PDA

Επιστροφή στο Forum : χρήση UV


jimmis1974
05-12-11, 22:19
σκεφτομαι να αγορασω μια UV για το ενυδρειο , κυριως για την καταπολεμηση αλγων και βελτιωση ποιοτητας του νερου.
Θα κανει δουλεια προς την καταπολεμηση των αλγων ?
Ειναι επικίνδυνη για την υγεια των ψαριων - απονδυλων ?
Η UV που θα παρω ειναι αυτη (http://www.ebay.co.uk/itm/360399974887?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649#ht_1829wt_1016)

ραφαηλ10
05-12-11, 23:52
μεσα στο μυαλο μου εισαι και εγω αυτην την αγορα σκεφτομουν να κανω αλλα δεν ξερω τα μειωνεκτιματα

Γιώργος Κ
06-12-11, 03:33
Δεν καταπολεμα τις αλγες η UV ... μονο το "πρασινο νερο" ;)

dimitrios
06-12-11, 16:38
καταστρεφει οτι μπορει να περασει απο τη λαμπα

manolischania
06-12-11, 23:41
Το φιλτρακι Πολωνικής προέλευσης το χρησιμοποιώ στο θαλασσινό μου και εγώ αλλα για άνθρακα και αντιφοσφορο . Νομίζω ότι δεν αξίζει η UV led που διαθέτη,
είναι αμφιβόλου αποτελέσματος καθώς έχει και χαρτάκι που αναγραφει ότι περιμένουν να αναγνωριστεί η π@τ@τ@ - πατέντα τοy led .

αν θες όμως να πειραματιστής άμεσα υπάρχει και σε ελληνικό μαγαζί επί τις λεωφόρου αλεξάνδρας
Επικίνδυνη είναι όλες οι UV-C για τύφλωση οποτε προσοχή μην τις κοιτάτε .

Βεβαια και την παραπάνω UV για την περίπτωση που δεν είναι τελείως p@t@t@ δεν την έχω τελείως σε αχρηστία , την έχω προσαρμόσει σε έναν ιονιστή .
Σε γενικές γραμμές από ότι κατάλαβες είναι ένα ωραίο χριστουγεννιάτικο δώρο για το ενυδρείο μας και όχι μονο .
( μπορείς να φτιάξεις και DIY κατασκευή για να σκοτώνεις τα ακαρια )

Πάντως χωρίς αστεία τώρα
είναι μια καλή επιλογή για να μάθεις στην πράξη τι είναι η UV ( έχοντας δηλαδή και μια uv στα χερια όπου σου δίνει περισσότερη όρεξη για μάθηση ) καθώς εάν αποφασίσεις έπειτα από διάβασμα ότι δεν σου είναι απαραίτητη δεν την πετάς καθώς σου μένει το φίλτρο.

jimmis1974
06-12-11, 23:47
το θεμα ειναι οχι να παιζω και να πειραματιζομαι με την UV , αλλα αν κανει δουλεια στο προβλημα που την θελω , αν κανει καλος .. να την παρω , αν δεν κανει ας την ξεχασω.
Απο την αλγη bryopsis θελω να απαλαγω ... αυτο ειναι που με ενδιαφερει :D και τιποτε αλλο.

Ντίνος_Μέλπω
14-05-12, 16:07
Συμπέρασμα τελικά ?

Την πηρες την λάμπα ?

Την εγκατάστησες ?

Αν ναι, παρατηρήσεις και αποτελέσματα ?

zalk
14-05-12, 18:45
μακρια απο γιουβι στο θαλασσινο.....ακομη και οσοι ειχανε ,τις ξηλωσανε...
διαβαστε,καντε ερευνα στο διαδικτυο,μην πετατε τα λεφτα σας.

delta66
14-05-12, 19:40
Ενσωματωμενη σε φιλτρο ειναι αχρηστη αφου παιζει ρολο η ροη του νερου για τη δραση της.
Στα φιλτρα η ροη συνηθως ειναι μεγαλυτερη.

Διαβασε:
- Υπεριώδης ακτινοβολία (UV-C), φίλτρο αποστείρωσης (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?4897-quot-%CE%A5%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%8E%CE%B4%CE%B7%C F%82-%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%B2%CE%BF%C E%BB%CE%AF%CE%B1-%28UV-C%29-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%AF%CF%81%C F%89%CF%83%CE%B7%CF%82-quot)
- ULTRAVIOLET STERILIZATION (http://www.americanaquariumproducts.com/AquariumUVSterilization.html)


.

manolischania
14-05-12, 20:05
[SIZE=2][COLOR=Blue][COLOR=Black]Ενσωματωμενη σε φιλτρο ειναι αχρηστη αφου παιζει ρολο η ροη του νερου για τη δραση της.
:smt023

Ντίνος_Μέλπω
18-05-12, 18:14
Καλησπέρα και από εμένα,

σε συζητήσεις με ανθρώπους αλλά και απ' ότι έχω διαβάσει, έχω δημιουργήσει μια άλλη πιο σφαιρική άποψη σχετικά με την UV-C.

Όντως για τον αποχρωματισμό του νερού, η ροή της κυκλοφορίας μέσα από την λάμπα μπορεί να είναι ίση με 2 έως 3 φορές τον όγκο του νερού του ενυδρείου.

Για την θεραπεία από προβλήματα άλγης αλλά και την άμεση απομάκρυνση μικροβίων, η ροή θα πρεπει να είναι ίση με τον όγκο του ενυδρείου.

Έτσι τελικώς η άποψή μου είναι ότι, η χρήση της λάμπας ως ΠΡΟΛΗΨΗ μπορεί να εφαρμοστεί, κάνοντας χρήση το φίλτρο για την κυκλοφορία του νερού, χωρίς επιπλέον κυκλοφορητή και σωληνώσεις αλλά και με 6ωρη χρήση ημερησίως, διατηρώντας το νερό του θαλασσινού μας όσο πιο υγιές γίνεται.

Εξάλλου όλοι μας πασχίζουμε να έχουμε όσο πιο υγιές περιβάλλον γίνετια για τα ζωντανά μας, πόσο μάλιστα στο θαλασσινό που έχει περισσότερο αυξημένες απαιτήσεις.

manolischania
18-05-12, 19:31
Για την θεραπεία από προβλήματα άλγης αλλά και την άμεση απομάκρυνση μικροβίων, η ροή θα πρεπει να είναι ίση με τον όγκο του ενυδρείου.

δεν ισχύει το παραπάνω ως κανόνας
Όλες οι σοβαρές εταιρείες με RND έχουν οδηγίες ανάλογα με τα watt και την ροή για το εάν θέλεις αποστείρωση νερού η απομάκρυνση για το εάν θέλεις αποστείρωση νερού η απομάκρυνση άλγης .