PDA

Επιστροφή στο Forum : Γαριδες Θηρευτες (chameleon shrimps)


mixalis p
28-12-11, 23:54
Γεια σας και χρονια πολλα! Ενας φιλος μου εφερε κατι γαριδες γλυκου νερου, ειναι λιγο μεγαλυτερες απο τις cherry, καποιες εχουν ασπρα ματια και καποιες μαυρα. Στο σωμα τους ειναι διαφανες. Τις εχω μεσα στο ενυδρειο 3μερες και ηταν κρυμενες, σημερα εμαφιστηκαν ολες και η καθεμια ετρωγε απο μια red cherry. αλλη μια κυνηγησε μια cherry και μολις την επιασε αρχισε να την τρωει. Τι ειδος ειναι αυτες οι γαριδες? Μερικες τις επιασα και τις εβαλα σε αλλο ενυδρειο. Μηπως να τις ριξω για τροφη στις κιχλιδες μου?:D

harmasn
28-12-11, 23:58
Αν θες να παρεις εκδικηση για τις red cherry βαλτες στις κιχλιδες η δωστες σε μενα για το αγγελοψαρο :Ρ

mixalis p
29-12-11, 00:01
αν δω οτι δημιουργουν προβλημα θα γινουν λιχουδιες για τους γεωφαγους μ!:D

delta66
29-12-11, 01:10
Τετοιες ειναι οι γαριδες? http://www.petshrimp.com/amanoshrimp.php
Αν ναι τοτε δεν τις σκοτωσαν αυτες.
Τις βρηκαν νεκρες και τις εφαγαν (ή εφαγαν τα αδεια "πουκαμισα" τους)

mixalis p
29-12-11, 01:14
δεν μοιαζουν ολες με αυτες στο λινκ 2 ειναι σαν αυτες. καποτε ομως που ειχα amano μου ετρωγαν συνεχεια τις red cherry. μονο αν ειναι και οι 10 αυτες που εχω αμανο! παντως τις cherry τις σκοτωναν και τις ετρωγαν,

tsoum
29-12-11, 16:44
Ρε Μιχάλη μήπως ειδες το κελυφος που αλλαζουν κ νομιζες οτι είναι οι γαριδες;

mixalis p
29-12-11, 17:16
Ρε Μιχάλη μήπως ειδες το κελυφος που αλλαζουν κ νομιζες οτι είναι οι γαριδες;
οχι ρε! οι 4 ειχαν απο μια και ετρωγαν και αλλη μια κυνηγουσε μια μεχρι που την επιασε και αρχισε να την τρωει.

Dimis
29-12-11, 17:26
Τοτε μαλλον εχεις chameleon shrimps http://aqualandpetsplus.com/Bug,%20Chameleon%20%20Shrimp.htm

Τρωνε οτι καταφερουν να πιασουν,σαλιγκαρακια,γαριδες ακομα και μικρα ψαρια.
Πολυ επιθετικες!

mixalis p
29-12-11, 17:49
Τοτε μαλλον εχεις chameleon shrimps http://aqualandpetsplus.com/Bug,%20Chameleon%20%20Shrimp.htm

Τρωνε οτι καταφερουν να πιασουν,σαλιγκαρακια,γαριδες ακομα και μικρα ψαρια.
Πολυ επιθετικες!
ναι αυτες ειναι!
μερικες τις επιασα και τις εβαλα σε αλα ενυδρειο. αναπαραγονται σε γλυκο νερο αυτες?

tsoum
29-12-11, 17:53
ναι αυτες ειναι!
μερικες τις επιασα και τις εβαλα σε αλα ενυδρειο. αναπαραγονται σε γλυκο νερο αυτες?

συμφωνα με αυτα που γραφει αναπαραγονται οπως οι red cherry π.χ. Αυτο καταλαβαινω εγω...

mixalis p
29-12-11, 17:56
η μια μαλλον ειχε αυγα, αλλα εγω πιστεψα θα ειναι αμανο και γι αυτο τις εβαλα μεσα στις cherry. παλι καλα που δεν τις εβαλα στις blue pearl.. τωρα πως θα τις πιασω μεσα απο το φυμεμενο??? πολλες ειναι κρυμενες και δεν φαινονται.:smt108zw

lingistis
29-12-11, 18:47
Αν δεν μπορείς να τις πιάσεις, τότε πιασε όσες red cherry μπορείς και βάλτες αλλού για να τις σώσεις... οι άλλες υπέρ πίστεως :rolleyes:

mixalis p
29-12-11, 21:36
ειναι αδυνατον και αυτο, απλα καθε φορα που ταϊζω αν βγει καμια την πιανω. το προβλημα ειναι οτι δεν ηταν ολες ιδιο μεγεθος καποιες ηταν μικρες, αυτες δεν γνωριζονται μεσα στις cherry οποια δω οτι τρωει γαριδα ειναι chameleon οποτε θα την πιασω και θα την μεταφερω σε ολο ενυδρειο.

kwstas arta
29-12-11, 21:43
παρε ενα μικρο μπουκαλι νερο,βαλε μεσα τροφη,αστο μεσα κ θα πιασεις οσες θες.

mixalis p
29-12-11, 22:07
το εκανα και επιασα πανω απο 100 cherry.:grin: πρεπει να το κανω παλι καποια στιγμη αλλα να εχω χρονο!

kwstas arta
29-12-11, 22:37
βαλτο λιγο πριν σβησουν τα φωτα κ το πρωι θα τις βρεις μεσα:rolleyes::rolleyes:

mixalis p
29-12-11, 22:43
και θα εχουν φαει οσες περισσοτερες cherry μπορουν.:smt108

mixalis p
02-01-12, 22:52
σημερα καθως εβλεπα τις γαριδες, βλεπω οτι καποιες απο αυτες τις γαριδες εχουν παρει ενα χρωμα πορτοκαλοκοκκινο. μηπως ειναι αλλο ειδος? αλλη πιθανοτητα ειναι... να ηταν πολλα ειδη μαζι:confused:.

Dimis
03-01-12, 00:32
Τις λενε χαμαιλέοντες γι αυτο ακριβως τον λογο...
Μπορουν να προσαρμοστούν (χρωματικα) αναλογα με το περιβαλλον.

mixalis p
03-01-12, 00:38
οκ! γιατι εχουν παρει σχεδον τα χρωματα απο τις cherry μονο που διαφερουν στο μεγεθος.