PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξοπλισμος ενυδρειου για δισκους


THED
19-12-11, 16:59
Λοιπον.....εχουμε και λεμε..........η γυαλα με τον φωτισμο ειναι στην θεση της. η διαστασεις ειναι 1.45χ0.60χ0.60.
επειδη ειμαι αρχαριος με το σπορ και το απογευματακι λεω να παω για ψωνια,μπορειτε να μου πειτε αναλυτικα τι επιπλεον εξοπλισμο θα χρειαστω για να μη μου φορτωσουνε οι πετ σοπαδες οτι τους βολευει????
π.χ. τι χαλικι και ποσο, ποιο φιλτρο,ποιο θερμοστατη κ.λ.π.

HLIASKR
19-12-11, 17:11
Λοιπον.....εχουμε και λεμε..........η γυαλα με τον φωτισμο ειναι στην θεση της. η διαστασεις ειναι 1.45χ0.60χ0.60.
επειδη ειμαι αρχαριος με το σπορ και το απογευματακι λεω να παω για ψωνια,μπορειτε να μου πειτε αναλυτικα τι επιπλεον εξοπλισμο θα χρειαστω για να μη μου φορτωσουνε οι πετ σοπαδες οτι τους βολευει????
π.χ. τι χαλικι και ποσο, ποιο φιλτρο,ποιο θερμοστατη κ.λ.π.
Λοιπον το ενυδρειο απο οτι βλεπω θα ειναι περιπου 500 λιτρα.Αν θελεις 5 εκατοστα χαλικι θα παρεις 44 κιλα αν θες 6 εκατοστα θα παρεις 52 κιλα καταπροτιμηση η αμμο η λεπτο χαλαζιακο χαλικι.Για θερμανση θα ελεγα 2 θερμοστατες εναν σε καθε γωνια απο 300 watt ο καθενας και τελος για φιλτρο η φιλτρα αναλογα την τσεπη θα το δεις μονος σου!

panos1gr
19-12-11, 19:27
για το ενυδρειο σου θα ηταν καλο να βαλεις 2 φιλτρα μεγαλα π.χ Eheim external filter 2217 αναλογα και τιν τσεπη σου φιλε μου..

Misirlis Aquarium
19-12-11, 19:47
καλησπέρα φιλε μου !!!!

οι δίσκοι θέλουν να έχεις υπομονή !!!!
να μην είσαι ανυπόμονος !!!

εγώ θα σου πρότεινα να καθυστερήσεις λίγο την αγορά του εξοπλισμού και να γραφτείς εδώ http://www.greekdiscus.com να διαβάσεις και να ενημερωθείς !!!!

αν πάλι δεν κρατιέσαι (αυτό θα σε βάλει σε περιττά έξοδα και πιθανόν να αποτύχεις με το ενυδρείο που θέλεις να φτιάξεις )
θα σου έλεγα ότι χρειάζεσαι τουλάχιστον 2 φίλτρα εξωτερικά γεμάτα με βιολογικά υλικά
και σίγουρα χαλαζιακη λευκη άμμο άσο γίνετε λεπτότερης κοκκομετρίας

έχεις τα σωστά λίτρα αν έχεις και υπομονή σίγουρα θα φτιάξεις ένα ενυδρείο που θα το χαίρεσαι πραγματικά !!

vasilis4x4
19-12-11, 22:05
Για το ενυδρειο σου χρειαζεσαι:

2 φιλτρα με μεγαλο καδο για βιολογικο υλικο
Αν παρεις τα eheim 2217 θες και 8 λιτρα siporax

1 θερμαντηρα 300watt

Ασπρη αμμο και ξυλα-ριζες οσον αφορα την διακοσμηση

Αυτα για αρχη

Καλο διαβασμα !!!

Chris82
19-12-11, 23:06
Για το ενυδρειο σου χρειαζεσαι:

2 φιλτρα με μεγαλο καδο για βιολογικο υλικο
Αν παρεις τα eheim 2217 θες και 8 λιτρα siporax

1 θερμαντηρα 300watt

Ασπρη αμμο και ξυλα-ριζες οσον αφορα την διακοσμηση

Αυτα για αρχη

Καλο διαβασμα !!!

και με 35 κιλά άμμο θα είσαι μια χαρά!:smt023

THED
19-12-11, 23:47
καταρχην θελω να σας ευχαριστησω ολους για την ανταποκριση σας.
μπερδευτικα λιγακι με τους θερμοστατες...τελικα να αγορασω ενα η δυο?
επισης,ενας μαγαζατορας μου προτεινε να βαλω εσωτερικα φιλτρα αντι για εξωτερικο γιατι μια φορα μπηκε στο μαγαζι του και το βρηκε γεματο νερα μιας και ειχε βγει το λαστιχο του εξωτερικου φιλτρου κατα την διαρκεια που ειχε το μαγαζι του κλειστο.(Δεν συμβαινει συχνα....απλα σε αυτον ετυχε να συμβει.)
επισης, συσκευη αντιστροφης οσμωσης θα χρειαστω??? πως δουλευει αυτη???
παιρνει νερο απο την βρυση και αφου το φιλτραρει το βγαζει σε κουβα???
δεν την εχω δει απο κοντα....απλα ξερω οτι υπαρχει.

Misirlis Aquarium
20-12-11, 00:13
άρχισε διάβασμα !!!
πριν αγοράσεις όσμωση πρέπει να διαβάσεις για να δεις πια σε βολεύει !!
εγώ κάνω αλλαγή απευθείας από την όσμωση στο ενυδρείο

τα εσωτερικά φίλτρα είναι λάθος σου κόβουν λίτρα και δεν χωράνε πολλά βιολογικά υλικά
εγώ θα σου πρότεινα να μην ξανά πας να ψωνίσει από τον πετσόρα που σου έδωσε αυτή τη συμβουλή

Γιώργος Κ
20-12-11, 00:17
Με εσωτερικα φιλτρα δε κανεις δουλεια!! Μην ακους τον πετσοπα (η αστον να λεει τα δικα του). Οι δισκοι χρειαζονται μεγαλο ογκο "βιολογικου" υλικου οποτε θα χρειαστεις μεγαλα φιλτρα!

Για την οσμωση διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633 ... κατα τη γνωμη μου ειναι απαραιτητη για ολα τα ψαρια που προερχονται απο μαλακά νερα ... Αρα και για τους δισκους!

Γνωμη μου να παρεις δυο θερμαντικα σωματα και ενα ελεγκτη θερμοκρασιας να εισαι πιο σιγουρος!

Ψαξε στις αγγελιες η στα ιντερνετικα καταστηματα - θα βρεις μεγαλες διαφορες στις τιμες!!

vasilis4x4
20-12-11, 15:00
Αυτα που σου εγραψα ειναι για να ξεκινησεις

Aν διαθετεις χρημα παρε 2 θερμοστατες για να εχεις ευκολα 28-29 που θελουν οι δισκοι, και οσμωση κατι που δεν θεωρω απαραιτητο σε δισκους εκτροφης

giannisqq
20-12-11, 15:19
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58524

THED
20-12-11, 16:44
καλησπερα και παλι. ειδα στο ιντερνετ αυτο το φιλτρο http://www.amazonios.gr/product_info.php?cPath=407_408&products_id=2736 και θελω να ρωτησω το εξης. Κανει για το ενυδρειο μου???
Ειναι παρα πολυ ακριβο αλλα γλιτωνω 2 λαστιχα νερου ( αν υποθεσουμε οτι παιρνω μονο αυτο και οχι τα 2 eheim 2217) συν 2 καλωδια ρευματος ( ενα απο τον δευτερο θερμοστατη μιας και το φιλτρο εχει δικο του και ενα απο το δευτερο φιλτρο eheim με οτι αυτο συνεπαγεται στην καταναλωση ηλεκτρικου ρευματος )

panos1gr
20-12-11, 17:04
Δες και εδω για φιλτρα κ.α φιλε μου http://www.petcumulus.gr :smt119

THED
21-12-11, 23:41
παιδια με την αμμο τι να κανω????? ασπρη χαλαζιακη δεν βρηκα εδω στην κομοτηνη. Βρηκα καφε χαλικακι οπως αυτο στο παρακατω βιντεο.
αν ειναι χαλαζιακο να το παρω?????
http://www.youtube.com/watch?v=A5Nizr8r-gQ

alan boy
22-12-11, 00:18
να ειναι χαλαζιακη αυτο σε ενδιαφερει.
τωρα ασπρη η μαυρη ειναι θεμα τι σου αρεσει.
και επειδη εισαι και επαρχεια και τι θα βρεις...
απο μενα γνωμη μου 2 εξωτερικα φιλτρα 2217 η κατι σε πιο νεο μοντελο(http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1449) παντα μονο eheim, 1 θερμοστατη 300βατ http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1211 (και μαζεψε λεφτα να παρεις και ενα δευτερο) χαλικι χαλαζιακο ξυλα ριζες για διακοσμιση .αν βαλεις δισκους εκτροφης μεγαλωμενους σε σκληρο νερο δεν χρειαζεσαι οσμοση.
τι κανει η οσμοση δες εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633

savvas27
22-12-11, 00:57
φιλε μου καλησπερα.αυτο που πρεπει να κανεις σαν αρχη ειναι να μην βιαζεσαι.ψαξτο καλα σιγουρεψου και μετα αγορασε οτιδηποτε.για τους θερμοστατες πιστευω οτι πρεπει να βαλεις δυο για να εισαι ανετος αλλα πιστευω οτι ειναι το ευκολοτερο κομματι απο θεμα δισκο-εξοπλισμου.επισεις κατι πολυ βασικο μην ακους πετσποπαδες οι περισσοτεροι εχουν μαυρα μεσανυχτα(ενας την ιδια μερα στην θεσ/νικη μου πουλησε κοραλιακη αμμο αντι για χαλαζιακη ,μου εδωσε αντι τεστ αμωνιας κατι αλλο δεν θυμαμαι, και αντι για τυρφη μου εδωσε ενα φακελακι για χημικη φιλτρανση)επισεις αποψη μου να ψαξεις για αμμο πολυ ψιλη και οχι χαλικακι .εγω ειχα βαλει χαλικακι και μετα το μετανιωσα και ξανα αγορασα αμμο. να προσεξεις πολυ και να συμβουλευτεις πολυ καλα για το φιλτρο σου που ειναι το βασικοτερο και ακριβοτερο.επισεις να γινεις μελος και του greek discus αμεσα, θα σε καθοδηγησουν ακριβως και θα στησεις ενα σωστο και ομορφο ενυδρειο απο την αρχη.καλη συνεχεια ,καλο κουραγιο και καλη επιτυχια !!

