάβει σωστά όλα :grin:

kgf12345
26-01-12, 13:39
ουφ δεν ξερω,κουραστηκα να το σκεφτομαι σταματαω:Dμια χαρα ειναι το juwel:Dαμα βρω κανα αναλυτικο διαγραμμα της ροης του και τη λογικη της σχεδιασης του θα το μελετησω.βαλτο μεσα και ενταξει θα εισαι,μια χαρα θα την κανεις τη δουλεια σου:D

the_passenger
26-01-12, 13:44
χαχα σίγουρα θα γίνει η δουλειά, κουβέντα κάνουμε.. :smt020

επίσης, δεν έγραψα ότι η αντλία τραβάη από κάτω από τη μισή η και λιγότερο διατομή σε σχέση με αυτή που τραβάει από το κέντρο των υλικών.. άρα έτσι εξασφαλίζει τη μειωμένη ροή στα κατω υλικα.. πιστεύω! :D

delta66
26-01-12, 14:26
την μειωμενη επαφη με τα υλικα(σε καθε περασμα) νομιζω οτι την εχει ακριβως λογω των πολλων εισοδων-εξοδων που εχει το φιλτρο......
Τσαμπα σκεπτικο εστησες. Ολες οι εισοδοι καταληγουν πανω στο βαμβακι.

kgf12345
26-01-12, 15:10
εχεις δικιο:D:D:Dδεν ειναι τοσο πολυπλοκο:D.δε μπορω ομως να καταλαβω ποιος ο λογος υπαρξης των σφουγγαριων στο κατω μερος.αν ειναι οπως ειπες για να υπαρχει σημειο χαμηλης ροης,ποιο σκοπο εξυπηρετει αυτη?η απονιτροποιηση πως θα βοηθηθει απαυτο δηλαδη?με το να μεινει περισσοτερη ωρα το νερο σ'εκεινο το σημειο?αυτο δε μπορω να καταλαβω.εκτος αν αυτο εχει να κανει και με τα σφουγγαρια της juwel που εχουν τις ταμπλετες στο εσωτερικο τους.αν θυμαμαι καλα το συζηταγαμε μια φορα καπου εδω μεσα:smt017

the_passenger
26-01-12, 15:25
εχεις δικιο:D:D:Dδεν ειναι τοσο πολυπλοκο:D.δε μπορω ομως να καταλαβω ποιος ο λογος υπαρξης των σφουγγαριων στο κατω μερος.αν ειναι οπως ειπες για να υπαρχει σημειο χαμηλης ροης,ποιο σκοπο εξυπηρετει αυτη?η απονιτροποιηση πως θα βοηθηθει απαυτο δηλαδη?με το να μεινει περισσοτερη ωρα το νερο σ'εκεινο το σημειο?αυτο δε μπορω να καταλαβω.εκτος αν αυτο εχει να κανει και με τα σφουγγαρια της juwel που εχουν τις ταμπλετες στο εσωτερικο τους.αν θυμαμαι καλα το συζηταγαμε μια φορα καπου εδω μεσα:smt017

:smt017:smt017:smt017 εχουν ταμπλέτες μέσα τους τα σφουγγάρια? :smt120

kgf12345
26-01-12, 15:29
ναι.τουλαχιστον τα πρασινα (αν θυμαμαι καλα)γιαυτο ειναι και συσκευασμενα σε πλαστικο.

the_passenger
26-01-12, 15:32
καλά αυτό είναι το φίλτρο του μέλλοντος!! :smt027

( υγ: ή τί σκέφτηκαν για να σε κάνουν να αλλάζεις το σφουγγάρι πιο γρήγορα :grin: )

the_passenger
28-01-12, 18:44
Και η μετακόμιση ξεκινάει σε λίγο :cool: :smt020

kgf12345
28-01-12, 21:23
αυτα ειναι,βαλε και καμια φωτο οταν τελειωσεις:D

the_passenger
29-01-12, 00:57
Πρώτη μου "μετακόμιση", ευτυχώς όλα πήγαν κατ'ευχήν! :smt020

Μετά από 3 ώρες γίναν όλες οι κύριες εργασίες σύν 1 ώρα προσαρμογής 4 ώρες.. και 1-2 ώρες τώρα καθάρισμα του παλιού και συμμαζέματα...

Το μενού είχε πλήρες άδειασμα του νέου (το είχα 1-2 μέρες με νερό/αντιχλώριο και φίλτρο να παίζει για να "καθαρίσει"), μεταφορά ψαριών σε 8λιτρο διαφανές δοχείο για ελιές, μεταφορά όλου σχεδόν του νερού στο νέο, μεταφύτευση (ήταν πολλά τελικά, ταλαιπωρία να βρώ όλες τις ρίζες και να τα φυτεύσω ένα ένα), συμπλήρωμα υπόλοιπου νερού 50/50 από ΑΟ, μεταφορά υλικών φίλτρου (πλέον μπήκαν σε δυχτάκι, τα είχα χύμα.. :mad: , ταλαιπωρία νούμερο 2), μπόλιασμα σφουγγαριών, εκκίνηση του φίλτρου, προσαρμογή με όλο το δοχείο μέσα στο ενυδρείο απ'όπου και η φωτό (στο τέλος απλά έγειρα το δοχείο)

http://inlinethumb61.webshots.com/13436/2685111710085462538S600x600Q85.jpg (http://entertainment.webshots.com/photo/2685111710085462538tNBQGE)

