PDA

Επιστροφή στο Forum : ποτε μπορω να βαλω ψαρια?


andronikos
12-11-11, 13:39
γεια σε ολους!!! Εχω γυρισει ενα ενυδριο 100 λ απο γλυκο σε θαλασσινο, και εχω βαλει ενα skimmer αερος, ενα φιλτρο, ενα θερμοστατη, 7 κιλα ζωντανο βραχο και εχω παρει νερο απο την θαλασσα και προσθεσα νερο βρυσης και το εχω φερει στους 1024, εδω και 1 βδομαδα.Ποτε μπορω να βαλω ψαρια?Πρεπει να κανω καποιο τεστ στο νερο η καποιο φαρμακο?

zalk
12-11-11, 14:27
μετρας αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα με σωστα υγρα τεστ.
οταν τα δυο πρωτα σου δειχνουνε 0 πανω απο μια βδομαδα,ενω μετρας ενδειξεις στα νιτρικα,τοτε εχεις στρωσει.προσοχη γιατι χρειαζονται αρκετες μερες,και αν στρωσει βαζεις για αρχη ενα ψαρακι μονο....μην βιαστεις να βαλεις μαζικα ψαρακια.θα σου πεθανουν.

andronikos
12-11-11, 15:37
ευχαριστω φιλε μου!(θα παω να τα αγορασω) Αμμο μεσα απο τιν θαλασσα μπορω να παρω για το ενυδρειο μου??

zalk
12-11-11, 15:45
ευχαριστω φιλε μου!(θα παω να τα αγορασω) Αμμο μεσα απο τιν θαλασσα μπορω να παρω για το ενυδρειο μου??σιγουρα ΟΧΙ.

andronikos
12-11-11, 15:51
ευχαριστω. Αλλη μια ερωτιση, εχω το φιλτρο που ειχα και στο γλυκο νερο, αφαιρεσα οτι ειχε και κρατησα μονο το σφουγγαρι.Πρεπει να προσθεσω κατι ακομα?

zalk
12-11-11, 16:08
ουτε τα σφουγγαρια.αντιφωσφορο σιδηρου και ενεργο ανθρακα και καθε μηνα αλλαγη τους.

andronikos
12-11-11, 18:45
ευχαριστω..

Πάνος
13-11-11, 01:34
πολλες πληροφοριες θα βρεις και στα υπομνηματα των θαλασσινων κατηγοριων...;)
ξεκινησε με αυτα για να κανεις ακομη πιο εξειδικευμενες ερωτησεις αργοτερα..