PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΕΟ ΓΑΡΙΔΑΔΙΚΟ


CHRISTOS13
14-12-11, 15:01
Σκέφτομαι να αλλάξω το ενυδρείο στο οποίο έχω 3 CRS ( μόλις 5 λίτρων ) και η μία από τις οποίες είναι έτοιμη να γεννήσει ( τα αυγά έχουν κατέβει στα πόδια της ) και να αγοράσω ένα καινούργιο 30 λίτρων.

Βάζοντας στο καινούργιο ενυδρείο νερό και βιολογικό υλικό από το μεγάλο που έχω, σε πόσο καιρό μπορώ να βάλλω στο καινούργιο 30λιτρο τις CRS?

Προλαβαίνω την γέννα;

j.p.
14-12-11, 15:12
πόσο καιρό έχεις τις γαρίδες στο 5λιτρο?

CHRISTOS13
14-12-11, 15:13
2 μήνες περίπου

j.p.
14-12-11, 15:15
γνωμη μου είναι να μην τις μεταφέρεις βιαστικά, προχώρα προσεκτικά γιατί είναι ευαίσθητες γαρίδες, και 30 λίτρα λίγα είναι.

platy
14-12-11, 15:16
αν το κρατησεις bare bottom με αρκετη μοςς και κανενα ξυλο ισως προλαβεις τη γεννα ....ομως τρομερη προσοχη πρεπει να δωθει στη θερμοκρασια και στις παραμετρους να ειναι ιδιες....αυτο για το bare bottom το ειπα επειδη ο βυθος(που ειναι και το σημαντικοτερο πραγμα για τις γαριδες) δεν θα προλαβει να στρωσει (αφου λογικα θα βαλλεις καινουριο χαλικι-αμμο) με αποτελεσμα να ψοφησουν οι γαριδες..)...

CHRISTOS13
14-12-11, 15:22
γνωμη μου είναι να μην τις μεταφέρεις βιαστικά, προχώρα προσεκτικά γιατί είναι ευαίσθητες γαρίδες, και 30 λίτρα λίγα είναι.

αν το κρατησεις bare bottom με αρκετη μοςς και κανενα ξυλο ισως προλαβεις τη γεννα ....ομως τρομερη προσοχη πρεπει να δωθει στη θερμοκρασια και στις παραμετρους να ειναι ιδιες....αυτο για το bare bottom το ειπα επειδη ο βυθος(που ειναι και το σημαντικοτερο πραγμα για τις γαριδες) δεν θα προλαβει να στρωσει (αφου λογικα θα βαλλεις καινουριο χαλικι-αμμο) με αποτελεσμα να ψοφησουν οι γαριδες..)...

Ευχαριστώ.
Από ότι κατάλαβα για να γίνει σωστά, θα πρέπει να στρώσω το νέο ενυδρείο δίνοντάς του τον χρόνο που χρειάζεται και μετακομίζει στο τέλος όλη η οικογένεια!!!

johnb
14-12-11, 15:28
ετσι ακριβως...αστην να γεννησει με την ησυχια της....στρωσε το αλλο ενυδριακι και μετα 2 μηνες τις βαζεις ολες εκει....;)

tsilojohn
14-12-11, 15:33
Για να στρωσει γρηγοροτερα ο βυθος μπορεις ειτε να βαλεις μισο στρωμενο χαλικι και μισο καινουργιο ειτε μπολι απο το φιλτρο σου ..

CHRISTOS13
14-12-11, 15:49
Για να στρωσει γρηγοροτερα ο βυθος μπορεις ειτε να βαλεις μισο στρωμενο χαλικι και μισο καινουργιο ειτε μπολι απο το φιλτρο σου ..


Thanks.
Αυτό σκέφτομαι να κάνω.

CHRISTOS13
21-02-12, 09:56
Τελικά έστησα το ενυδρείο των 20 ( τελικά λίτρων - δεν έχω χώρο για παραπάνω ) και λειτουργεί περίπου ενάμιση μήνα.

Στο σενυδρείο έχω 2 CRS και 2 BEE ( Δεν γνώριζα ότι υβριδίζουν μαζί )

Οι δύο BEE είναι μιά χαρά και τα χρώματά τους έντονα όπως ήταν όταν τις αγόρασα. Μόνο που δεν έχουν γεννήσει ( Αγοράκια μάλλον ).

Η CRS μόλις γέννησε ( έχω δει μέχρι σήμερα περίπου 10 μικρά ),
αλλά και οι 2 CRS έχουν χάσει το λευκό τους χρώμα και είναι κόκκινες και διάφανες. Δεν έχουν αυτό το κόκκινο-άσπρο φανταστικό χρώμα που είχαν.

Σε τι μπορεί να ωφείλετε αυτό;
Oi ΒΕΕ που υποτίθετε είναι πιό ευαίσθητες, δεν έχουν πάθει τίποτα.