PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποριες αρχαριου για 80lt κοινωνικο ενυδρειο..


aivas80
23-12-11, 19:41
Αγαπητοι φιλοι, προσπαθω να μυηθω στο χωρο του ενυδρειου και θα προσπαθησω να συγκεντρωσω τις αποριες μου σε ενα post που ενδεχομενως βοηθησει κι αλλους..πολλες φορες μικρες λεπτομερειες δε γινονται κατανοητες κ κανουν μεγαλη ζημια!

Μετεφερα προχτες τα ψαρια μου, μετα απο διμηνη χρηση του 23lt πρωτου μου ενυδρειου, σε ενα 80lt 60μΧ30πΧ45υ :p (υστερα απο υποδειξεις φιλων εδω) μαζι με το εσωτερικο φιλτρο JBL CristalProfi 60i μαξιμουμ ισχυ 800lt/h και το τοποθετησα ωστε να κανει ισχυρη αναταραξη στην επιφανεια, με φουλ ισχυ. Για μετρησεις πηγαινω δειγμα νερου σ ενα ενυδρειακο καταστημα στο κεντρο της Αθηνας, δεν εχω δικα μου τεστ..:D και μου το εχει βρει φυσιολογικο.Τα ψαρια που εχω μεσα ειναι 3 ξιφοφοροι, 1 κορυ, 1 γλυφτης, 1 σαλιγκαρι. Εχω βαλει φυσικο χαλαζια (1,5-2,5χιλ κοκκου), ενα κομματι ξυλο και εχω φυτεψει βαλισνερια, ανουμπια κ κερατοφυλλο. Η θερμοκρασια ειναι μεταξυ 25,5 - 27 βαθμοι. Βρισκομαι στην περιοχη Αθηνα, Περιστερι αν αυτο βοηθα στα χαρακτηριστικα του νερου. Το φως ειναι μια λαμπα 11W και την εχω αναμενη περιπου 10 ωρες. Προσπερναω τα περι στησιματος, που ειναι κατι για το οποιο υπαρχουν αναλυτικες οδηγιες παντου και παω στις μετεπειτα αποριες.

α) Επιλογη ψαριων: θεωρητικα, αν εχω διαβασει σωστα μπορω να βαλω μικρα ψαρια συνολικου μηκους 50-55εκ. Θα μου αρεσε να προσθεσω μετα απο κανα μηνα, μαξιμουμ, 3 black moly και καποια corydoras ακομα μιας κ το δικο μου θα νιωθει μοναξιες κ ισως καμια γαριδα. Φοβαμια τα molly καθως ακουω πως ειναι ευαισθητα κ πως θελουν λιγο αλατι (θα επανελθω παρακατω σ αυτο) για να νιωθουν καλυτερα. Και τα κορυ ειναι λιγο ιδιαιτερα νομιζω, αλλα μ αρεσουν τ ατιμα! Οι ξιφοφοροι που εχω δειχνουν χαρουμενοι κ δε μ εχουν προβληματισει, αν εξεραισω πως σεξουλικα δε βλεπω κινηση ;) αλλα ισως φταιει πως ειναι μικροι 3-4 μηνων υπολογιζω, οποτε θελω να κινηθω σε κατι αντιστοιχο. Τι γνωμη εχετε εσεις, τι προτινετε?

β) Ταισμα: Αυτη τι στιγμη ταιζω τα ψαρια που ανεφερα μονο μια φορα τη μερα και ειτε ριχνω μιση ταμπλετα βυθου ή ενα τριτο απο το παγακι κατεψυμενα αρτεμια ή ισα στην ακρη του κουταλιου φυλλαρακια κ βρασμενο σπανακι. Ειναι σωστη αυτη η μεθοδολογια, ειναι λιγο ή πολυ?

γ) Αλλαγες νερου: εχω διαβασει αντικρουωμενες αποψεις. Εγω κανω μια αλλαγη καθε 10-15μερες το 30% του νερου κ καθαριζω με την ευκαιρια το φιλτρο σε νερο του ενυδρειου (καθαρισμα εννοω, στιβω το σφουγκαρι στο νερο) κανω σωστα? Υπαρχουν προσθετα για καλυτερη φιλτρανση?

