PDA

Επιστροφή στο Forum : Γαρίδα έγκυος ????


jimmis1974
25-12-11, 21:12
πριν λιγο παρατηρησα σε μια γαριδα cleaner (http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+525+696&pcatid=696) οτι απο κατω της εχει (μαλλον) αυγα.
Επειγον οποιος κατεχει αν οντος ειναι , να την πιασω τωρα αμεσως και να την βαλω σε ενα διαμερισμα του sump που εχω λιγο βραχο και λιγη chaeto να ειναι μονη της σε ησυχία μπας και τα αμολησει εκει γιατι στο κυριως ενυδρειο θα τα φαν τα ψαρια.
για πειτε μου αν ξερεται please συντομα, και υπαρχει περιπτωση αν οντος ειναι αυγα να βγαλω γαριδακια :D

Για δειτε τις φωτο , ειναι γκριζωπα σαν μπαλακια και εχει γεμησει ολη απο κατω.

platy
25-12-11, 21:14
ΑΝ και οι φωτο δνε φαινονται πολυ καλα,απο εμπειρια σε γλυκο νερο σε γαριδες θα σου πω ,οτι ...αν καθεται σε ενα σημειο και κουναει τα πτερυγια που ειναι σε αυτο το σημειο πιθανοτατα να αεριζει τα αυγα (και οντως να ειναι αυγωμενΗ)...το θεμα ειναι..!! εχεις παραπανω απο μια στο ενυδρειο και γονιμοποιηθηκαν?(λογικα για να τα κατεβασε και στα ποδια)...αν την παρακολουθησεις απο κοντα και διαπιστωσεις οτι ειναι αυγα εγω προτεινω να την απομονωσεις...

jimmis1974
25-12-11, 21:22
την παρατηρησα παλι , ειναι τουμπανο απο κατω:D γεματη... στα ποδια δεν εχει , τα πτερυγια εκει ναι ειναι ανοιχτα , αλλα δεν μπορω οτι καθεται και σε ενα σημειο , εχω αλλη μια την ιδια , ελαφρος πιο μικρη (αυτη δεν εχει κατι, και τα πτερυγια ειναι κλειστα σε αυτην) .

Τωρα να την βαλω στο sump μονη της ?????
και να μην πιασει δεν εχω να χασω τιποτα , αν δεν δω κατι την ξαναβαζω μεσα στο ενυδρειο.

\/ag
25-12-11, 21:24
Συμφωνώ με το να την απομονώσεις..δεν έχεις τίποτα απολύτως να χάσεις!

Διάβασε σε κανένα ξένο site για την αναπαραγωγή της συγκεκριμένης γαρίδας..κάτι θα βρεις!

Αν σου γεννήσει είμαι ο πρώτος που θα σου ζητήσω μικρά...:D:D

jimmis1974
25-12-11, 21:30
Συμφωνώ με το να την απομονώσεις..δεν έχεις τίποτα απολύτως να χάσεις!

Διάβασε σε κανένα ξένο site για την αναπαραγωγή της συγκεκριμένης γαρίδας..κάτι θα βρεις!

Αν σου γεννήσει είμαι ο πρώτος που θα σου ζητήσω μικρά...:D:D

οκ , αρχιζει το πιασιμο αμεσως .
Ααα μονη της να την βαλω ?? δεν χρειαζεται να μπει και η αλλη ???
και βεβαια θα σου δωσω :D ,,,, μακαρι να βγει τιποτα :rolleyes:

platy
25-12-11, 21:46
αν τα αβγα τα εχει στα ποδια (οπως βλεπουμε) τοτε οχι δεν χρειαζεται αλλη :) μονο να εισαι σιγουρος οτι αν γεννησει δεν θα ρουφηξει καποιος κυκλοφορητης τα μικρα ή δεν θα θα χωθουν σε αλλο διαμερισμα του sump ..! επισης..διαβασε -> Breeding:
If more than one Lysmata amboinensis is present in your marine aquarium then, they will breed.
Upon spawning, you will observe light green colored eggs in the finlets situated below the carapace of Cleaner Shrimp.
The larvae of Lysmata amboinensis, however, hardly survive in a captive environment and are also eaten by fish and corals in your marine aquarium.
http://www.freshmarine.com/cleaner-shrimp.html
http://www.marinebreeder.org/forums/viewtopic.php?t=179


