PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηταν που λετε ένας μικρος Acanthurus Olivaceus


ahar
08-06-04, 12:11
Νεος , ώραιος , με το ωραιο κιτρινακι του να έχει αρχίσει να καφεδιζει καθώς μεγάλωνε.....

Και πάω χτες στο σπιτι ,παω στο ενυδρειο σιγομουρμουρώντας "Ολι, Ολι Εισαι έδω;;;" και τι να δω.......

Τον Ολι ή μαλλον το κρανιο του να είνια το μονο που φαίνεται μεσα σε μια τρύπα στον βραχό.....

Αμέσως η πρώτη υποψια μου ήταν μια πιθανη μαντιδα ....
Αλλα σε εγκατεστημενο ενυδρειο 4 ετων δεν θα την είχα δει;;;

Υπήρξε βεβαια και η περιπτωση ενος κτενοχαιτου που εξαφανιστηκε απο το ενυδρειο πριν απο 1,5 μηνα και δεν τον βρήκα ποτε...
Στην περιπτώση του υπεθεσα οτι η ποιότητα του νερου μου ήταν χαλια και ώς τανγκ θα χώθηκε πουθενα και αποδήμησε στον μεγαλο υφαλο στον ουρανο...
και το να διαλυσω τον βράχο όλο γιανα βρω την τελευταία του κρυψώνα δεν ήταν κατι που μου "αρεγε" σαν προοπτικη...
Εν γνωση μου λοιπον τον άφησα για τους ερημιτες ....

Μετα το περιστατικο όμως αυτο η γνωμη μου άλλαξε 180 μοιρες...

Και η πλακα είναι ότι οταν προσπαθησα να το τραβήξω έξω απο την τρυπα (φαινοταν μονο το κρανιο σφηνωμενο και το συνολικο ψαρι είναι περι τα 6 εκ μηκος ) μου το τραβηξε πισω και μαλιστα με τσαμπουκα 3 φορες.....

Αααααααχχχχχχ


http://www.aquaria.gr/uploads/aquaria/oli.php



Δεν σκεφτομαι τα λεφτα που είχα ρίξει για το ψάρι αλλα το ψάρι....
Κριμα...



Αλέξανδρος

Filippos
08-06-04, 12:26
Κάτσε για να καταλάβω.... Τελικά ήταν mantis?

ahar
08-06-04, 12:30
Αμέσως η πρώτη υποψια μου ήταν μια πιθανη μαντιδα ....
Αλλα σε εγκατεστημενο ενυδρειο 4 ετων δεν θα την είχα δει;;;



Αλέξανδρος

Filippos
08-06-04, 12:40
Μετα το περιστατικο όμως αυτο η γνωμη μου άλλαξε 180 μοιρες...

Discos
08-06-04, 13:30
Και η πλακα είναι ότι οταν προσπαθησα να το τραβήξω έξω απο την τρυπα (φαινοταν μονο το κρανιο σφηνωμενο και το συνολικο ψαρι είναι περι τα 6 εκ μηκος ) μου το τραβηξε πισω και μαλιστα με τσαμπουκα 3 φορες.....


ΑΣΤΟ ΚΑΤΩ ΡΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!! ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ!!!!!!!!!! :D :D

Filippos
08-06-04, 13:41
Δε λες πάλι καλά που δε σου έκοψε κανα δάκτυλο +-8 +-8 :D :D

ahar
08-06-04, 14:04
Δε λες πάλι καλά που δε σου έκοψε κανα δάκτυλο +-8 +-8 :D :D

ειναι γνωστο της πάση ότι τρώω με τα chopsticks ποιο γρηγορα απο οτι και με το πιρουνι και η ειδικότητα μου να πιανω μικρα λαδερα κοματάκια φαγητου και να τα εκτοξευω στο κεφάλι αυτων που τολμάνε να μου αντιπαραθετουν τα επιχηρήματα τους στην συζήτηση στο τραπεζι...
Δεν είχε καμια ελπιδα να μου παρει την "μπουκια" απαξ και την επιασα...
8)


Αλέξανδρος

bluefin
09-06-04, 00:25
εγω παντος καποια στιγμη ειχα δει ενα μικρο γλυκουλι καβουρακι που ειχε ερθει μαζι με το βραχο και πολυ το ειχα χαρει.Μετα απο 4-5 μηνες ειχε γινει ενα τριχοτο τεραστιο πλασμα που αφου μου εξεφανισε κανα δυο μικρα νεα ψαρια που μιας και δεν ξεραν μαλον πηγαν να περασουν την πρωτη στρεσαρισμενη τους νυχτα καπου κοντα του μετα αρχισε να μου κοβει κοματια απο ενα σφουγγαρι.Εβρισκα κοματια στην τρυπα του.
Το βραδυ με ενα φακο ισως μπορεσεις να λυσεις το μυστιριο.Τα ματια ενος μαντη λενε οτι ξεχοριζουν χαρακτιριστικα στο σκοταδι