THED
22-12-11, 01:37
καταρχην, να σας ευχαριστησω ολους σας για την πολυτιμη βοηθεια σας.
Ειναι το πρωτο μου ενυδρειο και κανω ακριβως οτι μου λετε. Γνωριζω οτι οι δισκοι ειναι δυσκολα ψαρια αλλα τα δυσκολα δεν τα φοβαμαι. Πιστευω οτι με εσας διπλα μου θα τα καταφερω.
Με τα εξωτερικα φιλτρα εχω ενα θεματακι γιατι ο χωρος που θα περνανε τα λαστιχα ειναι ελαχιστος και πολυ φοβαμαι οτι τα 4 λαστιχα που απαιτουνται για τα 2 εξωτερικα φιλτρα δεν θα χωρεσουνε. Κατευθυνομαι στην λυση τους ενος εξωτερικου και ενος ισχυρου εωτερικου. Ευτυχως γνωρισα και μια κοπελα εδω στην πολη που εχει δισκους 3 χρονια τωρα αλλα δεν μπορω να την ενοχλω διαρκως.
Με την αμμο εχω επισης ενα θεματακι αλλα θα κοιταξω και σε αλλες πολεις...ξανθη-δραμα-καβαλα. Πως μπορω να ξεχωρισω αν οντως ειναι χαλαζιακη και τι χρωμα μου προτεινετε????
Για θερμοστατες θα αγορασω 2 και για να ανεβαζουν ευκολα την θερμοκρασια αλλα και για την περιπτωση που χαλασει ο ενας απο τους δυο να μην ξεμεινω.
Αν ΔΕΝ παρω την εγκριση σας για το οτιδηποτε δεν προκειται να προβω σε καμια ενεργεια γιατι κατι μου λεει οτι σιγουρα θα το μετανιωσω.
Και παλι σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ για τον χρονο που μου αφιερωνετε.

savvas27
22-12-11, 01:46
το τεστ της χαλαζιακης ειναι το εξης.θα παρεις λιγη αμμο και θα ριξεις επανω τησ υδροχλωρικο οξυ αυτο το καθαριστικο υγρο .αν η αμμος ΔΕΝ αφρισει σημαινει οτι δεν ειναι ασβεστιλιθηκη και κανει για το ενυδρειο σου.αν αφριζει σημαινει οτι θα σου ανεβαζει το ph πραγμα το οποιο δεν θελεις

Κλεόβουλος
22-12-11, 09:04
Στην Κομοτηνή έχει ένα καλό μαγαζί
PET MARKET Αμαζόνιος, Μπλέτσα 47.
Βρες εκεί τον Σταύρο (που είναι φίλος,μέλος του φόρουμ και παλιός χομπίστας) και θα σε βοηθήσει με την επιλογή του εξοπλισμού αλλά και γενικότερα ;)

THED
22-12-11, 10:31
Σε ευχαριστω πολυ Κλεοβουλε. Σε λιγακι θα ειμαι εκει.

alan boy
23-12-11, 15:41
κανα νεο?

THED
25-12-11, 20:58
Κατ αρχην Χρονια πολλα σε ολους. Υγεια και ευτυχια σε εσας και τις οικογενειες σας παιδια.

Το νεο ειναι οτι υπαρχει προβλημα.....
εχω ενα θεμα με την φιλτρανση γιατι εκανα μια "πατατα" η οποια μαλλον δεν διορθωνεται. Σαν γνησιος πρωταρης στον χωρο του ενυδρειου δεν προεβλεψα χωρο για τα λαστιχα των εξωτερικων φιλτρων......
οι λυσεις ειναι 4.....
α) παιρνω το ρισκο να ανοιξω με ποτηροτρυπανο 4 τρυπουλες ακριβως επανω απο τις κοντρες του ενυδρειου για να περνανε τα λαστιχα ενω παραλληλα θα προσευχομαι να μην ραγισει το γυαλι.
β) παω σε εσωτερικο φιλτρο απο εταιρια η οποια εχει κανει ενυδρεια 1200-2000 λιτρων το οποιο θα εχει χωρο για αρκετο βιολογικο υλικο και δυνατο κυκλοφορητη. Θα ειναι τουλαχιστον το ιδιο ισχυρο αν οχι περισσοτερο απο ενα εξωτερικο οπως μου ειπανε αλλα θα μου τρωει λιγακι χωρο παραπανω.
γ) βαζω 2 εσωτερικα τα οποια ειναι φτιαγμενα για ενυδρεια μεχρι 450 λιτρα και θα τα καθαριζω εναλλαξ για να μην διαταρασσω οσο μπορω την βιολογια του ενυδρειου.
δ) Πεταω το ενυδρειο που εφτιαξα και στην τρυπα του τοιχου βαζω ενα πανεμορφο τζαμι βυτρω με ψαρακια επανω και κρυφο φωτισμο.

πραγματικα εχω αρχισει να ξενερωνω....νομιζα οτι τα ειχα σχεδιασει ολα σωστα αλλα την πατησα σαν πρωταρης.

Γιώργος Κ
25-12-11, 21:47
Αυτο
δεν προεβλεψα χωρο για τα λαστιχα των εξωτερικων φιλτρων
για να πω την αληθεια δε το καταλαβα :confused:

THED
25-12-11, 21:55
Ασ τα ρε Γιωργο......το κενο απο την κορυφη του ενυδρειου μεχρι τα ντουλαπια που ειναι απο επανω ειναι μολις 1,5 εκατοστο. Μεχρι και τους μηχανισμους των ντουλαπιων προεβλεψα ( εβαλα ειδικους για να μην ακουγετε το παραμικρο στο ανοιξε -κλεισε και τους χρυσοπληρωσα για να μην τρομαζουνε τα ψαρια ) αλλα φιλτρα εξωτερικα δεν ηξερα οτι υπαρχουνε για να τα λαβω υποψην μου.

vasilis4x4
25-12-11, 22:04
αλλα φιλτρα εξωτερικα δεν ηξερα οτι υπαρχουνε για να τα λαβω υποψην μου.

:smt120:D:D:D:smt017

Γιώργος Κ
25-12-11, 22:14
Αν καταλαβα καλα εχεις περιθωριο 1,5 cm απο το πανω μερος του ενυδρειου? Υπαρχουν τα πιο ακριβα "μπαστουνακια" και spray bar της eheim http://www.aquaristic.net/index.php?stoken=F9D021C8&force_sid=76fb0b1fbd0a0c373a51587ec4d38bdb&lang=1&cl=azqwiser&searchparam=Installationset+
(αν και με τα απλα θα χωρανε πιστευω! http://www.aquaristic.net/Eheim-Outlet-pipe.html) ...

αν δεν εχεις χωρο απο τη πισω μερια μηπως εχεις απο τα πλαγια?

THED
26-12-11, 02:04
Γιωργο, με σωζεις !!!!!! ειμαι ενθουσιασμενος!!!!!!! Ελλαδα μπορω να τα βρω αυτα????? Σε ευχαριστω παρα πολυ. Πανω που ειχα αρχισει να απελπιζομαι.:p
-------------------------
:smt120:D:D:D:smt017

Βρε συ αγαπουλα ταχυδρομε.....γιατι με δουλευεις????? Δεν ειχα ποτε ενυδρειο.....το κεφι της γυναικας μου προσπαθω να κανω.....και πιστεψε με ,για καποιον που δεν ειχε ΠΟΤΕ ενυδρειο, τα εχω καταφερει μια χαρα ως τωρα.
Οταν μπορεσω θα ανεβασω φωτο.

Γιώργος Κ
26-12-11, 05:46
Βγαλε φωτογραφιες να δουμε τι εννοεις ακριβως!
Παντως μην απελπιζεσαι ... ΠΑΝΤΑ υπαρχουν λυσεις ... μη τρελαινεσαι! :p

vasilis4x4
26-12-11, 10:07
Βρε συ αγαπουλα ταχυδρομε.....γιατι με δουλευεις????? Δεν ειχα ποτε ενυδρειο.....το κεφι της γυναικας μου προσπαθω να κανω.....και πιστεψε με ,για καποιον που δεν ειχε ΠΟΤΕ ενυδρειο, τα εχω καταφερει μια χαρα ως τωρα.
Οταν μπορεσω θα ανεβασω φωτο.

χαχα :p
Ομορφααααααντρα μου δεν πειραζει.............

Τα λαθη διορθωνονται, ανεβασε φωτο

manolischania
26-12-11, 14:34
το κεφι της γυναικας μου προσπαθω να κανω.....

Φιλε μου θα τα πας μια χαρά πιστεύω
καθώς έχεις λυμένο το βασικό πρόβλημα .


Και το λέω αυτό καθώς οι δίσκοι θέλουν συχνές αλλαγές νερού και με το να το θέλει η γυναικα σου δεν θα έχεις πρόβλημα με σωλήνες να κυκλοφορούν στο σπίτι κατά την αλλαγή νερού .:p
Ανέβασε πάντως μια photo θα βοηθήσει πολύ τα έμπειρα ματια του forum να σου προτείνουν ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι

maneni
26-12-11, 14:54
.....το κεφι της γυναικας μου προσπαθω να κανω.....

