PDA

Επιστροφή στο Forum : Acanthurus lineatus ??????


jimmis1974
31-10-11, 21:11
http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+43+340&pcatid=340
εχω δει που τον φερνουν αρκετα μαγαζια , ειναι εντυπωσιακο ψαρι και αρκετα φτηνο !! Τωρα πως γηνεται να συμβαδιζουν αυτα τα δυο ... κατι μου βρωμαει :D

Επειδη μου χει κατσει λιγο στο μυαλο μια αποκτηση του το εχει κανεις?
Τι συμπεριφορες εχει ?
Ξερω ειναι επιθετικο ... αλλα που επιθετικο???
Δηλαδη μεγαλα ψαρια θα εχουν προβλημα ? Τα μονα μικρα που χω ειναι 4 chromis .
Βεβαια πωλειτε small και αν θα μπει ... θα μπει ως τελευταιο ψαρι.
Να μπει η να μη μπει :D λοιπον ????
Αν ειναι να μην μηνει τιποτε ορθιο μες το ενυδρειο ας το ξεχασω :rolleyes: τοτε.

Πάνος
01-11-11, 00:28
θα σου φερω ενα παραδειγμα.... ενας μεγαλος γνωστης του αλμυρου ηθελε ενα παρομοιο tang αλλα επειδη αυτο ειναι πολυυυυυυυυυυ επιθετικο..αποφασισε να παρει το πιο ηρεμο ξαδερφακι του..τον acanthurus sohal http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+43+383&pcatid=383 (αν και κατα τη γνωμη μου δεν ειναι τοσο ομορφος).
το "ηρεμο" λοιπον ξαδερφακι....δεν αφηνε τα αλλα σε χλωρο κλαρι... σκοτωσε νομιζω καποιο...και μερικα ακομη κυκλοφορουσαν με ξεσκισμενα πτερυγια...
τωρα μπορεις να αναλογιστεις τι θα μπορουσε να κανει ο lineatus σαν πιο επιθετικο ειδος... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

τωρα αν καποιος το τολμησε...μπορει να μας πει την εμπειρια του...
τα παραπανω απλα τα γραφω για να προσεξεις. ειναι οντως πανεμορφο ψαρι και το βρισκεις σχετικα ευκολα και φθηνα... αλλα θελει μεγαλη προσοχη με τους συγκατοικους.

jimmis1974
01-11-11, 00:59
χχχμμ αν ειναι να ξεσκισει ψαρια... αστο καλυτερα ..
Απλα ειπα γιατι εχω μεγαλα ψαρια και ισως αν τον επερνα μικρουλι να ειχε καλη συμπεριφορα:D
Και ο sohal ωραιος ειναι αλλα ειναι και λιγακι τσιμπιμενος σε τιμουλα :D τον εχω δει να κυμαίνεται γυρω στα 300 ευρω -+9

kostas82
01-11-11, 05:15
Εμένα βρέθηκε ο τύπος στα χερια μου από σύμπτωση ... ένας φίλος το είχε στο ενυδρείο του και παρόλο που ήταν υποσιτισμένος και στα πρόθυρα να μας αφήσει είχε τρελανει στο κυνηγητο το πιο μικρό blue tang που είχε ο φίλος οπότε μου το χάρησε και το έβαλα στο ενυδρείο μου που δεν πείραξε κανέναν και έχει γίνει διπλάσιος και φοβέρος χαρακτήρας (τα υπόλοιπα τανκ ήταν διπλασια σε μέγεθος από αυτό με τα υπόλοιπα ψάρια δεν ασχολείται ..με τα τανκ έχει ένα θέμα :D)

jimmis1974
01-11-11, 09:51
χχμμ εχω ενα blue tang καπου στα 9 εκατ , τωρα δεν ξερω αν τον επερνα . Αλλωστε στα pet μικρουλι θα τον βρεις σε small μεγεθος γιαυτο ειναι και φτηνός.
Και το blue tang ειναι το αγαπημενο μου και μαλλον μην το ρισκαρω.
Βεβαια δεν μασαει το blue tang και ισως με την διαφορα μεγαθους να μην το πειραξει ... αλλα ποτε δεν ξερεις.

Τσιόνογλου Σταύρος
01-11-11, 10:05
χχμμ εχω ενα blue tang καπου στα 9 εκατ , τωρα δεν ξερω αν τον επερνα . Αλλωστε στα pet μικρουλι θα τον βρεις σε small μεγεθος γιαυτο ειναι και φτηνός.
Και το blue tang ειναι το αγαπημενο μου και μαλλον μην το ρισκαρω.
Βεβαια δεν μασαει το blue tang και ισως με την διαφορα μεγαθους να μην το πειραξει ... αλλα ποτε δεν ξερεις.

Αν το στρεσάρει όμως ο άλλος μπορει το Blue tang να σου βγάλει τίποτε;) μιας και είναι αρκετα ευαίσθητο.Γνωμη μου να μην το πάρεις γιατι είναι σε γενικές γραμμες παλιοχαρακτήρας ,το είχα αρκετες φορες και σε διαφορετικα μεγέθη και σε διαφορετικών μεγεθων ενυδρεία(απο 480 εως 750 λιτρα) και πάντα ηταν ο αλήτης,ακόμη και μετα απο 15 χρόνια που σταμάτησα τα θαλασσινα έτσι συνεχίζει να είναι ο μπαγάσας.

