PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλγη ????


ΓΙΩΡΓΟΣ
03-05-04, 12:31
Εδώ και τρείς εβδομάδες έχω το εξής πρόβλημα :
στο ενυδρείο μου που περιγράφω εδώ http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=2035 , παρατηρώ πάνω στα φύλλα στης Anubia μια κοκκινο -καφέ σκόνη , η ίδια σκόνη εμφανίζεται και σε δυο -τρία σημεία πάνω στο τζάμι του ενυδρείου με την μορφή λεκέδων .
Με μια μαλακή οδοντόβουρτσα έχω καθαρίσει αυτήν την σκόνη και στα τοιχώματα του ενυδρείου αλλά και στα φύλλα της Anubia , αλλα μετά από τρείς τέσσερεις μέρες εμφανίζεται και πάλι .
Η Java Fern που έχω δεν φένεται να έχει παρόμοιο πρόβλημα .
Είναι η περίφημη άλγη ?
τι άλλο μπορεί να είναι και πώς μπορώ να το αποφύγω ?
ευχαριστώ [/url]

lasal
03-05-04, 13:15
Αν ειναι καινούργιο το ενυδρείο αυτή η άλγη ειναι φυσιολογική.
Πρόσθεσε μερικά ψαράκια otto's (Ottocinclus affinis) και θα είσαι οκ.
http://www.tolibra.com/fish/ottoplus.JPG
http://www.connect.ab.ca/~jamesdfo/otto_1.jpg
Πές μας τι μετρήσεις βγάζεις με τα τεστ κιτς και πόσο καιρό έχει που έστρωσε το ενυδρείο.

ΓΙΩΡΓΟΣ
03-05-04, 13:34
Το ενυδρείο δουλεύει απο 5/4/04 . Ξεκίνησε με ένα μονομάχο και μετά μέχρι σήμερα σταδιακά πρόσθεσα τα υπόλοιπα ψαράκια με συχνότητα ένα είδος την εβδομάδα.
Οι μετρήσεις που έχω τις τελευταίες εβδομάδες είναι ,
αμμωνία 0
ph 8-8,5
KAI NO2 NO3 κοντά στο 0 , κάτι που με ανησηχεί γιατί δεν έχω κάνει καμία αλλαγή νερού , απλά πρόσθεσα 3-4 L .
Αρχίζω να υποπτεύομαι οτι το τεστ 5 σε ένα της TETRA είναι για τα μπάζα γιατί έχω διαβάσει παρόμοια κατάσταση σε άλλο post που τελικά με άλλο τεστ κιτ όλα ήταν οκ .
παρακαλώ τις γνώμες σας .
ευχαριτώ

ΓΙΩΡΓΟΣ
04-05-04, 11:59
Τελικά αυτή είναι η περίφημη άλγη !!!!!!!
Lasal ευχαριστώ για την απάντηση . Έψαξα στο NET για τα ψαράκια που μου προτείνεις , έχουν πολλά καλά , όπως το οτι τρέφονται απο την άλγη και οτι είναι σχετικά μικρά , αλλά (από ότι λένε μερικά sites) δεν είναι τοσο ανθεκτικά , πιστεύεις οτι μπορεί να έχω πρόβλημα στην προσαρμογή τους και ίσως και κανένα θάνατο ?
Κατά την γνώμη σου είναι ότι καλύτερο για την άλγη ??
(παρακαλώ όποιος έχει μια άποψη , ασ την πεί)
ευχαριστώ

TAN
04-05-04, 12:25
Τα Ottocinclus affinis οπως σου ειπε και ο φιλος lasal ειναι μια απο τις καλυτερες λυσεις εναντιον της αλγης.
Ειναι υπεροχο ψαρακι και δουλεβει σε ομαδουλες.
Τωρα για την ανθεκτικοτιτα πολλοι χομπιστες μιλανε για εφνιδιους θανατους ανεφ λογου..
Απο προσοπικη μου εμπιρια οταν ειχα παρει τους προτους οττο μου απο τους 5 ο ενας χαθηκε στην μεταφορα :cry: ,οι αλλοι ζουν και βασηλεβουν πανο απο χρονο. :wink:

Filippos
04-05-04, 12:29
Γιώργο,

Τα οτοκυκλάκια είναι τρομεροί καταπολεμητές άλγης ιδίως εάν το ενυδρείο σου είναι φυτεμένο.

