PDA

Επιστροφή στο Forum : Φυτά και σαλιγκάρι


atsoum
25-11-11, 00:17
Θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι τα παρακάτω φυτά και ποιο είναι το σαλιγκάρι. Από τα φυτά γνωρίζω το ένα που είναι το cabomba. Δεν ξέρω τα υπόλοιπα 2. Αυτό πίσω από το cabomba με τα πλατιά φύλα και το άλλο με τα κοκκινωπά. Μήπως είναι εχινόδωροι;:smt017:smt017

johnb
25-11-11, 00:40
το σαλιγκαρι σου μου φαινεται αυτο
Giant Ramshorn Snail: Marisa cornuarietis
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28398

atsoum
25-11-11, 17:09
Καμμιά ιδέα για τα φυτά;:smt017:rolleyes:

delta66
25-11-11, 20:20
Το φυτο στην πρωτη φωτο που ειναι (ελπιζω, γιατι δεν φυτευεται) δεμενο πανω στο ξυλο αριστερα, ειναι Microsorum pteropus.
Το φυτο στη 2η και 3η φωτο πισω απο την cabomba ειναι echinodorus (μαλλον amazonicus ή bleheri, γιινονται πολυ ψηλα φυτα αυτα τα ειδη εχινοδωρων).
Αυτο που κοκκινιζει στη ριζα δεν ξερω ποιο ειναι.
Το σαλιγκαρι στην 4η φωτο συμφωνω ειναι καποιο ειδος Ramshorn Snail
και στην 1η φωτο (πανω στο τζαμι) ειναι physa fontinalis ή acuta.

atsoum
26-11-11, 01:18
Ευχαριστώ Σπύρο. Αυτό το έβαλα πάνω στο ξύλο όπως λες. Στην αρχή το είχα φυτέψει στο χαλίκι, αλλά μετά διάβασα και το έβαλα στο ξύλο. Δεν το έδεσα το "σφίνωσα" σε ένα άνοιγμα του ξύλου.
Έψαξα πολλές φορές το site της τρόπικα και δεν μπόρεσα να καταλάβω αυτό που κοκκινίζει:(
Έχω 2 τέτοια και το ένα δεν φαίνεται να τα πηγαίνει καλά. Ανησυχώ μήπως κακώς τα φύτεψα στο χαλίκι. Πάντως το βράδυ με σβηστά φώτα είναι φανταστικό...

atsoum
12-01-12, 11:32
Λοιπόν το φυτό που κοκκινίζει λέγεται δράκαινα. Είναι υδρόφιλο φυτό και όχι υδρόβιο. Δεν μπαίνει μέσα στο ενυδρείο καθώς σε περίπου 1 μήνα θα αρχίσει να σαπίζει. Κακώς φυσικά πωλείται από καταστήματα ως φυτό για ενυδρείο.
Ελπίζω να μην την πατήσει κάποιος άλλος.

delta66
12-01-12, 12:27
Δεν πωλειται κακως απο τα καταστηματα.
Υπαρχουν και αυτοι που εχουν vivarium και ψωνιζουν απο τα ιδια καταστηματα.
Εμεις φταιμε που δεν ψαχνουμε τι αγοραζουμε, πριν το αγορασουμε ;)