PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για όσους έχουν R.O.


Fonamstel
08-05-04, 00:46
Σε τι ποσοστά αναμιγνύετε "νερό RO" με νερό βρύσης και ποιό είναι το αποτέλεσμα ?

Παράδειγμα ανάμιξης:
5 λίτρα "νερό RO" με GH = x0, KH = y0, pH = z0
+
5 λίτρα νερό βρύσης με GH = x1, KH = y1, pH = z1
"δίνει"
10 λίτρα νερό με GH = x2, KH = y2, pH = z2

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις :)

lasal
08-05-04, 02:59
Τα κριτιρια ειναι:
1)KH νερού βρυσης
2)ΚΗ νερού απο RO
3)Συνολικά λίτρα ενυδρείου
4)Τελικό επιθυμητό αποτέλεσμα σκληρότητας

Παράδειγμα 1o
νερού βρυσης=26 ΚΗ
νερού απο RO=1 ΚΗ
Συνολικά λίτρα ενυδρείου=300
Τελικό επιθυμητό αποτέλεσμα σκληρότητας=5 ΚΗ
Αποτέλεσμα=48 λιτρα νερό βρύσης και 252 λίτρα απο RO
Αναλογία 1:5,25

Παράδειγμα 2o
νερού βρυσης=16 ΚΗ
νερού απο RO=1 ΚΗ
Συνολικά λίτρα ενυδρείου=300
Τελικό επιθυμητό αποτέλεσμα σκληρότητας=5 ΚΗ
Αποτέλεσμα=80 λιτρα νερό βρύσης και 220 λίτρα απο RO
Αναλογία 1:2,75

Παράδειγμα 3o
νερού βρυσης=16 ΚΗ
νερού απο RO=1 ΚΗ
Συνολικά λίτρα ενυδρείου=300
Τελικό επιθυμητό αποτέλεσμα σκληρότητας=8 ΚΗ
Αποτέλεσμα=140 λιτρα νερό βρύσης και 160 λίτρα απο RO
Αναλογία 1:1,14

Τελικό επιθυμητό αποτέλεσμα ειναι πάντοτε η σκληρότητα.

NIDAL
08-05-04, 03:12
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙΣ ΝΕΡΟ ΒΡΥΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΔΙΑΛΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΠΟΥ ΕΜΠΛΟΥΤΙΖΟΥΝ ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ "ELECTRO-RIGHT" THS AQUARIUM PHARMACEUTICALS.

lasal
08-05-04, 03:21
Ειχα ακούσει για το equilibrium της seachem.
http://www.seachem.com/products/product_pages/Equilbrium.html
Ας πούν την γνώμη τους οσοι το έχουν δοκιμάσει

Fonamstel
08-05-04, 04:28
Ε... ποιος άλλος θα απαντούσε πρώτος... :lol:

lasal, δεν εχεις και τη καλύτερη σχέση με τα μαθηματικά ε ?...
Από τα τρία παραδείγματα που έγραψες, "βγαίνει" η εξίσωση :

Final_KH = ( (a * b) + (c * d) ) / (a + c)

όπου

Final_KH = τελικό επιθυμητό αποτέλεσμα σκληρότητας
a = λίτρα βρύσης
b = ΚΗ βρύσης
c = λίτρα RO
d = ΚΗ RO

Ολο αυτό το μακρυνάρι των παραδειγμάτων θα μπορούσε να συμπτυχθεί σε αυτές τις 7 γραμμές. Ευτυχώς όμως το έγραψες όπως το έγραψες, γιατί δεν καταλαβαίνουν όλοι τις μαθηματικές εξισώσεις ! -+5

Η απορία μου είναι η εξής :
Είναι τόσο "αναλογική" ή "γραμμική" η σχέση λίτρων/ΚΗ ??? Δηλαδή με βάση αυτά που λες, αν αναμίξουμε 1 λίτρο νερό από RO με ΚΗ=1, με 1 λίτρο νερού βρύσης με ΚΗ=9, θα έχουμε 2 λίτρα με ΚΗ=5 σωστά ? (λογικό μου φαίνεται, αλλά για στατικά συστήματα... το ενυδρείο είναι δυναμικό σύστημα)

Και η ένστασή μου είναι η εξής :

"Τελικό επιθυμητό αποτέλεσμα ειναι πάντοτε η σκληρότητα."

Ε...!!! εννοείς μόνο την ανθρακική σκληρότητα ? (γιατί μόνο γι αυτήν έγραψες)... Το pH ή η γενική σκληρότητα δεν παίζουν ρόλο ? :shock:


NIDAL, συγνώμη, αλλά είσαι εκτός θέματος... :!: Δεν με ενδιαφέρει το τι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να πετύχω κάποιο αποτέλεσμα, Με ενδιαφέρει η RO water και τα αποτελέσματα που έχει η πρόσμιξη με νερό βρύσης... :? :? :roll:

