PDA

Επιστροφή στο Forum : κλαδέματα από Θεσσαλονίκη


antonio
29-05-04, 03:52
Ψάχνω για κλαδέματα. Όποιος μένει θεσσαλονίκη και του περισσεύουν θα με βοηθούσε πολύ. :oops: Είμαι καινούριος στο χόμπυ και με όλα αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα δεν πολυεμπιστεύομαι πλέον τα pet shop. Θα ήθελα να μου δώσει κάποιος κλαδέματα και επίσης να τον "πρίξω" με τις απορίες που έχω!

halvas69
29-05-04, 08:24
Στον Lasal, στον Lasal .....χε,χε :lol:

asteris
29-05-04, 13:27
Έχω αρκετή egeria densa (elodea) που σκοπεύω να αραιώσω από Δευτέρα.

http://192.38.244.204/go.asp?plant=058

http://192.38.244.204/catalog/images/productcard/varenr058.jpg

Είναι και γρήγορης ανάπτυξης, θα σε βοηθήσει στο ξεκίνημά σου.

Στείλε ΠΜ.

Αν κάποιος έχει κανένα κλάδεμα anubia, ας στείλει ΠΜ.

mikenuke
29-05-04, 21:25
οποιος θελει εχω αρκετη "φακη του νερου" απο τον halvas69!!!

lasal
30-05-04, 01:41
Στον Lasal, στον Lasal .....χε,χε :lol:
Δεν βαριέσαι......ας έρθουν όλοι αλλά.... ενας ενας ε? ε?
:lol:

asteris
31-05-04, 21:30
Έχω τουλάχιστον 3 μέτρα elodea, την θέλει κανείς ή να την πετάξω ? :?

asteris
19-06-04, 17:07
Λόγω του ότι η elodea ψηλώνει αβέρτα :x και έχω βαρεθεί να την κλαδεύω, θα την βγάλω όλη τελείως.

Αν κάποιος θέλει, έχω καμιά 15αριά ρίζες (και πέταξα και προχτές καναδυό μέτρα σε κλαδέματα).

Ζητάω πλέον χαμηλά σχετικά φυτά ή μεσαία αλλά αργής ανάπτυξης. Καμιά Anubia κανείς ?? :wink:

tthellas
20-06-04, 09:55
Λόγω του ότι η elodea ψηλώνει αβέρτα και έχω βαρεθεί να την κλαδεύω, θα την βγάλω όλη τελείως.

Αν κάποιος θέλει, έχω καμιά 15αριά ρίζες (και πέταξα και προχτές καναδυό μέτρα σε κλαδέματα).

Αν γίνεται θα ήθελα κανα δυο με τρεις ρίζες... αν είναι διαθέσιμες ακόμη...
Ασε καποιο τηλ για να επικοινωνήσω... Ευχαριστώ.
Θανάσης

p.s. Αν και με τους σημερινούς ρυθμούς ολοι είμαστε πολυάσχολοι... Τι θα λέγατε εμείς που έχουμε ως τόπο διαμονής Θεσ/νίκη να βρεθούμε για κάνα καφεδάκι? :?: 8)

lasal
21-06-04, 01:54
p.s. Αν και με τους σημερινούς ρυθμούς ολοι είμαστε πολυάσχολοι... Τι θα λέγατε εμείς που έχουμε ως τόπο διαμονής Θεσ/νίκη να βρεθούμε για κάνα καφεδάκι? :?: 8)
Με πρόλαβες.
Αυριο θα βγάλω ανακοίνωση για συνάντηση ;)
Οπότε standby

asteris
03-07-04, 12:14
Έβγαλα και την τελευταία egeria densa από το ενυδρείο γιατί δεν άφηνε τα υπόλοιπα να πάρουν ανάσα στα θρεπτικά.

Αν κάποιος την θέλει, ας έρθει μέσα στο ΣΚ να την πάρει.

stergios
03-07-04, 14:12
Τι είναι το ΣΚ;Ενδιαφέρομαι εγω.Κάνω φουλ πλαντιτ ενυδρείο και περνώ σχεδόν οποιοδήποτε φυτό. ;)

dantouan
03-07-04, 16:51
ΣΚ λεγεται το σαββατοκυριακο στα φαναταριστικα (δεν εχεις παει φανταρος :shock: :shock: :shock: ) :?:

asteris
03-07-04, 17:23
Την ζήτησε και ένα άλλο παιδί, ο Dim, αλλά αν θες στείλε ΠΜ να σου κρατήσω 2-3 ρίζες από τις 5-6.

