PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρσενικό ή Θυληκό?


x-nos
30-05-04, 20:31
Ξέρει κανένας να μου πει πως ξεχορίζουμε ένα αρσενικό απο ένα θυληκό A.Percula? (Clown)

ahar
31-05-04, 12:25
Αυτα τα ψάρια έχουν σεξυαλικο διμορφισμο....
Κοινως ... Ξεκινάνε σαν αρσενικα και σε ένα γρουπ το μεγαλύτερο ψάρι γίνεται το κυριαρχο θυλικο. Εαν απομακρυνθει ή πεθανει τοτε το αμέσως μεγαλυτερο ψαρι παιρνει την θέση της.


Αλέξανδρος

x-nos
31-05-04, 15:36
Σε περίπτοση που ειπάρχουν μόνο δύο ψάρια τι γίνετε?

Giorgos
31-05-04, 16:23
Η μέθοδος που συχνά χρησιμοποιείται από πολλούς χομπίστες είναι απλώς να κρατάνε δύο A. Percula μαζί (το ένα μεγαλύτερο από το άλλο). Έτσι και πάλι το μεγαλύτερο από τα δύο γίνεται το θηλυκό.

Discos
31-05-04, 17:09
Κανονικα αυτη η ερωτηση δεν επρεπε να γινει. Και αναφερω τους ποιο απλους λογους γιατι.

-Πως πηρες ενα ειδος στο ενυδρειο σου χωρις να ξερεις ουτε τα απολυτως βασικα? Δεν μιλαμε για καποιο ειδος που ειναι δυσκολο να βρεις πληροφοριες.

-Κρατας κατι στο ενυδρειο σου και δεν γνωριζεις τιποτα για αυτο ουτε τα ποιο βασικα. Παρε καποιο βιβλιο αγγλοφωνο και γρηγορα. Εχω βαρεθει να λεω οτι πριν κανουμε κατι να εχουμε τουλαχιστον τις ελαχιστες γνωσεις για αυτο το ειδος και οχι επειδη το ειδαμε σε ενα μαγαζι η σε καμια ταινια (Νεμο) αντε το πειραμε και οτι φωτισει ο καλος θεουλης.

Να μην γινει αυτο παραδειγμα προς μιμηση...

Filippos
31-05-04, 17:17
Πως κατάλαβες ότι ο X_NOS έχει αγοράσει αυτό το ψάρι?
Μπορεί να είναι μια ερώτηση απλώς για να μάθει...

TAN
31-05-04, 17:31
Φιλιππε το έχει αγοράσει μπορείς να το δεις στην σελίδα του..

Φίλε Disco μην ξεχνάμε όμως και το κάλια αργά παρά αργότερα.. :wink:

Φιλε X_NOS το καλυτερο είναι αυτό που λεει και ο Discos --
πληροφοριση διαβασμα και μετα αγορα για το καλυτερο τον φιλων μας και το δικο μας. :wink:

x-nos
31-05-04, 20:52
Την ερώτηση την έκανα για να δώ αν με κοροίδεψε αυτός που πείρα τα ψάρια! :?
Το να μην ξέρεις να ξεχορίζεις αν είναι αρσενικό η θυληκό δεν είναι έγκλημα στου γλυκού νερού έχω και δύο black neon που δεν ξέρω τι είναι ούτε πως να τα ξεχορίζω! Τι σημένει ότι πρέπει να μην τα έχω?:oops:
Το ότι έχω A.Percula δεν είναι επιδή το είδα στο Nemo αλλά επιδή είναι σχετικά εύκολα ψάρια για έναν αρχάριο στα θαλασσινό!:twisted:
Και χωρίς αυτό να σημένει ότι δεν ψάχνω να μάθω ότι μπορώ για αυτά, γιαυτό άλοστε κάνω και ερωτήσεις!