PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγαλώσαμε!!! Βοηθεια με 200λ


spirossd
25-11-11, 18:08
Καλησπέρα παιδιά...
Μιας και το ενυδρείο αλλάχτηκε και πήγαμε στα 200 λίτρα πια θα ήθελα μια βοήθεια για τους κάτοικους και την διακόσμηση του νέου setup
Το ενυδρείο είναι 100*40*50 και περιεχέι ρίζες redmoor ανουμπιες και χαλαζιακη λευκή άμμο
Για την διακόσμηση θα μπουν κάποιες ακόμα ρίζες red moor
Για κάτοικους σκεφτόμουν κάποια σκαλάρια με κάποια cory
http://img855.imageshack.us/img855/5048/pb250524.jpg

http://img821.imageshack.us/img821/5610/pb250522.jpg

http://img20.imageshack.us/img20/5323/pb250526.jpg

Οποιαδήποτε παρατήρηση είναι ευπρόσδεκτη ;)

OlgaM
25-11-11, 18:56
Φαίνεται πολύ ωραίο. Πόσα σκαλάρια σκέφτεσαι να βάλεις? Αν ενδιαφέρεσαι για άγριου τύπου με μακρυά πτερύγια 1,5 μηνών περίπου έχω για χάρισμα
-------------------------
Τώρα είδα ότι είσαι Αθήνα, κρίμα!

spirossd
25-11-11, 19:00
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ... Έχω δει τα σκαλαρακια σου και είναι απίστευτα...

OlgaM
25-11-11, 19:26
:) :)

Παναγιώτης Κ
25-11-11, 19:34
Εγώ θα σου πρότεινα επίσης κανένα ramirezi, κανένα κοπαδάκι π.χ(guppies) που ταιριάζουν με αυτά που έχεις διαλέξει για να δίνουν λίγο χρώμα στο ενυδρείο, αλλά να μην το παραφορτώσεις. Επίσης θα σου πρότεινα καμιά γαριδούλα ή κανά σαλιγκάρι.

Rafaela
25-11-11, 21:25
Εγώ θα σου πρότεινα επίσης κανένα ramirezi, κανένα κοπαδάκι π.χ(guppies) που ταιριάζουν με αυτά που έχεις διαλέξει για να δίνουν λίγο χρώμα στο ενυδρείο, αλλά να μην το παραφορτώσεις. Επίσης θα σου πρότεινα καμιά γαριδούλα ή κανά σαλιγκάρι.

Συγγνωμη για την παρεμβαση;) αλλα νομιζω πως τα σκαλαρια με τα γκαπυ δε ταιριαζουν:smt017

xrusec13
25-11-11, 23:23
Τα σκαλάρια με τα guppy δε ταιριάζουν για πολλους λόγους,ένας λόγος είναι οι σκληρότητες και το ph.

Τα σκαλαράκια ταιριάζουν με ramirezi,corydoras,penquin tetra εξαρτάται και απο σένα τι θες.

Πάρε μια ιδέα απο το δικό μου...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57113

tsoum
25-11-11, 23:29
Ε το οτι συμβιωνουν, δεν σημαίνει οτι πρεπει να τα βάζουμε μαζί. Επίσης, αυτό που προτείνεις για γαρίδες μαζί με τα ραμιρεζι και τα σκαλαρια είναι εξ'ολοκλήρου λάθος. Οι γαριδες είναι φυσική τροφή για όλα τα ψάρια, και σε ενα βιοτοπικό ενυδρείο με λίγα φυτα και κιχλίδες εχουν μηδενική πιθανότητα επιβίωσης.

