PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμματάκι υπολογισμού CO2


Fonamstel
12-05-04, 01:11
Ενα μικρό - πολύ μικρό - πρόβλημα και κάποιος διαθέσιμος χρόνος με έκανε να φτιάξω αυτή την εφαρμογούλα.
Επείδή η γνωστή σελίδα υπολογισμού περιεκτικότητας CO2 με βάση το pH και την ΚΗ είναι κάπως μεγάλη και κουραστική (για μένα), κάθησα και έβαλα τη σχέση βάση της οποίας υπολογίζεται το διοξείδιο του άνθρακα σε ένα προγραμματάκι για να υπάρχει σε πρώτη ζήτηση (λίγο πιο εύκολα από την αποθηκευμένη σελίδα).

Λοιπόν. Οποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να το κατεβάσει απο δώ :

http://www.geocities.com/fonamstel/CO2_calc.zip

Είναι 11Κb - μόνο.
Κατά πάσα πιθανότητα, θα πρέπει να κάνετε δεξί κλικ και "save target as...", λόγω κάποιας παραξενιάς του geocities. Μετά, θα πρέπει να αποσυμπιεστεί, ωστε να "δημιουργηθεί" το CO2_calc.exe. Φυσικά, δεν χρειάζεται εγκατάσταση κλπ, τρέχει "ως έχει"

Πως δουλεύει:
Το pH, σε αντίθεση με τη σελίδα, το γράφουμε με κόμμα (,) και όχι με τελεία (.). Π.χ. 7,5 και όχι 7.5. Αν είναι ακέραιο (7 η 8 ας πούμε) δεν χρειάζεται να το γράψουμε σαν 7,0 η 8,0 (δεν θα "χαλαστεί" το πρόγραμμα αν γράψουμε 8,0, αλλά είναι πιο εύκολο το 8 - σκέτο).
Την ΚΗ την γράφουμε σε βαθμούς (αν κάποιος έχει τεστ που τη μετράει σε ppm και θέλει σώνει και καλά να χρησιμοποιεί το πρόγραμμα, ευχαρίστως να το "αναβαθμίσω" ωστε να κάνει αυτόματη μετατροπή - υπό την προυπόθεση οτι θα έχω ελεύθερο χρόνο...).
Πατώντας το button "Calculate", υπολογίζει την περιεκτικότητα του CO2 σε ppm (εδώ είναι και η μοναδική "μαγκιά" του προγράμματος - αν είναι χαμηλή το αποτέλεσμα είναι σε μπλέ φόντο, αν είναι καλή σε πράσινο και αν είναι υπερβολικά υψηλή σε κόκκινο).

Ισχύουν τα κλασσικά "το πρόγραμμα αυτό το χρησιμοποιείτε με δική σας ευθύνη κλπ μπλα μπλα ναχαμεναλέγαμε"

Ουφ... περισσότερη ώρα μου πήρε η "συγγραφή" του post, παρά η δημιουργία του προγράμματος. :twisted:

Filippos
12-05-04, 10:15
Ρε συ Κώστα, το Yahoo λέει ότι η σελίδα είναι unavailable...

lasal
12-05-04, 11:32
Κατά πάσα πιθανότητα, θα πρέπει να κάνετε δεξί κλικ και "save target as...", λόγω κάποιας παραξενιάς του geocities.
Ειπε ο Κώστας πως έχει μια παραξενιά, αλλά μάλλον δεν το πρόσεξες
Κάνε δεξί κλικ Φίλιππε και αποθήκευση ως ή save target as και το κάνεις download.
ΥΓ.
Δεν ειναι στο yahoo αλλα στο geocities :)

johnny98130
12-05-04, 11:51
Κατι δεν παει καλα. Οταν βαζω KH 4 και PH 6,9 βγαζει μπλε και οταν βαζω PH 7 βγαζει πρασινο. Για δες το λιγο

Fonamstel
12-05-04, 12:08
Μάλλον έβαλες 6-τελεία-9 και όχι 6-κόμμα-9 :)

lasal
12-05-04, 12:14
Κατι δεν παει καλα. Οταν βαζω KH 4 και PH 6,9 βγαζει μπλε και οταν βαζω PH 7 βγαζει πρασινο. Για δες το λιγο
Μάλλον βάζεις τελεία αντί για κόμμα

Filippos
12-05-04, 13:09
Eγώ εξακολουθώ να μην μπορώ να το κατεβάσω..... :evil:

johnny98130
12-05-04, 13:16
παιδια οταν βαζω τελεια μου δουλευει.
Με κόμμα δεν δουλευει!!!!!!!

nhreas
12-05-04, 14:12
και εγω δεν μπορω να το κατεβασω...........

Fonamstel
12-05-04, 14:17
Φίλλιπε, σου το στειλα με pm

και ston Νηρέα επίσης.

Filippos
12-05-04, 14:25
ΟΚ, thanx mate... :wink:

nhreas
12-05-04, 14:32
και εγω ευχαριστω κωστα. :wink:

fidel
12-05-04, 14:57
Ποιός μπορεί να κάνει μια μικρή αγγαρεία και να το στείλει και σε εμένα :roll:

George-A
12-05-04, 18:54
KostasY68, ελπίζω να μην έχεις πρόβλημα, το προγραμματάκι κατεβαίνει και απο εδώ:

http://www.george-a.com/CO2_calc.zip


Για το δεκαδικό σύμβολο , ή . φαντάζομαι είναι ότι έχεις ορίσει στα international settings των windows.