εχει αδερφη η γυναικα σου?....... :D:D

THED
26-12-11, 16:52
Ελπιζω να τις ανεβασα σωστα. Απο το χειλος του ενυδρειου μεχρι τα επανω ντουλαπια εχω κενο 1.3-1.5 εκατοστα μονο. Το ξυλινο καπακι βγαινει παρα πολυ ευκολα. στην ουσια καθεται επανω στο ενυδρειο.
το καλωδιο που φαινεται στα πλαγια ειναι απο τον φωτισμο LED.
Κατω απο το ενυδρειο εχω κανει βαση με τσιμεντο και τουβλα για να αντεξει το βαρος και εχω βγαλει και 4 πριζες.
Οι μηχανισμοι στα ντουλαπια ειναι ειδικοι και κλεινουν παρα πολυ αργα για να μην ακουγεται θορυβος και τρομαζουνε τα ψαρια.

Chris82
26-12-11, 17:00
Ωραίο σαν κατασκευή αλλά πως θα κάνεις εργασίες μέσα στο ενυδρείο σου με μόνο 1,5εκ κενό;;

THED
26-12-11, 17:08
Χριστο , καταρχην χρονια σου πολλα. Πολυχρονος και παντα με υγεια.
Οπως εγραψα και πιο πανω το καπακι του ενυδρειου βγαινει πολυ ευκολα και οι πρωτες δοκιμες για τον αν φτανω παντου μεσα στην γυαλα εχουν γινει χωρις κανενα απολυτως προβλημα. Αν δεις την πλαινη φωτο θα καταλαβεις.

Chris82
26-12-11, 17:17
Σε ευχαριστώ πολύ.Να είσαι καλά και πάντα επιτυχίες!!:p
Αν το έχεις ελέγξει και σε βολεύει τότε πάσο.;)
Καλογέμιστο και περιμένουμε και άλλες φωτο από το στήσιμο!

manolischania
28-12-11, 13:00
Από τις φωτογραφίες πάντως δεν βλέπω κανένα πρόβλημα για τις σωλήνες του φίλτρου . Έχεις κάνει πολύ ωραία δουλειά μέχρι τώρα .
Απλά θέλεις λίγα μερεμέτια
και τις σωλήνες κατά την γνώμη μου οδήγησετες από την δεξιά μεριά του ενυδρείου

p.s θέλω να πιστεύω ότι πρόσβαση δεν υπάρχει μονο στο κενό που φαίνεται από την πλαϊνή φωτογραφία καθώς εάν είναι έτσι τότε δεν θα χωράει να μπει ούτε μια ριζα ( ότι αλλαγές στο σχεδιασμό πριν μπούν ψαρια )

THED
28-12-11, 22:51
Ερωτηση.....τι γινεται σε περιπτωση διακοπης ρευματος????
υπαρχουνε μετρα ασφαλειας που μπορουμε να παρουμε πριν φυγουμε απο το σπιτι για διακοπες?????
Ρωταω γιατι σημερα βρηκα τον γενικο κατω και ρευμα δεν υπηρχε πουθενα στο σπιτι. Φαντασου να ειχα ψαρια στο ενυδρειο ειπα μεσα μου. Θα τα ειχα βρει ολα ανασκελα.:confused:

manolischania
28-12-11, 23:32
ups αλλα να υπολογίζεις ότι θα σου κρατήσει περίπου 4-5 ώρες με το φίλτρο μόνο πάνω του . Αν δεν έχεις υπερβολικό live stock δεν παθαίνουν τίποτα ( βλέπε χρυσόψαρα σε γιάλα )
όταν λείπουμε διακοπές και έχουμε ενηλικους δίσκους κάνουμε μια αλλαγή και δεν ταΐζουμε τίποτα μέχρι να επιστρέψουμε δεν παθαίνουν τίποτα όπως επίσης εάν έχεις θερμοκρασία πάνω από 28 καλώ είναι να την χαμηλώσουμε έως και 27 για να πέσει ο μεταβολισμός τους. όταν επιστρέψουμε με το καλο τους ξαναρχίζουμε φαγητό σιγά σιγά ( μιλάμε για 2 βδομάδες + ) για μια 2 μέρες καλώ θα είναι να το καθιέρωσης και στην εβδομαδιαία ρουτίνα σου να μην ταΐζεις ,
πάντα μιλάμε για ενήλικα ψάρια.

Misirlis Aquarium
28-12-11, 23:57
συγχαρτιρια πολύ ωραία κατασκευή με το καλο να το δούμε και τελειωμένο με τα ψαρια μέσα !!!

the_passenger
29-12-11, 01:00
Πολύ καλή προσπάθεια, καλή επιτυχία!!! :cool:

θα έλεγα μεγάλη προσοχή στο πως και πού πατάει ο πάγκος (τί υλικό είναι?) πάνω στη βάση που έχει χτιστεί.. γνώριζε ο μάστορας ότι ο πάγκος θα σηκώνει 1 τόνο βάρος? "πατάει" καλά και παντού?.. λίγο φελιζόλ dow ακριβώς κάτω από τη γυάλα πιστεύω θα βοηθούσε αλλά μάλλον δε χωράει τώρα. θα έλεγα να το σιγουρέψεις! ;)

manolischania
29-12-11, 01:20
λίγο φελιζόλ dow ακριβώς κάτω από τη γυάλα πιστεύω θα βοηθούσε αλλά μάλλον δε χωράει τώρα. θα έλεγα να το σιγουρέψεις! ;)

Η κάτι παρόμοιο δεν το βάζουμε μονο για το βάρος αλλα και για την περίπτωση σεισμού !!

THED
29-12-11, 01:55
Σας ευχαριστω πολυ ολους παιδια. Ο παγκος παταει επανω στην βαση που χτιστηκε και ειναι απο τεχνογρανιτη παχους 4εκ.Αυτος που τον περασε γνωριζε τα παντα απο την αρχη.Ενδιαμεσα υπαρχει φελιζολ παχους 1 εκατοστου. ( Αν δεν υπηρχε αυτο δεν θα ειχα κανενα προβλημα με τα εξωτερικα φιλτρα, να παρει.)
θα θελα καποιος να μου πει ποσα εκατοστα ακριβως του τρωνε σε υψος η εισαγωγη και η εξαγωγη του eheim 2217 απο το επανω μερος του ενυδρειου του. επισης θα θελα να μου πειτε αν πειραζει να πιεζεται λιγακι το λαστιχο σε κανενα σημειο ετσι ωστε να αλλαζει ελαφρως η διατομη του.

harmasn
29-12-11, 02:23
πολυ ωραια η κατασκευη σου!!!! μπραβο!!!!
αλλα πρεπει να το παραδεχτεις εγινε και δικη σου καψουρα και θα με θυμιθεις θα ασχολισε πιο πολυ απο την γυναικα σου!!!!!!
εκεινη μονο θα το χαζευει!!!!

manolischania
29-12-11, 02:48
αν λυγίσει το λάστιχο κόβεις ροές
προτείνω να βρείς άλλη λύση , το πρόβλημα θα μπορεί να είναι να μην έχει την ίδια ροή είσοδο έξοδο με αποτέλεσμα να μην δουλεύει σωστά το φίλτρο, αν γίνει αυτό βεβαια λύνεται με το να κόψεις περισσότερο την ροή τις εξόδου αλλα γιατί να μην έχεις το 100% του φίλτρου άσε που εκεί που θα λυγίσει αν πιάσει βρωμιά θα μειωθεί σταδιακά και άλλο η ροή . Άποψη μου , πρέπει να βρείς μια λύση που να μπαινοβγαίνει σχετικά εύκολα το λάστιχο αλλα και να μπορεί να δεχθεί και 2o φίλτρο για το μέλλον (προσωπικά θα έβαζα 2 από την αρχή ) .


P.s όσο για τους θερμοστάτες εάν δεν βάλεις controller να ξέρεις ότι θα κάνει συναγωνισμό ο ένας με τον άλλον , το βρίσκω περιττό έξοδο το 2o θερμοστάτη για τα λίτρα σου με ένα jager 300w δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Και κάτι άλλο που δεν μας έχεις απαντήσει . Υπάρχει περιθώριο για καμια μεγάλη ριζα η όχι ? αν δεν υπάρχει προσωπικά θα έκανα αποσπώμενο και ένα φυλλο από τον πάτο τον ντουλαπιών ώστε να χωράει να μπει και μια μεγάλη ριζα

scooby14
29-12-11, 03:06
εγω θα σου ελεγα να κοψεις το αριστερο πλαινο απο το καπακι και να περασεις ολες τις σωληνες με την ησυχια σου. να μπορεσεις να τρυπησεις και τον παγκο να βγεις στο ντουλαπι γιατι απο δεξια δεν μπορεις. και το καλυπτεις με ξυλο στο χρωμα του ντουλαπιου ολο μαζι

maneni
29-12-11, 12:39
...P.s όσο για τους θερμοστάτες εάν δεν βάλεις controller να ξέρεις ότι θα κάνει συναγωνισμό ο ένας με τον άλλον , το βρίσκω περιττό έξοδο το 2o θερμοστάτη για τα λίτρα σου με ένα jager 300w δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.....

400αρι (και βαλε) στην κομοτηνη (δεν φανταζομαι να θερμενεται ο χωρος 24/365) με δισκους και επαρκουν 300W? Βαλε και δευτερο θερμαντηρα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

manolischania
29-12-11, 14:09
Τον jager τον χρησιμοποιώ μονο του σε 700 λίτρα τώρα εάν είναι κομοτηνή η κοζάνη πιστεύω δεν έχει σημασία γιατί αν το σπίτι πέφτει κάτω από τους 18 βαθμούς είναι προτιμότερο να ανάβει λίγο το καλοριφέρ να περνάει καλά και αυτός αντί για τα ψάρια .

