PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργη συμπεριφορά guppy


moogy
27-04-04, 12:57
Εδώ και δυό μέρες ένα αρσενικό γκάπυ (5 συνολο, 2 αρσ, 3 θηλ) την έχει αράξει σε ενα σημείο του ενυδρείου μου (60lt) σχεδόν στην επιφάνεια του νερού, μη δίνοντας την παραμικρή σημασία ούτε στις κινήσεις των άλλων ψαριών (5 guppies, 5 neon, 3 corrys), ούτε στο ταίσμα. Οι μετρήσεις μου είναι όλες καλές και δεν μπορώ να καταλάβω τι το έπιασε και κάθεται μόνο του και κοντά στην επιφάνεια ενώ πριν λίγες μέρες έπαιζε με τα άλλα μια χαρά. Το μόνο που περίεργο που παρατήρησα είναι ότι φαινεται να '΄λείπει΄΄ ένα πολύ μικρό κόμματι της ουράς του. Κατα τα άλλα δεν υπάρχει κάτι άλλο που να δείχνει ίχνος ασθένειας επάνω του. Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να το έπιασε ξαφνικά?

pani
27-04-04, 13:39
Χάρη μήπως ειναι μεγάλο στη ηλικία; Το ότι δεν ενδιαφερεται για φαγητό ειναι κακός ιωνός. Κοίταξε τα βράγχια του αν ειναι κοκκινα η αν έχει κάτι αλλο.. φυσικά θα μιλήσουν τα παιδιά που έχουν πιό πολλη πείρα απο μένα, αυτά που λέω εγώ ειναι τα γενικά, γιατί τα γκάπυς δεν ζούνε πολύ....

moogy
27-04-04, 13:45
Όχι τα βραγχια του είναι μια χαρά. Όσο για την ηλικία δεν μπορώ να ξέρω γιατί το πήρα περίπου πριν 10 μέρες από το μαγαζί και ο πωλητής μου είπε ότι το είχε εκεί κανα μήνα πριν το πάρω εγώ.

pani
27-04-04, 14:21
Χάρη δεν ειμαι ειδική αλλά λεω ισως να είχε κάτι απο το μαγαζί δηλαδή να ήτανε άρρωστο από εκεί , ίσως όμως να ειναι στρεσαρισμένο από κάποιο άλλο ψάρι που έχεις , δεν μπορώ να σου δώσω εγώ συμβουλές αυτό το αφήνω στούς άλλους που ειναι ειδικοί, ελπίζω σύντομα να σου απαντήσουν και να λύσεις το πρόβλημα σου σύντομα και εύχομαι να είναι περαστηκο αυτό το γεγονός.

Obelix(Reifen)
28-04-04, 02:06
Αλλά ψαριά δεν έχεις μέσα;(Άκυρο)
Αναλογία θηλυκών –αρσενικών;(Άκυρο)
Αν έχεις άλλο ενυδρείο να το βάλεις μόνο του καλά θα ήταν αλλά όχι σε καμία γενηστρα.
Μαλον του την επεσε το αλλο αρσενικο ...

Giorgos
28-04-04, 02:12
Obelix έχει ήδη απαντήσει στα ερωτήματά σου:
Εδώ και δυό μέρες ένα αρσενικό γκάπυ (5 συνολο, 2 αρσ, 3 θηλ) την έχει αράξει σε ενα σημείο του ενυδρείου μου (60lt) σχεδόν στην επιφάνεια του νερού, μη δίνοντας την παραμικρή σημασία ούτε στις κινήσεις των άλλων ψαριών (5 guppies, 5 neon, 3 corrys), ούτε στο ταίσμα.
Moogy, μήπως είδες κάποιο από τα υπόλοιπα ψάρια να το κυνηγάει ή γενικότερα να το στρεσάρει; Αναπνέει γρήγορα; Τα χρώματα του παραμένουν έντονα; Έχει κανένα άλλο εμφανή εξωτερικό σημάδι;
Κάνε καλού κακού μια αλλαγή νερού 25% και βλέπουμε.

moogy
28-04-04, 12:05
Η αλήθεια είναι ότι το βλέπω να συμπεριφερεται λίγο μαζεμένα όταν το πλησιάζει κάποιο από τα άλλα, όχι όμως τρελά πράγματα. Πάντως δεν αποκλείεται να το έχει στρεσάρει το άλλο αρσενικό. Τα χρώματα του είναι μια χαρά και η αναπνοή του στον ίδιο ρυθμό με των υπολοίπων (όσο μπορώ να καταλάβω). Πάντως λέω να τα αφήσω μια-δυο μέρες ακόμα με τα άλλα, μήπως και έγινε τίποτα με το άλλο αρσενικό και το στρέσαρε τις προηγούμενες ημέρες και τώρα ηρεμήσει. Δεν ξέρω... Εσείς καμιά ιδέα?

