PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή ψαριών!


maria7
22-05-04, 02:00
Γειά σας,
Έχω ένα ενυδρείο ενος μέτρου,και έχω εδώ και μια βδομάδα 2 σκαλάρια και δύο νάνους gurami.Έχω σκοπό να βάλω και 4 guppies... Θα μπορέσουν να συμβιώσουν με τα άλλα ? Θα ήθελα επίσης να μου πείτε αν υπάρχουν και άλλα είδη που μπορούν να μπουν .

Filippos
22-05-04, 13:23
Μαρία,

Εστρωσες το ενυδρείο πριν βάλεις τα ψάρια σου μέσα?

maria7
22-05-04, 15:58
Γειά σου Φίλιππε,
το ενυδρείο έίναι στρωμένο σύμφωνα με τις οδηγίες απο το pet shop,με βακτηρίδια και 2 χρυσόψαρα...(1 μήνα χωρίς ψάρια).

ASCCO1
24-05-04, 02:44
ας υποθεσουμε λοιπον οτι ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου ....εγω θα σου ελεγα να μην βαλεις guppies ...γιατι εχουν διαφορετικες απαιτησις απο τα ψαρια που εχεις τωρα ,,αλλα και να μην συναιβαινε αυτο ,,υπαρχει περιπτωση τα σκαλαρια να αρχισουν να τα κυνηγανε...... :? θα σου ελεγα να βαλεις 4-5 corys ..και ισως αλλα δυο collisa lalia(( νανους γκουραμι)).
Τα φυτα που εχεις αληθινα ειναι??

ερωτηση κρισεως¨¨
¨τα χρυσοψαρα μετα το στρωσιμο τα εδωσες ??? ετσι??? δεν ειναι ακομα στο ενυδρειο....

x-nos
25-05-04, 04:16
Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις που δεν γίνεται αυτό! Εμένα ένας φίλος μου τα έχει μαζί και μάλιστα σε ένα ενυδρείο μόλις 54λίτρα και δεν έχει κανένα πρόβλημα! Μπορείς να δοκιμάσεις βάζοντας ένα Guppy για αρχή! :wink:

Tolis
25-05-04, 13:47
Πολλές φορές, ειδη με διαφορετικες αναγκες επιβιωνουν σε ενυδρεια με παραμετρους νερου τετοιες, που να ειναι στα ορια αντοχης του ενος η του αλλου ειδους. Αυτο δεν σημαινει οτι εμεις πρπει να προωθουμε και να συμβουλευουμε τετοιους συνδυασμους.