Δεν είμαι κατά του 2ου θερμοστάτη αλλα πρέπει να ξέρει ότι για να δουλέψει σωστά χρειάζεται και controller

maneni
29-12-11, 16:58
1) Αν δεν εχεις πληρες συστημα προετοιμασιας νερου και κανεις αλλαγες νερου με αρκετα πιο ψυχρο νερο τοτε θα δεις πως χρειαζονται οι 2 θερμαντηρες.

2) Τι προβλημα υπαρχει οταν λειτουργουν 2 θερμοστατες παραλληλα? Μπορει να δοελευουνε και οι 2 ταυτοχρονα ή μπορει να δουλευει μονο ο ενας, αναλογα πως θα τυχει αφου δεν μπορει να επιτευχθει ακριβης ρυθμιση. Μας πειραζει αν υπαρχει 0,2C διαφορα? Ο ελεγκτης χρησιμοποιειτε για την ασφαλεια (μην κολλησει ο θερμαντηρας) και οχι γιατι δεν δουλευει σωστα. Επισης μπορει να χρησιμευσει (οταν υπαρχει συστημα ψυξης) στις ενδιαμεσες εποχες (θερμη μερα/ ψυχρη νυκτα).

manolischania
29-12-11, 20:21
1)
2) Τι προβλημα υπαρχει οταν λειτουργουν 2 θερμοστατες παραλληλα? Μπορει να δοελευουνε και οι 2 ταυτοχρονα ή μπορει να δουλευει μονο ο ενας, αναλογα πως θα τυχει αφου δεν μπορει να επιτευχθει ακριβης ρυθμιση. Μας πειραζει αν υπαρχει 0,2C διαφορα? Ο ελεγκτης χρησιμοποιειτε για την ασφαλεια (μην κολλησει ο θερμαντηρας) και οχι γιατι δεν δουλευει σωστα.

Όχι προσωπικά με πείραζε στην τσέπη μου όπου όπως είπα παραπάνω
συναγωνίζεται ο ένας τον άλλον με αποτέλεσμα να καταναλώνουν ρεύμα που δεν υπάρχει λόγος να καταναλώνεις .

επίσης και ο ρυθμιστής μπορεί να κολλήσει μιας και είναι αυτόνομος στην μέτρηση τις θερμοκρασίας συνήθως με ηλεκτρόδιο και δεν τον χρησιμοποιούμε για να μην κολλήσει ( έτσι το έχω αντιληφθεί εγώ) αλλα για να μπορέσουμε να συνδέσουμε σε οριμένα μοντέλα παραπάνω από 1 θερμοστάτη και να έχουμε υποτίθεται καλύτερο έλεγχο τις θερμοκρασίας .

THED
30-12-11, 15:53
η αληθεια ειναι οτι εχω μπερδευτει λιγακι με τους θερμοστατες. ειχα σκοπο να αγορασω 2 και να εχω τον ενα εξ αυτων ως εφεδρικο. τωρα για το αν θα πρεπει να τους εχω και τους 2 μες στο νερο θα μου πειτε εσεις....
Ερωτηση....αγορασα αμμο carat 6 λευκη 20 κιλα. Αλλη δεν βρισκω στην αγορα. Εισαστε σιγουροι οτι θα χρειαστω 44-52 κιλα????
Αν ναι μπορω να την ανακατεψω με μια χαλαζιακη αλλης μαρκας?

Chris82
30-12-11, 22:10
Ερωτηση....αγορασα αμμο carat 6 λευκη 20 κιλα. Αλλη δεν βρισκω στην αγορα. Εισαστε σιγουροι οτι θα χρειαστω 44-52 κιλα????
Αν ναι μπορω να την ανακατεψω με μια χαλαζιακη αλλης μαρκας?

Αν δεν βαλεις φυτά στο βυθό τότε και με 25 κιλά είσαι μια χαρά.;)

manolischania
31-12-11, 17:42
Από τους ποιο οικονομικούς πάντως που έχω δοκιμάσει εγώ είναι οι Jager καθώς έχουν το μεγαλύτερο μπαστούνι , Για την προετοιμασία νερού προσωπικά το βγάζω με ζεστό νερό κατευθείαν αλλα το σπίτι έχει φυσικό αέριο και δεν χρησιμοποιώ ηλιακό η θερμοσίφωνα που με το πέρασμα του χρόνου μπορεί να έχεις σκουριές . Αν είχα παρόμοιο πρόβλημα θα το έψαχνα για Ταχυθερμαντήρα-Νερού (http://www.yumdeal.com/%E2%82%AC99-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%E2%82%AC225-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%88%CE%BD%CE%B1-%CE%A4%CE%B1%CF%87%CF%85%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%C E%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1-%CE%9D%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%A4%CF%81%CE%B5%CF%87%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5%C E%BD%CE%BF-%CE%96%CE%B5%CF%83%CF%84%CF%8C-%CE%9D%CE%B5%CF%81%CF%8C-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1-solcore/p/veria-gr/arts-and-entertainment/37058-36f555117d01dc7f4ebc3b15dd32d9c496c211b8/) αλλα δεν γνωρίζω τι γιαίνετε με σκουριές , γιατί με θερμοστάτη σε βαρέλι θα περιμένεις καμια μέρα μέχρι να σου ανεβάσει την θερμοκρασία σε 28 βαθμούς τα 100 λίτρα

THED
02-01-12, 23:07
Από τους ποιο οικονομικούς πάντως που έχω δοκιμάσει εγώ είναι οι Jager καθώς έχουν το μεγαλύτερο μπαστούνι , Για την προετοιμασία νερού προσωπικά το βγάζω με ζεστό νερό κατευθείαν αλλα το σπίτι έχει φυσικό αέριο και δεν χρησιμοποιώ ηλιακό η θερμοσίφωνα που με το πέρασμα του χρόνου μπορεί να έχεις σκουριές . Αν είχα παρόμοιο πρόβλημα θα το έψαχνα για Ταχυθερμαντήρα-Νερού (http://www.yumdeal.com/%E2%82%AC99-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%E2%82%AC225-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%88%CE%BD%CE%B1-%CE%A4%CE%B1%CF%87%CF%85%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%C E%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1-%CE%9D%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%A4%CF%81%CE%B5%CF%87%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5%C E%BD%CE%BF-%CE%96%CE%B5%CF%83%CF%84%CF%8C-%CE%9D%CE%B5%CF%81%CF%8C-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1-solcore/p/veria-gr/arts-and-entertainment/37058-36f555117d01dc7f4ebc3b15dd32d9c496c211b8/) αλλα δεν γνωρίζω τι γιαίνετε με σκουριές , γιατί με θερμοστάτη σε βαρέλι θα περιμένεις καμια μέρα μέχρι να σου ανεβάσει την θερμοκρασία σε 28 βαθμούς τα 100 λίτρα

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους. δλδ οι αλλαγες νερου πρεπει να γινονται αφου ζεστανουμε το καθαρο????

ΧρήστοςΠ
03-01-12, 09:38
ή πολύ αργά με κρύο αλλα μιλαμε για αργά ;)

manolischania
03-01-12, 10:23
Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους. δλδ οι αλλαγες νερου πρεπει να γινονται αφου ζεστανουμε το καθαρο????
Το πρόβλημα ξεκινάει με αλλαγές πάνω από 10-15 %, μέχρι εκεί είσαι μια χαρά και με κρύο καθώς σε 1-2 ώρες θα στο έχει φέρι ο θερμοστάτης .
Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι η θερμοκρασία να μην μεταβάλλεται παραπάνω από 2-3 βαθμούς στην αλλαγή που είναι τα παραπάνω ποσοστά , αν πας για μεγαλύτερες αλλαγές θα χρειαστεί ζέσταμα

Όλα γίνονται μην αγχώνεσαι

maneni
04-01-12, 15:44
η διαφορα των 3 C καλο ειναι να μην γινεται αποτομα και ειδικα σε δικους.

Οσο πιο μικρο ειναι το ποσοστο αλλαγης τοσο πιο ευκολα ειναι τα πραγματα.

Ακομα και σε μεγαλυτρες αλλαγες δεν ειναι απαριτητο να ζεσταινεται το νερο εισαγωγης. Χρειαζεται ομως τοσο περισσοτερο προσοχη οσο περισσοτερο ειναι η διαφορα. Ενα βασικο σημειο ειναι η παροχη εισοδου. Πρεπει να ειναι παρα πολυ μικρη ωστε να μην πεσει πολυ η θερμοκρασια στο ενυδρειο. Περα απο αυτο ομως (που ειναι σχετικα ευκολο να γινει) πρεπει να προσεχθει και η θερμοκρασιακη στρωματωση που μπορει να γινει. Το κρυο νερο ρεει προς τον βυθο και θα πρεπει να υπαρχει καλη κυκλοφορια στο σημειο εισοδου ωστε να μην φυγει τοπικα εκτος οριου

THED
10-01-12, 18:00
μπορω να ξεκινησω το στρωσιμο του νερου μεχρι να αγορασω το καταλληλο εξωτερικο φιλτρο???? εχω 2 εσωτερικα απο μια ¨πατατα¨ αγορα που εκανα σαν πρωταρης κι εγω. να ξεκινησω το στρωσιμο με αυτα η οχι?

manolischania
10-01-12, 19:16
Σαφώς και μπορείς

maneni
10-01-12, 19:24
βασικα δεν στρωνουμε το νερο. Στρωνουμε το φιλτρο και το ενυδρειο (χαλικι κλπ).