Τετρα εγώ θα σου πρότεινα ροδόστομους, αν σου αρέσουν, λόγω του εξαιρετικού κοπαδιασματος που κανουν. Δες και το παρακάτω βιντεο να καταλάβεις τι εννοω.

iiJJMXEaTdU

Λιβέρης Σταύρος
26-11-11, 10:16
Ομορφο το ενυδρείο σου, μπράβο. Βάλε όμως την έξοδο του φίλτρου σου πιο ψηλά ώστε να επιτυγχάνεται ανατάραξη της επιφάνειας και κατά συνέπεια οξυγόνωση. Οσο για ψαράκια προσωπικά μου αρέσει ένα και μόνο είδος, όχι κοινωνικό. Στο ενυδρείο μου έχω αποκλειστικά γκάπυ. Αγόρασα τα 3 πρώτα εδώ και τρία χρόνια και απο τότε δέν έχουν σταματήσει να γεννάνε. Ενα είδος, ίδιες απαιτήσεις, μία τροφή, γέννες, όχι τσακωμοί και πολλά άλλα θετικά.
Σου ξαναλέω οτι αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και δέν αναιρεί καμία αλλη. Η επιλογή είναι δική σου, καλή συνέχεια.

spirossd
26-11-11, 11:43
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας... Καλά ο κοπαδισμος τον ροδόστομων είναι άλλο πράγμα... Αλλα θα ταίριαζε σε κατι βιοτοπικο???

tsoum
26-11-11, 15:41
Γιατί όχι; Tetra αμαζονιου είναι... Γιατί να μην ταιριάζει;

Hemigrammus Bleheri
ph 5-6
dH 6-12

Pterophyllum Scalare
ph 6-8
dH 5-13

απο fishbase.org (http://fishbase.org/search.php)

Μια χαρά θα είναι αμα ριξεις το πε-χα στο 6-6,5 με λίγη τύρφη

Γιώργος Κ
26-11-11, 15:55
Βασικα τετρα και σκαλαρια δεν ειναι και ο καλυτερος συνδιασμος!
Ειναι σαν να εχω μεγαλωσει ενα λυκο εγω ο ιδιος και να ειναι ηρεμος και "καλος" και να το βαλω να προσεχει τα προβατα! Ο λυκος ισως μπορεσει να καταπολεμησει την επιθυμια του να σκοτωσει και να φαει αλλα τα προβατα θα ειναι μονιμα στρεσσαρισμενα! Οπως και να εχει το καλεσμα της φυσης ειναι πολυ δυνατο και καποια στιγμη ο λυκος θα επιτεθει σε καποιο τραυματισμενο προβατο ... και μολις γευτει τη σαρκα δυσκολα θα σταματησει εκει!
Το εχω δει να γινεται σε σκαλαρια που συγκατοικουσαν πολυ καιρο με τα θηραματα τους (στη φυση) ... Οταν εγινε η αρχη απο ενα ... μετα δεν υπηρχε σταματημος!

spirossd
26-11-11, 15:56
Μια χαρά τότε.... προς το παρόν είμαι σε αναζήτηση αντίστροφης όσμωσης και τυφρης
-------------------------
Βασικα τετρα και σκαλαρια δεν ειναι και ο καλυτερος συνδιασμος!
Ειναι σαν να εχω μεγαλωσει ενα λυκο εγω ο ιδιος και να ειναι ηρεμος και "καλος" και να το βαλω να προσεχει τα προβατα! Ο λυκος ισως μπορεσει να καταπολεμησει την επιθυμια του να σκοτωσει και να φαει αλλα τα προβατα θα ειναι μονιμα στρεσσαρισμενα! Οπως και να εχει το καλεσμα της φυσης ειναι πολυ δυνατο και καποια στιγμη ο λυκος θα επιτεθει σε καποιο τραυματισμενο προβατο ... και μολις γευτει τη σαρκα δυσκολα θα σταματησει εκει!
Το εχω δει να γινεται σε σκαλαρια που συγκατοικουσαν πολυ καιρο με τα θηραματα τους (στη φυση) ... Οταν εγινε η αρχη απο ενα ... μετα δεν υπηρχε σταματημος!
Αααα αυτό δεν το ήξερα.... Μάλλον άκυρο τότε :(:(:(

Γιώργος Κ
26-11-11, 16:01
Ενα κοπαδι σκαλαρια με ενα κοπαδι κορυντορας θα ειναι καλα!
Πρεπει να "υπερβαλεις" λιγο στη βιολογικη φιλτρανση και οταν δουλεψει το σύστημά σου οι μετρησεις θα σου "δειξουν" το καθε ποσο χρειαζεσαι αλλαγη νερου!