Κάνουν τρομερή δουλειά. Τώρα, εάν το ενυδρείο σου είναι αραιοφυτεμένο, πάρε ένα pecoltia (clown pleco) που δεν μεγαλώνει και πολύ.

lasal
04-05-04, 12:32
Οντως δεν ειναι τόσο ανθεκτικά.
Πολλές φορές πεθαίνουν χωρίς να μπορεί να βρεθεί η αιτία.
Αν προσαρμοστούν μπορούν να ζησουν αρκετά.
Αν αγοράσεις Ottocinclus φρόντισε να ειναι το λιγότερο 8 ψαράκια του είδους του.
Μέχρι ενός σημείου καταπολεμάνε την άλγη.
Τα ψαράκια αυτά δεν αρκούν για την καταπολέμηση της άλγης μια και υπάρχουν πολλά είδη άλγης που........δεν τρώγονται.

ASCCO1
05-05-04, 02:27
και ενα ancistrus θα βοηθουσε την κατασταση πιστευω........

ASCCO1
05-05-04, 02:48
ph 8-8,5

Αρχίζω να υποπτεύομαι οτι το τεστ 5 σε ένα της TETRA είναι για τα μπάζα γιατί έχω διαβάσει παρόμοια κατάσταση σε άλλο post που τελικά με άλλο τεστ κιτ όλα ήταν οκ .
παρακαλώ τις γνώμες σας .
ευχαριτώ


πολυ μεγαλο το ΡΗ γιατην περιοχη μας (( μιας που μενουμε κοντα)) κανονικα θα επρεπε να ειναι 7,6.............. (( αππο την βρυση))
στο τεστ που εχεις η κλιμακα ειναι τοσο μεγαλη ???? δηλαδη απο το 8 παει στο 8,5?????
δεν πιστευω να εχεις το τεστ με τα χρωματιστα χαρτακια????((( αυτα ειναι για μπαζα σιγουρα))

θα επρεπε να σου ειχαν δωσει ενα τεστ με ποιο μικρη κλιμακα ...δηλαδη 6,2 -6,4-6,6- 6,8-7,0 -7,2 για να εχεις ακριβεστερη μετρηση....
ριξε μια ματια στην ημερομηνια ληξεως που εχει το τεστ απο κατω.


p.s πες μου οτι τα πηρες απο το πετ shop στην ΙΔΟΜΕΝΕΩΣ να ερθω να συνχηστω τελειος ο ανθρωπος..... :evil: :evil:

ΓΙΩΡΓΟΣ
05-05-04, 10:14
Φίλε Μάνθο , έχω τα τεστ τησ TETRA που είναι κάτι λεπτές ταινίες που έχουν πάνω τους (στη σειρά) κάτι χρωματιστά τετράγωνα χαρτάκια (ένα για το ph ένα για το NO2 ΚΛΠ ΚΛΠ.
Έχω υποπτευθεί οτι είναι για τα μπάζα γιατί εδώ και δύο εβδομάδες ενώ έχω αμμωνία 0 , μου δείχνει NO2 KAI NO3επίσης 0 .
Επίσης αυτό το κουτάκι για το PH μου έχει βγάλει την πίστη για να πάρει ένα χρώμα που να μπορώ να το καταλάβω .Υποτίθεται οτι πρέπει να πάρει απόχρωση του κόκκινου και αυτό γίνεται μπλέ.
Όχι δεν τα έχω πάρει απο την ιδομενέως , απο εκεί έχω πάρει έναν μονομάχο και ένα paradise gourami , τα έχω πάρει απο τον ΒΙΟΤΟΠΟ (δεν μου τα έδωσε και για ότι καλύτερο υπάρχει).
Ημερομηνία λήξης έχω τσεκάρει .
Και κάτι άσχετο με το θέμα μας που μας ενδιαφέρει .
στην Πετρουπόλεως , απέναντι από το restaurant ΚΟΛΟΖΟ (δεν ξέρω πώς γράφεται ακριβώς) ανοίγει νέο PETSHOP .