sps4ever(niktso)
08-05-04, 11:23
Η ερώτηση είναι λάθος. Η σωστή μύξη εξαρτάται από το περιεχόμενο του ενυδρείου. Αν ας πούμε έχει μικρούς δίσκους χρειάζεσαι άφθονα μεταλλικά στοιχεία για γρήγορη ανάπτυξη. Τα φυτά θέλουν επίσης κάποια σκληρότητα, για τα θαλασσινά δεν συνίσταται οποιαδήποτε μύξη αφού θέλεις καθαρό νερό για να μην αλοιωθεί η χημική σύσταση του συνθετικού αλατιού - γαμώτο χρειαζόμαστε χημικό εδώ - άρα μηδέν νερό βρύσης.
Για να μην κουράζω. Άκου τους άλλους για να πάρεις ιδέες.
ΑΛΛΑ Δ Ε Ν υπάρχει κανόνας. Ο κανόνας αν θέλεις είναι, δοκίμασε τι δουλεύει στο ενυδρείο σου (πάντα με τη χρήση κάποιου TDS) και ακολούθησέ τον.
Νίκος
Υ.Γ. Για να μην θίξω το φίλο lasal η απάντησή του είναι απόλυτα σωστή αν προσθέσεις όμως και το περιεχόμενο του ενυδρείου.
Υ.Γ.2 Για να δώσω και μία απάντηση. Το ιδανικό θα ήταν να παίρνεις ένα απολύτως καθαρό νερό RO/DI και μετά να προσθέτεις τα κατάλληλα συστατικά που θέλουν οι κάτοικοι του ενυδρείου σου. Βέβαια είναι πιο ακριβό αλλά θεωρώ και πιο ασφαλές.

NIDAL
08-05-04, 18:07
ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΕ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΩ-(ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΠΑΝΤΑ)-ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙΣ ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΛΥΜΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ R.O ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΝΕΡΟΥ :!: .
ΕΚΤΟΣ ΑΝ Η ΑΠΟΡΙΑ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΘΑΡΑ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΗ ΟΠΟΤΕ ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ :( !

Fonamstel
08-05-04, 19:37
Για NIDAL :
Ξέχασα να αναφέρω οτι δεν έχω συσκευή R.O., και έτσι μόνο εγκυκλοπαιδική είναι η απορία μου -sorry για την παράλειψη. :oops: :oops:
Η άποψή μου για τα "διαλύματα" είναι διαφορετική από τη δική σου. Προτιμώ να κουραστώ λίγο παραπάνω, παρά να βάλω άλλο ένα χημικό στο ενυδρείο. Μόνο τα απολύτως απαραίτητα είναι αρκετά. Καθένας με τα βίτσια του. :D :D

Για lasal :
Έκανα μια δοκιμή (με απιονισμένο νερό) με βάση αυτά που γράφεις. Οντως αυτό συμβαίνει με την ΚΗ, αλλά και με την GH. Αλλά ακόμα μου φαίνεται περίεργο που είναι τόσο απλό... :? :?

annivas2000
09-05-04, 02:39
.......Οντως αυτό συμβαίνει με την ΚΗ, αλλά και με την GH. Αλλά ακόμα μου φαίνεται περίεργο που είναι τόσο απλό.....
ΚοstasY68 ειναι απλο γιατι οι μοναδες που μετραμε τις σκληροτητες ειναι <απλα> περιεκτικοτητες. Εχεις τοσα κιλα στο Α διαλυμα, τοσα στο Β , η μιξη τους ειναι ο μεσος ορος της αναλογιας (οπως το'γραψες με τυπο).
Για το ph αλλαζει η κατασταση γιατι ειναι λογαριθμος.

George-A
13-05-04, 19:12
Υ.Γ.2 Για να δώσω και μία απάντηση. Το ιδανικό θα ήταν να παίρνεις ένα απολύτως καθαρό νερό RO/DI και μετά να προσθέτεις τα κατάλληλα συστατικά που θέλουν οι κάτοικοι του ενυδρείου σου. Βέβαια είναι πιο ακριβό αλλά θεωρώ και πιο ασφαλές.
Συμφονώ με το πρώτο μέρος, διαφωνώ με το δεύτερο ότι είναι ποιό ακριβό. :wink:

Εγώ έχω εδώ και αρκετούς μήνες RO-DI, έχω και ένα νερό βρύσης που είναι πάντοτε άγνωστος χ, τα tds gh kh είναι κάθε μέρα διαφορετικά :?

Ετσι λοιπόν αποφάσισα να 'φτιάξω' μόνος μου το νερό του ενυδρείου. Το RO μου είναι kh & gh 0, tds 4ppm.
Στην αρχή άρχισα να παλεύω με το equilibrium της seachem. Τα αποτελέσματα ήταν για εμένα αρνητικά, γιατι εκτός απο calcium, magnesium για το gh έχει Fe και Κ για τα φυτά. Αυτό μου γίρισε τα πάνω κάτω με το να βρω την ισσοροπία για τα φυτά μου. :evil:
Επιπλέον πρέπει να φροντίσω και για το KH οποίο δεν το πειράζει (baking σόδα).

Eτσι, διαβάζοντας και αλλού, προμιθεύτηκα μια σακούλα calcium carbonate (κάπου $2/κιλό), epsom salt (κάπου $1/κουτάκι) και τα κανονίζω όπως θέλω εγώ. Εκανα αρκετά πειράματα σε κουβάδες. 2 αλλαγές νερού χρειάστικαν και η ισοροποία με τα φυτά αλγη/ανάπτηξη επανήλθε.

10ml calcium carbonate σε 50L νερό ανεβάζουν μαζί ΚΗ & GH κατά 4d.
5ml sodium bicarbonate (baking soda) ανεβάζει μόνο το ΚΗ 4d

To μόνο αρνητικό είναι ότι το calcium carbonate διαλύεται αρκετά δύσκολα.

dman
14-05-04, 00:37
Ειναι ευκολο σας παρακαλω να μου εξηγησει καποιος τι ακριβως ειναι το DI??