PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέος


ΓΙΩΡΓΟΣ
21-04-04, 20:09
Φίλοι και φίλες έχω μια χαζή ερώτηση να κάνω :
έχω στο ενυδρείο μου μου ANUBIA kai μια JAVA .Τις έχω δέσει σε μία μεγάλη ρίζα με κλωστή .
Η ερώτηση είναι μέχρι πότε θα τις έχω δεμένες ? για πάντα ? ή μετα από κάποιο καιρο (πόσο?) θα μπορέσω να κόψω τις κλωστές και αυτές θα έχουν πιάσει πάνω στην ρίζα χωρίς να χρειάζονται δέσιμο ?
ευχαριστώ .

nkarvounis
21-04-04, 22:57
Για την Anubias μόλις πιάσουν οι ρίζες για την για όμως δεν θα έλεγα ότι είναι φρόνιμο να κόψεις την κλωστή. Καλλύτερα αντί για κλωστή βάλε πετονιά που δεν είναι διακρίνεται καλά.

Dis
22-04-04, 01:41
Exo kai ego auth tin aporia.Pantos i riccia den eixe rizosei mesa se 1 mina. Tin anubia den tin dokimasa akoma.Exo tin entiposi omos oti i java pianete pantou kai pio eykola.As milisoun oi eidikoi

halvas69
22-04-04, 01:54
Η Riccia δεν έχεις ρίζες και δεν θα πιάσει
Θα πρέπει να την έχεις πάντα δεμένη

lasal
22-04-04, 01:58
Η riccia δεν έχει ρίζες.
Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν πιάνει σε επιφάνειες όπως πέτρες ή ρίζες.
Η java moos πιάνει σχεδόν παντού.
Η anubia πιάνει μόλις μεγαλώσουν οι ρίζες της.
Και τα τρία φυτά μπορούν να πιάσουν και στο χαλίκι.
Μπορειτε να τα δείιτε εδώ
http://tsamis.aaquaria.com/parLasal.htm

Dis
22-04-04, 02:05
thanks

ΓΙΩΡΓΟΣ
22-04-04, 14:53
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις , θα κοιτάξω να μάθω ακριβώς ποιά φυτα έχω στο ανυδρείο μου και θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες.

fighterfish
22-04-04, 16:54
Για πες μας lasal πως ακριβώς θα πιάσει η riccia πάνω σε πέτρες ή ρίζες χωρίς να τη δέσεις ;

lasal
23-04-04, 02:09
Για πες μας lasal πως ακριβώς θα πιάσει η riccia πάνω σε πέτρες ή ρίζες χωρίς να τη δέσεις ;
Αυτό πότε το είπα?

fighterfish
23-04-04, 03:19
3 - 4 μηνύματα πιο πάνω ....

Anyway, πες τι εννοούσες μπας και έχεις βρει κανα καλό κόλπο.

ΓΙΩΡΓΟΣ
23-04-04, 10:10
Λοιπόν φίλοι και φίλες τα φυτά που έχω είναι¨: Μία anubias barteri και μία microsorium pteropus .Τα έχω δέσει και τα δύο σε μία πολύ μεγάλη ρίζα (ξύλο sabana έγραφε η απόδειξη).
Το κατάστημα που τα πείρα μου τα έδωσε και μυο είπε οτι δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φώς , λιπάσματα και γενικά σε περιποίηση και από οτι είδα και στο tropica.com πρέπει να έχει δίκιο .
Όταν τις πήρα είχα την εντύπωση οτι θα πρέπει να τις έχω δεμένες μόνο μέχρι να πιάσουν πάνω στο ξύλο και μετά θα μπορέσω να κόψω τις κλωστές (λάθος μου που δεν το ρώτησα) και για αυτό τις έχω δέσω κάπως άγαρμπα πάνω στο ξύλο .
Πολύ θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ κάποια στιγμή να κόψω τις κλωστές !!!
Επίσης πριν μερικές μέρες αγόρασα και 4 πέτρες λαβα και τις έβαλα μέσα στο ενυδρείο (αφού τις έπλυνα πρώτα καλα σε νερό βρύσης), μου είπαν απο το κατάστημα οτι είναι αβλαβείς και οτι βοηθάνε και στο βιολογικό καθαρισμό του νερού μιασ και μπορούν να γίνουν και χώρος συγκέντρωσης βατηριδίων, ποιά είναι η γνώμη σας ?
Μήπως είναι καλύτερα να τις κάνω μικρά κομματάκια και να τις βάλω μέσα στο φίλτρο μου ?
περιγραφή του ενυδρείου μου θα βρείτε εδώ http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1948 και συνεχίζεται εδώ http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1890
ευχαριστώ πολύ .

lasal
23-04-04, 11:53
Ναι μετά απο κάποιο εύλογο διάστημα θα μπορείς να κόψεις τις κλωστές.

Δεν χρειάζεται να κομματιάσεις την λάβα για να την βάλεις στο φίλτρο.
Πουλάνε ετοιμο χαλίκι λάβας που το χρησιμοποιώ και εγω και κάνει πολύ καλή δουλειά.
Μόνον που στην αρχή αν δεν το ξεπλένεις πολύ καλά θα έχεις πρόβλημα με την καφετιά σκόνη που θα βγάζει.
Τις πέτρες λάβας που έχεις ήδη κάλυψε τες με java moos ή με riccia και το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει μόλις πάρουν όγκο.
Μπορείς να κάνεις και.....συνδιασμό java moos και riccia.