Και μην ρωτήσεις τώρα τι είναι το ΠΜ... :lol:

stergios
03-07-04, 20:27
Όχι που να το ξέρω.Φαντάροι πάνε μετά τα 18 αλλά εγώ είμαι 17!Για αυτό δεν το ξέρω.Εντάξει είπαμε δεν είμαι τόσο άσχετος αλλά δεν έτυχε να το ακούσω.

stergios
03-07-04, 20:28
Όχι που να το ξέρω.Φαντάροι πάνε μετά τα 18 αλλά εγώ είμαι 17!Για αυτό δεν το ξέρω.Εντάξει είπαμε δεν είμαι τόσο άσχετος αλλά δεν έτυχε να το ακούσω.

lasal
04-07-04, 02:37
Με το καλό οταν θα πας φαντάρος πρώτα θα γνωρίσεις το ΣΟΒΕ και μετα το ΣΚ ;)
:D :D :D :D

Filippos
05-07-04, 10:44
Χα Χα, καλό..... Που το θυμήθηκες το ΣΟΒΕ ρε Γιάννη?

antonio
19-07-04, 17:47
Τελικά πήγα και αγόρασα από τον αμαζόνιο μια ρίζα egeria densa (elodea). Θα μου πείτε τώρα "τι μα...κας είσαι ΄και αγόρασες αφού είχαμε να σου δώσουμε"! Δεν πειράζει! Οταν την αγόρασα ήταν σε ένα γλαστράκι και ο τύπος από τον αμαζόνιο μου είπε να μη τη βγάλω τη ρίζα αλλά να τη φυτέψω όπως είναι μαζί με το γλαστράκι. Το υπόστρομα μου όμως καλύπτει μόνο το μισό γλαστράκι. Λέω να βγάλω τη ρίζα και να την φυτέψω μόνη της. Δεν νομίζω να έχει συμασία αυτό στην ανάπτυξη του φυτού. Τι λέτε;

x-nos
19-07-04, 17:53
Φυσηκά και θα βγάλεις το γλαστράκι και φυσηκά και πειράζει στην ανάπτηξη του φυτού και όσο μπορεις με ένα τσιμπιδάκι θα απομακρίνεις όσο περησσότερο βαμβάκι μπορείς με πολύ προσοχή να μην χαλάσεις την ρίζα!

koko
19-07-04, 19:00
Όσον αφορά το γλαστράκι, γιατί να βγει και να φυτευτεί σκέτο αφού το βαμβάκι/σφουγγαράκι ή ότι άλλο είναι, που βρίσκεται μέσα στο γλαστράκι περιέχει απ' όσο ξέρω υλικά/συστατικά που βοηθούν στην ανάπτυξη του.Με τον καιρό λιώνει, οπότε και οι ρίζες θα μπορούν να αναπτυχθούν κι άλλο αφού θα έχουν ήδη καταναλώσει τα απαραίτητα απο το βαμβάκι.

annivas2000
20-07-04, 01:10
koko το εχεις τσεκαρει, οτι φυτευοντας το φυτο με το <βαμβακι > λιωνει με τον καιρο???
εχεις προσωπικη εμπειρια ή το'χεις διαβασει καπου??

lasal
20-07-04, 01:42
Οχι μόνον ΔΕΝ λειωνει το βαμβάκι, αλλά μπορεί να δημιουργήσει πρόσθετα προβλήματα στο μέλλον.
Οπότε αφαίρεση.

mikenuke
20-07-04, 05:14
Όσον αφορά το γλαστράκι, γιατί να βγει και να φυτευτεί σκέτο αφού το βαμβάκι/σφουγγαράκι με τον καιρό λιώνει,

Το υλικο αυτο ... ΔΕΝ ΛΙΩΝΕΙ.

koko
21-07-04, 17:32
Δεν είναι κάτι που το έβγαλα από το μυαλό μου. Το διάβασα σε ένα βιβλίο που έχω.

Σελίδα 30, σχόλια εικόνας 17 του βιβλίου THE PRACTICAL ENCYCLOPEDIA OF FRESHWATER, TROPICAL AQUARIUM FISHES του Dick Mills - Dr Gwynne Vevers. Consultant Douglas G. Cambell.
ISBN: 0-86101-490-1

Λέει εκεί: Simply bury each basket in the gravel; in time the growing medium inside will rot away as the roots spread out into the gravel

Σε ελεύθερη μετάφραση: Απλά θάψτε κάθε καλάθι στο υπόστρωμα, με τον καιρό το μέσο ανάπτυξης μέσα σαπίζει καθώς οι ρίζες απλώνονται στο υπόστρωμα.

