PDA

Επιστροφή στο Forum : Το νέο μου reef


galkito
09-12-11, 15:36
Φίλοι και φίλες σας χαιρετώ από Λευκωσία.

Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να παρουσιάσω το δεύτερο μου reef ενυδρείο το οποίο τρέχει πλέον εδώ και 7μιση μήνες με τη μέθοδο Zeovit. Το πρώτο ήταν ένα 190 λίτρα το οποίο σιγά σιγά μου φαινόταν μικρό και επειδή δεν είχα και τόσες γνώσεις τότε, δεν πήγαινε πολύ καλά. :confused:

Λοιπόν, τα βασικά: το ενυδρείο είναι 110x55c75 με καθαρό volume νερού στα 400 λίτρα. Το sump είναι γύρω στα 120 λίτρα. Μέσες άκρες βάζουμε ένα μέσο όρο στα 500 λίτρα. 30 κιλά live rock από το παλιό μου reef το οποίο ξανάκουραρίστηκε για ένα μήνα με συχνότατες αλλαγές νερού και επιπλέον 20 κιλά reef bones. Σε θέμα φωτισμού έχω βάλει δύο LED Weipro L90, 33W το κάθε ένα (για όσους τα έχουν υπόψη) Το μου skimmer είναι Aquamedic Turboflotor 3000 το οποίο μόλις έστρωσε έδειξε την αξία του! Χρησιμοποιώ ένα reactor για το ζεόλιθο όπως προβλέπεται από τη μέθοδο, και φυσικά τα απαραίτητα ζουμιά. Θερμάστρες τώρα το χειμώνα εννοείται αλλά και ένα chiller Arcadia AT250 για το καλοκαιράκι. Τρεις κυκλοφορητές με συνολικό volume γύρω στα 16000 λίτρα την ώρα.


Οι μετρήσεις των παραμέτρων γίνονται ως επί το πλείστον με τεστ της Red Sea. Οι παράμετροι είναι σταθεροί στα:

NO3:~0
PO4: 0
ALK: ~7.5
PH: 8.5
SAL: 35ppm
SIO3: 0
Temp. ~25 Κελσίου

Η απόφαση μου να χρησιμοποιήσω Zeovit ήρθε μέσα από παρότρυνση ενός φίλου που έχει pet shop και όπως αποδείχτηκε μου βγήκε σε καλό. Επίσης μέσα από πολύ ψάξιμο στο νετ βρήκα ότι πολύς κόσμος έχει πολύ καλά αποτελέσματα σε σημείο που μπορεί κάποιος να κρατήσει και δύσκολα κοράλλια. Πάντα εφόσον υπάρχει και η απαραίτητη αφοσίωση.

Πιο κάτω θα βρείτε φωτογραφίες από το πρώτο «στήσιμο», τον 15μερο κύκλο με τις άλγες του, μέχρι και την προσθήκη ψαριών και κάποιων κοραλλιών. Οι φωτογραφίες είναι μέχρι πριν ένα μήνα περίπου. Θα προσπαθήσω σε λίγες μέρες να βάλω και κάποιες πιο πρόσφατες.

Θέλω επίσης να αναφέρω ότι η προσθήκη κοραλλιών γίνεται με προσοχή και σιγά σιγά. Ακόμα δεν έχω προσθέσει όσα κοράλλια θα ήθελα, αλλά από την άλλη η φύση δεν νομίζω να έφτιαξε ύφαλο σε 7 μήνες, άρα ούτε κ εγώ.:cool:
Υπομονή πάνω απ’όλα.


Φιλικά,
Μάριος

kostas82
09-12-11, 15:50
Μαριε δυνατο το ξεκινημα , εχω μια ενσταση για το στησιμο του βραχου μου φαινεται οτι ειναι πολυ κολημενος επανω στο τζαμι μπορει να σου κραταει βρωμια.Μου φαινεται οτι το πας πολυ καλα εχει οτι χρειαζεται για να γινει τελειο :D με τα συμπληρωματα σκεφτεσαι να βαλεις καμια δοσομετρικη;

galkito
09-12-11, 16:03
Ναι η αληθεια ειναι πως ετσι φαινεται στις φωτο. Ομως πριν 3-4 μηνες αλλαξα λιγο στο στησιμο κ εφερα μπροστα ολους τους βραχους με αποτελεσμα να υπαρχει καλυτερη κυκλοφορια αλλα και να μπορει να καθαριστει με μαγνητη. Οσο για δοσομετρικη, εχω μια που καθεται αλλα ειμαι πιο... manual τυπος. Προτιμω να τα βαζω εγω. Δεν παιρνει ωρα και εχω την ευκαιρια να ελεγχω και το ενυδρειο.

galkito
08-11-12, 15:16
Φίλοι σας χαιρετώ!:cool:

Μετά από ένα χρόνο αρκετές αλλαγές έχουν γίνει στο όλο σύστημα και είπα να κάνω ένα update.
Τα power heads άλλαξαν από 3 κινέζικα σε 2 tunze 6095 με ηλεκτρονικό controller 7096.
Τα φώτα ήταν κινέζικα LED σε συνδυασμό με 4 T5 και άλλαξαν σε Pacific Sun Metis CRP 2x100w με φωτοπερίοδο ~8 ώρες.
Το skimmer άλλαξε από Aquamedic Blue 3000 σε Tunze 9410.
Τα νιτρικά είναι μεταξύ 0.25-0.50 και τα φωσφορικά στο 0.03-0.04. Τα είχα πάρει πιο κάτω αλλά τα LPS υπέφεραν και έτσι τα ανέβασα λίγο.
Το σύστημα της zeovit τελικά το σταμάτησα και πλέον χρησιμοποιώ pellets σε reactor και rowaphos για να κρατάω σταθερά τα NO3 και PO4 . Αλλαγές νερού σχεδόν 20-30 λίτρα κάθε εβδομάδα.
Το Ca περίπου στα 410, alk ~7.5-8, Mg ~1250 και potassium ~400.


Τα Sps άρχισα να τα βάζω μόλις πριν 3 μήνες. Ήθελα να είμαι σίγουρος ότι θα ζήσουν πριν τα αρχίσω. Και απ’ότι φαίνεται πάνε πολύ καλά.
Τα παραπάνω LPS τα έχω από την αρχή από το παλιό μου reef.

Σύντομα θα ανεβάσω και καμία φωτογραφία.

Παναγιώτης Κ
08-11-12, 17:38
Περιμένουμε πως και πώς!
Πάντως πολύ καλή δουλειά έκανες! Φαντάζομαι πως θα είναι τώρα!

kostas82
09-11-12, 01:59
Άντε Μάριε που χάθηκες ; γιατί έκοψες την ζεοβιτ ; ήταν θέμα κόστους ή δεν βγήκε τελικά ;βάλε και καμιά φωτό να χαζέψουμε
, επίσης άλλαξες και το φωτιστικό.. εντυπώσεις ;

galkito
09-11-12, 14:52
Η αλήθεια είναι ότι οι αλλαγές είναι τεράστιες. Θα ανεβάσω μια παλιά και μια νέα φωτογραφία μάλλον το απόγευμα ή αλλιώς αύριο.

Το θέμα μα το zeovit απλά δεν μου έκατσε. Ότι και αν έκανα πάντα είχα ψηλά νούμερα στα νιτρικά και φωσφορικά. Ακόμα και SIO3 με αποτέλεσμα να έχω κάποιες άλγες στο βράχο και στα τζάμια. Μιλούσα και τακτικά με ένα από τους γκουρού του είδους για να ρυθμίσουμε τις δόσεις αλλά άδικος κόπος. Επίσης ήταν το θέμα βάλε μια σταγόνα από αυτό, 10 από το άλλο, μια το πρωί, μια το απόγευμα... κατάντησε κάπως κουραστικό. Μπορεί και να έκανα και κάτι λάθος δεν λέω...
Τα pellets από την άλλη είναι να τα βάλεις αργά για να μην κρασάρει το σύστημα και τελείωσες. Έβαλα τα δικά μου σε διάστημα ενάμιση μήνα. Τώρα, μετά από πολύ καιρό καθαρίζω το τζάμι μια φορά την εβδομάδα :-)
-------------------------
Άντε Μάριε που χάθηκες ; γιατί έκοψες την ζεοβιτ ; ήταν θέμα κόστους ή δεν βγήκε τελικά ;βάλε και καμιά φωτό να χαζέψουμε
, επίσης άλλαξες και το φωτιστικό.. εντυπώσεις ;

Το φωτιστικο ειναι ολα τα λεφτα:-) Η αποδοση του τα κοραλια ειναι αισθητη. Και επισης η συγκεκριμενη μαρκα δεν έχει lenses μπροστα απο το led με αποτελεσμα να μεγαλωνει τα SPS πολυ καλα αλλα ταυτοχρονα να μην "καιεi" LPS & ****** κοραλια που ειναι σε πιο ψηλο σημειο.
Ειμαι πολυ ευχαριστημενος με αυτο το φωτιστικο.

kostas82
09-11-12, 22:55
Τα Sps άρχισα να τα βάζω μόλις πριν 3 μήνες. Ήθελα να είμαι σίγουρος ότι θα ζήσουν πριν τα αρχίσω. Και απ’ότι φαίνεται πάνε πολύ καλά.

+-3 να πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα και να γίνει τούμπανο

galkito
11-11-12, 10:44
Μετά από πολλές προσπάθειες κατάφερα να βγάλω μια φωτογραφία της προκοπής αν και τα χρώματα είναι κάπως αλλοιωμένα...

