PDA

Επιστροφή στο Forum : Java moss


Fonamstel
30-04-04, 00:41
Πόσος καιρός χρειάζεται για να "πιαστεί καλά" αυτό το φυτό πάνω σε ξύλο ?
(Ευχαριστώ τον Βασίλη για το "κλάδεμα") :)

annivas2000
30-04-04, 01:06
Αν της αρεσει κανα μηνα.........αν δεν της αρεσει μπορει να κανει και χρονο.. :lol:

Fonamstel
15-06-04, 21:21
Μάλλον "της άρεσε"... :)
Εβγαλα σήμερα (ενάμιση μήνα μετά) τις πετονιές με τις οποίες την είχα δέσει και έμεινε σφιχταγκαλιασμένη με το ξύλο. Διπλασιάστηκε και σε όγκο, καλύπτει σιγά σιγά ολοένα και μεγαλύτερη επιφάνεια του ξύλου, άρα μάλλον καλά πάει.
Υποθέτω οτι δεν θα εξαπλωθεί και "κάτω" από το ξύλο... για νά 'χει να "μασουλάει" κάτι ο ancistrus :) :)

lasal
16-06-04, 01:58
Απο κάτω σίγουρα όχι, όμως κάποια στιγμή θα το καλύψει πλήρως.
Καλώς ήρθες στον κόσμο του moos ;)

Fonamstel
16-06-04, 02:48
Καλωσήρθα??? Τι λες ρε Γιάννη, εγώ τρελλάθηκα !
Για τα γούστα μου, δεν έχω καμμία καλύτερη πρασινάδα στο ενυδρείο.
Με τον ρυθμό που "πάει", σε ένα χρόνο (μακάρι να είναι λιγότερο) θα έχει καλύψει το 30-40% του πυθμένα και μερικών σημείων που θέλω (φυσικά με τις απαραίτητες "μεταφυτεύσεις"). Αν βάλουμε άλλο ένα 25% που θα "καλύψουν" οι anubias barteri nana, ε, τότε, το ενυδρείο θα αρχίσει να μοιάζει με ενυδρείο και δεν θα έχει τη μίζερη (για τα γούστα μου) εικόνα που παρουσιάζει τώρα...
Δεν ξέρω πως νιώσατε εσείς την πρώτη φορά που "φυτέψατε" moss σε ξύλα η οτιδήποτε άλλο, αλλά για μένα είναι φοβερή εμπειρία... Τόσο έντονο πράσινο χρώμα... τι να πω :shock:

Filippos
16-06-04, 10:08
Κώστα έχεις παροχή CO2?
Τί φωτισμό έχεις?
Εμένα η δική μου Java Moss στην κυριολεξία "φυτοζωεί" όταν όλα τα άλλα φυτά κάνουν πάρτυ... :cry:

Fonamstel
16-06-04, 21:08
Ναι, έχω CO2 από ζάχαρη/μαγιά.
36 Watts - δυο 18άρες φθορισμού για φως.
Το ενυδρείο είναι περίπου 100 λίτρα.

tasos
16-06-04, 23:10
Προσόχή στην άνοδο θερμοκρασίας :shock: .Το συγκεκριμένο φυτό δεν τα πάει καλά συνήθως πάνω από τους 28 βαθμούς κελσίου και χαλάει απότομα σε τέτοια περίπτωση :cry: .

pani
06-11-04, 12:23
Γειά σας παίδες Ελλήνων :)
Λοιπόν επανέρχομαι με το σχετικό πρόβλημα της java moss
Έχουν περάσει δύο μήνες από τοτε πού έβαλα το φυτό αυτό στο ενυδρείο μου και με έχει κυριολεκτικά γοητεύσει όμως υπάρχουν ένα δύο πράγματα που θέλω να μου πείτε ώστε το αποτέλεσμα να είναι άυτό που προσδοκώ δηλαδή τη θέλω να μοιάζει μέ γκαζόν χόρτο του κήπου να είναι δηλαδή χαμηλή και ομορφονιά....
Εξηγούμαι τώρα η δικιά μου απλωσε σε πλάτος αλλά και σε ύψος . Τα ψηλά φυλλαράκια της κλωναράκια πως να τα πώ δεν ξέρω έχουν πάρει ένα πιό σκούρο χρώμα ενώ τα κάτω στα χαμηλά της σημεία στο κέντρο ειναι καταπράσινα πολύ ομορφα
Διαιρωτούμαι άν κλαδέψω με κοινό ψαλλίδι ότι εξέχει ότι δεν μου αρέσει οπως κλαδεύουμε το γρασίδι θα την ενοχλήσει;
Αν αυτά όσα κόψω τα ξαναβάλω πάνω σε πέτρες θα συνεχίσουν να μεγαλώνουν;
Επίσης αυτά που αιωρούνται αν τα σπρώξω προς το χαλίκι και τοποθετήσω πάνω τους μια μικρή πέτρα για να τα συγκρατεί θα συνεχίσουν να αναπτύσσονται η θα κάμω ζημιά;
Αυτά ααααααα έχω διαβάσει όσα γράφτηκαν για το φυτό αυτό αλλά αυτά που σας γράφω ειναι νέες απορίες μου και θαθελα τη γνώμη σας και τις εμπειρίες σας
Σας ευχαρηστώ πολύ
γιατί πάντα με βοηθάτε να λύνω τα οποιαδήποτε προβλήματα που αντιμετωπίζω .

