PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτο απο το ενα ενυδρειο μου....


ReBeLoS
07-06-04, 13:54
περιμενω εντυπωσεις......

http://www.piranha-fury.com/forum/pfury/uploads/post-86-1086599451.jpg

jpatou
07-06-04, 14:00
Πολυ καλό το ενυδρείο σου Νίκο.
Μπράβο, ωραίο στήσιμο και πολύ περιποιημένο φαίνετε.
Για κάνε μας και μία περιγραφή για τα ψάρια που έχεις μέσα και γενικά για το Setup που έχεις στο ενυδρείο σου (Λίτρα, μηχανήματα κτλ.)

ReBeLoS
07-06-04, 14:19
Εξοπλισμος :
220 Lt. Tank
1 x RENA XP3 External Filter
1 x Powerhead 301 Aquaclear
5 x 36watt Fluorescent Tubes (1m each)
1 x Rena 250 watt Heater
1 x 4lt CO2 Pressurized (1 bubble/sec)

Ψαρια :
30 x Neon Tetras
3 x Ottos
4 x Corrys
3 x S.Discus (Golden Dragon,Cobalt Blue,Blue Turquise)
2 x Xiphoforus Heleri (1m+1f)
1 x Clown Loach
1 x Bottia Locahata
1 x Microgeophagus Ramirezzi

Φυτά :

Διάφορα γύρω στις 40 ρίζες :twisted:

ReBeLoS
17-06-04, 00:08
ti ginete edo mesa re paidia?? rotisa na akouso tin apopsi sas kai den endiaferthike na pei 2 koubentes kaneis ektos apo ton filo mou ton Jpatou ?? toso poli barethikate kai prosperasate to post xoris na apantisete? Ma kala aporia to exo. KANEIS????? kai na min sas arese den dagono. Apopseis gia beltiosi perimena edo kai 10 meres alla mono apopseis den eida. Mipos exo adiko ???? mipos monos milao kai monos akouo ??? Telos panton as kano kritiki ego ston eayto mou mias kai den kanei kaneis kai na po oti mou aresei para poli. Eyxaristo olous esas pou eidate to post kai pou den apantisate. Distixos den mporo na eyxaristiso aytous pou apantisan giati poli apla den apantise kaneis. Na eiste oloi kala.

Giorgos
17-06-04, 01:14
Νίκο δεν υπάρχει λόγος να τα παίρνεις έτσι. (Προσωπικά το είχα δει, δεν είχα χρόνο να απαντήσω εκείνη τη στιγμή και ως φυσικό [αφού δεν απάντησε άλλος να μας το "θυμίσει"] απλά ξεχάστηκε).
Μου αρέσει αρκετά πάντως.
Πρόταση για καλύτερο αισθητικό αποτέλεμα (κατά την άποψή μου):
βάλε στις σκιερές γωνίες αρκετές Anubia και κάνα-δυο Microsorum pteropus πάνω σε μια μικρή ρίζα και θα είναι κούκλα.

ReBeLoS
17-06-04, 01:19
thx george. tha to prospathiso

TAN
17-06-04, 11:31
Ωραιο ενυδρειο Νίκο.
Θα σου πρωτινα στο aquascape να βαλεις και καμια ριζα mopani.
Απο τα ψαρακια θα ειναι καλυτερο για το Ramirezzi να βαλεις αλλα 2
αναλογια 1m-2f.
Στο δικο μου εβαλα καρδιναλιους αντι για νεον λογο οτι δεν συκονουν
τις υψηλες θερμοκρασιες που μπορει να φτασει ενα ενυδρειο με δισκους.
εχεις σκεφτει να κανεις αλλαγη?


Φιλικα Θανάσης.. :wink:

annivas2000
18-06-04, 02:40
ti ginete edo mesa re paidia?? rotisa na akouso tin apopsi sas kai den endiaferthike na pei 2 koubentes ....toso poli barethikate kai prosperasate to post xoris na apantisete......KANEIS????? ... Apopseis gia beltiosi perimena........as kano kritiki ego ston eayto mou .....kai na po oti mou aresei para polly...