Νομίζω η διαφορά με τις πρώτες φωτογραφίες που είχα ανεβάσει είναι αισθητή.. :)

Παναγιώτης Κ
11-11-12, 11:08
Πολύ ωραίο αποτέλεσμα και στήσιμο!
Απο ανατάραξη? Δεν βλέπω κάτι.
Κάνε μας μια αναλυτική παρουσίαση των οργανισμών που φιλοξενείς και του εξοπλισμού!

galkito
13-11-12, 14:42
Πολύ ωραίο αποτέλεσμα και στήσιμο!
Απο ανατάραξη? Δεν βλέπω κάτι.
Κάνε μας μια αναλυτική παρουσίαση των οργανισμών που φιλοξενείς και του εξοπλισμού!

Καλησπέρα,

Θα προσπαθήσω το σαββατοκυρίακο που θα έχω λίγο χρόνο παραπάνω να κανω μια πιο αναλυτικη παρουσίαση και να βγάλω καμία πιο καλή φωτογραφία. :p

alatismenos
16-11-12, 13:43
Πανεμορφο το ενυδρειο σου!!!!!!!!
Περιμενουμε νεες φωτο!!!!

nikolaosbouk
23-01-13, 18:46
κανενα update του ενυδρειου?

galkito
08-11-13, 21:34
Καλησπέρα παιδια. Μετά από πολύ καιρό απουσίας από το φόρουμ, είπα να ανεβάσω καμία φωτο με την πρόοδο του ενυδρείου. Και μια από το sump. Η νέα προσθήκη ήταν ένα Vertex omega 150.

nikolaosbouk
08-11-13, 22:23
Πολύ όμορφο, εργοστάσιο το συμπ😉

Samian
08-11-13, 23:48
Πολύ όμορφο το ενυδρείο...συγχαρητήρια.
Οργανωμένο το σάμπ σου...πολύ καλό...

galkito
09-11-13, 21:11
Ευχαριστω. Σημερα μου πηρε απο τις 10 το πρωι μεχρι τις 4 το απογευμα να καθαρισω το sump. Αλλαγη νερου, πλυσημο εξοπλισμου με ξυδακι... Εγινε τζαμι!

nikolaosbouk
09-11-13, 23:29
Απο φως πως πας(τι φορας δηλαδη)?
Απο αναπτυξη?
Ποσες ωρες εχεις μονο τα μπλε?

galkito
10-11-13, 09:34
Απο φως πως πας(τι φορας δηλαδη)?
Απο αναπτυξη?
Ποσες ωρες εχεις μονο τα μπλε?

Έχω LED της Pacific Sun και τα λειτουργώ με το πρόγραμμα τους. Δεν υπάρχει καμιά στιγμή που να τρέχουν μόνο τα μπλέ. Είναι διάφοροι συνδυασμοί που προσομοιώνουν την ημέρα σε όλες της τις φάσεις.
Από ανάπτυξη θα έλεγα μέτρια κατάσταση. Κατ εμένα να έχεις metal halides είναι το καλύτερο, αλλά καταναλώνουν πολύ ρεύμα.

nioannides
04-05-14, 07:21
Φίλε καλημέρα

Θα ηθελα την γνωμη σου για το σκιμμερ της Tunze 9410 που ειχες και γιατι το αλλαξες, δεν ησουν ευχαριστημενος. Σκεφτομαι στο reef που θα κανω περιπου 400 λιτρα, να το χρησιμοποιησω.

Ευχαριστω

galkito
04-05-14, 07:45
Φίλε καλημέρα

Θα ηθελα την γνωμη σου για το σκιμμερ της Tunze 9410 που ειχες και γιατι το αλλαξες, δεν ησουν ευχαριστημενος. Σκεφτομαι στο reef που θα κανω περιπου 400 λιτρα, να το χρησιμοποιησω.

Ευχαριστω

Καλήμερα!

Το tunze είναι ένα πάρα πολύ καλό skimmer! Ειλικρινά. Απλά το Vertex ειναι ακόμα πιο καλό. Σου συνιστώ αν είναι να ασχοληθείς ιδιαίτερα με SPS, να πάρεις το Vertex. Επίσης το Tunze έχει μικρό δοχείο συλλογής ~700ml χωρίς τρύπα. Αυτό σημαίνει ότι πολύ πιο τακτικά πρέπει να το καθαρίζεις.

ότι και να πάρεις πάντως δεν θα βγεις χαμένος.

nioannides
04-05-14, 14:59
Απο θεμα θορυβου πιο απο τα δυο ειναι το το πιο αθορυβο κι σε τι τιμη βρικες το Vertex ;

Ευχαριστω

galkito
04-05-14, 20:37
Απο θεμα θορυβου πιο απο τα δυο ειναι το το πιο αθορυβο κι σε τι τιμη βρικες το Vertex ;

Ευχαριστω

Σε θέμα θορύβου θα έλεγα ελαφρώς πιο δυνατός ήχος στο Vertex. Τιμη δεν θυμάμαι. Καμιά 450αρια; αν θυμάμαι καλά...

nioannides
04-05-14, 21:20
Ευχαριστω