και αυτο που πιστευω θα σε βοηθησει -> http://www.mbisite.org/Forums/tm.aspx?m=51747&mpage=1

jimmis1974
25-12-11, 22:05
οταν λες στα ποδια , εννοεις τα κανονικα ποδια ..:D.. που περπαταει? :D
Ε οχι τα βλεω καθαρα απο κατω στην κοιλια ειναι γεματη και ανοιγοκλείνει συνεχως τωρα που την ειδα τα πτερύγια απο κατω.
Το διαμερισμα εκει που την εβαλα δεν επικοινωνεί με αλλα , ισα που περναει το νερο απο πανω , σαν ενα ενυδρειο μικρο ας πουμε .
εκει εχω κατι βραχακια και λιγη chaeto , ισως ειναι καλο αν βγουνε τιποτα , να χωθουν μες στην chaeto για προστασια.

you will observe light green colored eggs in the finlets situated below the carapace of Cleaner Shrimp.
ακριβως ετσι ειναι , οπως τα λεει.

hardly survive in a captive environment and are also eaten by fish and corals in your marine aquarium.
χχμμ ,, εεε ,, στο sump μεσα εχει ησυχια , ουτε ψαρια εχει ουτε κοραλια !!!

platy
25-12-11, 22:09
οχι βρε..οταν μια γαριδα εχει αβγα τα εχει σε μορφη της λεγομενης ''σελας'' πισω απο το κεφαλι καπου..(τουλαχιστο στο γλυκο νερο) ..μεχρι να γονιμοποιηθουν απο καποιο αρσενικο και να τα κατεβασει στα ποδια ..(ναι ναι εκει κατω απο την κοιλια αναμεσα στα ποδια με τα οποια κολυμπαει).....επισης ειδα οτι κανανε breeding μεσα σε γεννηστρα (μεγαλουτσικη με την ειδικη σιτα στον πατο για να πεσουν τα γαριδακια ...)τωρα δεν ξερω για ποιο λογο παντως παρατηρησε την δικη σου και ενημερωσε μας :) !

jimmis1974
25-12-11, 22:27
αρα αφου τα εχει καταβασει εκει τα αβγα ειναι γονιμοποιημενα ?? σωστα ??
οποτε την αφηνω στην ησυχία της και βλεπουμε , οτι ειναι να γηνει θα γηνει , δεν καθομαι να φτιαχνω σιτες και ιστοριες τωρα , αν θελουν τα μικρα ας χωθουν μες την chaeto , ειναι πυκνη , μπορει να την καταβρουν κει μεσα .:D

platy
25-12-11, 22:40
καλη επιτυχια με το εγχειρημα σου :) !

jimmis1974
25-12-11, 23:04
μακαρι .... , για να δουμε μπας , παντως καλες συνθηκες υπαρχουν , απο NO3 ειμαι full στο μηδεν , και ολες γενικος οι μετρησεις μου ειναι αρκετα καλες.

Πάνος
26-12-11, 10:33
ειχα 2 cleaner και οι 2 θηλυκες που κατεβαζαν συχνα-πυκνα αυγα στα ποδια χωρις κανενα αποτελεσμα....
αμφιβαλλω οτι κατεβαζουν αυγα μονο οταν ειναι γονιμοποιημενα...μιας και οι δικες μου τα κατεβαζαν παντα χωρις να υπαρχει αρσενικο... :rolleyes:

platy
26-12-11, 11:49
σωστος..και μετα τα αποβαλουν..! δικη μου παραλειψις...