δ)Ασθενειες: τι πρεπει να προσεχω περισσοτερο οσον αφορα συμπτωματα συνηθεστερων ασθενειων. Αυτη τη στιγμη εχω προμηθευθει ενα baktopour της sera σε περιπτωση που χρειασθει, σε ποιες περιπτωσεις κ βασει ποιων συπτωματων πρεπει να επεμβω με αυτο.. Αυτο κανει και για το ick ή εκει θελει μονο αλατι κ αυξηση θερμοκρασιας?

ε) Αλατι: διαβασα διαφορα περι αλατιου για προσθηκη απο 0,3% ή 0,9% ως και 3% αναλογως αν προκειται για τονωση, προληψη ή θεραπεια και για αλατολουτρα σε ξεχωριστο ενυδρειο μικρης χρονικης διαρκειας 10-30λεπτων μεμονομενα σε ψαρι πριν νεοεισαχθει στο ενυδρειο. Επισης, συμπερανα πως αν ριξω μια ελαχιστη ποσοτητα 1-2 κουταλακια του γλυκου στα 80lt μονο καλο θα κανω κι οχι κακο. Να το κανω, ειναι ασφαλες για κορυς κ σαλιγκαρι ή γαριδες ενδεχομενως αργοτερα? Κι αν τελικα προσθεσουμε αλατι σε ολοκληρο το ενυδρειο σε ποσοτητα ιση η μεγαλυτερη του 1% για ποσο καιρο πρεπει να μεινει κ μεσα σε ποσες μερες θα πρεπει σταδιακα να εχουν αλλαχθει ποσα λιτρα με γλυκο νερο για να θεωρησουμε πως εφυγε πλεον το αλατι?

Πολλες αποριες :confused: μαλλον για αρχαριος κ μαλλον κουρασα, αλλα οποια συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη για να αποβαλλω το αγχος! Ευχαριστώ!

aivas80
23-12-11, 19:54
και μια φωτο του 80lt...

platy
23-12-11, 20:49
αν το νερο απο το ενυδρειο σου ειναι θολο οπως φαινεται στην φωτο τοτε εχεις αμμωνια....σημειωσε σε ενα χαρτι τις μετρησεις σου κ γραψτες εδω..το φυσιολογικες δεν σημαινει κατι.......
Κορυντορας θελουν τουλαχιστον 6 ατομα και ειναι λιγα για αυτα τα λιτρα
Για ολες σου τις αποριες ΥΠΑΡΧΟΥΝ απαντησεις σε παλια θεματα...χρησιμοποιησε το ΚΟΥΜΠΙ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ που βρισκεται πανω δεξια αναμεσα στα νεα μηνυματα και τα βοηθηματα

aivas80
23-12-11, 22:46
αν το νερο απο το ενυδρειο σου ειναι θολο οπως φαινεται στην φωτο τοτε εχεις αμμωνια....σημειωσε σε ενα χαρτι τις μετρησεις σου κ γραψτες εδω..το φυσιολογικες δεν σημαινει κατι.......
Κορυντορας θελουν τουλαχιστον 6 ατομα και ειναι λιγα για αυτα τα λιτρα
Για ολες σου τις αποριες ΥΠΑΡΧΟΥΝ απαντησεις σε παλια θεματα...χρησιμοποιησε το ΚΟΥΜΠΙ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ που βρισκεται πανω δεξια αναμεσα στα νεα μηνυματα και τα βοηθηματα

Η φωτο ειναι λιγο θολη, ειναι αληθεια...στην πραγματηκοτητα δεν ειναι θολο. Θα μετρησω ομως την αλλη εβδομαδα. Εβαλα το φιλτρο απο το παλιο ενυδρειο κ οσο βυθο μπορουσα να μεταφερω (λιγο ομολογω), εβαλα μυκητες κλπ θα ριξω ομως επιπλεον μερικους κ δε θα ταισω αυριο.. Διαβαζω συνεχως ειναι αληθεια κ διορθωνω πραγματα, αλλα καποιες αποριες παραμενουν. Καποια θεματα απευθυνονται σε πιο μυημενους κ καποιες απαντησεις τις αποκτας μεσω εμπειριας... εγω που δεν την εχω προσπαθησα απλα να συγκεντρωσω καποια ερωτηματα κ σκεψεις για να με διορθωσετε. Ειναι δυσκολο το ολο εγχειρημα για πρωταρηδες κ ξερετε καλα πως ολοι κανουν λαθη στην αρχη. Απλα εγω ελπιζω να μην κανω σημαντικα κ ανεπανορθωτα. Για τα κορυς ελεγα μαξιμουμ 3-4. Για τα μολυς τι λες? Εχεις δικιο παντως, συνεχιζω το διαβασμα προς το παρον..

dimost
23-12-11, 22:59
Προσπάθησε σε παρακαλώ Όταν γράφεις τοσο μεγάλα μηνύματα να χρησιμοποιείς παραγραφους για να μπορει να διαβαστεί
Εγώ δε μπόρεσα να το διαβάσω μου χυθηκαν τα ματια

aivas80
23-12-11, 23:04
Προσπάθησε σε παρακαλώ Όταν γράφεις τοσο μεγάλα μηνύματα να χρησιμοποιείς παραγραφους για να μπορει να διαβαστεί
Εγώ δε μπόρεσα να το διαβάσω μου χυθηκαν τα ματια

Το εφτιαξα το κειμενο...

platy
23-12-11, 23:24
μην ριχνεις βακτηρια....για να εισαι σιγουρος βαλε μια αγγελια για μπολι και το φιλτρο σου θα ειναι σιγουρα στρωμενο....για τα μολυ τωρα δεν ξερω...πιστευω πως ειναι λιγα τα λιτρα γιατι ειναι κινητικα ψαρια...ριξε μια ματια εδω -> tsamisaquariums καθως και στις παρουσιασεις κοινωνικων ενυδρειων και ξαναρωτα για οτι θελεις ...

aivas80
24-12-11, 00:47
μην ριχνεις βακτηρια....για να εισαι σιγουρος βαλε μια αγγελια για μπολι και το φιλτρο σου θα ειναι σιγουρα στρωμενο....για τα μολυ τωρα δεν ξερω...πιστευω πως ειναι λιγα τα λιτρα γιατι ειναι κινητικα ψαρια...ριξε μια ματια εδω -> tsamisaquariums καθως και στις παρουσιασεις κοινωνικων ενυδρειων και ξαναρωτα για οτι θελεις ...

Εκει διαβασα κ το φοβηθηκα λιγο το μολυ...υψηλοτερη θερμοκρασια, αλατι, φιλασθενο, ρυπογονο. θα το ξανασκεφτω.. Μετα γκαπυ σκεφτομαι αλλα κ γι αυτα καποιοι λενε πως δεν ταιριαζουν με ξιφοφορους οπως πιστευουν πολλοι και εντλερ αλλα απο αυτα δε θα πρεπει να βαλω πολλα, κοπαδι δεν πανε? θα χωρανε μαζι με τα υπολιπα? θα ξαναδιαβασω τις παρουσιασεις. θα βαλω και την αγγελεια που ειπες. Για το αλατι που γραφω ποια ειναι η αποψη σου? Σε ευχαριστώ..

platy
24-12-11, 00:59
το αλατι καλο ειναι να υπαρχει στο ντουλαπι σου..το βαζεις μονο αν δεις περιεργη συμπεριφορα ..αλλιως δεν χρειαζεται..(αν το παρακανεις θα το καταντησεις υφαλμυρο)...η δοσολογια ειναι αναλογα το αλατι...της API που δουλευω εγω δινει 1 κουταλια της σουπας (γεματη) για 20λιτρα νερο...με λιγα λογια..κρατα το αλατι για να το χρησιμοποιησεις αν χρειαστει...τα μπανια με αλατι τα κανουμε σε ξεχωριστο ενυδρειο-δοχειο...ΠΑΝΤΑ οταν θες να βαλλεις αλατι στο ενυδρειο θα το ΔΙΑΛΥΕΙΣ στον κουβα που κανεις αλλαγη (δηλαδη..βγαζεις νερο ,γεμιζεις με φρεσκο βαζεις 2κουταλ πχ αλατι ανακατευεις και ριχνεις στο ενυδρειο)...ποτε χυμα γιατι θα καψει φυτα κ.ο.κ...οσο για την απομακρυνση ..με μερικες αλλαγες νερου εισαι οκ !