TAN
12-05-04, 20:20
Thanx George... :wink:

Fonamstel
13-05-04, 02:30
George-A, φυσικά και δεν έχω πρόβλημα.... :) - το αντίθετο μάλιστα. To geocities όμως έχει ! χε χε - θα δω αν μπορεί να διορθωθεί. Μάλλον θα πρέπει να μπεί το download link σε κάποιο html και να γίνεται το κατέβασμα από κεί - αν θυμάμαι καλά, το geocities δεν υποστηρίζει direct linking σε downloadable files... αν και στη δουλειά με windows2000 server κατεβαίνει το αρχείο με αριστερό κλικ, ενώ στο σπίτι μου με windowsxp pro χρειάζεται δεξί και "save target as.." (o θείος Bill πάλι το 'κανε το θαύμα του !!!).

Τώρα. (απευθύνομαι σε όλους)
Σε κάποιο άλλο ποστ, είχα ρωτήσει σχετικά με RO water και μίξη με νερό βρύσης και τι γίνεται με τις σκληρότητες κλπ.
Ο lasal και ο annivas2000 μου έδωσαν την απάντηση, πρόκειται για κάτι αρκετά απλό, αλλά πάλι έχω πρόβλημα με τους υπολογισμούς με κομπιουτεράκι κλπ παίρνει χρόνο και ο χρόνος είναι πολύτιμος. Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω κάτι ανάλογο και γι αυτό, αλλά επειδή βλέπω οτι και άλλοι "βαριούνται" (ελαφρώς :) ), λέω να το κάνω έτσι ωστε να είναι κατανοητό από οποιονδήποτε - και να μην εχει αντί για "νερό από αντίστροφη οσμωση" ένα σκέτο "ro_wtr".

Το σκεπτικό είναι το εξής :
Εχουμε το ενυδρείο μας με χ λίτρα και ψ σκληρότητα. Θέλουμε να κάνουμε πχ 30% αλλαγή νερού. Εχουμε επίσης "μαλακό νερό" από RO, τύρφη η οτιδήποτε άλλο με z σκληρότητα. Και θέλουμε μετά την αλλαγή το ενυδρείο να έχει ψ-1 σκληρότητα.

Λοιπόν. Φτιάχνουμε ένα πρόγραμμα που υπολογίζει πόσα λίτρα "μαλακού νερού" και πόσα λίτρα νερού βρύσης χρειάζονται, ωστε το σύνολο αυτών των δύο να είναι το 30% του ενυδρείου που θέλουμε, αλλά και να πετύχουμε το στόχο ωστε τελικά το ενυδρείο να έχει ψ-1 σκληρότητα. Και επίσης, το πρόγραμμα αυτό να έχει και ένα ενσωματωμένο CO2 calculator.
Α ! ... και αν η "τελική σκληρότητα" που θέλουμε δεν είναι δυνατόν να επιτευχθεί με τα δεδομένα που δώσαμε στο πρόγραμμα, να μας προτείνει μια λύση. (οχι τίποτα extreme, αλλά αν χρειαζόμαστε 40% αλλαγή νερού και όχι 30%, να μας το λέει).

Αυτά είναι σχετικά εύκολο να υλοποιηθούν.
Το δύσκολο κομμάτι είναι το "σασσί" του προγράμματος, δηλαδή το γραφικό περιβάλλον και η χρησιμοποιούμενη ορολογία.

Προγραμματιστικά όμως, το "σασσί" είναι πολύ πιο εύκολο από τον κώδικα (στο "σασσί" απλά "ζωγραφίζεις", ενώ στον κώδικα γράφεις και μάλιστα με μεγάλη προσοχή γιατί ένα λάθος κόμμα η μια λάθος τελεία τινάζει τα πάντα στον αέρα και άντε μετά να βρεις άκρη...)

Το σασσί είναι εδώ : (ελπίζω με αυτόν τον τρόπο πατώντας στο "DOWNLOAD" να κατεβαίνει το αρχείο)

http://www. ***ΑΠΕΣΥΡΘΗ ΛΟΓΩ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ***

Ειναι πρόχειρα γραμμένο στα ελληνικά, οπότε ίσως κάποιοι βλέπουν "ιερογλυφικά" - αυτό μάλλον μπορεί να διορθωθει.

Ζητάω προτάσεις/βελτιώσεις/παρατηρήσεις ωστε να γίνει κάτι χρήσιμο.

Στο μέρος των σκληροτήτων, σαν "Αλλο" εννοείται το νερό από RO η τύρφη κλπ).

Περιμένω παρατηρήσεις (και θα χαρώ ιδιαίτερα με ένα "αει παράτα μας ρε πειραγμένε" - γιατί θα το κάνω μόνο για μένα και δεν θα τραβάω ζόρια :D :D :D )

George-A
13-05-04, 02:45
Το σασσί είναι εδώ : (ελπίζω με αυτόν τον τρόπο πατώντας στο "DOWNLOAD" να κατεβαίνει το αρχείο)

http://www.geocities.com/fonamstel/appz.html


Component 'TABCTL32.OCX' or one of is dependencies not correctly regisered......

Για τα άλλα με σκληρότητες και RO κλπ καλύτερα συνέχιστα στο άλλο για να έχωμε μια συνέχια... :wink:

Fonamstel
13-05-04, 03:09
χμ? δεν εχεις το TABCTL32.OCX ??? Κανονικά πρέπει να είναι στο C:\WINDOWS\system32. Βάλτο στο google και κατέβασέ το από κάπου - είναι 205 ΚΒ.

ΟΚ, Θα ανοίξω άλλο θέμα γιατί δεν πρόκειται για συνέχεια, αλλά η κεκτημένη ταχύτητα βλέπεις... :oops: :oops: