PDA

Επιστροφή στο Forum : thelw idees


inser
27-05-04, 13:44
Λοιπον πριν λιγες μερες παρελαβα το νεο μου ενυδρειο(610 λιτρα) οπου θα γινει αποκλειστικα malawi..το μικροτερο ενυδρειο(230 λιτρα) αποφασισα να το κανω tanganyika.. :D :D εχω ηδη μια frontosa 12cm οπου θα μπει εκει..

θα ηθελα να μου πειτε ιδεες για το τι ψαρια μπορω να βαλω. :?:
ΥΓ πειτε μου και κανενα ασυνηθιστο :!:


:lol: :lol: :lol:

AFRIKANOFILOS
27-05-04, 18:45
Φιλε inser απο TANGANIGA ολα ασυνιθηστα ειναι αλλα τελος παντων οι επιλογες που εχω να σου προτηνω ειναι παρα πολλες θα σου πω 3 ιδη μονο ομος calvus,leleupi,brichardi δεν σου λεω παραπανω γιατι σε βλεπω να το γεμιζεις το ενυδρειο :D :lol: .

soza
27-05-04, 20:13
αν σκεφτεσαι να βαλεις μεσα στο ενυδρειο σου φροντοζες, τοτε ισως θα ηταν καλα να μην βαλεις κατι αλλο μεσα, εκτος ισως απο καποιο synodontis που γινεται και αρκετα μεγαλο.
Παντως σε 250 λιτρα, δεν σε βλεπω να βαζεις και πολλες φροντοζες μεσα...
το μεγαλο ενυδρειο ομως που αναφερεις ειναι ιδανικο για ενα ωραιο κοπαδι απο φροντοζιτσες :D :D :D

AFRIKANOFILOS
27-05-04, 20:59
Συμφωνω Σονια αλλα πιος θα εμενε σε ενα ιδος μονο(ιδικα απο τις αφρικανικες λιμνες :D ) :?: Βλεπεις ετσι ειναι η αρρωστια :D .

soza
27-05-04, 21:04
εγω θα μπορουσα να εμενα σε ενα ειδος..
οι φροντοζες δεν ειναι shell dwellers...

AFRIKANOFILOS
27-05-04, 21:10
Δεν σε καταλαβα γιατι το λες αυτο τα shell dwellers θελουν δικο τους ενυδρειο.

inser
28-05-04, 15:44
sonia δεν θα βαλω μονο frontoses σιγουρα..ισως βαλω αλλη μια θυληκια και αμα μεγαλωσουν πολυ τοτε θα δω που θα πανε.
afrikanofilos calvus θα βαλω οσο για τα αλλα ειναι πολυ συνιθισμενα..
σκεφτομαι για ophthalmotilapia η για cyprichromis tricolor.. :roll:

AFRIKANOFILOS
28-05-04, 18:40
Inser εγω αυτα τα ιδη σου τα ιπα γιατι νομιζα οτι ισουν πρωταρης στη ΤANGANIGA και λεω μην σε ριξω στα πολυ βαθεια νερα(της TANGANIGA) :lol: .Αυτην τη στιγμη μπορεις να βρεις πολυ σπανια και οραια ιδη απο TANGANIKA σε επιλεγμενα μαγαζια που θα σου στιλω σε π.μ. :wink: .

inser
30-05-04, 21:00
Ερωτηση: εχει κανεις ενυδρειο με ψαρια απο tanganyika αποκλειστικα :?:

Obelix(Reifen)
30-05-04, 21:16
Tropheus <<orange>> συνιθησμενο?
Tolis,Stefanos...

inser
30-05-04, 21:58
Obelix μηπως εννοεις Tropheus moorii orange ?

stefanos.f
31-05-04, 00:14
Ναι και εγω και ο Τολης εχουμε ενυδρεια που ειναι αποκλειστικα Tanganyika αλλα εδω πρεπει κατ αρχας να ξεκαθαρισουμε καποια αλλα πολυ σημαντικα πραγματα προτου συνεχισουμε με την επιλογη των ειδων που θα κανεις φιλε μου inser :!: Κατ αρχας κατω απο 500 λιτρα για Cyphotilapia frontosa ειναι απαγορευτικα :!: Ιδανικο για αυτο το ειδος θεωρειται ενυδρειο απο 750 λιτρα και πανω :!: Οποιοδηποτε ειδος Opthalmotilapia και αν σε ενδιαφερει πρεπει να εχεις υπ οψιν σου οτι το μικροτερο ενυδρειο που μπορει να τα φιλοξενησει σωστα ειναι απο 400 λιτρα και πανω και αυτο επειδη αυτα τα ψαρια ειναι sand-dwellers και απαιτουν πολυ ελευθερο χωρο για "βολτες" :wink: Οσο για τα Cyprichromis, αν και δεν μεγαλωνουν παρα πολυ, λαβε υπ οψιν σου οτι πρεπει να κρατιουντε σε μεγαλα γκρουπ με ιδανικοτερα αυτα που αποτελουντε απο 2-3 αρσενικους και 8-10 θηλυκες τουλαχιστον πραγμα που επισης μας αναγκαζει να εχουμε ενα ενυδρειο χωρητικοτητας απο 350-400 λιτρα και πανω :!: Για Neol.leleupi και Alt.calvus τα 250 λιτρα επαρκουν... μην ξεχνας οτι τα αρσενικα Alt.calvus φτανουν σε τελικο μεγεθος τα 15 εκ :!: Ψαξε καπου να δωσεις την Cyph. frontosa που εχεις γιατι μεσα στην γυαλα που την εχεις απλα της κανεις την ζωη δυσκολη :wink: Η λογικη του στυλ "περιμενω να μεγαλωσει λιγο ακομη και μετα θα το βαλω σε μεγαλυτερο ενυδρειο" δεν ισχυει για το συγκεκριμενο ειδος γιατι πολυ απλα απαιτει ακομη και στο μεγεθος που ειναι τωρα αφθονο χωρο για να αναπτυχθει σωστα :wink: Αυτα φιλικα απο εμενα και οτι αλλο χρειαζεσαι εδω ειμαι πλεον :wink: Αρκει να μην ξανα χαλασει το καταραμενο το modem μου παλι :D

