PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλη μια γέννα...


Fonamstel
31-05-04, 17:23
...guppies !
"Ε, και ποιο είναι το αξιοπερίεργο ?" θα μου πείτε...
Τίποτα, κάποια στιγμή θα γεννούσαν.
Απλά είναι η πρώτη μου φορά και συνέβη ερήμην μου - όσο έλειπα για το τριήμερο.
Οταν έφυγα το Σάββατο, οι δυο γκαπίνες εγκυμονούσαν (κινδύνους :) ... ), αλλά δεν ήταν "και του σκασμού" οι κοιλιές τους... λίγο πιο φουσκωμένες από τα άλλα.
Σήμερα με την επιστροφή, είδα μέχρι στιγμής τρία γκαπάκια/γκαπούλια/γκαπίδια να σουλατσάρουν στο "δασάκι" που σχηματίστηκε από τη java moss και τις mayaca. Είναι-δεν είναι 3-4 χιλιοστά σε μήκος, και αν δεν είχαν τα μαύρα μάτια τους, δύσκολα θα τα διέκρινα έτσι σχεδόν διάφανο που είναι το σώμα τους.
Αντε καλή αρχή... :wink:

TAN
31-05-04, 17:37
Καλός τα δέχτηκες :wink:
Τώρα που ξεκίνησαν τα κουνελάκια ποίος τα πιάνει. :D :D
Θα το καταλάβεις σε Κανά 6μηνο. :wink:

Fonamstel
22-06-04, 01:58
6μηνο? χμμμ :)
Αλλα δυο νεογνά σήμερα... :)

Μάλιστα... πήρα 6, πέθαναν τα δύο, μείνανε τέσσερα.
Γεννήθηκαν κάποια, επέζησαν δύο που ήδη συμπεριφέρονται σαν τα άλλα - κυκλοφορούν παντού.
Σήμερα άλλα δύο που όπως τα πρώτα, για την ώρα "κρύβονται" στα φυτά. -μέχρι στιγμής 8...
Αν πάμε με αυτό τον ρυθμό, "τη βάψαμε" σε κανά εξάμηνο :D :D :D

koulio
22-06-04, 02:19
ρωτα και τoν moderator σε αυτην την ενοτητα να σου πει την εμπειρια
του απο γεννητουρια guppies :D :D :D

σαν τους κινεζους γεννουσανε :wink: :wink:

gemini_str
22-06-04, 10:14
να σου ζήσουν ....
και στα εγγόνια με το καλό ...

pani
22-06-04, 10:52
Να τα χαίρεσαι σε λίγο καιρό δεν θα ξέρεις που να τα βάλεις οπως και εγώ ....

Markos
22-06-04, 11:53
Να σου ζήσουν!!!!

Είναι πολύ ωραία εμπειρία!!!!

Εγώ εδώ και 8 χρόνια διατηρώ ένα ενυδρείο 60 λίτρα μόνο με guppies και ακόμη δεν το έχω βαρεθεί...

Το μικρόβιο του ενυδρείου όμως με έχει ωθήσει να έχω συνολικά 3 ενυδρεία! :wink:

pani
22-06-04, 12:17
Μάρκο να σου κάμω μια ερώτηση; τι κανεις με τις γέννες τι κανεις τα μωράκια; δεν εχεις υπερπληθυσμμό; για πες μου.... πως το διατηρεις το ενυδρείο χωρις υερπληθυσμό.

tthellas
22-06-04, 12:38
Να σου ζήσουν!!! Τα βαπτίσια πότε θα ειναι? :?: :wink:

Markos
22-06-04, 13:09
Μάρκο να σου κάμω μια ερώτηση; τι κανεις με τις γέννες τι κανεις τα μωράκια; δεν εχεις υπερπληθυσμμό; για πες μου.... πως το διατηρεις το ενυδρείο χωρις υερπληθυσμό.

Δίνω συνέχεια σε φίλους!!

Προσπαθώ να έχω μία σωστή αναλογία αρσενικών - θυληκών με χρώματα που μου αρέσουν περισσότερο...

Φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις υπερπληθυσμό κάποιες φορές μέσα στο έτος...

pani
22-06-04, 14:28
Πρεπει να εχεις πολλούς φίλους για να τα προλαμβαίνεις και να αφήνεις μόνο οσα θέλεις . Πάντως σε συγχαίρω που για 8 χρόνια μπορείς και κρατάς τα ενυδρεία σου χωρίς μεγάλη ιχθυοφότωση, εγώ δεν τα κατάφερα και δεν ξερω αν ποτε τα καταφέρω........