PDA

Επιστροφή στο Forum : Καπάκι Ενυδρείου


Filippos
24-05-04, 12:29
Το καπάκι μου έχει δυστυχώς μόνο μία λάμπα (25W Phillips Aqua Rellie).
Έχω την εντύπωση όμως ότι τα φυτά μου ζητούν επιμόνως και άλλη μια. Πιστεύετε ότι αξίζει να κάνω καμιά πατέντα (εάν γίνεται) και να προσθέσω άλλη μια λάμπα ή, να πάω για αγορά νέου hood?

Σημειωτέον ότι στην περίπτωση της πατέντας, το ενυδρείο είναι στο σαλόνι κια το αισθητικό αποτέλεσμα παίζει μείζονα ρόλο.

Εάν πάμε για αγορά, οι διαστάσεις μου είναι 100*35. Εχουμε περίπου αίσθηση τιμής?

lasal
24-05-04, 13:36
Πιστεύετε ότι αξίζει να κάνω καμιά πατέντα (εάν γίνεται) και να προσθέσω άλλη μια λάμπα ή, να πάω για αγορά νέου hood?
Αξίζει πέρα για πέρα Φίλιππε.
Αρκεί να το μελετήσεις σωστά απο την αρχή.
παράδειγμα
Να είναι αδιάβροχο
Να έχει θέση για 3 λάμπες.
Να έχει χώρο για 3 ανακλαστήρες.
Να μπορούν αν μπούν 1-2 ανεμιστήρες.
Οταν ανοίγει να σου δίνει αρκετό χώρο πρόσβασης
Χώρο για αυτόματη ταίστρα
Και ότι άλλο κατεβάσει ο νούς σου που μπορεί να μην υπάρχει σε ενα έτοιμο καπάκι.
Για την ώρα αυτά μόνον μπορώ να σκεφτώ ;)
:)
ΥΓ.
Και αν μπορεί να αφαιρεθεί ολόκληρο σε κάποιες εκτακτες περιπτώσεις ακόμα καλύτερα.... :)

johnny98130
24-05-04, 13:43
Πιστεύετε ότι αξίζει να κάνω καμιά πατέντα (εάν γίνεται) και να προσθέσω άλλη μια λάμπα ή, να πάω για αγορά νέου hood?

Εαν μπορεις να κανεις πατεντα που να μην σου επηρεάζει το αισθητικό αποτέλεσμα τοτε προχωρα. Παντως αν η στάθμη του νερου σου ειναι σε τετοιο επιπεδο που να σου επιτρέψει τις πατεντες κατω απο το υπάρχον καπακι τοτε προχωρα. Επιπλέον υπάρχουν πολλες διαθεσιμες λυσεις ειτε με προσαρμογή πανω στο καπακι ειτε κρεμαστο. Όρεξη να χεις.
Προσωπικά όλα τ ετοιματζιδικα canopy που εχω δει δεν με εννθουσιάζουν απο πλευράς τελικου αποτελεσματος και εφαρμογής! Διαλέγεις και παιρνεις!!!!

koko
05-06-04, 00:41
Έχω φτιάξει καπάκι για το δικό μου ενυδρείο. Απλό, εύκολο να γίνει και πολύ λειτουργικό και όμορφο.....Δες οδηγίες στο
http://users.kav.sch.gr/npavlid/enudreio/enudreio.html

Filippos
08-06-04, 10:36
Ανακλαστήρες που μπορούμε να βρούμε? Σε καταστήματα με ηλεκτρολογικό εξοπλισμό?

lasal
08-06-04, 11:09
Σε καταστήματα με ενυδρειακό εξοπλισμό

x-nos
08-06-04, 17:20
Ακόμα αν θέλεις μόνο μία λάμπα παραπάνω, πουλάνε ένα μηχάνημα της Arcadia όπου έχεις πολλές επιλογές ανάλογα τα watt της λάμπας και έχει στεγανά ακροφήσια και είναι πολύ εύκολη η εγκατάσταση μια ακόμα λάμπας στο ήδη υπάρχον καπάκι! Εγώ έτσι το έχω! :D