Maax
21-07-04, 17:51
:? :!: :!: :!: :cry:

George-A
21-07-04, 20:38
Λοιπόν....
Πιθανόν να ειπάρχουν και διαφορετικά βαμβάκια που 'λιώνουν΄, δεν το γνωρίζω, αυτο που γνωρίζω όμως είναι ότι υπάρχουν πάρα πολλά βιβλία στον χώρο, μερικά απο τα οποία γράφουν ότι τους κατέβει!!! :evil:
Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένω και δεν θελω να παρω θέση, έχω όμως ξεφιλίσει μερικά τα οποία είναι καλά ίσως μόνο για ανακύκλωση χαρτιού... :twisted:

Στο θέμα μας τώρα.
Πολοί παραγωγοί φυτών οι οποίοι δεν παράγουν μόνο φυτά για ενυδρείο, χρησιμοποιούν λίπάσματα τα οποία τα νιτρικά προέρχονται απο άλες ουσίες, (urea) και θα είσαι φούλ στην αμμωνία, ίσως και άλλα κακά πράματα....
Αυτο βρισκόταν στην μεταφορά και στο μαγαζί σε άλλα ενυδρεία που δεν γνωρίζεις. Είαναι πολύ δύσκολο εως αδύνατον να το καθαρίσεις καλά, πυθανόν να έχει μαζέψει παράσιτα, αυγά ή οτιδήποτε άλλο.
Στο μέλλον αν θελεις να τα βγάλεις, ξαναφυτέψεις, σκάψεις, κάνεις αλλαγές, θα έχεις πρόβλημα αν είναι αυτό μέσα.

Ισως υπαρχουν και άλλοι λόγοι, αυτα δεν είναι αρκετά;

koko
22-07-04, 02:43
Τι να πω παιδιά, αν οι συγγραφείς του βιβλίου κάνουν λάθος τότε κάνω λάθος και εγώ...

Maax κανά κλάδεμα για εμάς έχει;;; Κανείς από Ανατολική Μακεδονία;;; Όχι ότι είναι μακρυά η Σαλόνικα αλλά θα βόλευε περισσότερο...

sot-zoe
22-07-04, 12:20
Αυτο το 'βαμβακι" που εχει μεσα το γλαστρακι ειναι συνηθως πετροβαμβακας (ειχε ειπωθει εδω παλαιοτερα) , και οντως κραταει παρα πολλα , και καλο θα ειναι να βγαινει .

fidel
22-07-04, 15:41
Από προσωπική εμπειρία, συμφωνώ με τα παραπάνω και λέω και εγώ ότι το γλαστράκι θα πρέπει ΠΑΝΤΑ να αφαιρείται και μαζί και το βαμβάκι (όση φασαρία και ταλαιπωρία και είναι).
Αν το αφήσεις μέσα στο ενυδρείο τότε ή θα σου μείνει μέσα στο υπόστρωμα δημιουργώντας με τον καιρό αρκετά προβλήματα ή θα το δεις απλά να μεταφέρεται από δω και απο κει μέσα στο ενυδρείο ή θα το ανακαλύψεις στουμπωμένο σε κανά φίλτρο.
Γενικά βγάλτο.

dim
22-07-04, 17:07
εγώ παιδιά τώρα ξεκινάω με φυτά και είχα πάρει anubias barteri,echinodorus tricolor και echinodorus beuty red. τα είχα 20 μέρες μέσα στα γλαστράκια και τα φυτά παρέμεναν τα ίδια. εδώ και 10 μέρες τα έχω βγάλει και τα φυτά πήραν τα πάνω τους.! στο echinodorus beuty red χώρισα τις ρίζες του και έχω 3 φυτά τα οποία βγάζουν συνέχεια καινούρια φύλλα. γενικά όλα τα φυτά έχουν μεγαλώσει και είναι πολύ καλύτερα χωρίς τα γλαστράκια. έχω βάλει και υπόστρωμα completesubstrate της tetra ,ενδεχομένως να έχει βοηθήσει και αυτό, αλλα γενικώς είναι πολύ καλύτερη η κατάσταση και απο την άλλη πιστεύω ότι τα γλαστράκια είναι πολύ αντιαισθητικά και δεν ταιριάζουν στα ενυδρεία μας.