PDA

Επιστροφή στο Forum : αφρικανο ενυδρειο :)


inser
23-04-04, 13:49
Καταρχην καλησπερα σας..εδω και καιρο θελω να φτιαξω ενα 2μετρο ενιδρειο με αφρικανικες κιχλιδες και τωρα λεω να πραγματοποιησω το ονειρο.. :) :) επειδη αρκετοι απο εσας εχουν τετοιο μεγεθος ενιδρειου θα ηθελα να μου πειτε αν μπορω να το φτιαξω μονος μου..δηλαδη να κολησω τα τζαμια μονος μου..και αν θα βρω καπακι τοσο μεγαλο..ακομη για φιλτρο με συμφερει να παραγγειλω απο το ιντερνετ? υπαρχει καποιος απο εδω μεσα που πουλαει ενειδρειο τοσων λιτρων?? :lol: ευχαριστω :)

stefanos.f
24-04-04, 23:36
Και βεβαια μπορεις να φτιαξεις τοσο μεγαλο ενυδρειο και μονος σου αρκει να ξερεις το πως :!: Και εννοειτε πως αν ξερεις να το φτιαξεις μπορεις να φτιαξεις και τα αντιστοιχα καπακια :wink: Το φιλτρο και τα υπολοιπα παρελκομενα θα σου ερθουν σιγουρα φθηνοτερα μεσω του διαδυκτιου αρκει να εχεις την υπομονη να περιμενεις :!:

γαυρος
25-04-04, 01:54
αν το μονος το εννοεις μονος,ειναι αδυνατον !αν δεν εχεις 2-3 ατομα μαζι ξεχασε το.Τωρα σαν κατασκευη ειναι δυσκολο μεν αλλα οχι ακατορθωτο.και φυσικα αν μαθεις ποσο εχει ετοιμο δε σε βλεπω να θες ακομη να το αγορασεις....
γιαυτο προπονησου !! :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:

inser
10-05-04, 15:39
παρηγγειλα απο το aquaristic το φιλτρο της eheim 2260 το οποιο εχει κυκλοφορητη 1950 λιτρα ανα ωρα.. πιστευτε πως ειναι αρκετο για ενα ενυδρειο γυρω στα 500+ λιτρα?? plz τα φωτα σας :!: :)

mmbuna
10-05-04, 20:21
Καλωσηρθες κατ'αρχην.

Αν και σιγουρα δεν ειμαι ο πιο πεπειραμενος σε αυτο το forum, η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να φιλτραρεις περιπου 5-6 φορες την ποσοτητα νερου που εχεις την ωρα (~2.500-3.000lt/hr για σενα).

Επίσης, στην θεση σου θα προτειμουσα να 'βρω' τα 2.500-3.000lt/hr απο 2 φιλτρα ( 2 χ 1.200-1.500 = ~3.000 lt/hr) παρα απο ενα, εχοντας ετσι και ενα ΄μαξιλαρι' σε περιπτωση που 'σκασει' το ενα φιλτρο, να δουλευει το αλλο μεχρι να διορθωθει το ελλατωματικο.

Και παλι, αυτη ειναι η γνωμη μου, χωρις να ειμαι expert!

inser
11-05-04, 12:11
Καλος σας βρηκα :P :P

εχοντας ετσι και ενα ΄μαξιλαρι' σε περιπτωση που 'σκασει' το ενα φιλτρο, να δουλευει το αλλο μεχρι να διορθωθει το ελλατωματικο.




ναι συμφωνω απολυτος..δεν ειχα σκοπο να αφησω ενα φιλτρο να δουλευει μονο του..σκεφτομουνα να βαλω και ενα καλο εσωτερικο μιας και δεν εχω χωρο για δευτερο εξωτερικο..εχει κανεις καποιο υποψην του?? :D

sot-zoe
11-05-04, 18:23
Πρωτα απο ολα ενα 2μετρο ενυδρειο θα βγει σχεδον στα 1.000 λιτρα εαν οι διαστασεις ειναι περιπου 2,0Χ0,65Χ0,70=910 λιτρα .

Αν και σιγουρα δεν ειμαι ο πιο πεπειραμενος σε αυτο το forum, η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να φιλτραρεις περιπου 5-6 φορες την ποσοτητα νερου που εχεις την ωρα (~2.500-3.000lt/hr για σενα).
Σωστο ειναι βεβαια αυτο που λες αλλα δεν ειναι παντα ο απολυτος κανονας αυτος .
Διαβαστε εδω και θα καταλαβετε πολλα .Ολική συχνότητα κυκλοφορίας (πόσες φορές ανά ώρα ο όγκος του νερού). σε αυτο το link απο το MCH
http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/filtration_practice_greek2.html

ASCCO1
13-05-04, 03:23
Σωτηρη ογκος που εβαλες δεν ειναι ο ωφελιμος!!!!
αν αφαιρεσουμε απο αυτο τον ογκο που θα φανε η αμμος (( πχ καμμια 60 κιλα )) και οι πετρες που θα βαλει ,, τοτε μονο μπορουμε να χουμε τον ωφελιμο ογκο του ενυδρειου.. :wink:

sot-zoe
13-05-04, 12:00
Σωτηρη ογκος που εβαλες δεν ειναι ο ωφελιμος!!!!
Το ξερω Μανθο , για το turn over ηθελα να κανω μια επισημανση .

