PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξοπλισμός Γαριδάδικου


CHRISTOS13
22-12-11, 10:28
Ήθελα να ρωτήσω για το 20λιτρο ενυδρείο που σκοπεύω να αγοράσω,
τι είδος φίλτρο προτείνετε για τις γαρίδες που θα έχω ( για να μην τις ενοχλεί ), όπως επίσης και εάν στο γαριδάδικο έπιβάλλετε καθαρισμός με σκούπα βυθού ή είναι περιττή;

lans
22-12-11, 11:45
οσες φορες και αν εχω φτιαξει...ΠΟΤΕ δεν εχω προβληματιστεί για κατι τετοιο γιατι δεν εχουν τετοια προβληματα...

johnb
22-12-11, 12:39
να μην τις ενοχλει φανταζομαι να λες απο την ροη και οχι απο το θορυβο ετσι???:confused:

CHRISTOS13
22-12-11, 13:11
να μην τις ενοχλει φανταζομαι να λες απο την ροη και οχι απο το θορυβο ετσι???:confused:

Ακριβώς.

Και εάν χρειάζετε ο βυθός καθάρισμα με σκούπα ή όχι.

Thanks

platy
22-12-11, 13:30
το φιλτρακι που θα παρεις να κοιταξεις να εχει λεπτες σχισμες για την εισαγωγη του νερου..και αν ειναι εφικτο να εχει και spray bar..:)

johnb
22-12-11, 13:36
τον βυθο απο οτι ξερω στα γαριδαδικα δεν τα καθαριζουμε γιατι θα παρουμε ολη την ''βρωμια''
ας απαντησουν και οι πιο εμπειροι

platy
22-12-11, 14:15
το θεμα ειναι να μην τον αναταρασουμε-ανακατευουμε οταν κανουμε σκουπα βυθου γιατι τοτε μπορει να σηκωσει αμμωνια και να ερθουν ολα τουμπα..!!! επισης θελει προσοχη για να μην ρουφαμε γαριδακια νεογεννητα ;)

CHRISTOS13
22-12-11, 14:29
το φιλτρακι που θα παρεις να κοιταξεις να εχει λεπτες σχισμες για την εισαγωγη του νερου..και αν ειναι εφικτο να εχει και spray bar..:)

Σε ευχαριστώ

τον βυθο απο οτι ξερω στα γαριδαδικα δεν τα καθαριζουμε γιατι θα παρουμε ολη την ''βρωμια''
ας απαντησουν και οι πιο εμπειροι

Άρα, μάλλον την ξεχνάω την σκούπα.

xristoss
22-12-11, 14:48
βάλε στο φίλτρο ένα τούλι για να μην μαζεύει γαριδακια και βάλε καλύτερα σκούρο χαλίκι

lingistis
23-12-11, 00:51
Με αερόφιλτρο θα είναι οι γαρίδες σου μια χαρά.
Γενικά ταϊζεις με τσιγκουνιά και πρέπει που και που να καθαρίζεις το βυθό.

Αν το ενυδρείο σου ήταν πιο μεγάλο, το καλύτερο (γενικά για γαριδο-ενυδρείο) είναι ένα φίλτρο βυθού συνδεμένο με εξωτερικό φίλτρο.