gaia
06-05-04, 19:00
Φιλε Γιωργο,καταρχην πρεπει να ξεκινησεις να αλλαζεις το 1/3 του νερου στο ενυδρειο σου καθε εβδομαδα , ειναι πολυ σημαντικο.Εκτος του οτι μ'αυτον τον τροπο διατηρεις το νερο σου <<καθαρο>> , αποφευγεις και το να συμπληρωνεις το νερο που εχει εξατμιστει με νερο της βρυσης γιατι μαζι μ'αυτο προσθετεις και συστατικα που δεν εξατμιζονται αλλα συσωρευονται στο ενυδρειο σου π.χ αλατα (ειδικα τωρα που η θερμοκρασια ανεβαινει και η εξατμιση θα γινεται ολο και πιο εντονη ).
Αγοραζε τα πιο καλα tests που μπορεις να βρεις γιατι μονο ετσι θα μπορεις να γνωριζεις την ποιοτητα του νερου σου και φυσικα το καλο πληρωνεται. Θα χρειαστεις κι ενα test για να μετρας την σκληροτητα του νερου σου.
Αν οι μετρησεις σου ειναι σωστες , με τις αλλαγες νερου και την προσθηκη αλγοφαγων ψαριων δεν νομιζω οτι η συγκεκριμενη αλγη θα σου δημιουργησει προβλημα . Το μονο που με ανησυχει ειναι το οτι εχεις σημαντικη αποκλιση στο ph για την περιοχη σου.Τι εχεις για υποστρωμα και τι αλλα διακοσμητικα εχεις μεσα στο ενυδρειο σου ;

ASCCO1
07-05-04, 01:38
Αμα εχεις τα τεστ με τις ταινιες<< εδεσε το γλυκο>>
καλυτερα παρε καινουργια ...........
δεν υπαρχει περιπτωση να εχουμε στην περιοχη μας 8ΡΗ ουτε μια στο εκατομυριο.
η ενδειξης που βγαινουν απο την βρυση ειναι"
ΡΗ 7,6
GH 15
KH 6.
Οποιοδηποτε τεστ σε υγρη μορφη (( tetra , aq. pharmaceutical)) ειναι καλο...
και φυσικα αυτο που λεει ο/η gaia :? καθε εβδομαδα αλλαγες νερου


P.S :twisted: :twisted: καινουργιο μαγαζι .....και κοντα στο σπιτι μου.....ενδιαφερον :twisted: :twisted: :twisted: πολυ ενδιαφερον +-7 +-7 +-7

ΓΙΩΡΓΟΣ
11-05-04, 10:30
Τελικά αγόρασα liguid tests της ΤETRA εκτός απο αυτό του GH που είναι JBL.
Οι μετρήσεις μυο είναι :
Αμμωνία 0 (TETRA)
NO2 < 0.3 (TETRA)
NO3 = 25 (TETRA)
GH = 8 DGH (JBL)
PH = 8 (TETRA)
(Μάνθο το 8 dgh πρέπει να ωφείλεται στην πολύ μεγάλη ρίζα που έχω μέσα στο ενυδρείο μου)
Θα κάνω άλλη μία μέτρηση τό Σαββατοκύριακο που μας έρχεται και μετά θα είμαι έτοιμος για την πρώτη γενναία μου αλλαγή νερού.
Με ανησυχεί το ψηλό μου PH , τί να φταίει ? ίσως το οτι έχω σχετικά ψηλά NO3 ?

ASCCO1
13-05-04, 03:16
d GH 8....
Kαμμια σχεση η ριζα ..... αυτο που μετρας ειναι η γενικη σκληροτητα και ειναι απολυτα φυσιολογικη για την περιοχη μας...

η ριζα αν ειναι να παιξει καποιο ρολο θα φαινοταν σε μετρηση ΚΗ (( dKH))
ΑΝΘΡΑΚΙΚΗ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ...

ΡΗ 8????
στο τελος σε βλεπω να βαζεις σε ενα μπουκαλακι νερο απο το ενυδρειο σου και να μου φερνεις να το μετρησω και εγω να βγαλουμε καποια ακρη :lol: :lol:


P.S
σου εχω στειλει ενα P.M (( private message)) το πηρες???

ΓΙΩΡΓΟΣ
17-05-04, 13:50
Φ'ιλοι και φίλες , πριν μερικές μέρες έβαλα στο ενυδρείο μου μια EGERIA DENSA και ενώ τα NO3 ΜΟΥ είχαν φτάσει στο 25 mg/l και ήμουν έτοιμος για αλλαγή νερού (την πρώτη αλλαγή απο τότε που δουλεύει) μέσα σε ΄δύο μέρες μου τα έριξε στο 12,5 mg/l.
Είχα διαβάσει οτι αυτό το φυτό , όπως και η Ceratophyllum Demersus , ρουφάνε τα NO3 αλλά εντυπωσιάστηκα !!!!!!
Εγώ πότε θα κάνω αλλαγή νερού ??? (Κατα το : Εγώ πότε θα γίνω μάνα ?)

