PDA

Επιστροφή στο Forum : ενυδρειο+μετακόμιση+αεροπλανο


maraki207
31-10-11, 14:37
Φιλοι μου είμαι σε δυσάρεστη θέση να σας πω πως αυτο το καλοκαίρι μετακομίζω και μάλιστα στην Αμερικη.Βεβαια το ενυδρειο μου και τα ψαράκια μου θα έρθουν μαζι μου,ομως το πρόβλημα ειναι η μεταφορά.Πως θα μεταφέρω τα ψαράκια μου σε ενα αεροπλανο με βαθμούς κατω του 0 για 14 ώρες;Υπάρχει κανας τρόπος να κρατήσω την θερμοκρασια σταθερη για να μην παγωσουν να ψαράκια μου;

StefanosS
31-10-11, 14:52
http://www.youtube.com/watch?v=NqmR9qyECMA

Δες εδω να παρεις μερικες ιδεες

delta66
31-10-11, 15:26
Μαθε πρωτα την αμερικανικη νομοθεσια περι εισαγωγης ζωντανων και μετα ασχολεισαι με τα υπολοιπα.

aquaman
31-10-11, 16:07
Για πόσα ψάρια μιλάμε; Εϊσαι σίγουρος ότι σε συμφέρει η "μετακόμιση" αντί να ξανα-στοκάρεις το ενυδρείο εκεί; (Επίσης, βεβαιώσου ότι εκεί όπου θα μένεις επιτρέπονται τα ενυδρεία, ιδιαίτερα αν θα νοικιάσεις).

Alex_Salonica
31-10-11, 16:09
Δεν νομίζω να αξίζει η μετακομιση του ενυδρείου από κάθε άποψη.
Καλύτερα να το αφήσεις εδώ και να στήσεις νέο εκεί.

maraki207
31-10-11, 18:25
Το ενυδρειο εδω θα μεινει θα πάρω εξαλου εκει μεγαλυτερο.Τωρα 2 ψαράκια θα πάρω μαζί μου.Δεν νομίζω να υπάρξει κανα πρόβλημα.Το σπίτι ειναι δικό μας οπότε σε λίγο καιρο θα μπει και καμία λιμνούλα:D.Το μονο πρόβλημα τωρα ομώς ειναι η μεταφορα.Οπως είπα πιο πάνω φοβάμαι λιγο πτωση της θερμοκρασίας.Καμια ιδέα για να κρατηθει το νερό στην κατάλληλη θερμοκρασία;

Alex_Salonica
31-10-11, 19:00
Όταν λέμε να αφήσεις το ενυδρείο εδώ εννοούμε μαζί με το περιεχόμενο του. :D

beeromixalhs
31-10-11, 19:22
ποίος ο λόγος να μπείς σε αυτή τη φασαρία?
Άσε που ριψοκινδυνεύεις να τα χάσεις στη μεταφορά

maraki207
31-10-11, 20:11
κρίμα και δεν θέλω να τα αφήσω...7 χρόνια τα έχω απο κούνια...καλα τελως παντων θα τα δωσω σε εναν γνωστο μου ευχαριστω πολυ

aquaman
02-11-11, 10:50
Maraki δεν υπάρχει περίπτωση να σε συμφερει να μεταφέρεις 2 ψάρια... μόνο η χαρτούρα που θα τραβήξεις με το US customs και USDA είναι μια άλφα ταλαιπωρία. Προσθέτεις και τα πακεταρίσματα, κόστος μεταφοράς live κλπ... άστα εδώ και πήγαινε εκεί εσύ, κάνε μια ωραία λίμνη στην αυλή, όπου θα κάθεσαι στη σεζ-λονγκ το καλοκαίριο, θα πίνεις λεμονάδα, θα ακούς τις ειδήσεις για την χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας και θα απορείς μαζί με όλους μας :-)