PDA

Επιστροφή στο Forum : χελωνακι και πρησμενα ματια!!


Despina
15-11-11, 00:50
Πρηστηκαν τα ματια στο χελωνακι μου τι να κανω??γιατι πρηστηκαν??
υπαρχει καποιο κολυριο..??
στο νερο βαζω αντιχλωριο, εχω λαμπα Uvb αναμμενη..
μονο θερμοστατης μου λειπει..αλλα θα τον παρω συντομα..

johnb
15-11-11, 01:00
Πρηστηκαν τα ματια στο χελωνακι μου τι να κανω??γιατι πρηστηκαν??
υπαρχει καποιο κολυριο..??
στο νερο βαζω αντιχλωριο, εχω λαμπα Uvb αναμμενη..
μονο θερμοστατης μου λειπει..αλλα θα τον παρω συντομα..

ξερω οταν πριζονται τα ματια τους ειναι απο την κακη ποιοτητα του νερου...μηπως δεν αλλαζες συχνα το νερο?υπαρχουν κατι κολλυρια για τα ματια τους..ρωτα στο πετ σοπ και θα σου πουνε

billias
15-11-11, 01:02
χριάζεσαι και φιλτράκη και θερμοστάτη επιγώντος

κολύριο:taberaqua ocular (θα το βρεις ευκολα)
βράσε και λιγο χαμομιλάκι προς το παρον και παρε ενα βαμβακακι βρεξτω και βάλτο στα ματάκια όχι βραστο μην βιάζεσαι
οφείλετε σε έλληψη βιταμηνων πιθανον και βρώμικο νερό (τωρα μικρα ειναι ευαισθητα)
αν ειχες θερμοστατη ανεβαζεις και την θερμοκρασια και βάζεις και ενα καπακι για υγρασια και πεντακαθαρο νεράκι

θα ηταν και νοχελικο πριν πρηστουν
διαβασε λιγο υπάρχουν πληροφοριες στο φορουμ
και όλα θα τα φτιάξουμε μην ανχεσαι αλλα και μην το ''ξανα'' αμελησεις
προς το παρον χαμομιλακι και αν δεν έχεις βάλτο καπου να έχει λιγο ζεστουλα

Despina
15-11-11, 01:12
Η αληθεια ειναι οτι εχω αλλες 2..και τιποτα απο αυτα δεν ηξερα ωσπου διαβασα εδω ΠΑΡΑ πολλα πραγματα!και σιγα σιγα τα φτιαχνω ολα! Το νερο το αδιαζω καθε 2-3 μερες..και χαμομηλι βαζω εδω και λιγες μερες..αυριο θα παω για το κολυριο..μετα το χαμομηλι αφου ανοιξει τα ματια του εχει τεραστια ορεξη και τρωει...θελω να πω μονο τα ματια του ειναι το προβλημα!!
τι θερμοστατη να παρω???
Σας ευχαριστω πολυ!!!!

johnb
15-11-11, 01:15
ποσα λιτρα νερο εχεις?

Despina
15-11-11, 01:18
καλη ερωτηση!! πως το βρισκω αυτο?? δεν νομιζω να ειναι καν λιτρα..λογο το οτι ειναι μικρο δεν εχω πολυ νερο μεσα!

billias
15-11-11, 01:20
ανάλογα τα λιτρα του ενυδρειου και πιο μεγάλος να είναι δε πιραζει μην το παρακάνεις και για να καταλάβεις περιπου `1λιτρο-1watt δηλαδη 25 λιτρα 25watt απο αιτερια εγω δουλευω αρκετους jager και ειμαι ευχαριστημενος πολύ (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1211)
-------------------------
μηκος χ πλατος χ υψος δια του 1000
δηλαδή
ενυδρειο 60 χ 30 χ 40 = 72000 / 1000 = 72lt

Despina
15-11-11, 01:29
λοιπον γενικα ειναι 10 λιτρα πες να εχω το μισο νερο μεσα αρα 5!..προτεινετε καποιον?
τωρα μετρησα και της μεγαλης..60λ κανει αυτος που μου εδειξες πιο πανω???

kapamarou
15-11-11, 10:53
καλημερα,
κοιτα για τα 5 λιτρα δεν νομιζω να υπαρχει θερμοστατης για τα 60 αυτος που σου προτεινε ο βασιλης ειναι ιδανικος(50w)και καλο ειναι να προχωρησεις στη αγορα του οσο ποιο γρηγορα σου επιτρεπουν τα οικονομικα σου γιατι οι θερμοκρασιες εχουν πεσει και αν το χελωνακι σου πεσει σε χειμερια ναρκη παιζει να μην ξυπνησει τωρα που ειναι αρρωστο..
ειναι απαιτητικα ζωακια και θελουν ιδιαιτερη φροντιδα αλλα αν μπεις σε μια ρουτινα
ολα γινονται ευκολα.

Despina
15-11-11, 15:48
Καταλαβα..καποιος αλλος τροπος να ζεστανω το νερο για 3-4 μερες υπαρχει??? ξερω χαζη ερωτηση αλλα με αγχωσες καθως τα οικονομικα μου δεν πανε καλα..αφου ειμαι 16 !! :P

billias
15-11-11, 15:50
τροπος ορθοδοξος δεν υπάρχει δυστηχως
αλλα βάλτω κάπου κοντα σε καλοριφερ

Despina
15-11-11, 15:56
εγινε! σημερα θα κοιταξω και για το κολυριο. αν του βαλω κολυριο μετα θα πρεπει να αλλαξω το νερο? δηλαδη να μην εχει λογικα κολυριο μεσα?

billias
15-11-11, 16:05
το κοληριο θα το σταξεις σε βαμβάκι και επειτα στα ματακια έχει τροπο χρησης στην συσκευασια(δεν το βάζουμε στο νερό) τιμη:γυρω στα 5ε

Despina
15-11-11, 16:07
ααα μαλιστα! και οσο αναφορα το νερο...τι λες και εσυ μισο μισο βρυσης και απιωνισμενο η βρυσης και αντιχλωριο??

billias
15-11-11, 16:10
μην μπερδευεσαι με πολλα αυτην την στιγμή
βάλε νεράκι βρυσης (που κανονικα θέλει προετημασίες+++)
και προσεξε να συμβαδιζει με θερμοκρασιες μην το ξεπαγιάσεις
και αντιχλωριο φυσικά

Despina
15-11-11, 21:09
ενταξει πηρα θερμοστατη!!!+-8+-8
τον εχω στους 26 βαθμους!..ειναι οκ?? τα παιδια μου ειπαν αν δεν συνελθει σε
1-2 μερες το πολυ να το παω εκει να του κανουν μια θεραπεια..ελπιζω να γινει καλα!!!
-------------------------
και χιλια ευχαριστω!!!! ολους σας!!!