Γενικά πιστεύω ότι δεν ταλαιπωρήθηκαν τα ζωντανά και ότι τους αρέσει πολύ το νέο τους σπίτι αν κρίνω από της βόλτες που είδα! :smt020

Κι εδώ μια φωτό με το τελικό αποτέλεσμα! όλα πήγαν καλά, αύριο μετρήσεις και λίγο τάισμα! Διπλασιάσαμε τα λίτρα, είμαστε άνετοι πλέον!!! :grin:

http://inlinethumb28.webshots.com/49691/2908326580085462538S600x600Q85.jpg (http://entertainment.webshots.com/photo/2908326580085462538RvWOOD)

kgf12345
29-01-12, 03:12
:smt023 πολυ καλυτερο απτο προηγουμενο! και σιγουρα πιο αξιοπρεπεις οι συνθηκες για τα ψαρια!κανε μετρησεις φουλ τωρα οσο μπορεις να δεις τι παιζεται και αμα στραβωσει τιποτα να το προλαβεις οσο πιο νωρις!μου αρεσει πολυ παντως;)
αμα γινει και Black water θαναι πανεμορφο ενυδρειακι:smt023

the_passenger
30-01-12, 00:27
Λοιπόν ο κύριος ράμι ευχαριστιέται πολύ το νέο του χώρο.. βολτάρει συνεχώς, είναι πολύ πιό κεφάτος από πρίν. Πιάστηκε δε να παίζει και με του οτόκυκλους!! Μάλλον του λείπει το ταίρι του αλλά θα το φροντίσουμε κι αυτό μες τη βδομάδα! :cool:

Από μετρήσεις είμαστε μια χαρά:
θερμοκρασία 26,5-27
NH4=0
NO2=0
NO3=1
KH=5
PH=7,4

Σιγά σιγά θα μπεί στο πρόγραμμα και το black water :grin:

kgf12345
30-01-12, 00:35
καλα σε βλεπω:Dμη βιαστεις ακομα να βαλεις δευτερο ραμ,αστο καμια εβδομαδα ακομα οπως ειπες και συνεχισε να κανεις μετρησεις.θα δωσεις και στη βιολογια περιθωριο να προσαρμοστει και να επανελθει.

the_passenger
01-02-12, 21:35
Λοιπόν από μετρήσεις έχουν μείνει όλες σταθερές, πιστεύω παίζει ρόλο το μεγάλο για τα λίτρα φίλτρο και το βιολογικό υλικό που το υπολογίζω πάνω από μισό λίτρο! :)

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι για μιά πράσινη τριχοειδή άλγη που έβγαλα εν μέρει στη μεταφύτευση αλλά υπάρχει ακόμα, και αφού τώρα έχουμε 11 watt για τα 80λτ και αρκετό ύψος (45cm), να περιμένω λόγω αυτών των συνθηκών ότι θα υποχωρήσει ή μπορώ να κάνω και κάτι παραπάνω;

Κάτι ακόμα για τα φυτά: στην φύτευση στο πρώτο ενυδρείο είχα βάλει δύο μικρές ταμπλέτες σπασμένες στα δύο (σύνολο 4 κοματάκια) κοντά σε ρίζες για να τρώνε. Αυτά κατά τη μεταφορά ήταν σκόρπια/ αλλοιωμένα μαζί με την άμμο.. λίγο και από παντού δηλαδή.
Τώρα, τί κάνουμε για λίπανση; επαναλαμβάνουμε με λίγες ακόμα ταμπλέτες; (έχω λίγες). Βάζουμε λίγο λίπασμα υγρό; (έχω το TetraPlant PlantaMin). Κάτι άλλο; και πότε; (πχ όταν πέσει η πράσινη άλγη; ). Με το φωτισμό γύρω στις 8 ώρες το έχω τώρα, είναι ΟΚ η φωτοπερίοδος;

PLEASE HELP, εδώ άσχετος από φυτά!! :rolleyes:

the_passenger
02-02-12, 23:32
προσθέτω και φωτός να δείτε ποιό είναι ακριβώς το πρόβλημα, απ'ότι διάβασα πρόκειται για πράσινη τριχοειδή άλγη.

Αυτά είναι κάποια χαρακτηριστικά σημεία, από τα πιό έντονα. Προφανώς αυτά θα τα αφαιρέσω χειροκίνητα, αλλά σας ρωτάω για να εστιάσω στα αίτια του προβλήματος, ποιές θα ήταν οι πιό σωστές κινήσεις να κάνω τώρα

http://inlinethumb47.webshots.com/46766/2687557970085462538S600x600Q85.jpg (http://pets.webshots.com/photo/2687557970085462538gzozUb)

http://inlinethumb24.webshots.com/48727/2377409290085462538S600x600Q85.jpg (http://pets.webshots.com/photo/2377409290085462538YaMwrY)

http://inlinethumb01.webshots.com/49920/2528011970085462538S600x600Q85.jpg (http://pets.webshots.com/photo/2528011970085462538aJAWgw)

delta66
03-02-12, 00:19
Κοψε τα λιπασματα, ελλατωσε λιγο φωτοπεριοδο για λιγο καιρο, κανε μια μεγαλη αλλαγη να δουμε.

the_passenger
03-02-12, 01:02
OK ευχαριστώ!

μάλλον έχει φταίξει η μεταφορά της άμμου, όπου κάπως σκόρπισε η λίπανση με τις ταμπλέτες..

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές και βλέπουμε