PDA

Επιστροφή στο Forum : blue tang


grkts
01-12-11, 20:13
Καλησπερα και καλο μηνα
Τι τροφη μου προτείνετε για βελτίωση στα χρώματα μιας blue tang
την πηρα υποσιτισμένη και με αλιωμενα χρωματα
περιπου 3 εβδομαδες που την εχω εχει βελτιωθεί το βαρος της αλλα το κιτρινο χρωμα και στην ουρα αλλα και στα πτερύγια παραμενει ετσι
Ευχαριστω

jimmis1974
01-12-11, 21:01
βαλε μας φωτο να δουμε την κατασταση . Τρωει ??? Αμα τρωει μην το φοβασαι , το blue tang ετσι και προσαρμοστει και τρωει μετα ειναι σκυλι.
Πως καταλαβενεις οτι δεν εχει χρωματα ? μηπως δεν εχεις καλο φωτισμο ? μηπως υπαρχει αλλο ψαρι που το ενοχλεί , γιατι το blue tang δεν θελει ενόχληση , στρεσαρεται ευκολα.

grkts
01-12-11, 22:17
Δεν το στρεσαρει κανενα ψαρι , τρωει τα παντα
Αλλα δεν εχει φτιαξει το κιτρινο χρωμα από τοτε που το πηρα
Η φωτο βγηκε την μερα που το πηρα
Εχει παχυνει από τοτε αλλα ο χρωματισμος του πτερυγιου και λιγο της ουρας
παραμενει ο ιδιος

jimmis1974
01-12-11, 22:26
τι τροφη του δηνεις ? παρε του τροφες που να χουν βαση το φυκι , σπιρουλινα , κατεψυγμενη mysis shrimp.
To ψαρι μαλλον μεγαλωσε με λαθος ταισμα και εγω δεν ξερω τι τροφες του εδηναν και εμεινε ετσι.
http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+43+330&pcatid=330 κανε κλικ στα μπλε να δεις περιπου τις τροφες

kostas82
01-12-11, 22:33
formula1 ocean nutricion (μουλιασμενα σε σκορδοζουμο δυο φορες την εβδομαδα ) ταισμα 2-3 φορες την ημερα μεχρι να χορτασει-σκασει:D και παρτου και φυκι νορι σε φυλο βγαζει η o.n. ακομα μπορεις να του μουλιαζεις 2-3 φορες την εβδομαδα την τροφη σε βιταμινη c

grkts
01-12-11, 23:17
Εγω της δίνω κατεψυγμενη mysis shrimp ,spiroulina flakes της tropical και marin gourmet nori της sera
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας και ελπιζω να γινει το ψαρακι όπως πρεπει

kostas82
01-12-11, 23:47
παρε και μια τροφη σε pellet θα την εκτιμησει ;)

gaia
02-12-11, 05:56
formula1 ocean nutricion (μουλιασμενα σε σκορδοζουμο δυο φορες την εβδομαδα ) ταισμα 2-3 φορες την ημερα μεχρι να χορτασει-σκασει:D και παρτου και φυκι νορι σε φυλο βγαζει η o.n. ακομα μπορεις να του μουλιαζεις 2-3 φορες την εβδομαδα την τροφη σε βιταμινη c

+ 1 (+τα b.t θέλουν περισσότερο κρεατάκι από τα υπόλοιπα tangs )

To ψάρι δεν έτρωγε πιθανόν γιατί ''έτρωγε'' bullying :rolleyes: από κάποιο δυνατότερο tang . Φαίνεται από τα ξεφτισμένα του πτερύγια. Τα χρώματάτου θα επανέλθουν . Αν έχεις u.v ή οζονιστήρα βάλτα σε λειτουργία. Πέρα από μια επιρρέπεια στο ick είναι πολύ ανθεκτικά ψάρια .