inser
31-05-04, 02:06
μηπως μπορει καποιος να μου χαρησει ενα χωρο 50 τετραγωνικων με 20 ενυδρεια των 600 λιτρων?
+-6 +-6 +-6 +-6 +-6 +-6 +-6 +-6

stefanos.f
31-05-04, 23:12
Καλοοοοο :D :D :D Δυστυχως δεν μπορω να σου χαρισω εναν τετοιο χωρο... μπορω ομως να σου τον δειξω αν θες εν λειτουργια και με πολλα παραπανω ενυδρεια απο οτι λες :D

Markos
01-06-04, 02:20
Μπορούμε να συμμετέχουμε και εμείς στο tour??????

Please.... :oops:

Obelix(Reifen)
01-06-04, 03:15
me too +-8

inser
01-06-04, 13:19
stefane αν οντως εχεις κατι τετοιο εννοειτε πως θα σου φορτοθω μια μερα :!: :!: να το κανονισουμε ΣΙΓΟΥΡΑ ! ετσι? :D :D :D

stefanos.f
02-06-04, 19:31
Να τελειωσω με τις ανακατασκευες στο σπιτι μου και θα το κανονισουμε σιγουρα :!: Τα περισσοτερα απο αυτα τα ενυδρεια, απλα στον παλιο χωρο στεγασης :D , τα εχουν δει μεχρι τωρα οι γαυρος, Giorgos, Tolis, komis, billas και αρκετοι αλλοι... οποτε γιατι οχι και εσεις στο προσεχες μελλον :wink:

Markos
14-10-04, 19:33
Υπάρχει ακόμη η πιθανότητα να δούμε τα ενυδρεία σου Στέφανε?

Θα είναι μεγάλο σχολείο για μερικούς από εμάς...

hejo
14-10-04, 21:42
Aν τελικά το κανονίσετε μήπως μπορείτε να πάρετε και μένα μαζί σας;

stefanos.f
16-10-04, 23:27
Μαλλον χασατε καποια επισοδεια ε :roll: για προσωπικους λογους εγω και ο Nathan χωρισαμε τα ενυδρεια μας και ο καθενας αποφασισε να τα πουλησει ξεχωριστα :( Μεχρι τα τελη Ιουλιου ειχαν εξαφανιστει σχεδον ολα, περα απο λιγα κομματια που αποφασισε να κρατησει ο καθενας μας για τον εαυτο του.

γαυρος
16-10-04, 23:42
οποτε μονο περιγραφη των αυτοπτων μπορει να γινει !!
εγω ταφος, δε μαρτυραω ποτε τι βλεπω και τι ακουω.... +-3 +-3 +-3

Markos
17-10-04, 20:17
Κρίμα ...

Είχα καταλάβει ότι κάνατε αλλαγή στον χώρο που θα είχατε τα ενυδρεία...

Ελπίζω να πάνε όλα καλά στο μέλλον και να κάνει ο καθένας το δικό του fish room...

Γαύρε θα σε πετύχω στο γνωστό εξωτικό μαγαζί και θα σου αποσπάσω τα μυστικά... :wink:

batza
19-10-04, 17:09
τελικα ρε συναδελφοι μποριτε να μου εξιγισετε ποιος ειναι ο μαγκας που εχει 50 τμ χορο και μεσα εχει 20 ενυδρεια τον 600λιτ :?: :roll: :?: :roll: :?: :roll:

AFRIKANOFILOS
19-10-04, 18:33
Ειχε ο Στεφανος με τον Ναθαν :wink: .

batza
19-10-04, 23:26
Καποιο λαθος εχετε κανει μαλον δεν καταλαβατε καλα :wink:

stefanos.f
20-10-04, 15:05
Ξερει ο batza τι λεει γιατι τα εχει δει και εχει και φωτογραφιες του ενος χωρου! :wink: Σε εκεινον τον χωρο ειχαμε μολις 28 ενυδρεια και μονο ενα 400αρι... τα υπολοιπα ηταν μικροτερα :D batza δεν δειχνεις καμια φωτο στα παιδια με τον χωρο, γιατι ακουνε διαφορα και στο τελος δεν θα ξερουν τι ειναι αληθεια.

Υ.Γ Αυτος οπως ειπα ηταν ο ενας χωρος... υπηρχε και αλλος καποτε :(

batza
20-10-04, 18:05
:arrow: :arrow:

batza
20-10-04, 18:07
:D :D

nkarvounis
20-10-04, 18:36
:oops: :oops: :oops: Ψιλό έχουμε ξεφύγει από το θέμα ή ιδέα μου είναι :?: .... :oops: :oops: :oops:

stefanos.f
20-10-04, 20:35
Ναι οντως εχουμε ξεφυγει :roll: Που ειναι αυτος ο ξεφτιλας ο moderatoras... :D Τα τελευταια post ειναι ασχετα με το θεμα που ξεκινησε και θα σβηστουν συντομα :!: Οποιος προλαβε ειδε :wink:

nkarvounis
20-10-04, 20:40
εγώ δηλώνω ΜΑΤΑΚΙΑΣ πρόλαβα και τα είδα όλα :!: :!: +-6