PDA

Επιστροφή στο Forum : αναπαραγωγη pseudomugil furcatus


scooby14
30-11-11, 23:03
Γεια σας.Στο εξηνταρι εχω 7 furcatus και τις τελευταιες μερες εχω καταφερει και εχω ποιασει 4 μωρα σε μια αποχη μεσα στο ενυδρειο. Το νερο φαινεται να εχει πολυ καλη κυκλοφορια. τα ταιζω ζωντανη αρτεμια 3 -4 φορες την μερα. το μεγαλυτερο ειναι 10+ μερων. ποτε μπορω να τα αφησω ελευθερα με τους γονεις?? η μηπως να τα βαλω σε ενα 30αρι με γαριδες που εχω ?Αλλα φοβαμαι την προσαρμογη! την βοηθεια σας παρακαλω!

Dimis
01-12-11, 00:27
Μεταγγισε νερο απο το ενυδρειο των furcatus στο 30αρι των γαριδων τουλαχιστον κατα 600% (καλυτερα εντος 2 ημερων 30% την ημερα,μην σοκαριστουν και οι γαριδες) και μετα μεταφερε τα εκει και ταιζε τα 3 φορες την ημερα.Αλλαγες νερου 30% ανα 2 μερες και σταδιακα αραιωνε τις σε 3 η ακομα και σε 4 μερες.Προσεχε κατα τις αλλαγες την θερμοκρασια και η επαναπληρωση του νερου να γινεται αργα.
Προσεχε κατα την μεταφορα τα μωρα να μην εκτεθουν σχεδον καθολου εκτος νερου.

scooby14
01-12-11, 00:39
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!! με τους γονεις ποτε θα μπορω να τα βαλω??

Dimis
01-12-11, 00:42
Nα σαραντησουν και μετα βολτες...:smt081

scooby14
01-12-11, 00:47
πανεμορφα παντως. τα εχω 3 μηνες, και σε ενυδρειο με red cherry και βρηκα 4 μωρα σε 4-5 μερες δεν το περιμενα!!

georod7
01-12-11, 09:15
εγω εδωσα κατι φυτα σ'ενα φιλο και μετα απο μια βδομαδα ειδαμε μικρα.τωρα εχει περασει πανω απο μηνας αλλα ειναι ακομα μικρουλια.θα αργησουν να μεγαλωσουν εκτος αν τους δινεις καλη τροφη!

beat89
02-12-11, 01:00
Ειναι ευκολη η αναπαραγωγη τους σε ενυδρειο μαζι με τα ενηλικα ή τρωνε το γονο κ χρειαζεται η κλασσικη διαδικασια των rainbowfish?
(Μαλλον το 2ο πρεπει να ισχυει).

Dimis
02-12-11, 01:20
Σε πολυ φυτεμενο ενυδρειο ισως καταφερουν να φτασουν σε ενα μεγεθος οπου τα ενηλικα τα αγνοουν.
Πολυ σπανια θα το δουμε αυτο ομως.
Ακολουθουμε την διαδικασια των μελανοταινιων,απομακρυνση το γονου απο το ενυδρειο η καλυτερα μεταφορα των αυγων αν καταφερουμε και τα δουμε.