THED
10-01-12, 21:18
Σας ευχαριστω πολυ παιδια....λογικα απο το σαββατο ξεκιναω σιγα-σιγα.:p

manolischania
10-01-12, 22:11
Πάντως στην θέση σου φιλε THED από την στιγμή που το έχεις και διπλα από αποχέτευση και παροχή νερού θα διέθετα και 100 euro για αυτόματη αναπλήρωση νερού μαζί με μια αντιστροφη η κάποιο προφιλτρο
θα το έβαζα να κάνει αυτόματα αλλαγή κάθε 4-5 μέρες το 10-15 % και δεν θα ασχολιόμουνα ποτε ξανά με αλλαγές ( ούτε βαρέλια ούτε αντιχλορια ούτε
περιττά λάστιχα , και με το ποιο βασικό χαρούμενους δίσκους και χαρούμενους ιδιοκτητες μιας και δεν θα ταλαιπωρηθείς ποτέ ) . φτιάξε αυτόνομο σύστημα και θα με θυμηθείς μιας και το σύστημα που θέλεις να φτιάξεις απαιτεί συχνές αλλαγές .
Το μονο που θα έχεις να κανεις θα είναι να ταΐζεις τα ψάρια

P.s τελικά με το πρόβλημα για τα λάστιχα τι έκανες ?

THED
10-01-12, 23:31
εσκαψα λιγακι παραπανω και θα κανω μια δοκιμη με εξωτερικο φιλτρο απο το οποιο πρωτα θα μετρησω την διατομη απο τα λαστιχα του. βεβαια για να βαλω 2 εξωτερικα δεν το βλεπω να τα καταφερνω. μαλλον θα επιλεξω καποιο ποιο ισχυρο απο το 2217.
τα παραπανω που μου λες με την αυτοματη αναπληρωση πρωτη φορα τα ακουω. που μπορω να δω αυτο το πραγμα και απο που το αγοραζω????
παλι με βαζετε σε σκεψεις.....:confused:

alan boy
11-01-12, 00:10
http://viewitem.eim.ebay.gr/HL233-Top-Off-Auto-Aquarium-Water-Level-Controller--/400268183866/item

THED
11-01-12, 00:18
σε ευχαριστω πολυ Αλαν αλλα αν δεν το δω περασμενο σε καποιο ενυδρειο δεν θα καταλαβω αν μπορω να το φτιαξω στο δικο μου. Παντως το να φτιαχνεις τελικα ενυδρειο ειναι ποοοοοοοολυ πιο δυσκολο απο το να μαθει η γιαγια μου υπολογιστη.:D:D:D

alan boy
11-01-12, 00:30
καλοοοοο.
εχει μια λογικη αλλα σιγα σιγα θα τα μαθεις ολα.
οσο για να δεις δεν εχει κατι.
πρεπει να κανεις μια βασουλα με πλεξι για να παταν τα φλοτερ γιατι εχει βεντουζες.
περνεις και μια ηλεκτροβανα 220βολτ και θα δουλευει την οσμοση

manolischania
11-01-12, 00:49
Σε όλα τα ηλεκτρολογικά μαγαζιά τα βάζουν σε λέβητες δεξαμενές e.t.c .
Για να πάρεις μια ιδέα έχει και το praktiker , αυτό που χρειάζεσαι είναι ο controller , φλοτέρ τριών σημείων για ασφάλεια και μια ηλεκτροβάνα ώστε να σου ξαναγεμίζει το νερό , ουσιαστικά θέλεις controller όχι μονο για αναπλήρωση αλλα και για έξοδο του νερού που τον ρυθμίζεις εσυ ποτε να κάνει τις αλλαγές .
Εννοείτε ότι όλα τα παραπάνω όταν βαπτίζονται ενυδρειακα η τιμή ανεβαίνει αλλα είμαι σίγουρος ότι αν ρωτήσεις ένα ηλεκτρολογικό μαγαζί θα το ξέρουν

P.s οι δίσκοι δεν θέλουν ροές και επιπλέον με 2 φίλτρα θα καταφέρεις να έχεις αυτό που χρειάζεσαι , το εσωτερικό φίλτρο σου μειώνει λίτρα και δέχεται ελάχιστο βιολογικό υλικό

Προσωπικά έτσι όπως το έχεις το ενυδρείο θα έκανα μια διαμπερές τρυπα στα τοιχώματα κάτω από το ενυδρείο και όλων τον εξοπλισμό σωλήνες e.t.c θα τις έβαζα από την μεριά του πάγκου και όχι από τη μεριά που προσπαθείς , μιας και το έχεις κάνει εντοιχισμένο και η ομορφιά πρέπει να συμπεριλαμβάνει και τον τεχνικό εξοπλισμό σε λειτουργικότητα , από εκείνη την μεριά μπορείς να περάσεις μόνιμα και τις οποιες σωλήνες για αναπλήρωση νερού e.t.c όμορφα και περιποιημένα

alan boy
11-01-12, 00:53
μανοληςσκανια εχεις δικαιο σε αυτα που λες.
απλα στην επαρχεια οταν τους ζητας κατι τετοια σε βλεπουν σαν ιπταμενο δισκο....τα εχω ζησει.
παντως γι αυτο ειναι το φορουμ εδω.
να ρωταμε και να μαθαινουμε.
και αν πιανει και λιγο το χερι μας να γλιτωνουμε κανα ευρω!

manolischania
11-01-12, 01:12
Βεβαια τις σωλήνες για αναπλήρωση μπορείς να τις βάλεις για αρχή και χωρίς controller απλά θα είναι μόνιμες και το μονο που θα χρειάζεται να κανεις θα είναι να ανοίγεις την έξοδο και την είσοδο .

THED
11-01-12, 22:53
μπορειτε να μου προτεινετε συσκευη αντιστροφης οσμωσης για τα λιτρα μου????
να σας ενημερωσω οτι δεν επιθυμω να την εχω μονιμα περασμενη σε καποιο σημειο του σπιτιου μου προς το παρον. αργοτερα βλεπουμε.....

manolischania
11-01-12, 23:06
Μαζί με την αντιστροφη και ένα TDS meter
στη δίκια μου αντιστροφη καθώς μου στέγνωσε η μεμβράνη και δεν έχω αξιωθεί ακόμα να πάρο TDS meter δεν την έχω ξαναδουλέψει

alan boy
13-01-12, 01:39
http://www.waterwaves.gr/
αν μπορεις να την εχεις καπου μονιμα θα ειναι το καλυτερο.
τωρα απο μοντελο οτι σηκωνει η τζεπη σου.
εγω ειχα αυτη oταν ειχα δισκους http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858 και μου εβγαζε tds 0.03ppm.
οταν πηγα στο θαλασινο πηρα αυτη http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30122 με DI.

manolischania
13-01-12, 02:04
Για ποσα λίτρα δίνει τα ανταλλακτικά ?

THED
15-01-12, 18:26
ερωτηση για Α/Ο. υπαρχει ενα μαγαζι εδω στην πολη που πουλαει συσκευες Α/Ο που βγαζουνε ποσιμο νερο. Μαλιστα μου εδωσε και ενα ποτηρακι για να δοκιμασω.
ειναι ιδιες με τις ενυδρειακες????

Γιώργος Κ
15-01-12, 19:04
Οι ιδιες ειναι!! ;)

manolischania
15-01-12, 19:15
Λόγο ph πάντως ( διαλύτης - διάλυμα e.t.c) και κατακράτησης όλον τον ιχνοστοιχείων δεν ξέρω αν κάνει καλώ για να το πίνουμε . :smt017

THED
15-01-12, 19:22
τι φιλτρα να του πω να βαλει????
θα του πω να ερθει να δει τον χωρο και να μου βρει μια λυση για να κανω τις αλλαγες ευκολα.

Γιώργος Κ
15-01-12, 19:32
Λόγο ph πάντως ( διαλύτης - διάλυμα e.t.c) και κατακράτησης όλον τον ιχνοστοιχείων δεν ξέρω αν κάνει καλώ για να το πίνουμε . :smt017
Μπορει να πινει καποιος νερο οσμωσης χωρις προβλημα!!
Μπορει επισης εκει που βγαινει το "καθαρο" να προσθεσει ενα φιλτρο εμπλουτισμου ιχνοστοιχειων!!

delta66
15-01-12, 20:02
Αν καποιος θελει και "πολυτελειες" μπορει να κοτσαρει επανω της αυτο το σετακι κομπλε http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29893
(το mineral ειναι τα χρησιμα στοιχεια που ειπωθηκε οτι λειπουν)

THED
15-01-12, 20:09
δικιο εχεις!!!!!! κατι σαν κι αυτο μου εδειξε!!!!!! με βαρελακι και βρυσουλα αλλα μου ειπε οτι μπορει επισης να την κανει οπως την ζητησω. το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι φιλτρα να βαλω για ενυδρεικη χρηση.

delta66
15-01-12, 20:49
Τα ιδια ειναι με του ποσιμου βρε παιδι μου.
Απλα στο τελος εχει αυτο το Mineral.
Θα ζητησεις να στη φτιαξει ετσι ωστε να "κλεβεις" νερο πριν το mineral για το ενυδρειο και μετα το Mineral για να πινεις.
Ο χωρος που θα τοποθετηθει θελει απλα λιγο μελετη για να βολευει και στις αλλαγες και στο ποσιμο.

THED
15-01-12, 20:54
Σας ευχαριστω πολυ ολους παιδια. Απο αυριο θα το κοιταξω κι αυτο.

Τσιόνογλου Σταύρος
15-01-12, 22:54
Δεν έρχεσαι φίλε μου μια βόλτα απο μένα να τα πούμε απο κοντα,γιατι σε βλέπω να την χρυσοπληρώνεις την ΑΟ εκεί γιατι πήγα να πάρω και εγω κανα 2 μετρα σωληνάκι και ηθελε να μου το χρεώσει 2 Ε το μέτρο ενω πουλιέται 20-30 λεπτα το μέτρο,και σε οτι άλλο μπορω να σε βοηθήσω πολύ ευχαρίστως απο κοντα εξηγούνται κάποια πράγματα πιο καλά το τηλ. μου είναι***********.

