PDA

Επιστροφή στο Forum : ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑΣ


Lary80
05-05-04, 00:25
Γεια σας, μετα απο την βοηθεια σας προμηθευτηκα ως υλικα φιλτραρισματος για το εσωτερικο μου φιλτρο: μπλε σφουγγαρι, μακαρονι, ανθρακα και υαλοβαμβαλκα. Τα υλικα τα εβαλα ετσι οπως τα παραθετω απο κατω προς τα πανω. Σε ενα site διαβασα πωσ ο υαλοβαμβακας θα πρεπει να προσεχτει οταν τοποθετηθει για να μην γεμισει το νερο μικρες <<τριχουλες>> απο αυτον. Εχετε να μου προτεινετε καποιον τροπο ετσι ωστε να αποφυγω τις <<τριχουλες>> αυτες??? Η σειρα που τα τοποθετησα ειναι σωστη??? Το να τον τυλιξω με τουλι ενδεικνυται???

Anonymous
05-05-04, 01:16
Καλησπέρα

Αν έχεις υαλ/κα jbl ή sera , δεν έχουν τρίχες ( μια δυο δε θα φερουν την καταστροφη...)

Πρώτα το σφουγκάρι , μετα ο υαλοβαμβακας τα άλλα όπως σε βολέυει , αν και συνιθίζετε , τελεταίος να μπαίνει ο άνθρακας

το τούλι όχι στον υαλοβάμβακα αλλά καλύτερα στο μακαρόνι ( αλήθεια.. ,τί μακαρόνι είναι ??? ) τι ενυδριο έχεις ? λίτρα , είδος ? μέγεθος ενυδρίου - φίλτρου ?

lasal
05-05-04, 01:35
Μακαρόνι,Σφουγγάρι,Υαλοβάμβακας,Ενεργός άνθρακας.
Ο ενεργός άνθρακας θα ειναι καλό να είναι μέσα σε τούλι ή καλσόν.
Ο ενεργός άνθρακας θα έχει χάσει αργότερα τις ιδιότητες του οπότε και τον πετάς και αφήνεις τα υπόλοιπα.
Ο ενεργός άνθρακας χρησιμοποιείται μετά απο φαρμακευτική αγωγή (αχρείαστη νάνε) ή για τον αποχρωματισμό του νερού.
Μέχρι να στρώσει το ενυδρείο ΔΕΝ καθαρίζεις το φίλτρο.
Και οταν έρθει ο καιρός να το καθαρίσεις θα το κάνεις με νερό του ενυδρείου και ΟΧΙ της ύδρευσης.
Ποτέ αλλαγή νερού και καθαρισμός φίλτρου την ίδια μέρα.

Lary80
05-05-04, 17:59
Ευχαριστω για την βοηθεια. Εχω ενα 120λιτρο με εσωτερικο φιλτρο, και το νερο μπαινει απο πανω προς τα κατω οπου και καταλειγει στην αντλια. Οσο για το τι μακαρονι ειναι και τι υαλ/κας δεν θυμαμαι καθολου.