Filippos
17-05-04, 14:09
Η Egeria densa είναι ένα καταπληκτικό φυτό, που κάνει τρομερή δουλειά στο ενυδρείο... Εάν θέλεις να τη βλέπεις καταπράσινη και υγιέστατη θα πρέπει να της παρέχεις αρκετό φως...

ΓΙΩΡΓΟΣ
17-05-04, 16:24
Φίλε Filippos ,
έχω χρονοδιακόπτη στα φώτα και δουλεύουν απο 13:00 - 23:00 κάθε μέρα .
2 χ 18 watt fluorecent
Η anubia που έχω μέσα σε δυο εβδομάδες πέταξε ένα καινούργιο μεγάλο φύλλο και η java fern έχει πετάξει ένα σωρό βλαστάρια πάνω στα φύλλα της που τα έχω μεταφυτέψει σε μια πέτρα λαβα .
Όλα φένονται να πηγαίνουν οκ .
Δόξα τον Ποσειδώνα !!!!!!

gaia
17-05-04, 20:20
Γιωργο , γιατι δεν βαζεις κι αλλα φυτα ιδιων απαιτησεων στο ενυδρειο σου ;Ειναι ισως το μονο στο οποιο μπορουμε να υπερβαλουμε με θετικη επιδραση . Εξαλλου αντιλαμβανομαι οτι τα γουσταρεις πολυ ή κανω λαθος ;;;
Φυτεψε ενα δασος απο Anubia και βαλε και τρια ωραια μπουκετα απο Java Fern με φυσικο τροπο αναμεσα στις Anubia , κανε χρηση CO2 με καποια μεθοδο που σου ταιριαζει.

ASCCO1
18-05-04, 02:22
Γιωργο , γιατι δεν βαζεις κι αλλα φυτα ιδιων απαιτησεων στο ενυδρειο σου ;Ειναι ισως το μονο στο οποιο μπορουμε να υπερβαλουμε με θετικη επιδραση . Εξαλλου αντιλαμβανομαι οτι τα γουσταρεις πολυ ή κανω λαθος ;;;
Φυτεψε ενα δασος απο Anubia και βαλε και τρια ωραια μπουκετα απο Java Fern με φυσικο τροπο αναμεσα στις Anubia , κανε χρηση CO2 με καποια μεθοδο που σου ταιριαζει.

εδω θα διαφωνησω.....
μονο με αυτα τα φυτα δεν βλεπω το λογο να μπει CO2 ......τα συγκεκριμενα δεν ειναι υψηλων απαιτησεων ....(( ΙΜΟ )) (( ΙΜΕ))

annivas2000
18-05-04, 03:09
......τα συγκεκριμενα δεν ειναι υψηλων απαιτησεων ....(( ΙΜΟ )) (( ΙΜΕ))
Μανθο μπορει να μην ειναι υψηλων απαιτησεων αλλα με φως και CO2 ειδικα η java fern ειναι μερα με νυχτα η αναπτυξη της..........οπως εχεις δει.... :wink:

gaia
18-05-04, 18:41
Τα φυτα χαμηλων απαιτησεων αντεχουν σε μια σχετικη ελλειψη co2 , αν τα συγκρινουμε ομως με αυτα ενος ενυδρειου στο οποιο παρεχουμε co2 , η διαφορα τους ως προς την αναπτυξη και την γενικοτερη φυσικη τους κατασταση ειναι σημαντικη . Το οτι την αντεχουν δεν σημαινει οτι και την απαιτουν.
Η αναφορα μου στη χρηση co2 ερχεται και σε συνδιασμο με μια δραστικη αυξηση των φυτων (υψηλοτερες απαιτησεις σε co2) και κυριως ως παροτρυνση προς τον Γιωργο να μπει σ'αυτην την διαδικασια που ειναι πλεον ενα must για τα φυτεμενα ενυδρεια.
Παρολ'αυτα , φιλε Γιωργο , εαν δεν θελεις να <<μπλεχτεις>> με co2 κλπ. , δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να εχεις ενα ωραιοτατο ενυδρειο με φυτα χαμηλων απαιτησεων ΄αν και ο ενθουσιασμος σου για τα νεαρα φυλλα της anubia μου δειχνει οτι αργα ή γρηγορα ...

