PDA

Επιστροφή στο Forum : Βασικός Εξοπλισμος - Τεχνολογία Θαλλασσινου


ahar
14-06-04, 14:06
όπως είχα υποσχεθει ξεκινάω μια νέα γραμμη συζητησης που θα αφορα αποκλειστικα τον εξοπλισμο που χρησιμοποιήται για το θαλλασσινο και το reef ενυδρειο. Οπου είναι εφικτο θα υπάρχει και θεωριτική περιγραφή με τυπους κλπ κα΄θως και η θεωρεια πανω στο όποιο βασίζεται....
Επισις καποιες προτάσεις DYI .....


Ξεκιναμε απο ένα ΠΟΛΥ !! βασικο κοματι του εξοπλισμου ειδικα αν ανηκετε στην γνωστη συμπαθιτική κατηγορια μαζόχιστών που ασχολούνται με το reef και τα λεφτα σας αντι να τα επενδυεται σε γαλατα και πανες για το παιδί σας τα ριχνετε σε παραγγελειες απο το Αμερικα , και όταν σας έρχεται βγαινετε στο μπαλκονι και ουρλιάζετε "ΝΑΑΙΑΙΙΙ ΝΑΙΙΙΙΙ!!!! Ηρθαν τα 25 Κιλα του Αραγονίτττηηηηηη!!!!!!! ΑΑΑΡΡΡΓΓΓΚΚΚ " (και φυσικα η γυναικα σας αρχιζει να αναρωτιεται αν θα πρεπει να καλυυθει με "ζωντανή αμμο" για να δει αντιστοιχο παθος στις ποιο ιδιωτικές σας στιγμες.... :D :D :D ) (και επιδει ο έχων την μίυγα ... Νικο για μενα λεω.. χεχεχεχεχε)

Λοιπον...
Ο
ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗΣ!!!!!!

απο 220v σε 110v
απαραίτητος για οποιαδήποτε αγορα απο το Αμερικα...

κοστος αγορας 19€ απο την γνωστη αλυσιδα Κατουμας...

Filippos
14-06-04, 14:17
Ρε Αλέξανδρε,

Ενα-ένα θα μας τα λές? Θα μας βγάλεις τη ψηχή μέχρι το τέλος.... :lol: :lol: :lol:

Υ.Γ.: Μπράβο, καλή ιδέα και χρήσιμο θέμα για μας τους νέους...

vlu
14-06-04, 16:32
Ελπιζω να μην ειμαι αδιακριτος, αλλα ποσο πηγαν τα 25Κ αραγονιτη απο Αμερικα??? Ζωντανος ή "ψοφιος"?

sps4ever(niktso)
14-06-04, 16:39
Ελπιζω να μην ειμαι αδιακριτος, αλλα ποσο πηγαν τα 25Κ αραγονιτη απο Αμερικα??? Ζωντανος ή "ψοφιος"?
Βλάση είσαι φάουλ.

ahar
14-06-04, 16:46
Ελπιζω να μην ειμαι αδιακριτος, αλλα ποσο πηγαν τα 25Κ αραγονιτη απο Αμερικα??? Ζωντανος ή "ψοφιος"?
Βλάση είσαι φάουλ.
Συμφονω... για να σου πώ θελω μια καλη περιγραφη ενος εξαρτηματος του ενυδρειου σου για να μαθαίνουν και οι νεοι...
Και επιδει δεν κανουμε τσατ αλλη φορα με που μου ....
:D :D :D
:D :D
:D

George-A
14-06-04, 17:24
ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗΣ!!!!!!

απο 220v σε 110v
απαραίτητος για οποιαδήποτε αγορα απο το Αμερικα...
Διευκρήνιση:
Μετασχηματιστής και όχι αυτομετασχηματιστής που δίνουν συνήθως.

Ο αυτομετασχηματιστής δεν κάνει απονόνωση, εύκολα με μια ψιλοδιαροή βλέπεις την φάση μεσα στο ενυδρείο....

nhreas
14-06-04, 18:58
νομιζω αλεξανδρε πρεπει να διευκρινησεις πως ο μετασχηματιστης πρεπει να ειναι και αναλογως των watt της καταναλωσης και μαλιστα 10-20% μεγαλυτερος απο την καταναλωση για να ειναι πιο ανετος οπως λεει και ενας φιλος μου (niktso) :wink: .

ahar
15-06-04, 00:02
νομιζω αλεξανδρε πρεπει να διευκρινησεις πως ο μετασχηματιστης πρεπει να ειναι και αναλογως των watt της καταναλωσης και μαλιστα 10-20% μεγαλυτερος απο την καταναλωση για να ειναι πιο ανετος οπως λεει και ενας φιλος μου (niktso) :wink: .

Ημουν σιγουρος οτι καποιος καλοθελητης θα το εξηγουσε πολυ καλύτερα απο μενα .Χeexexexexexe
:D :D :D :D

(φυσικα και έχεις δίκιο φιλε μου Νηρεα απλα δεν μου περασε καν απο το μυαλο οταν το έγραφα!)


Αλέξανδρος