PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμπεριφορά Neon Tetra


Filippos
22-04-04, 12:26
Αυτά δεν υποτίθεται ότι κολυμπάνε δεξιά-αριστερά όλη την ώρα?

Τα δικά μου (9 τον αριθμό) την πιο πολύ ώρα κάθονται σχεδόν ακίνητα (σαν να αιωρούνται) σε μια μεριά του ενυδρείου...
Μήπως τα ενοχλεί κάτι, ή έτσι είναι η συμπεριφορά τους?

TAN
22-04-04, 13:23
Αυτά δεν υποτίθεται ότι κολυμπάνε δεξιά-αριστερά όλη την ώρα?
Στην δραστιριοτιτα γενικα τον σμινοψαρων καταλιτικο ρολο πεζει το μικος του ενυδρειου.Σε ενυδρειακια με μικος μικροτερο τον 100cm δεν εχουν τον καταλιλο χωρο για κολυμπι και αρα αλλαζει η συμπεριφορα.
Απο προσοπικη εμπιρια λεω οτι τα νεον δεν ειναι και απο τα πιο δραστιρια σμινοψαρα..
Τωρα μπορει να εχει βαλει και το Κnifefish το χερακι του... :evil:
Σαν να βαζεις τον λυκο να φυλαει τα προβατα....... :evil:


Φιλικα Θανασης... :wink:

Filippos
22-04-04, 13:45
Οχι ρε Θανάση,

Το knife fish είναι συνέχεια κρυμμένο... Και το ενυδρείο είναι 1 μέτρο μήκος.... Δεν ξέρω, ψάχνω συνέχεια για να δω εάν θα στρώσουν...

TAN
22-04-04, 15:52
Ποσο καιρο τα εχεις στο ενυδρειο?
Τι παραμετρους νερου εχεις?

Filippos
22-04-04, 16:19
Οι συνθήκες είναι ιδανικές.

Τα έχω μόνο 2 μέρες μέσα... Πιθανόν να είναι και αυτός ο λόγος...

Ρε Θανάση, διάβασα κάπου ότι μπορώ να βάλω έναν labeo bicolor σε ένα κοινωνικό. Ισχύει?

TAN
23-04-04, 15:38
Filippe η συμπεριφορα τον νεον ειναι φυσιολογικη ειναι σε φαση προσαρμογης δοσε τους λιγο χρονο. :wink:
Τωρα για τον labeo bicolor ειναι ενα ψαρακι που δεν θα ελεγα οτι ειναι για κοινωνικο ενυδρειο εχω ακουσει απο πολους διγματα που το ψαρι ειναι κοινονικοτατο για καπιο καιρο και μετα αρχιζουν τα προβληματα.Φυσικα αν τον βαλεις σε καπιο ενυδρειο θα εχεις εναν του ειδους γιατι με δυο θα υπαρχει ενας πανικος...
Φυλικα δεν το προτινω σαν επιλογη...
Γιατι δεν ψαχνεις κατι απο την φαμιλια τον botia(striata,lohohata)..