PDA

Επιστροφή στο Forum : Εσωτερικο φιλτρο


Lary80
03-05-04, 15:26
Γεια σας, εχω ενα 120αρι ενυδρειο με εσωτερικο φιλτρο. Ολον τον εξοπλισμο τον ειχε μεσα οταν αγορασα πριν 2 βδομαδες το ενυδρειο. Εχει μεσα μια "αντλια" (ετσι νομιζω πως λεγεται) και ενα μπλε σφουγγαρι. Αρκουν αυτα για το φιλτραρισμα του νερου? Κατι μου την χαλαει εδω μεσα.

Filippos
03-05-04, 17:01
Lary,

Το εσωτερικό σου φίλτρο είναι χωρισμένο σε διαμερίσματα? Εάν ναι, σε πόσα?

Εκτός από το μπλε σφουγγάρι (το οποίο είναι ένα πολύ καλό μέσο για την ανάπτυξη "καλών" αποκιών βακτηριδίων) υπάρχουν ακόμα αρκετά υλικά που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις στο φίλτρο σου, όπως το γνωστό "μακαρόνι", υαλοβάμβακα (με τον οποίο επιτυγχάνεις εν μέρει ένα "μηχανικό" φιλτράρισμα) και πολλά άλλα.... κάνε μια έρευνα εδώ μέσα και θα βρεις αρκετές συζητήσεις που αφορούν φίλτρα...

sps4ever(niktso)
03-05-04, 17:03
Γεια σας, εχω ενα 120αρι ενυδρειο με εσωτερικο φιλτρο. Ολον τον εξοπλισμο τον ειχε μεσα οταν αγορασα πριν 2 βδομαδες το ενυδρειο. Εχει μεσα μια "αντλια" (ετσι νομιζω πως λεγεται) και ενα μπλε σφουγγαρι. Αρκουν αυτα για το φιλτραρισμα του νερου? Κατι μου την χαλαει εδω μεσα.
OK θα το πω ευγενικά και σύντομα αν πρόκειται να βάλεις ένα μονομάχο και 5-6 νέον ναι αρκεί. Αλλιώς Ξ Ε Χ Ν Α Τ Ο. Το υλικό που περιέγραψες προυποθέτει ότι ο πληθυσμός του ενυδρείου σου είναι ελάχιστος.
Από εκεί και πέρα εξαρτάται τι σκοπεύεις να κρατήσεις στο ενυδρείο αυτό, ποια είναι η χωρητικότητα του φίλτρου (όγκο) η δυναμικότητα της αντλίας και πάει λέγοντας. Πες μας τι σκοπεύεις να βάλεις μέσα και βλέπουμε.

Lary80
04-05-04, 01:05
Filippos, εχει 3 διαμερισματα, στο ενα μπαινει η θερμαστρα, στο αλλο η αντλια και στην μεση το σφουγγαρι αλλα εχει στο μεσαιο διαμερισμα αρκετο χωρο και για αλλα υλικα.
Niktso, το μονο σιγουρο ειναι πως δεν θελω να βαλω 5 ψαρακια, αν ηταν ετσι θα κρατουσα το 20λιτρο που ειχα πριν... Δεν ξερω σχεδον τιποτα γι'αυτο και ρωταω εδω μεσα.
Σας ευχαριστω παντος για την βοηθεια