PDA

Επιστροφή στο Forum : Υλικά Φιλτραρίσματος


torto
18-05-04, 13:05
Παιδιά καλημέρα,

Απέκτησα ένα ενυδρείο RIO-125 της JUWEL με εσωτερικό (Εργοστασιακό) φίλτρο. Σαν αρχάριος στο αντικείμενο θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να μου προτείνετε τι υλικά πρέπει κατά τη γνώμη σας να τοποθετήσω στο φίλτρο καθώς επίσης και τη σειρά τοποθέτησής τους. Το ενυδρείο έχει υαλοβάμβακα, μπλέ και άσπρα σφουγγάρια . Επίσης να τονίσω οτι δεν σκοπεύω να βάλω πολλά ψαράκια (2 ή 3 σκαλάρια μάλλον). Να αλλάξω κάποια υλικά με κάτι άλλο (π.χ. βιολογικά)?

Σας ευχαριστώ
Γιώργος

lasal
18-05-04, 13:22
Αστο όπως είναι
Και τα σφουγγάρια γίνονται βιολογικά.

sps4ever(niktso)
18-05-04, 16:57
Παιδιά καλημέρα,

Απέκτησα ένα ενυδρείο RIO-125 της JUWEL με εσωτερικό (Εργοστασιακό) φίλτρο. Σαν αρχάριος στο αντικείμενο θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να μου προτείνετε τι υλικά πρέπει κατά τη γνώμη σας να τοποθετήσω στο φίλτρο καθώς επίσης και τη σειρά τοποθέτησής τους. Το ενυδρείο έχει υαλοβάμβακα, μπλέ και άσπρα σφουγγάρια . Επίσης να τονίσω οτι δεν σκοπεύω να βάλω πολλά ψαράκια (2 ή 3 σκαλάρια μάλλον). Να αλλάξω κάποια υλικά με κάτι άλλο (π.χ. βιολογικά)?

Σας ευχαριστώ
Γιώργος
Γιώργο καλώς ήλθες στη παρέα μας. Αν στο ενυδρείο σου αφήσεις μόνο τα 2 ή 3 σκαλάρια τότε μπορεί , ίσως, είναι πιθανό να τη βγάλεις καθαρή αρκεί να κάνεις τις μετρήσεις σου και να αλλάζεις συχνά νερό. Προσωπικά θα σου συνιστούσα και ένα μικρό εξωτερικό ώστε εκεί να βάλεις κάποια βιολογικά υλικά όπως βέβαια και στο εσωτερικό φίλτρο. Πάντως εγώ θα ήθελα να γεμίσω το ενυδρείο μου με ότι μου αρέσει και σίγουρα 3 ψάρια δεν θα ήταν αρκετά. Στη περίπτωση αυτή για εμένα πρέπει να δώσεις λεφτά για βιολογικό φιλτράρισμα. Για βιολογικά υλικά siporax και Eheim Efhisutrat pro.
Υ.Γ. Μην βάλεις με σκαλάρια νέον και cardinal. Θα τα φάνε όλα

halvas69
19-05-04, 02:32
Αστο όπως είναι
Και τα σφουγγάρια γίνονται βιολογικά.

Εγκρίνω και επαυξάνω !
Κανένας λόγος να αγοράσεις τίποτα, μια χαρά θα κάνεις την δουλειά σου με τα μπλέ σφουγγάρια και με τις συνηθισμένες αλλάγες νερού της τάξης του 25% με 30% την εβδομάδα.