ASCCO1
19-05-04, 02:04
Δεν διαφωνω με αυτα που λες gaia αλλα οταν λεμε οτι ξεκιναμε να στησουμε ενα φυτεμενο (( full plant )) σημαινει οτι εχουμε και τις αναλογες γνωσεις και συνηθως ενα αρχαριος δεν εχει κατι αναλογο, τουλαχιστον στην ελλαδα (( συμπεριλαμβανομενου και του εαυτου μου οταν ξεκινησα να ασχολουμε με το ενυδρειο))) ...............
στην προκειμενη περιπτωση του ΓΙΩΡΓΟ θα επρεπε να ειχε και καποιο υποστρωμα το ενυδρειο για φυτα , ουτος ωστε να μπορουσαμε να του προτεινουμε να βαλει και αλλα φυτα και co2 κ.τλ χωρις αυτη την υποδομη κατι τετοιο δεν ειναι εφικτο νομιζω (( δεν θυμαμαι να εχει αναφερει οτι εχει κατι τετοιο)) ......(( αυτη την στιγμη ))
το να αρχισουμε να του τα λεμε ολα μαζεμενα μαλλον αρνητικο θα ηταν το αποτελεσμα..
Οποτε καλυτερα να ξεκινησει σιγα σιγα και στην πορεια μπαινει και στα δυσκολα. :lol:

ΓΙΩΡΓΟΣ
19-05-04, 10:09
Φίλοι μου ευχαριστώ για τις απαντήσεις-σχόλια .
Επανέρχομαι στο αρχικό μου θέμα που είναι η άλγη.Μέχρι τώρα πίστευα οτι εμφανιζόταν μόνο στα φύλλα της Anubia και πάνω στο τζάμι , όμως χθές το βράδυ παρατηρώντας την πολύ μεγάλη ρίζα που έχω μεσα ,έβαλα το χέρι μου και την έτριψα΄λίγο σε κάποια σημεία που μου φαίνονταν παράξενα .Μόλις το έκανα αυτό είδα μια μάζα από καφέ σκόνη να σηκώνεται και τότε κατάλαβα οτι η άλγη είχε σκεπάσει και την ρίζα μου .
Το ενυδρείο μου δουλεύει απο 5/4/2004 και μέχρι σήμερα δεν έχω κάνει καμία αλλαγή νερού .Κάνωντας μετρήσεις βλέπω εδώ και καιρό οτι έχω αμμωνία 0 , νιτρίτη < 0,3 και νιτράτη 12,5 .Περίμενα ο νιτράτης να φτάσει στο 50 και μετά να κάνω μια αλλαγή νερου (50%) αλλά από τότε που έβαλα την EGERIA DENSA μου έριξε τον νιτράτη απο 25 σε 12,5 σε δύο μόλις μέρες.Είχα σκοπό να το άφηνα ακόμα λίγο (για να ταίσω λιγάκι τα φυτά και ιδίως την EGERIΑ με νιτράτη και να αναπτυχθούν περισσότερο), νομίζω οτι με την άλγη που έχω επιβάλλεται μία αλλαγή νερού !! Συμφωνείτε ? λεώ να κάνω ένα 50% και βλέπουμε.
Όπως έχω αναφέρει , για υπόστρωμα έχω μόνο χαλαζιακό χαλίκι .
Όσο αφορά στην αλλαγή νερού , έχω βρεί τρόπο για την έξοδο από το ενυδρείο (με λάστιχο , η μία άκρη μέσα στο ενυδρείο , η άλλη μέσα σε λεκάνη , ένα μικρό ρούφηγμα από την πλευρά του λάστιχου που βρίσκεται πάνω στην λεκάνη και σε 5 λεπτά όλο το νερό έφυγε ).
Αυτό που με προβληματίζει είναι το πώς θα βάλω το νερό μέσα στο ενυδρείο .
όταν βάζουμε το νερό μέσα στο ενυδρείο από την πίεση που έχει μπορεί να ανακατέψει το χαλίκι και να ενοχλήσει τα ψάρια μου , κανένας τρόπος που έχετε να μου προτείνετε ?
Πολύ κοντά απο το ενυδρείο μου έχω το λάστιχο της βεράντας πάντως , αλλά το φοβάμαι , από την άλλη δεν μπορώ να βάλω 50 L νερό σε δοχεία και να το αφήσω να κατακάτσει (όπωσ κάνω για το άλλο μικρό μου ενυδρείο των 13L).
Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελλές μήνυμά μου .