THED
24-01-12, 21:13
χρειαζομαι επιπλεον αμμο λευκη carat6 dekoline και δεν βρισκω....γνωριζει κανεις που μπορω να βρω????

Γιώργος Κ
25-01-12, 20:41
Λογικα θα εχει ο Αποστολος (Υδατινος κοσμος (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=7408)) -αν δε κανω λαθος- παρε ενα τηλεφωνο να ρωτησεις .... οπως και ολα τα μαγαζια στο φορουμ!
Δε ξερω ομως με τα μεταφορικα ποσο θα σου παει!!! :rolleyes:

THED
06-02-12, 13:52
Γιωργο σε ευχαριστω πολυ!!!! Τελικα με εσας εδω μεσα....αδιεξοδα δεν υπαρχουν!!!!!
Εστειλα συγγενη μου να την παρει απο εκει και να μου την στειλει με τα κτελ αλλα προσφερθηκαν να την στειλουν με μεταφορικη η οποια λογικα θα κοστισει αρκετα λιγοτερο.:p

yiannis44
07-02-12, 01:20
καλησπερα σας

παρακολουθω το θεμα σας απο κοντα

οι απορεις του thed και οι απαντησεις των παιδιων βοηθουν και εμενα παρα πολυ

THED
09-02-12, 18:36
καλησπερα Γιαννη. Καλως ορισες στην παρεα. Εγω αν δεν ειχα τα παιδια εδω μεσα δεν θα ειχα ενυδρειο αυτη την στιγμη. Θα ειχα απλα μια γυαλα με νερο.
Η αληθεια ειναι οτι αν ειναι καποιος πρωταρης σαν εμενα θα μπει σε μια λανθασμενη διαδικασια απο την αρχη η οποια θα του κοστισει πολυ χρονο και χρημα και το αποτελεσμα θα ειναι μια πανεμορφη τρυπα στο νερο.:D

THED
06-03-12, 01:31
εψαχνα στο ιντερνετ για συσκευη α/ο και ειδα αυτην. http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30024
οι ερωτησεις που εχω ειναι οι εξης:
1) κανει η συγκεκριμενη συσκευη για απευθειας αλλαγη νερου στο ενυδρειο?
2) μπορει να παραγει 150 λιτρα ¨καθαρου¨ νερου το πολυ σε 2 ωρες?
3) αξιζει τα λεφτα της?
4) θα μου κανει την ζωη πιο ευκολη ετσι ωστε να μην χρειαζομαι μια ολοκληρη μερα για μια απλη αλλαγη νερου και να μην γεμιζω τον τοπο βαρελια????
5) την εχει κανεις? τι ποσοστο ¨καθαρου¨- ¨βρωμικου¨νερου παραγει???
6) οταν χρειαστει αντικατασταση η μεμβρανη που αλλου μπορω να βρω ανταλλακτικο μιας και στο συγκεκριμενο σαιτ δεν βρισκω. ποια ειναι η τιμη της?
υ.γ. διπλα ακριβως στο ενυδρειο υπαρχει βρυση.

platy
06-03-12, 02:46
δεν ξερω να απαντησω για τα υπολοιπα αλλα οτι βλεπω λεει Παραγωγή : 1514 λίτρα / ημέρα. Απόρριψη TDS : 98%.

delta66
06-03-12, 10:44
εψαχνα στο ιντερνετ για συσκευη α/ο και ειδα αυτην. http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30024
οι ερωτησεις που εχω ειναι οι εξης:
1) κανει η συγκεκριμενη συσκευη για απευθειας αλλαγη νερου στο ενυδρειο?
2) μπορει να παραγει 150 λιτρα ¨καθαρου¨ νερου το πολυ σε 2 ωρες?
3) αξιζει τα λεφτα της?
4) θα μου κανει την ζωη πιο ευκολη ετσι ωστε να μην χρειαζομαι μια ολοκληρη μερα για μια απλη αλλαγη νερου και να μην γεμιζω τον τοπο βαρελια????
5) την εχει κανεις? τι ποσοστο ¨καθαρου¨- ¨βρωμικου¨νερου παραγει???
6) οταν χρειαστει αντικατασταση η μεμβρανη που αλλου μπορω να βρω ανταλλακτικο μιας και στο συγκεκριμενο σαιτ δεν βρισκω. ποια ειναι η τιμη της?
υ.γ. διπλα ακριβως στο ενυδρειο υπαρχει βρυση.
1. Κανει.
2. Λεει 1514 λιτρα σε 24 ωρες (στους 25C). Η αποδοση εξαρταται και απο τη θερμοκρασια του νερου της βρυσης. Το χειμωνα πεφτει λιγο. Με 1514 λ/24ωρο εχουμε μαξιμουμ 125 λιτρα το διωρο (ιδανικα).
3. Οτι πουλαει το καταστημα ειναι στις καλυτερες τιμες της αγορας, απο εκει και μετα ειναι δικο σου θεμα αν θα διαθεσεις αυτα τα χρηματα για την ταχυτητα αυτης της αποδοσης.
4. Αν βαζεις μονο ΑΟ ναι.
5. Αρκετοι. Περιπου το 1:2 (εχει γινει επέμβαση στο flow restrictor).
6. 120 ευρω. (το καταστημα εχει ανταλλακτικα για ολα τα φιλτρα που πουλαει. Απλως δεν το βρηκες γιατι ειναι σε αλλη λιστα απο τις απλες μεμβρανες. ΕΔΩ (http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30072))

ΥΓ φυσικα θα την παρεις με flush kit

THED
06-03-12, 21:07
σε ευχαριστω πολυ Σπυρο. να σας ρωτησω και κατι ακομη.... θα χρειαστει να βαλω και φιλτρο ρητινης η ειναι καλυτερο να προσθετω ιχνοστοιχεια απο μονος μου??? τι ειναι καλυτερο κατα την γνωμη σας????

delta66
06-03-12, 21:49
σε ευχαριστω πολυ Σπυρο. να σας ρωτησω και κατι ακομη.... θα χρειαστει να βαλω και φιλτρο ρητινης η ειναι καλυτερο να προσθετω ιχνοστοιχεια απο μονος μου??? τι ειναι καλυτερο κατα την γνωμη σας????
Καμια σχεση οι ρυτινες με τα ιχνοστοιχεια.
Φιλτρο ανασυστασης αλατων μηπως εννοεις? Οχι, με αυτο κανεις το νερο παλι σαν της βρυσης (απο αποψης σκληροτητων).
Οι ρυτινες (σταδιο DI) αντιθετα τραβανε και τα ελαχιστα που αφηνει η μεμβρανη,
Δλδ αν εχει αποδοση οπως λεει 98% με τη ρυτινη θα φτασει 100%. (δλδ αν η βρυση εχει tds 150ppm, η ΑΟ θα εχει 3ppm, και με τη ρυτινη θα μηδενισει). Ειναι περιττο ομως.

Οι σκληροτητες που βγαζει η ΑΟ ειναι μηδενικες, αν δεν θελεις να εχει μηδεν και στο ενυδρειο, θα πρεπει να βαζεις και απο τη βρυση ενα ποσοστο (ποσοστο αναλογα τη σκληροτητα που θες στο ενυδρειο και αναλογα τη σκληροτητα της βρυσης) ή να βαζεις μεταλλικα αλατα (ασβεστιο και μαγνησιο κυριως ειναι αυτα, υπαρχουν σκευασματα ειδικα).
Τα ιχνοστοιχεια ειναι αλλο πραγμα παλι.
Δες εδω http://www.istellas.gr/aquarium/plants_macro_micro_nutrients.html
Δες κι αυτα να ξερεις με τι εχεις αν κανεις
Τι είναι αυτό που λένε Α/Ο - Αντίστροφη όσμωση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633)
Τι είναι το Tds? Τι σχέση έχει με τη Gh? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48265)

ΥΓ θα ελεγα να παρεις και ενα tds meter (http://www.ebay.co.uk/itm/HM-Digital-TDS-4TM-TDS-C-F-Temp-Meter-Pocket-Size-Tester-Reverse-Osmosis-/250914302590?pt=UK_BOI_Electrical_Test_Measurement _Equipment_ET&hash=item3a6ba86a7e) για να ελεγχεις το νερο και της ΑΟ και της βρυσης και του ενυδρειου.
Με αυτο θα καταλαβεις αν λειτουργει σωστα και η ΑΟ σου και τι αποδοση εχει και ποτε θα θελει αλλαγη η μεβρανη.
Τα προφιλτρα αλλαζουν με τα λιτρα (τα 2.5 ιντσων προφιλτρα που φοραει νομιζω η ΑΟ αυτη, ειναι για 8500-9000 λιτρα στην εισοδο - δλδ με αποδοση 1 προς 2, κανεις αλλαγη προφιλτρων στα 4000-4500 λιτρα καθαρο ΑΟ, αν χαλασουν τα προφιλτρα και περασει χλωριο στη μεμβρανη, αποχαιρετα τη.)

THED
06-03-12, 22:52
Σας εχω ζαλισει ρε Σπυρο αλλα δεν ειχα ποτε ενυδρειο και μαθαινω απο εσας.
Στο καθαρο νερο της α/ο πρεπει να βαζουμε και καποια ποσοτητα απο το ¨βρωμικο¨? και αν ναι, γιατι το κανουμε αυτο????
το tds meter το εχω στο προγραμμα. μαλλον θα το παρω μαζι με την α/ο.
ποιο tds meter μου προτεινεις απο αυτο το μαγαζι????
Σε ευχαριστω πολυ για την υπομονη σου.:)

υ.γ. ολα αυτα θα μπορουσα να σου τα ρωτησω και σε π.μ. αλλα θεωρησα καλο να φαινονται μιας και θα το διαβασουνε αργοτερα αλλοι αρχαριοι και ισως τους βοηθησει η κουβεντα μας.

delta66
06-03-12, 23:25
Το "πρεπει" καταρχας δεν ειναι απολυτο.
Αν δεν πρεπει να ανεβασεις σκληροτητες, δεν βαζεις τιποτα παρα μονο 100% ΑΟ.