jimmis1974
01-11-11, 12:46
Οκ thanks ,δεν το ρισκαρω , γιατι μετα αντε πιαστο, για εναν damsel ξεστισα ολο τον βραχο παλια για να το πιασω. Παντως επειδη θελω ακομη ενα καλο ως προς μεγαθος ψαρι στην ψαροσυνθεση μου μπορει να κινηθω προς emperor angelfish (http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+18+411&pcatid=411) που ναι πιο ησυχο.

madfdg
01-11-11, 21:53
θα σου φερω ενα παραδειγμα.... ενας μεγαλος γνωστης του αλμυρου ηθελε ενα παρομοιο tang αλλα επειδη αυτο ειναι πολυυυυυυυυυυ επιθετικο..αποφασισε να παρει το πιο ηρεμο ξαδερφακι του..τον acanthurus sohal http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+43+383&pcatid=383 (αν και κατα τη γνωμη μου δεν ειναι τοσο ομορφος).
το "ηρεμο" λοιπον ξαδερφακι....δεν αφηνε τα αλλα σε χλωρο κλαρι... σκοτωσε νομιζω καποιο...και μερικα ακομη κυκλοφορουσαν με ξεσκισμενα πτερυγια...
τωρα μπορεις να αναλογιστεις τι θα μπορουσε να κανει ο lineatus σαν πιο επιθετικο ειδος... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


Πανούλη για ποιόν χτυπάει η καμπάνα?:rolleyes:

Φίλε Jimmy ο χαρακτηρισμός aggresive τα λέει όλα γιαυτά τα ψάρια.Μιλάμε για τα πιο άγρια απο τα tang, ότι έχεις στο ενυδρείο συγγενικό με το lineatus ή με παραπλήσιο μέγεθος απλά δεν έχει μέλλον, αργά ή γρήγορα μεγαλύτερο ή μικρότερο θα το σκοτώσει η θα το στρεσσάρει τόσο πολύ που θα αρρωστήσει! Αν κάποιος έχει τέτοιο ψάρι και είναι ήρεμο καλό είναι να παίξει κανα joker:D
Θα έπρεπε να συνιστάται μόνο σε πολλλυ μεγάλα ενυδρεία που ο κυνηγημένος θα είχε κανα 2.000 λίτρα να κρυφτεί!

Πάνος
02-11-11, 10:36
Πανούλη για ποιόν χτυπάει η καμπάνα?:rolleyes:
κουμπαρουλη..."συ ειπας!"... εγω για μεγαλο γνωστη του θαλασσινου μιλησα... :D
αληθεια το εχεις ακομη το καλοψαρο?

madfdg
02-11-11, 16:49
To ..... καλοψαρο είναι στο υπόγειο-+9-+9

jimmis1974
29-11-11, 23:21
για τον κυριο αυτον (http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+43+379&pcatid=379) τον εχει κανεις ? σαν χαραχτηρας τι λεει ? φενεται εντυπωσιακο σε φωτο .... ειναι οντος ετσι τοσο καλα τα χρωματα του ?

kostas82
30-11-11, 01:13
πολυ ηρεμος καθεται και να τον χαιδεψεις, στα χρωματα οπως τον βλεπεις ακριβως

jimmis1974
30-11-11, 10:17
πολυ ηρεμος καθεται και να τον χαιδεψεις, στα χρωματα οπως τον βλεπεις ακριβως

ωραια , θα χτυπησω δυο ενα για καθε ενυδρειο , θα τα χαιδευω ολη μερα :D και το βραδυ θα τα πηγαίνω:smt081 σινεμα
Οντος φενεται εντυπωσιακο ψαρι αλλα μου εκανε εντυπωση οτι ειναι φτηνο σε σχεση με αλλα ομορφα tang.

kostas82
30-11-11, 10:58
καλημερα ,παρτου και φυκι και θα σε λατρεψει :D

jimmis1974
03-12-11, 10:48
παιδες μου ρχετε ενα Blueface Angelfish (http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+18+405&pcatid=405) Juveline , το εχει κανει να ξερει τι λεει απο συμπεριφορα ? Βεβαια δεν θα μπει αλλο αγγελοψαρο γιατι διαβασα θα μαλωνουν , ως προς τα αλλα ψαρια θα χω προβλημα ? ειναι ησυχο ?
Καπου διαβασα οτι μπορει να χτυπήσει ασπονδυλα ...ισχυει ... εννοω κυριως για γαριδες cleaner ?

madfdg
03-12-11, 13:24
Θέλει μεεεεγααααλο ενυδρείο αφου γίνεται αρκετά μεγάλος σε μέγεθος.Δεν θα σου πειράξει άλλα ψάρια , εκτός ίσως απο άλλα αγγελόψαρα, αλλα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να στην πέσει σε κοράλια ή στρείδια.Γαρίδες δεν θα σου πειράξει;)

jimmis1974
03-12-11, 14:43
αλλα αγγελοψαρα δεν υπαρχουν ουτε θα μπουν ,1 blue tang μικρουλι, 1 foxface , 2 κλουνακια και ενας γιατρος ειναι τα ζωντανα ολα και δυο γαριδουλες cleaner , τιποτε δεν υπαρχει απο κοραλια ουτε προκειτε , καθαρο fish only ειναι το ενυδρειο.
Αν μεγαλωσει υπερβολικα ... ανγκαστικα καποια στιγμη ισως τον αποχωριστώ.

jimmis1974
14-09-12, 21:58
Για να μην ανοίγω αλλο θεματακι , εχει κανεις γνωση για το ψαρακι Ctenochaetus strigosus (http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+43+345&pcatid=345) ?
Τι λεει απο συμπεριφορα ? διαβασα οτι τσακιζει αλγες , και απο χρωματα τι λεει ?