gaia
19-05-04, 19:52
Γιωργο , ποιος σου ειπε οτι για να ξεκινησεις αλλαγες νερου πρεπει τα νιτρικα αλλατα στο ενυδρειο σου να φτασουν 50mg/l ; Στο επισημανα τις προηγουμενες ημερες . Μ'αυτον τον τροπο το μονο που ταιζεις ειναι η αλγη.
Ξεκινα αμεσα να κανεις αλλαγες νερου και συνεχισετες σε εβδομαδιαια βαση.
Διαβασε ολα τα παλαιοτερα topic , θα βρεις πολλες απαντησεις στα ερωτηματα σου .

lasal
20-05-04, 02:24
Το ενυδρείο μου δουλεύει απο 5/4/2004 και μέχρι σήμερα δεν έχω κάνει καμία αλλαγή νερού .Κάνωντας μετρήσεις βλέπω εδώ και καιρό οτι έχω αμμωνία 0 , νιτρίτη < 0,3 και νιτράτη 12,5 .

Αυτές ειναι φυσιολογικές τιμές
Με αυτές τις τιμές θα κάνεις την αλλαγή νερού μια φορά την εβδομάδα.

ένα μικρό ρούφηγμα από την πλευρά του λάστιχου που βρίσκεται πάνω στην λεκάνη και σε 5 λεπτά όλο το νερό έφυγε.

Δεν ειναι ανάγκη να το ρουφάς.
Μπορείς απλά να γεμίσεις τον σωλήνα με νερό.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το πώς θα βάλω το νερό μέσα στο ενυδρείο .
όταν βάζουμε το νερό μέσα στο ενυδρείο από την πίεση που έχει μπορεί να ανακατέψει το χαλίκι και να ενοχλήσει τα ψάρια μου
Το κυριότερο ειναι οτι απελευθερώνονται οργανικά στοιχεία με όλες τις άσχημες επιπτώσεις.
Εχεις την υπομονή να το γεμίσεις σε 4 ώρες αντί για μισή ώρα??
Και το κυριότερο.....αντιχλώριο βάζεις?
Γιώργο πρέπει οπωσδήποτε να +-4 παλιότερα topics
Ειδικά αν σκέφτεσαι για planted ενυδρειο ξεκίνησε απο εδώ.
http://studio.aaquaria.com/board/viewforum.php?f=4
Διάβασε για την χημεία του νερού, τα υποστρώματα, τα λιπάσματα
και εδώ είμαστε πάλι. :wink:
ΥΓ.
Δίνε λίγο περισσότερο προσοχή στις καλοπροαίρετες συμβουλές των μελών.