inser
13-05-04, 12:19
τελικα το ενυδρειο ειναι 1,70 χ 60 χ 60 (δεν ξερω ποσα λιτρα θα ναι) και θα βαλω το 2260 της eheim και ενα καλο εσωτερικο που αν εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο παρακαλω πειτε μου :!: :) :)

Filippos
13-05-04, 12:38
Ο όγκος του ενυδρείου σου θα είναι 612 lt, από τα οποία θα πρέπει να αφαιρέσεις το υπόστρωμά σου, το εσωτερικό φίλτρο (εάν υπάρχει), τυχόν βράχια κτλ, έτσι ώστε να καταλήξεις στον "καθαρό" όγκο του ενυδρείου σου.
Ο τύπος υπολογισμού είναι ο (Υψος * Πλάτος * Υψος) / 1000 , όπου τα μεγέθη είναι εκφρασμένα σε εκατοστά.
:wink:

Filippos
13-05-04, 12:40
(Υψος * Πλάτος * Υψος) / 1000

Και βέβαια το σωστό είναι (Υψος * Πλάτος * Μήκος) / 1000 :oops: [/quote]

Markos
13-05-04, 12:40
(170*60*60)/1000=612 λίτρα συνολικού όγκου, όχι καθαρού.

Markos
13-05-04, 12:41
Φίλιππε το γράψαμε παράλληλα..... :wink:

Filippos
13-05-04, 12:42
Αυτό σημαίνει σύμπτωση απόψεων κύριοι... :lol:

Γειά σου Μάρκο :wink:

inser
13-05-04, 13:08
χεχεχε ευχαριστω +-3 +-3 +-3 +-3 +-3 .. κανα καλο εσωτερικο guys??

Filippos
13-05-04, 13:12
Εάν έχεις χώρο, εγώ θα σου πρότεινα να έχεις 2 εξωτερικά φίλτρα, για τί έτσι γλυτώνεις ωφέλιμο χώρο από το ενυδρείο σου, συν το ότι είναι πιο όμορφο στο μάτι το να μην βλέπεις το εσωτερικό φίλτρο)...

Τώρα εάν είσαι αποφασισμένος για εσωτερικό και τα Eheim είναι πολύ καλά... Βέβαια όλα εξαρτώνται από το πόσα θέλεις να διαθέσεις...

TAN
13-05-04, 15:37
χεχεχε ευχαριστω .. κανα καλο εσωτερικο guys??

Στα 600 Λυτρα σου περιπου καθαρα θα ειναι φρονιμο να εχεις και ενα δευτερο εξωτερικο
οπως σου προτινει και ο Φιλιππος.Ο κυριοτερος λογος δεν ειναι ο οπτικος αλλα το οτι σε ενυδρειο
τετιου ογκου χριαζεται η σωστη υποστιριξη.Για παραδιγμα αν συμβει κατι με το ενα να
εχεις το χρονικο περιθοριο αναλαμβανοντας το αλλο εξολοκλιρου.Κατι παραπλισιο του 2260
θα ηταν ιδανικο..

stefanos.f
13-05-04, 17:59
Καλο το να υπαρχει ενα δευτερο φιλτρο για το ενυδρειο και να μην εξαρταται το φιλτραρισμα του μονο απο ενα :wink: οσο ομως για την δυναμη του 2260... εγω φιλτραρω με ενα μονο τετοιο φιλτρο το ενυδρειο μου χωρητικοτητας 840 λιτρων χωρις κανενα απολυτως προβλημα :!: Ειδικα οταν ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ κατασκευαστης σου προτεινει οτι μπορει να χρησιμοποιηθει αφοβα για ενυδρειο εως και 1500 λιτρα!!! μην φοβασαι τιποτα :!:

inser
14-05-04, 13:00
stafane και εγω αυτο διαβασα πριν το παραγγειλω..1500 λιτρα :!: ... ωστοσο δεν θα το αφησω μονο του εχω αποφασισει να βαλω και ενα καλο εσωτερικο..δυστηχως δεν εχω ουτε χωρο γιατι στο κατω ραφι της βασης υπαρχει και ενα ακομη ενυδρειο 230 λιτρων και μαζι με το γομαρακι 2260 δεν αφηνει πολλα περιθωρια.. :( :( και ειναι και το οτι μου εχει φυγει ολη η τσεπη με την αγορα του νεου μου ενυδρειου :P :P συντομα θα ανεβασω photos απο τα ενυδρεια μου.. :D :D



ΥΓ..κανενα site για να μαθω πως να βγαζω σωστες photos??? :?:

PLUTON
17-05-04, 12:07
Το απόλυτο ελληνικό site για φωτογραφίες , τεχνικές κλπ , είναι το Dpgr.gr