gaia
06-11-04, 22:32
Διαιρωτούμαι άν κλαδέψω με κοινό ψαλλίδι ότι εξέχει ότι δεν μου αρέσει οπως κλαδεύουμε το γρασίδι θα την ενοχλήσει;

Kαθολου.

Αν αυτά όσα κόψω τα ξαναβάλω πάνω σε πέτρες θα συνεχίσουν να μεγαλώνουν;
Ναι.

Επίσης αυτά που αιωρούνται αν τα σπρώξω προς το χαλίκι και τοποθετήσω πάνω τους μια μικρή πέτρα για να τα συγκρατεί θα συνεχίσουν να αναπτύσσονται η θα κάμω ζημιά;

Θα συνεχισουν ν'αναπτυσσονται.

Ενας καλος τροπος για να καλλιεργησεις την J.M σαν carpet plant ειναι να απλωσεις χαλικι απο σπασμενη λαβα στην επιφανεια που θελεις να καλυψεις . Στην πορωδη επιφανεια της λαβας ριζωνει πολυ γρηγορα και σταθερα.

Vlachos Stamatis
07-11-04, 19:56
Μπορείτε να βάλετε καμιά Φώτο να δούμε και εμείς;
Please!!!!!

daukalion
07-11-04, 20:43
το java moss είναι ένα πολύ ωραίο φυτό που αναπτύσετε σε κάθε είδος ενυδρείου... δεν κλαδεύεται σαν γκαζόν που νομίζουν πολλές φορές αλλά κόβουμε κομμάτια με ρίζα και την μεταφυτεύουμε σε πέτρες ή ξήλα ώς συνήθως, ακόμα όμως μπορούμε να την φυτεύσουμε και στο υπόστρωμα και να αναπτύσεται έτσι περίσσοτερο αλλά μας δυσκολεύει στα κλαδέματα γιατί κάνει χοντρή ρίζα μέσα στο πυθμένα. Δεν είναι απαραιτείτο το CO2 αλλά δεν λέει και όχι όταν υπάρχει.

gaia
07-11-04, 22:04
δεν κλαδεύεται σαν γκαζόν που νομίζουν πολλές φορές αλλά κόβουμε κομμάτια με ρίζα και την μεταφυτεύουμε σε πέτρες ή ξήλα ώς συνήθως, ακόμα όμως μπορούμε να την φυτεύσουμε και στο υπόστρωμα και να αναπτύσεται έτσι περίσσοτερο αλλά μας δυσκολεύει στα κλαδέματα γιατί κάνει χοντρή ρίζα μέσα στο πυθμένα.
μηπως μιλαμε γι'αλλο φυτο γιατι εγω το κουρευω με το ψαλλιδι οπως ο κουρεας τα μαλλια και ποτε δεν εβγαλα κλαδεματα με χοντρη ριζα .

Tolis
07-11-04, 22:11
Λαθος φυτο λεει ο daukalion.

lasal
08-11-04, 01:45
δεν κλαδεύεται σαν γκαζόν που νομίζουν πολλές φορές
Φυσικά και κουρεύεται σαν γκαζόν.
Οτι περισσεύει ψαλιδάκι

αλλά μας δυσκολεύει στα κλαδέματα γιατί κάνει χοντρή ρίζα μέσα στο πυθμένα.

Και φυσικά δεν έχει ρίζα.
Περί άλλου φυτού αναφέρεσαι daukalion.
Ψάξτο λίγο. :wink:

pani
08-11-04, 10:57
Ευχαρηστώ πολύ για τις απαντήσεις σας
χθές το κούρεψα με ψαλλίδι και οτι αφαίρεσα το εφτιαξα σαν μπάλα και το τοποθέτησα στο πιό μικρό ενυδρείο.Πραγματικά τώρα άρχισε να φαίνεται η ομορφιά του. Ελπίζω να ξαπλώσει παντού και να δώσει ομορφιά και χάρη στο ενυδρείο μου. Ρίζες δεν έχει απλά γαντζώνει στα χαλίκια και στις πέτρες.