** Τα κορυ να τα βαλεις μετα απο ενα 3μηνο λειτουργιας του ενυδρειου να "στρωσει" και ο βυθος! ;)

spirossd
26-11-11, 16:07
Ναι μαλλον ετσι θα γίνει. Από φίλτρα υπάρχουν 2 sun sun hw-302

Γιώργος Κ
26-11-11, 16:16
Βεβαια και οι διαστασεις του ενυδρειου σου δεν ειναι οτι καλυτερο για σκαλαρια! Εγω θα εβαζα ενα μεγαλο κοπαδι hatchet ενα μεγαλο κοπαδι νεον η καρδιναλιους και ενα μεγαλο κοπαδι κορυ! Θα ειναι πολυ ομορφο ... ψαξτο μια που δεν εχεις ψαρια ακομα!!! Εχεις πολλες επιλογες! :p

spirossd
26-11-11, 16:47
Βεβαια και οι διαστασεις του ενυδρειου σου δεν ειναι οτι καλυτερο για σκαλαρια! Εχεις πολλες επιλογες! :p:rolleyes:
Για την ψαροσυνθεση θα χρειαστώ και την βοήθεια σας φυσικά....
Ότι είναι καλύτερο για τους κατοίκους του ενυδρείου:)

tsoum
26-11-11, 17:15
Δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα τα σκαλαρια με τα τετρα. Λεμε οτι στην φύση είναι τροφή τα τετρα των σκαλαριων, αλλα οπως εχει ειπωθεί και σε πολλά αλλα θεματα δεν έχει παρατηρηθεί να τρωνε τα σκαλαρια νεον. Πόσο μάλλονς ροδοστομους που είναι ποιο μεγάλα και αεικίνητα ψάρια.

albino
26-11-11, 17:59
το ενυδρείο σου είναι πολύ καλό. Ίσως κάνα φυτό ακόμα.Είδα ότι είσαι απο μενίδι και εγω το ίδιο.Πιστέυω να τα πούμε καμιά φορά να ανταλάξουμε ιδέες.

Γιώργος Κ
26-11-11, 18:00
Δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα τα σκαλαρια με τα τετρα. Λεμε οτι στην φύση είναι τροφή τα τετρα των σκαλαριων, αλλα οπως εχει ειπωθεί και σε πολλά αλλα θεματα δεν έχει παρατηρηθεί να τρωνε τα σκαλαρια νεον. Πόσο μάλλονς ροδοστομους που είναι ποιο μεγάλα και αεικίνητα ψάρια.
Ισως δεν εχεις δει αλλα εγω ομως εχω δει και μαλιστα με σκαλαρια που ζουσαν πολυ καιρο μαζι με τετρα! Τα ιδια εχω δει να "χτυπανε" και ροδοστομους ;)

Το μονιμο στρες των τετρα γιατι το παραβλεπεις?

spirossd
20-05-12, 22:59
Μέτα από 5 μήνες το Ενυδρείο έχει φτάσει σε αυτό το αποτέλεσμα...

http://img717.imageshack.us/img717/8509/p5200690a.jpg

http://img534.imageshack.us/img534/5884/p5200710a.jpg

http://img209.imageshack.us/img209/8623/p5200720a.jpg

http://img171.imageshack.us/img171/1961/p5200722a.jpg

Οι κάτοικοι είναι 5 Pterophyllum scalare.
Τα φιλτα αλλαξαν και στην θέση των sun-sun hw-302 έχουν πάρει 2*2217 φουλ στο βιολογικό υλικό.
Όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες :):):)
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 100*40*50
Όγκος:200l
Κατηγορία:
Φυτά:Anubias,Pistia stratiotes
Ψάρια / Άλλα είδη:5 scalare zebra
Διακοσμητικά υλικά:Χαλαζιακη άμμος ,Redmoor, ξερά φύλλα
Φόντο: Μαυρο χαρτόνι
Φωτισμός: 1 τ5 28watt + 6 led moonlight
Διάρκεια φωτισμού:10 ωρες
Φιλτράρισμα:2 Eheim 2217 γεμάτα βιολογικό υλικό
Θερμοστάτης:300w
Λίπανση:όχι
Παροχή CO2: όχι

