PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεος στο emersed


Geovai
09-11-11, 10:07
Καλημερα!
Εδω κ 2 βδομαδες ειπα να πειραματιστω και γω με το αθλημα αυτο
γιατι ειναι πολυ ωραιο!
Εχω 2 αποριιες ομως:
1) Παρατηρησα σημερα το πρωι οτι μαλλον εχει πιασει μελιγγρα.
Ειδα 5 μικρες ασπρες "νιφαδες" να περπατανε πανω στα φύλλα. Αν δεν κανω λαθος
μελιγγρα πρεπει να ειναι. Τα αντιπαρασιτογονα που ριχνω στα κανονικα φυτα για τετοιες
περιπτωσεις μπορωνα τα χρησιμοποιησω και σε αυτα τα φυτα?

2) Απο λιπασμα μπορω να χρησιμοποησω τα κοινα λιπασματα οπως το Algoflash το υγρο και να το
ψεκασω στα φυτα?

AQUA PURA
09-11-11, 18:16
Καλησπέρα φίλε Geovai καλή αρχή με τα emersed ….;):) Μελίγκρα δεν έχω συναντήσει όσο καιρό ασχολούμαι με τα emersed πάντως δεν κάνει να χρησιμοποιήσεις φυτοφάρμακα γιατί όταν αργότερα τα τοποθετήσεις στο ενυδρείο όπως καταλαβαίνεις πιθανών να δημιουργηθεί πρόβλημα στα ψάρια. Αν μπορεις βαλε μια photo να δουμε τι μπορει να είναι.. Επίσης ρίχνοντας φάρμακα να είσαι σίγουρος πως θα λιώσουν τα φυτά πριν εξαφανιστεί η μελίγκρα... είναι πολύ ευαίσθητα.;) Αν θεωρείς πώς τα φυτά σου χρειάζονται λίπανση μην ρίξεις algoflash η κάποιο παρόμοιο λίπασμα μπορείς να ψεκάσεις αραιώνοντας σε απιονισμένο νερο η νερό Α.Ο. trace για ενυδρειακή χρήση πχ. της seachem. Αλλιώς σε σκόνη το power 4 που χρησιμοποιούμε για το Estimative index…;) ειναι δοκιμασμένο...

Raven
09-11-11, 18:26
Για την μελιγκρα μπορεις να χρησιμοποιησεις τσουκνιδοζουμο αλλα που να βρεις τσουκνιδες αυτη την εποχη..:smt017
Η καλυτερη λύση ειναι να πλημμυρισεις την καλλιεργεια και να καλυφθουν τα φυτα απο νερο για μερικες μερες.

tsilojohn
09-11-11, 18:30
Αν θελεις μπορω να φερω τα βατραχακια μου και μελιγκρα γιοκ...-+9

Geovai
10-11-11, 11:50
Φωτο δεν μπορω να βγαλω γιατι δεν εχω κατι για να τραβηξω φωτο. Αλλα και
να ειχα τηα επρεπεν εχει αρκετη αναληση για να το δειται! Ειναι σαν ασπρες κουκιδες το πολυ 1χιλιοστο μεγεθος. Τωρα που μιλαμε δεν βλεπω κατι. Μπορει να υπηρχαν μεσα στο χωμα.

Maverick
10-11-11, 12:44
Δεν ακούγεται σαν μελίγκρα αυτό που περιγράφεις, μήπως είναι πλανάριες; Κινούνται σα να γλυστράνε πάνω στα φύλλα;

Έτσι είναι η μελίγκρα:

(http://fytosymvoules.blogspot.com/2011/04/blog-post_6379.html)http://4.bp.blogspot.com/-YFFPRm60oVw/TZsWwZTJMBI/AAAAAAAABY8/WfkAbJfZ6VY/s1600/Aphis_nerii_620.JPG

Geovai
10-11-11, 13:02
Ναι μελιγκρα δεν εινα εχεις δικιο αλλα οθτε πλανάρια. Τα πλαναρια ειναι σκουλικι ενω αυτο που λεω εγω ειναι σαν μικρες κουκιδες (χιονομπαλιτσες) που περπατανε. Τα συγκεκριμένα ειχαν εμφανιστει και σε μια γλαστρα με μαρουλια που ειχα φυτεψει. Πάντως σημερα δεν παρατηρω κατι. Μπορει να βγηκαν απο το χωμα και με την εντονη υγρασια που εχει να μην επιβιωσανε. Αν ξαναεμφανιστουν θα προσπαθησω να βγαλω καμια φωτο.

Geovai
10-11-11, 13:38
μερικεσ φωτο που μολις τραβηξα