ΥΣ. Υπάρχει πιθανότητα αυτό που έχει (αν εχει κάτι) να επηρεάσει (κολλήσει) και τα άλλα, ή όχι?

pani
28-04-04, 12:30
Εξακολουθεί ακόμα να έχει την ίδια συμπεριφορα; δεν κινείται δηλαδή και δεν τρώει;

pani
28-04-04, 12:32
Αααααααααα ξέχασα να σε ερωτήσω Χάρη , μήπως τα πτερύγια του ειναι μαζεμένα; η ουρά και το πάνω πτερύγιο αν ειναι σαν τσαλακωμένα...η αν ειναι σε πλήρη εκταση η ουρά ...

moogy
28-04-04, 13:59
Ναι τα πάνω και κάτω πτερύγια είναι μαζεμένα και η ουρά σε πλήρη έκταση και σχεδόν ακίνητη! Ξέρεις κάτι και δε μου λές? :wink:

pani
28-04-04, 16:51
Χάρη απλά προσπαθώ να σχηματίσω την εικόνα του ψαριού, ναι δεν ειναι καλά οπωσδήποτε το ψαράκι όμως δεν μπορώ να πώ τι έχει, οταν ειναι ετσι μαζεμένα τα πτερύγια και δεν τρώει σημαίνει ..... να περιμένεις κάτι χειρότερο το λέω μέ πόνο, μακάρι να είναι μόνο στρεσαρισμένο και να μήν έχει κάτι άλλο, αν ειναι μόνο φοβισμένο σε μια δυό μέρες ισως το ξεπεράσει..... δεν ξέρω να σου προτείνω φάρμακο η οτιδήποτε άλλο, έκαμες την αλλαγή του νερού που σου έχουν προτείνει;

moogy
28-04-04, 17:04
Έκανα και αλλαγή νερού αλλά τίποτα. Τέλος πάντων μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση ότι δεν σώζεται η κατάσταση. Πιστεύεις όμως ότι αφού έχουν τα πραγματα έτσι, είναι καλύτερα να το βγάλω από το ενυδρείο ή να αφήσω με τα άλλα. Μη παθουν τίποτα και τα άλλα φοβάμαι?

pani
28-04-04, 18:11
Αν έχεις άλλο μικρό ενυδρείο ναι διαφορετικά ας το εκεί ίσως τα καταφέρει δεν νομίζω να ειναι κατι που να μεταδίδεται αφού λες οτι δεν φαίνετα τίποτε πάνω του, μάλλο φοβισμένο ειναι , εκείνο που με ανησυχεί πιό πολύ ειναι γιατί δεν τρώει , κανε ακόμα λίγη υπομονή και σε μένα συνέβηκαν πολλές φορές παράξενα πράγματα, τι μιά στιγμή να το βλέπεις καλά και την άλλη να το βλέπεις η μάλλο να καταλαμβαίνεις οτι πεθαίνει, αλλά συνήθως κάθονται κάτω στο χαλικι νοχελικά.... εσένα ειναι ΄πάνω κοντά στην επιφάνεια σαν να θέλει οξυγόνο; τι να πω...

pani
28-04-04, 18:18
Χάρη διάβασε το πρώτο υπόμνημα που μιλάει για ασθένειες , υπάρχει και στα ελληνικά νομίζω ίσως ανακαλύψεις κάτι για την συμπεριφορά του γκάπυ σου στην αρχική σελίδα ασθένειες - φαρμακα

halvas69
28-04-04, 21:29
Για να μην βασανίζεστε και οι 2 σας άλλο, θα δώσω μία συμβουλή.
Άρχισε τις ετοιμασίες για τα κόλυβα....
μπρρρρ κρύο αλλά ουσιώδες :cry:

lasal
29-04-04, 01:30
μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση ότι δεν σώζεται η κατάσταση.
Ξεχώρισε το σε κανένα τάπερ και ρίξε λίγο αλάτι μέσα.
Οτι ειναι να συμβεί θα συμβεί.
Η του ύψους η του βάθους.

pani
29-04-04, 08:48
Χμ καλή ιδέα lasal για το τάπερ και το αλάτι που συνήθως καταλήγει στο μοιραίο το έχω δοκιμάσει πολλές φορές και εγώ... άλλες πάλι για να έχουν μιά πιο εύκολη μετάβαση απο την ζωή στην αλλη τα βάζω σε γεννήστρα πρός το τέλος να είναι σεπεριβάλλο γνώριμο και ζεστό και ευκολία για μένα στη αναζήτηση του αν τυχό χαθεί μέσα στο ενυδρείο και χρειαστέί να τα κάμω όλα ανω κάτω για να το βρώ θέλοντας ν α αποφύγω τη συψει στο ενυδρείο.... ολα ειναι σχετικά και αλληλένδετα..

moogy
29-04-04, 10:18
Τετέλεσται (άραγε έτσι γράφεται αυτό :) ). Παει το guppy τελικά :cry: . Τι να κάνουμε στο παιχνίδι είναι αυτά. Όπως και να ΄χει σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και το χρόνο σας!

pani
29-04-04, 11:46
Λυπάμαι χάρη για την απώλεια που είχες, όμως η ζωή συνεχίζεται και εμείς συνεχώς μαθαίνομεν και ερχόμαστε και αντιμέτωποι με το θάνατο έστω και αν αυτός αφορά τα ψαράκια μας, η απώλεια ειναι απώλεια, όμως συνεχίζουμε, προσπαθώντας να μάθουμε μέσα απο όλα αυτά πολλά πράγματα... Ολοι περάσαμε απο το στάδιο αυτό που πέρασες και εσύ με τη απώλεια αγαπημένων ψαριών....

TAN
29-04-04, 13:03
Χαρη για να προλαβεις μελλοντικα ανεξιχνιαστους θανατους που διστιχος παρατιρουντε
στα guby σου προτινω να βαζεις λιγο αλατακι.Ειναι οτι πρεπει για τα guby και θα εξαλιφθουν τετια φενομενα.. :cry:
Αναλυτικα διαβασε εδω.. :wink:
http://tsamis.aaquaria.com/alati.htm