PDA

Επιστροφή στο Forum : Κηλιδες σε γκουραμι


nasos
24-04-04, 17:53
Εχω προβλημα με ενα απο τα δυο γκουραμι μου εμφανισε δυο μεγαλες κηλιδες σκουρες δεν τρωει,κρυβεται και με το ζορι καταφερα να το βγαλω φωτογραφια η οποια δεν εχει καλη ποιοτητα αλλα δεν γινοταν καλυτερα.Ευχομαι να σας βοηθησει η foto και να με βοηθησετε εκ πειρας

lasal
25-04-04, 02:28
Οι κηλίδες μοιάζουν σαν αυτήν?

nasos
25-04-04, 18:40
οχι δεν εμοιζε σαν αυτη και λεω εμοιαζε γιατι δυστυχως ψοφησε το γκουραμι.ευχαριστω παντως lasal :cry:

newfish
28-04-04, 23:29
Φίλε Νασο στο πρώτο topic που άνοιξες ανέφερες ότι σου έχουν ψοφήσει και όλα τα Neon Tetra που είχες μέσα στο ενυδρείο σου.

Επειδή το πρόβλημα πρέπει να είναι γενικά στο ενυδρείο σου μήπως σου είναι εύκολο να μας πεις μερικά πράγματα για το ενυδρείο σου;;;

Πόσο καιρό το έχεις, τι χρησιμοποιείς στις αλλαγές νερού, πόσο συχνές είναι και σε πια ποσότητα…… κλπ κλπ;;

nasos
29-04-04, 18:51
Το ενυδρειο το εχω εδω και 5 μηνες.Κανω αλλαγη νερου καθε 15 μερες 30% του νερου και προσθετω sera aqutan+sera nitrivec.Κανω και μετρησεις με stiks τις esha.Συνηθως οι τιμες μου ειναι ετσι

ph:6,4-7
kh:3-5
ch:7
no2:0
no3:50-100
Το περιεργο ειναι οτι τωρα οσα εχουν απομεινει ειναι μια χαρα χωρις να κανω κατι ιδιαιτερο περα απο το bactopur που τους εριχνα. :roll:

Giorgos
29-04-04, 23:43
Πρώτα απ'όλα θα σου πρότεινα να κάνεις συχνότερες αλλαγές νερού (~25-30% την εβδομάδα) αφού τα νιτρικά άλατα (ΝΟ3) είναι σε επικίνδυνα υψηλά επίπεδα. Στόχος σου πρέπει να είναι να τα μειώσεις σε ~25-40mg/l και να στεθεροποιήσεις λίγο τις τιμές του pH.

(Χρησιμοποιείς άλλα "ζουμιά" εκτός από αυτά που αναφέρεις;)

sot-zoe
30-04-04, 12:41
Το nitrivec γιατι χρειαζεται σε καθε αλλαγη νερου ;;
Εκτος και εαν το εβαλες τωρα μετα το bactopur

nasos
30-04-04, 16:58
χρησιμοποιησα το nitrivec στο στρωσιμο του ενυδρειου και μου ειπαν οτι πρεπει να ριχνω 8 ml σε καθε αλλαγη νερου.βλακεια κανω?δεν πρεπει να το ριχνω?αλλα ζουμακια δεν ριχνω μεσα!

sot-zoe
30-04-04, 18:01
Μετα το τελος της θεραπειας κανε μια αλλαγη ~50% και ριξε nitrivec (και ταισμα για καμια βδομαδα με πολυ μετρο) , μετα ομως απο αυτο και αφου εχουν αναπτυχθει τα βακτηριδια στο φιλτρο , δηλαδη ολες οι μετρησεις σου ειναι οκ , δεν χρειαζεται να ξαναριξεις απο αυτο το ζουμι .