Παράμετροι:

pH:6,9
Γενική σκληρότητα (GH):7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού:30% καθε 10 μερες
Θερμοκρασία:26,8-27

Χρηστος Ζ.
20-05-12, 23:34
ωραιο ενυδρειο και πολυ ωραια τα σκαλαρια, προσωπικα θα εβαζα καμμια ριζουλα ακομα και πιο πολλα φυλλα στο βυθο.

delta66
21-05-12, 01:09
Πολυ ωραιο ειναι.
Και τις φιλτραρες του και σκια απο πανω.
Μια χαρα θα περνανε τα ψαρια, αν και zebra (και μου αρεσουν μονο τα wlid χρωματα).

Τιμες νερου? ρουτινες? αλλα ψαρια μεσα?
Ποσα αγγελοψαρα ειναι? (γιατι ξερω οτι γινονται αορατα αν θελουν)

edit
Τωρα προσεξα ειναι 5.
Γιατι δεν βαζεις κανενα ακομα?
Εχουν δημιουργηθει ζευγαρια? (τι ηλικια υπολογιζεις πως εχουν?)

spirossd
21-05-12, 07:55
Τιμες νερου? ρουτινες? αλλα ψαρια μεσα?
Ποσα αγγελοψαρα ειναι? (γιατι ξερω οτι γινονται αορατα αν θελουν)

Η παρουσίαση ολοκληρώθηκε στο post "21"
Από κάτοικους δεν έχω κάτι άλλο μέσα (εάν έχετε να μου προτείνετε κάτι )
Τα σκαλαρια τα πήρα 2,5cm και τα έχω κοντά στους 4 μήνες.
Από ζευγάρι σίγουρα υπάρχει ένα μιας και είχα και γεννά.

delta66
21-05-12, 12:07
Πολυ ωραια.
Δεν ειχα δει κατω απο τις φωτο τα στοιχεια γραμμενα (τα εγραψες αργοτερα με edit?)

Πιστευω οτι ειναι πολυ καλες οι συνθηκες για Αγγελοψαρα εκτροφης και θα μπορουσαν ακομα και αγρια πιστευω να πανε καλα.
Αν ηταν και μεγαλυτερο (σε υψος ιδιως) θα ηταν τελειο.
Αλλα αυτα γινονται και αργοτερα :D

Αν ολα πανε καλα δεν υπαρχει λογος να το φορτωσεις κι αλλο.
Ισως σε μεγαλυτερο ενυδρειο να εβαζες κανενα ακομα αγγελοψαρο και κανενα cory ή/και καμια νανοκιχλιδα.

Θα σου ελεγα να κοιταξεις, αν ενδιαφερει κατι περισσοτερο απο τα ψαρια, (και μπορεις), να στησεις μια γεννηστρα για το ζευγαρι. (50Χ40Χ50, αεροφιλτρο κλπ).

spirossd
21-05-12, 12:24
Ναι με edit τα έγραψα...
Μέσα στο καλοκαίρι με βλέπω σε κάτι diy για γεννηστρα για το ζευγάρι αν όλα πάνε καλά....
Σε ευχαριστώ πολύ και για τις συμβουλές!

spirossd
22-05-12, 23:49
Κάποιον σωστό συγκάτοικο έχετε να μου προτείνετε???

delta66
23-05-12, 02:16
corydoras, otocinclus ή ancistrus, ramirezi ή apistogramma

spirossd
23-05-12, 13:16
Και εγώ για κάτι τέτοιο σκεφτόμουν. Θα αποφασίσω σήμερα... Η ένα κοπάδι 5-6 corydoras sterbai Η' Ancistrus ( ποσά ψαράκια θα ήταν το καλύτερο).
Για οτοκυκλους που ήθελα δεν βρίσκω πουθενά.
Τα ramirezi πολύ όμορφα άλλα τα φοβαμε κάπως στην δυσκολία τους

delta66
23-05-12, 18:23
Καλο ειναι να ειναι 10-12 και πανω τα κορυ, (αν χωρανε σε ενα ενυδρειο φυσικα).
Μινιμουμ 6.