Φιλε rebelos μιας και τυγχανω mod στην κατηγορια και οπως φαινεται θιχτηκες λογω ελλειψης αποκρισης , θα μου επιτρεψεις να γραψω κανα δυο πραγματακια....
Προσωπικα δεν μ'αρεσει να κανω κριτικη στην αισθητικη του αλλου γιατι ειναι θεμα καθαρα υποκειμενικο. Αλλωστε μονος σου λες (σαν προσωπικη κριτικη), οτι σου αρεσει πολυ....οποτε οι γνωμες των αλλων μαλλον περισσευουν.....
Η αντιδραση σου μαλλον υπερβολικη (μια απλη υπενθυμιση χωρις αναφορα σε <βαρεμαρα> ) θα'ταν αρκετη για να γινουν μερικα σχολια απο καποιους....
Kαι να σου πω και κατι...εφοσον σ'αρεσει το φυτεμενο (και εισαι απο τα παλια μελη), θα'θελα να εχεις μαθει τις ονομασιες των φυτων και να τα αναφερεις για να πουμε περισσοτερα (η φοτο δεν ειναι καλη και δεν μπορω να τα ξεχωρισω)......

Οσον αφορα το θεμα της αναπτυξης, η polysperma οπωσδηποτε παει καλα στο κεντρο, οπως και η vallisneria πισω δεξια...στο κεντρο η ludwigia(?) ή alternatera(?) εχουν μελλον ακομη....επισης οι cabomba και τα echin. κλπ δεν νομιζω να'χουν προβλημα (υποστρωμα τι εχεις?)....

Οσον αφορα την αισθητικη, στο ενυδρειο σου απουσιαζει ενα σημειο εστιασμου. Το ματι περιφερεται κυριως στο κεντρο γιατι οι πλευρες μπροστα ειναι <ριγμενες>. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να βλεπω συνεχως τα κοκκινα που ομως ειναι πολυ λιγα για να δωσουν ογκο και χαλανε την καλη εικονα της polysperma.
Επισης το μπροστινο κοκκινο κακως ειναι τοσο ψηλο (βασικος κανονας - ποτε το μπροστινο φυτο ψηλοτερο απο το πισω) και μαλλον καχεκτικο. Το κοκκινο δεξια (alternatera lillacina(?)) πρεπει να αποκτησει κι αλλο ογκο (περισσοτερα φυτα), γιατι φαινεται ξεκαρφωτο....μπορεις να φτιαξεις και κατι με ξυλο ή πετρες για να εχεις ενα δυνατο σημειο.....
Επισης μπροστα ειναι γυμνο (τουλαχιστον προς το παρον)....δεν ειμαι σιγουρος τι εχεις βαλει.....saggitaria ?....
Στα δεξια ech. bleheri(?) ειναι μαλλον αρκετα μπροστα, θα γινει θηριο και μαλλον θα εξαφανισει το βαθος του ενυδρειου σ'αυτην την πλευρα.....Το hornwort που εχεις βαλει κατω, μαλλον δε θα σταθει πολυ εκει...
Στην αριστερη πλευρα δεν μπορω να καταλαβω τι σκουραινει στο βαθος (ξυλο με moss ?), ειναι η πιο αδυνατη...αν μπροστα ειναι anubias barteri θα'χεις το ιδιο προβλημα με τη δεξια (αν ειναι η nana οκ).....πρεπει να αναπτυχθουν περισοοτερο η hydrocotyle και η cabomba, να αποκτησουν ογκο και να αναδειχθει κι αυτη η πλευρα.....
Γενικα πρεπει να ομαδοποιησεις τα φυτα που τωρα φαινονται καπως ατακτως ερριμενα...
Οπως καταλαβες κοιταζω τα λαθος (κατα τη γνωμη μου) σημεια περισσοτερο και λιγοτερο τα καλα........

Παντως πιστευω οτι ειναι νωρις ακομη, τα φυτα δεν εχουν αναπτυχθει πληρως και εφ'οσον το setup οπως το βλεπω εχει πολλες δυνατοτητες, ειμαι σιγουρος οτι την επομενη φορα που θα ζητησεις μια γνωμη θα ειναι πολυ καλυτερο (κατα τη γνωμη μου παντα).... :wink:

lasal
18-06-04, 03:21
toso poli barethikate kai prosperasate to post xoris na apantisete?
Με 180 αναγνώσεις σίγουρα δεν το προσπέρασε κανείς.
Απλά δεν ήθελε ο κόσμος να κάνει κριτική γιατί μετά θα έπρεπε να κάνει και προτάσεις. :wink:
Συνεχιζω pm.