ΓΙΩΡΓΟΣ
20-05-04, 10:05
Και το κυριότερο.....αντιχλώριο βάζεις?
Γιώργο πρέπει οπωσδήποτε να +-4 παλιότερα topics
Ειδικά αν σκέφτεσαι για planted ενυδρειο ξεκίνησε απο εδώ.
http://studio.aaquaria.com/board/viewforum.php?f=4
Διάβασε για την χημεία του νερού, τα υποστρώματα, τα λιπάσματα
και εδώ είμαστε πάλι. :wink:
ΥΓ.
Δίνε λίγο περισσότερο προσοχή στις καλοπροαίρετες συμβουλές των μελών.
Εννοείται οτι βάζω αντιχλώριο (streescoat).
Σε ότι αφορά την χημεία του νερού έχω διαβάσει αρκετά , και απο ότι έχω διαβάσει , κατα το στρώσιμο του νερού , οταν όλα έχουν αρχίσει να δουλεύουν καλά στο φίλτρο , περιμένουμε μια έκρηξη της τιμής του νιτράτη,αυτή η έκρηξη λοιπόν δεν συναίβει σε εμένα και αυτός ήταν ο κυριότερος λόγος που καθυστέρησα την αλλαγή νερού .Βέβαια από την στιγμή που διαπίστωσα πρόβλημα με την άλγη σαφώς και θα κάνω αλλαγή νερού !!!
Καταννοώ ότι δεν υπάρχουν μόνο οι τιμές του ph , gh, kh,no2 , no3 και αμμωνίας που πρέπει να κοιτάμε στο νερό αλλά δεν νομίζω οτι έκανα κανένα χοντρό λάθος που να δείχνει οτι δεν προσέχω ότι μου λένε εδώ μέσα !
Σε ότι αφορά το φυτεμένω ενυδρείο , προσέχω πάντα τι φυτά βάζω μέσα και από οτι έχει υποθεί , τα φυτά που έχω ούτε περισσότερο φώς απαιτούν , ούτε ειδικό υπόστρωμα , ούτε co2 .
Επίσης καταννοώ ότι με όλα τα παραπάνω θα είχα καλύτερη ανάπτυξη των φυτών ή και καλύτερες συνθήκες αλλά δεν γκρινιάζω για αυτό , τα φυτά μου , μέχρι στιγμής πάνε μια χαρούλα .
(Anubia σε ρίζα,Microsorium Pteropus σε ρίζα , Java moss σε πέτρες λάβα και Egeria Densa στο χαλίκι)
Όχι μόνο λαμβάνω σοβαρά υπ'όψην μου τις συμβουλές των φίλων αλλά και τους ευχαριστώ πολύ που ασχολούνται με τα θέματα που βάζω στο forum .
Θεωρώ οτι η γνώση τους και η εμπειρία τους είναι πολύτιμη για εμάς τους αρχάριους.
Ευχαριστώ.

ΓΙΩΡΓΟΣ
21-05-04, 13:21
Ρε παιδιά , χθές μου ψόφησε ο μονομάχος μου και πριν μια εβδομάδα το Paradise Gourami , το gourami βέβαια είχε ένα χτύπημα κοντά στην ουρά και μάλλον πήγε από αυτό , αλλά ο μονομάχος έτσι ξαφνικά !!!Τελικά το οτι έκανα να αλλάξω νερό 1 μιση μήνα σχεδόν κοιτώντας μόνο τον νιτράτη αποδεικνύεται μεγάλη πατάτα !!!!
Δεν ήξερες !!!! δεν ρώταγες ???

koulio
21-05-04, 14:45
καινουργιο ενυδρειο με αμμωνια/νιτρικα/νιτρωδη να εχουν χτυπησει το κοκκινο για πολλες μερες και με νερο να εχει να αλλακτει 1 1/2 μηνα εινα φυσικα επακολουθα οι θανατοι

καθημερινες μετρησεις / συχνες αλλαγες / λιγο ταισμα

ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ

μεχρι να στρωσει τελειως το ενυδρειο

ΓΙΩΡΓΟΣ
21-05-04, 14:59
καινουργιο ενυδρειο με αμμωνια/νιτρικα/νιτρωδη να εχουν χτυπησει το κοκκινο για πολλες μερες
Συγνώμη αλλά αν διαβάσεις τα posts μου , δεν προκύπτει κατι τέτοιο απο πουθενά .

koulio
21-05-04, 15:21
φιλε γιωργο αναφερομαι στο γεγονος οτι απο 5/4 που εφτιαξες το ενυδρειο
και μεχρι τωρα στην διαδικασια του στρωσιματος ολο αυτο το διαστημα
η αμμωνια,νιτρικα κτλ κτλ καποια στιγμη θα εφταναν σε υψηλα επιπεδα.

και καθως δεν εχεις κανει καμια αλλαγη νερου η εκθεση των ψαριων σε αυτες τις παραμετρους ηταν αρκετες για να προξενησουν τους θανατους

ΓΙΩΡΓΟΣ
21-05-04, 16:19
Νομίζω οτι έβαλα μυαλό . Είχα κάνει μέτρηση πριν μια εβδομάδα και είχα μείνει ήσυχος (κούνια που με κούναγε !!!)
Χθές έκανα μια αλλαγή 20 % (20lt) σήμερα θα κάνω μετρήσεις και κάθε εβδομάδα θα κάνω 20% αλλαγές νερού .
Ελπίζω να πρόλλαβα να σώσω το σκαλάρι , τα pristellas kai ta white clouds.
Ελπίζω να μην είναι πολύ αργά !!!! να και δείχνουν μια χαρά !!

ASCCO1
24-05-04, 02:53
για να δουμε......... :?