Για να βαλει καποιος απο το βρωμικο της ΑΟ, πρεπει να ειναι σιγουρος οτι το νερο της βρυσης δεν περιεχει κανενα παθογονο, εξασθενες χρωμιο, αμμωνια, νιτρικα, κλπ και ειναι δλδ 100% ποσιμο.
Θα μου πεις αν εχει η βρυση παθογονα και δεν το ξερω, το ιδιο δεν θα ειναι αν βαζω απο τη βρυση για να μιξαρω με της ΑΟ?
Οχι ακριβως. Το βρωμικο της ΑΟ θα περιεχει ποσοστο οσο η αποδοση της μεμβρανης περισσοτερη πχ αμμωνια μεσα (αν εχει η βρυση ιχνη αμμωνιας).
Στη δικη σου περιπτωση με μεβρανη 1 προς 2, θα εχει 50% περισσοτερη αμμωνια.
Τεσπα ειναι να μη σου τυχει.

Μπορει καποιος να βαζει απο το βρωμικο της ΑΟ για να επαναφερει τη GH στο επιπεδο που θελει αν το νερο της βρυσης ειναι ασφαλες καθαρο ποσιμο.
Στη δικη σου περιπτωση (αποδοση μεμβρανης 1 προς 2) το βρωμικο της ΑΟ, θα εχει 50% μεγαλυτερη GH απο οτι της βρυσης.

Το πιο οικονομικο που εχει σου φτανει
http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29898

maneni
07-03-12, 10:34
ειτε βαλει βρωμικο ειτε απο βρυση ειναι το ιδιο. Αλλαζουν μεν οι συγκεντρωσεις αλλα στο τελος η ιδια ποσοτητα (οσιων) θα μπει στο ενυδρειο για να επιτευχθει η επιθυμητη σκληροτητα.

THED
11-03-12, 18:17
καπου ειχε παρει το ματι μου μια προσφορα για το eheim 2080 στα 299 ευρω μαζι με τα υλικα του αλλα δεν μπορω να το βρω. Ξερει κανεις αν ισχυει η προσφορα και ποιος την ειχε κανει?

THED
19-03-12, 00:22
ΕΡΩΤΗΣΗ: Γιατι δεν στρωνει το φιλτρο μου????? Ετσι μου ερχεται να το zw. Το εχω να τρεχει απο τις 14/1.
Σας εχει τυχει ποτε....σπαμε το κεφαλι μας με τον Μανωλη αλλα δεν....
Εχω βαρεθει....θα κανω καμια αλλαγη νερου και θα το στρωσω με ψαρια.ολα τα αλλα (εκτος απο μπολι) τα εχω δοκιμασει. Σημερα ανοιξα και το εξωτερικο φιλτρο....το βρηκα πεντακαθαρο.:smt120:smt120:smt120

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ:
14/1: προσθηκη νερου βρυσης 485 λιτρα+250 mlaquasafe tetra+10 καψουλες bactozym tetra aqua (2 καψουλες ανα 100 λιτρα)

16/1: θερμοκρασια 25 βαθμοι
αμμωνια:0.25
νο3:5
νο2:0.05

20/1: θερμοκρασια 29.5 βαθμοι
αμμωνια:0.25
νο3:5
νο2:0.025

26/1: εμφανιση αλγης λευκης σαν βαμβακι.

29/1: θερμοκρασια 22 βαθμοι
αμμωνια:0.25
νο3:5
νο2:0.025

6/2: θερμοκρασια 30 βαθμοι
αμμωνια:0.25
νο3:2
νο2:0.025

12/2: προσθηκη 20 κιλων αμμου καρατ 6 ( δεν εφτασε αυτη που ειχα βαλει στην αρχη)
αμμωνια:0.40
νο3:5
νο2:0.025

16/2:
αμμωνια:0.40
νο3:5
νο2:0.05

18/2:
αμμωνια:0.35
νο3:5
νο2:0.03

20/2:
αμμωνια:0.50
νο3:7
νο2:0.03

23/2:
αμμωνια:0.25
νο3:5
νο2:0.03

25/2:
αμμωνια:0.25
νο3:5
νο2:0.03

28/2:
αμμωνια:0.25
νο3:5
νο2:0.03

5/3:
αμμωνια:0.25
νο3:5
νο2:0.03

8/3:μιας και ειχα αρχισει να εκνευριζομαι αποφασισα να ριξω αμμωνια 10 ml
μετρησεις μετα απο 2 ωρες......
αμμωνια:6
νο3:5
νο2:0.04

11/3:
αμμωνια: 4
νο3:6
νο2:0.05

13/3:
αμμωνια:4
νο3:6
νο2:0.05

18/3:
αφαιρεση εσωτερικου φιλτρου μεσα απο την γυαλα.( κατα την αφαιρεση ανοιξε μεσα στο ενυδρειο και γεμισε ο τοπος με αλγη λευκη σαν βαμβακι)
καθαρισμος εξωτερικου φιλτρου και προσθηκη 1 λιτρου σιποραξ επιπλεον.
αμμωνια: 4
νο3:5
νο2:0.05

υ.γ. μεσα στο ενυδρειο εχω μονο την αμμο.
εξωτερικο φιλτρο eheim 2217 με 2 λιτρα BioCera MAX UltrPro 1200, 22 αστερακια μαυρα, σφουγγαρια μπλε και 1 ασπρο. Απο σημερα εβαλα και 1 λιτρο σιποραξ.
γνωριζω οτι το φιλτρο ειναι μικρο για τα λιτρα μου αλλα ηθελα να το στρωσω μεχρι να μου ερθει το δευτερο απο γερμανια.

delta66
19-03-12, 09:51
ΕΡΩΤΗΣΗ: Γιατι δεν στρωνει το φιλτρο μου?????
Πιθανοτατα καποιος/οι απο αυτους τους παραγοντες επηρεαζει/ουν
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933

Nερο ΑΟ εχει το ενυδρειο?
Σε τι θερμοκρασια?
pH GH KH?
Απο που προερχονται οι ρυποι που τρεφεται η βιολογια?

THED
19-03-12, 15:53
το ενυδρειο εχει μονο νερο βρυσης. η θερμοκρασια ειναι στους 30 για πανω απο εναμιση μηνα σταθερα.
ΡΗ: 7.5
GH:7
KH:6
Η αμμωνια στην αρχη προερχοτανε λογικα απο τις καψουλες με τα βακτηρια.
Στις 8/3 προσθεσα 10 ml διαλυμα αμμωνιας 10%.

delta66
19-03-12, 16:22
Στο ενυδρειο απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν ψαρια για να παραγουν ρυπους πρεπει να φροντιζεις να παρεχονται απο εσενα τεχνητα.
Η υπερβολικη ποσοτητα αμμωνιας μπορει να βλαψει την ηδη υπαρχουσα βιολογια αντι να τη "θρεψει".

THED
19-03-12, 16:34
αυτο που δεν καταλαβαινω ομως ρε Σπυρο ειναι το γιατι αυτη η ελαχιστη ποσοτητα αμμωνιας που ειχα απο την πρωτη μερα και για δυο μηνες δεν εξαφανιστηκε η εστω δεν επεσε κατω απο το 0.25.
απο την πρωτη μερα και για δυο μηνες οι μετρησεις ειναι σχεδον οι ιδιες.
Δεν θα επρεπε καποτε να εξαφανιζοτανε???:smt120:smt120:smt120

delta66
19-03-12, 16:51
Ναι θα επρεπε αν η βιολογια πηγαινε καλα.
Κατι δεν παει καλα και πρεπει να το βρεις, γιατι απο μακρυα τι να κανουμε?
Τα τεστ σιγουρα ΟΚ?

Σε δυο μηνες και τιποτα να μην εκανες θα ειχε στρωσει. :D

Γιώργος Κ
19-03-12, 17:03
Τα τεστ σιγουρα ΟΚ?

Σε δυο μηνες και τιποτα να μην εκανες θα ειχε στρωσει. :D
Συμφωνω ... μετρα και με αλλα τεστ να εισαι σιγουρος!! :rolleyes:

THED
19-03-12, 19:51
και τιποτα να μην εκανα θα ειχε στρωσει??????????:smt120:smt120:smt120:smt120:smt1 20
Δεν αισθανομαι καλα τελευταια......
Το εξωτερικο φιλτρο το τσεκαρισα εχθες....ολα μεσα ητανε πεντακαθαρα και η ροες του μια χαρα. να δειτε που ολη την ζημια την κανουνε αυτες οι παλιοκαψουλες.....ισως να μην αφηνουν τα βλαβερα στοιχεια για τα ψαρια να αναπτυχθουνε....αλλιως δεν θα γραφανε οτι μετα απο 24 ωρες μπορεις να βαλεις ψαρια...( σε αυτη την σκεψη καταληξαμε με τον Μανωλη.)
Το θεμα ειναι τι να κανω απο εδω και περα??????

Γιώργος Κ
19-03-12, 20:33
Μετρα με αλλα τεστ το νερο :D:D

Τιποτα εννοει να ειχες μονο αμμωνια στο ενυδρειο ... καποια στιγμη θα εστρωνε μονο του :rolleyes:

THED
19-03-12, 21:33
τα τεστ που εχω ειναι ΑΡΙ για την αμμωνια και της aquilli τα υπολοιπα.της tetra ειναι αξιοπιστα????
αν τα ποτελεσματα ειναι τα ιδια παλι, τι να κανω????? να το βγαλω στο μπαλκονι και να το zw?

