PDA

Επιστροφή στο Forum : Μειωμένη ροή φίλτρου-Υαλοβάμβακας


el00140
19-05-04, 18:07
Καλησπέρα στο φόρουμ.

Έχω ένα RENA XP1 και τώρα τελευταία έχει μειωθεί η ροή του.
Υποθέτω ότι μάλλον φταιει ο μπουκομένος υαλοβάμβακας.
Ως προσωρινη λύση τον ξέπλυνα. Μήπως ξέρει κάνει που μπορώ να βρώ υαλοβάμβακα κάπου κοντά στα νότια προάστια:
Κάτι ακόμα.Αν και τον ξέβγαλα η ροή του φίλτρου δεν αυξήθηκε...
Η προπέλα του ειναι καθαρή. Υπάρχει περίπτωση να φταιει που αντικατέστησα το 1 από τα 2 σφουγγάρια που είχε με μακαρόνι;

Ευχαριστω εκ των προτέρων,
Κώστας.

sps4ever(niktso)
19-05-04, 18:41
Αν έχεις πρόσβαση στο metro πηγαίνεις τέρμα στη Δάφνη. Εκεί στην Ισμήνης (πηγαίνεις αντίθετα στη Βουλιαγμένης) και είναι το τρίτο ή τέταρτο στενό στο δεφί σου χέρι. Αλλιώς πηγαίνεις ακόμη πιο κάτω στο αριστερό χέρι, βρίσκεις το βιότοπο. Δεν ξέρω οδό αλλά μπορείς να τη βρεις από το board.

el00140
19-05-04, 21:46
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Το Ωκεανό εννοείς φαντάζομαι...Ο βιότοπος πάντως τις προάλλες που ρώτησα δεν είχε...

Giorgos
19-05-04, 21:51
Αν και τον ξέβγαλα η ροή του φίλτρου δεν αυξήθηκε...
Σίγουρα παίζει ρόλο που άλλαξες ένα μέρος του υαλοβάμβακα με μακαρόνι αλλά δοκίμασε να καθαρίσεις και τους σωλήνες...

ΓΙΩΡΓΟΣ
20-05-04, 10:16
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Το Ωκεανό εννοείς φαντάζομαι...Ο βιότοπος πάντως τις προάλλες που ρώτησα δεν είχε...
Πήρα το ενυδρείο μου πριν 2 μήνες περίπου απο τον ΒΙΟΤΟΠΟ και μου έδωσε υαλοβάμβακα σαν πρώτο συστατικό του φίλτρου μου , αναλυτικά τι είδος υαλοβάμβακα περιγράφω εδώ http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=2035
Μήπως απλά δεν είχε εκείνη τη στιγμή που πήγες ?

aquatrue
12-06-04, 17:00
Συνηθίζω να βρίσκω λύσεις φθηνές και πρακτικές
Τι θα κάνουμε αν μένουμε μακρυά απο ένα Pet Shop;
-Θα πάμε στο Supermarket και θα αγοράσουμε ένα φίλτρο αποροφητήρα κουζίνας.
Έχει μονά , διπλά , φτηνά και ακριβότερα. Ποτέ όμως πάνω απο 5€ η συσκευασία . Προσωπικά ,παίρνω ένα μονό που κοστίζει 0,75 λεπτά.
Τα φίλτρα αυτά είναι απο υαλοβάμβακα με μακρυά ίνα και δεν μπορείς απλά να τραβήξεις μια τούφα , αλλά με ένα ψαλίδι κόβεις όσο θέλεις και μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις με πολλές αναδιπλώσεις για να πετύχεις μεγαλύτερη πυκνότητα.

Tolis
12-06-04, 23:35
Συνηθως, και κακως, ονομαζουμε υαλοβαμβακο το συνθετικο βαμβακι που ειναι φτιαγμενο για ενυδρειακη χρηση.

Ο αληθινος υαλοβαμβακας δεν συνισταται για χρηση με νερο, γιατι μικρα σωματιδια γιαλιου φευγουν στο νερο και μπορει να προκαλεσουν ζημιες στα βραγχια των ψαριων.

aquatrue
13-06-04, 03:34
Έτσι είναι.
Κακώς καθιερώθηκε έτσι.

sps4ever(niktso)
13-06-04, 14:30
Συνηθίζω να βρίσκω λύσεις φθηνές και πρακτικές
Τι θα κάνουμε αν μένουμε μακρυά απο ένα Pet Shop;

Θα μου επιτρέψεις να κάνω ένα σχόλιο.
Θα κάνω πατέντες αλλά εκεί που αξίζει τον κόπο. Σε πράγματα που είναι βασικά και κυρίως χαμηλού κόστους υπάρχει μία πολύ πιο απλή λύση. Κάνε μία επίσκεψη στο pet shop αγόρασε ΠΕΝΤΕ και δεν θα έχεις πρόβλημα. Οι πατέντες πρέπει να γίνονται μετά από μελέτη και για πράγματα που είτε θα πετύχεις διαφορά στη τιμή είτε διαφορά στη ποιότητα. Προιόντα που πωλούνται μαζικά πολύ σπάνια καταφέρνουμε να τα υποκαταστήσουμε με επιτυχία και οικονομία.

Kostas G.
15-06-04, 14:35
Κάτι ακόμα.Αν και τον ξέβγαλα η ροή του φίλτρου δεν αυξήθηκε...
Η προπέλα του ειναι καθαρή. Υπάρχει περίπτωση να φταιει που αντικατέστησα το 1 από τα 2 σφουγγάρια που είχε με μακαρόνι;
Για την μειωμενη ροη δεν φταιει μονο το μπουκωμενο συνθετικο βαμβακι.Στα εξωτερικα φιλτρα της Rena οι ακαθαρσιες των ψαριων συγκεντρωνονται στο κατω μερος του διαφανους δοχειου του φιλτρου οπου υπαρχει μικρη ροη.Αυτο το στρωμα ακαθαρσιων που δημιουργειται με τον καιρο,εμποδιζει με την σειρα του την διελευση του νερου,μειωνοντας την ροη του φιλτρου.Γιαυτο θα πρεπει να αδειαζεις το νερο απο το δοχειο του φιλτρου οποτε βλεπεις οτι μειωνεται η ροη του.

el00140
15-06-04, 15:19
Βασικα εφτεγε η αντλια του φιλτρου.Καπου εβρισκε η προπελα και ειχε μειωθει η ροη.Λιγο ηλιελαιο και ολα καλα.Τελικα βαμβακι για ενυδριακη χρηση βρηκα στο pet shop της γειτονιας, μια σακουλαρα που θα κρατησει για αιωνες 5 ευρω.Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.