Ancistrus ενα ζευγαρι.
(υποψιν, δεν θα τα βλεπεις συχνα γιατι ειναι νυχτοβια, οταν πεφτει φαι την ημερα θα βγαινουν ομως. Εινα καθαρα φυτοφαγα, δινε τη νυχτα κανενα λαχανικο ή απο μιση ταμπλετα pleco's tabin της tropical καθε 1-2 μερες)

Οτο φερνουν συχνα. Αν κανεις λιγο υπομονη θα βρεις.

Τα ram στο ενυδρειο σου με τις τιμες που αναφερεις .....
pH:6,9
Γενική σκληρότητα (GH):7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5
(Αληθεια πως και 6.9 το πεχα, με 5 kH? συνηθως ειναι πιο μεγαλο με αυτην την KH. Βαζεις διοξειδιο? Τα τεστ ειναι καλα?)

..... δεν θα εχουν προβλημα.

Το μονο κακο σε αυτα τα πανεμορφα ψαρια ειναι, οτι δεν ζουν πολυ.
Στην καλυτερη περιπτωση 2-3 χρονια και σπανια πανω απο τοσο. (και με τις κιχλιδες λογω χαρακτηρα, λιγων ατομων και ξεχωριστων εμφανισιακων χαρακτηριστικων, δενεσαι)
Πολλα τα ταιζουν ορμονες για να εχουν χρωμα απο μικρα και αυτο τα κανει στειρα, αλλά μπορει να τα σκοτωνει και προωρα.
Επελεξε ψαρια καλοσχηματισμενα, γερα, καλοταισμενα, με καθαρο ματι, χωρις ρουφηγμενη κοιλια και χωρις εντονο χρωμα.
Το φυσικο ειναι με τα ταξιδια και τις αλλαγες ενυδρειων και λογω μικρης ηλικιας, να μην εχουν εντονο χρωμα.
Το να εχουν ειναι μαλλον αφυσικο και υποπτο.
Το χρωμα θα το παρουν σε καλο ενυδρειο.

spirossd
23-05-12, 23:51
(Αληθεια πως και 6.9 το πεχα, με 5 kH? συνηθως ειναι πιο μεγαλο με αυτην την KH. Βαζεις διοξειδιο? Τα τεστ ειναι καλα?)

Με αυτό που μου είπες με ταρακούνησες λίγο... αν και λήγουν σε κανένα χρόνο τα τεστ παρήγγειλα ένα καίνουριο set.
Στο νερό τα μόνο που βάζω είναι CATAPPA LEAVES και τυφρη.

delta66
24-05-12, 01:01
OK αν βαζεις τυρφη και φυλλα, αλλα το KH 5 θα επρεπε να ηταν χαμηλοτερο.
Αυτο κοιτα αν κανει λαθος.

lakisious
27-05-12, 12:42
Συγχαρητήρια , φανταστικό ενυδρειο και νομιζω αναπαριστα σε εναν καλο βαθμο ενα ιδανικο περιβαλλον στο οποιο ευχομαι να ζησουν τα ψαρακια σου για μεγαλο διαστημα !!

μου αρεσουν πολυ οι ριζες σου αλλα και το απλο μοτιβο το οποιο ακολουθησες στο στησιμο του ενυδρειο .

Μια ομαδα απο κορυντορας και θα ειναι τελειο !! ;):):):)

delta66
27-05-12, 15:17
και νομιζω αναπαριστα σε εναν καλο βαθμο ενα ιδανικο περιβαλλον
Συμφωνω.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua2-biotope-009.jpg

http://img171.imageshack.us/img171/1961/p5200722a.jpg

Φυσικα η διακοσμηση ειναι το ευκολο μερος για ενα βιοτοπικο ενυδρειο.
Το νερο ειναι αδυνατον να προσομοιωθει επακριβως.
Προσπαθουμε ομως να ειναι κοντα :smt023

ΥΓ αυτην την εξτρα μπαρα να μην ειχαν τα ψαρια του και θα την παταγαμε :D