THED
21-03-12, 13:59
οοοονειρο ζω, ξυπνηστε με!!!!! και σημερα η μετρησεις ειναι ιδιες!!!!
Αμμωνια:4
νο3:5
νο2:0.05
πρεπει να εχω το πιο σταθερο ενυδρειο στον κοσμο σε βιολογια!!!!!!
Σημερα θα προχωρησω σε αλλαγη νερου 90% περιπου.:cry::cry::cry::cry:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
αλλαγη νερου τελος. μετα απο 2 ωρες εκανα μετρησεις:
αμμωνια: 0.50
νο3:περιπου 1
νο2:περιπου 0.02
ph:7.5
kh:6
gh:7
ερωτηση: πως γινεται μετα απο 95% αλλαγη νερου να βρισκω παλι τοση αμμωνια???
πριν την αλλαγη η αμμωνια ητανε στο 4.

THED
22-03-12, 23:04
Σημερα, μετα την χθεσινη αλλαγη 95% με νερο βρυσης ειπα να ξανακανω μετρησεις για να μου φυγει η απορια.... Μαντεψτε ....βρηκα αμμωνια : 4!!!!!!
πως γινεται ρε παιδια σε μια μερα να ανεβαινει απο το 0.50 στο 4 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΣΑ??????? Μονο αντιχλωριο προσθεσα και το ενυδρειο εχει μεσα μονο αμμο. ΕΛΕΟΣ!!!!!!!
του εχει συμβει κανενος?????
υ.γ. μετρησα και το νερο βρυσης.....αμμωνια: 0:smt120:smt120:smt120:smt120
please help.....

delta66
22-03-12, 23:36
Τι υλικα εχουν τα φιλτρα μεσα?
Ποση ροη εχουν?
Με φαρμακευτικη αμμωνια στρωνεις? και εριξες μεγαλη ποσοτητα?

Καμια φωτο? βιντεο?

THED
22-03-12, 23:44
2 λιτρα BioCera MAX UltraPro 1200
1 λιτρο siporax
22 αστερακια μαυρα
σφουγγαρια.
φιλτρο eheim 2217 μεχρι να ερθει το δευτερο.

στην αρχη και για 1μιση μηνα ειχα ριξει μονο βακτηρια tetra bactozym.
αργοτερα εβαλα διαλυμα αμμωνιας 10% και εκτοξευτηκε η αμμωνια στο 6. περιμενα λιγο καιρο και αφου επεσε στο 4 και ειχα συμπληρωσει 2 μηνες και κατι ψιλα χωρις να εχει στρωσει εκανα (εχθες) αλλαγη νερου 95%.

2 ωρες μετα την αλλαγη μετρησα αμμωνια 0.50
σημερα χωρις να εχω προσθεσει τιποτα απολυτως ξαναεκτοξευτηκε στο 4!!!!

manolischania
19-06-12, 00:47
Θοδωρή τι γίνετε ? ζει τίποτα ?

THED
27-09-12, 22:47
Θοδωρή τι γίνετε ? ζει τίποτα ?
οι ροδοστομοι και οι καρδιναλιοι. το θετικο ειναι οτι το φιλτρο τρεχει εδω και 4 μηνες στρωμενο.( δεν ξερω την γνωμη σας για τα βακτηρια ΑΛΛΑ μετα απο οσα δοκιμασα , δλδ τα παντα , το εστρωσα με μολις ενα μπουκαλι της API).

manolischania
27-09-12, 23:20
Σημασία έχει ότι έστρωσε ( υπομονή θέλει και λίγο αμμωνία το στρώσιμο τα υπόλοιπα τα κάνει η φύση )
Άντε με το καλώ και οι δίσκοι.

THED
27-09-12, 23:39
ευχαριστω Μανωλη.Αν και σιγα-σιγα ξεκινησα να ψαχνω για δισκους (δεν βρισκεις ευκολα εδω πανω ) πρεπει πρωτα να αποφασισω για το αν θα βαλω τις ριζες μεσα η οχι. μου φαινεται οτι θα μου αρεζε περισσοτερο με φυτα χαμηλων απαιτησεων παρα με τα ξυλα.( ξερω βεβαια οτι το καλυτερο για τα ψαρακια ειναι οι ριζες κ οχι τα φυτα)

manolischania
28-09-12, 00:00
Χωρίς ρίζες ο βασιλιάς είναι χωρίς παλάτι !!!
ps οι ροδοστομοι ανάμεσα στις ρίζες και τα φυτά κάνουν φοβερό κολύμπι

billos95
16-11-12, 17:25
Kαλησπέρα

Κάποιο νέο απο το ενυδρείο?:)

THED
17-11-12, 00:41
το νεο ειναι οτι απο βδομαδα θα μπουνε οι ριζες. εχω ηδη μεσα 4 δισκους γυρω στα 11-14 εκατοστα περιπου και σε ενα 60 λιτρο 2 στα 6-8 εκατοστα και ενα στα 3-5 εκατοστα. αυτα που εχω στο 60 λιτρο φοβαμαι να τα βαλω με τα αλλα γιατι δεν ξερω αν θα προλαβαινουν να φανε. χωρια που τα μικρα τα εχω σε νερο βρυσης και τα μεγαλυτερα σε νερο α/ο.

billos95
19-11-12, 16:57
Μια χαρά κυλάει το πράμα....

Δώσε φωτογραφίες στον λαό!!!:D

THED
06-06-13, 21:52
ειδα σε βιντεο στο youtube δισκους να αναπαραγονται σε ενυδρειο με αλλους δισκους μαζι. ειπα να δοκιμασω κι εγω αν και οι πιθανοτητες ειναι εις βαρος μου.:p

Diskus fan
07-06-13, 13:29
Η παρουσία άλλων δίσκων στο χώρο, ΔΕΝ είναι σε όλες τις περιπτώσεις πρόβλημα... η αλυσίδα των πραγμάτων που παίζουν ρόλο, είναι αρκετά μεγάλη.
Οι φωτογραφίες είναι.... από το δικό σου ενυδρείο;

THED
07-06-13, 15:45
ναι αλλα ακομη δεν το τελειωσα. θα βαλω κι αλλες ριζες και λιγα φυτα ( ποια φυτα δεν γνωριζω γιατι στους 29 βαθμους δεν ξερω αν θα σωθουνε).

Diskus fan
07-06-13, 15:52
Αφού ΔΕΝ το τελείωσες ακόμα... γιατί έβαλες μέσα τα ψάρια;
Αυτά τα "ψιλά" που κολυμπάνε μέσα στους δίσκους... τι είναι;
Για τα φυτά... διάβασε εδώ... έχω γράψει κάτι....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71735&page=2

THED
07-06-13, 15:58
καρδιναλιοι και ροδοστομοι. οι δισκοι ειναι στο ενυδρειο σχεδον ενα χρονο. φυτα ειχα βαλει αλλα λιωσανε. ριζες ειχα αλλες αλλα τις εβγαλα γιατι βρηκα καλυτερες.

Misirlis Aquarium
07-06-13, 16:58
ειδα σε βιντεο στο youtube δισκους να αναπαραγονται σε ενυδρειο με αλλους δισκους μαζι. ειπα να δοκιμασω κι εγω αν και οι πιθανοτητες ειναι εις βαρος μου.:razz:

σαν αυτό εδώ ! http://www.youtube.com/watch?v=7tqiFUQtwRc
τα ψάρι το κατάφεραν με την πρώτη προσπάθεια !
βεβαια βοηθησε και η πατέντα !

Diskus fan
07-06-13, 21:19
καρδιναλιοι και ροδοστομοι. οι δισκοι ειναι στο ενυδρειο σχεδον ενα χρονο. φυτα ειχα βαλει αλλα λιωσανε. ριζες ειχα αλλες αλλα τις εβγαλα γιατι βρηκα καλυτερες.

1. ΔΕΝ μπορούσα να τα διακρίνω στις φωτογραφίες σου.... αλλά ούτως ή άλλως... ΔΕΝ έχουν κανένα λόγο ύπαρξης, μέσα στους δίσκους. Πέραν τούτου... ο γόνος μπορεί να φαγωθεί από οποιοδήποτε ψάρι... εφ' όσον χωράει στο στόμα του... ακόμα και από corydoras, όταν αυτά διατηρούνται στο δισκοενυδρείο.
2. Τόσο μεγάλο είναι το ενυδρείο; Μικροί μου φάνηκαν οι δίσκοι... ή είναι τέρατα τα μικρόψαρα;
3. Για τα φυτά... σου έγραψα ποία... επιβεβαιωμένα αντέχουν.-
-------------------------
σαν αυτό εδώ ! http://www.youtube.com/watch?v=7tqiFUQtwRc
τα ψάρι το κατάφεραν με την πρώτη προσπάθεια !
βεβαια βοηθησε και η πατέντα !

Ωρέ Γιώργο... αυτό είναι σαν να τα έχεις σε ξεχωριστό ενυδρείο... λογικό είναι αφού ΔΕΝ κινδυνεύουν!!! ;)

Misirlis Aquarium
07-06-13, 22:54
το ενυδρείο είναι του κουμπάρου μου εδώ στο Ηράκλειο . τα ψαράκια είναι σήμερα 23 ημερών και ακόμα και χθες που έφυγε ένα από τη σήτα φαγώθηκε !!

Diskus fan
07-06-13, 23:08
1. Να του ζήσουν.
2. Μα κι' αυτό λογικό κι' επόμενο είναι... τα ίδια λέμε νομίζω!!!!

THED
08-06-13, 18:11
ευχαριστω πολυ για τα φυτα. το ενυδρειο ειναι 1.45χ0.60χ0.60

THED
09-06-13, 20:43
τρια απο τα ψαρακια μου. ξερει κανεις να μου πει αυτος ο μπλε-χρυσος τι ειναι????

Diskus fan
10-06-13, 15:12
Brilliant Turquoise.... θα μπορούσα να πω.- :cool: