PDA

Επιστροφή στο Forum : Ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβα αρμενίζουμε


ΓΙΩΡΓΟΣ
20-04-04, 16:35
Αγαπητοί φίλοι είμαι νέος στον χώρο παρ΄όλα αυτά γνωρίζω οτι μόνο ο ρσενικός μονομάχος φτιάχνει φωλιά με μπουρμπουλίθρες !!!
Αγόρασα πριν μερικές εβδομάδες τρείς μονομαχίνες , τις έβαλα στο 115L ενυδρείο μου που ήδη είχε μέσα έναν αρσενικό (κσι κανένα άλλο ψάρι) .Οι δύο ήταν άσπρες με μικ΄ρα πτερύγια και η μία ήταν παρόμοια με τον αρσενικό μου (με πολυ μικρότερα πτερύγια βέβαια) δηλαδή σκούρο πρασινομπλέ.Μετά από μία εβδομάδα είδα τον αρσενικό (που είναι και πολύ μεγαλύτερος) να τρέπεται σε φυγή απο την απρόμοια "θηλυκιά" και γενικά να την φοβάται .Πήρα λοιπόν την παρόμοια ¨θηλυκιά" την έβαλα μόνη της σε ενα ενυδρείο 13 L και προς μεγάλη μυο έκπληξη είδα να κανει μια τεράστια φωλιά !!!!
Υπάρχει καμία περίπτωση να είναι θηλυκιά και να κάνει φωλιά ???
Βοήθεια !!!!!!!!!

ahar
20-04-04, 18:34
μαλλον η "κυρία" βγηκε "κύριος".....

HellRazer
22-04-04, 16:53
Μπορεί ο ahar να έχει δίκιο (πολύ πιθανό) αλλά είναι και κάποιες θυληκιές που φτιάχνουν φωλιά...

basilhs
23-04-04, 03:50
Εχω πάθει ακριβώς το ίδιο.
η μονομαχινα μετα απο 2-3 μηνες εγινε ο μπαμπάς στη πρώτη γέννα απο betta.
αν δεις να μεγαλώνουν πτερύγια είναι το πρωτο σημάδι.
εγω ειχα την/τον δικια/ο μου σε 20 λιτρα για να ετοιμάσει αρκετα αυγα κ εκανε μεγαλες φωλιες.
μετα απο ενα μηνα προσεχε τα αυγα της γυναικας του σε μια απο της φωλιες της/ου
:P :D

Anonymous
03-05-04, 17:49
Ναι ναι , λέγεμε βαγγέλη

Τώρα θα πω κάτι που θα φρικάρει μερικους , αλλα αυτού του ειδους οι μονομάχοι είναι και οι πιο δυνατοί

ASCCO1
05-05-04, 03:19
σωστο αυτο που λες αλλα διευκρηνησετο κιολας...... bonjo
μπορει βεβαια να πηρε καποιο betta impelis αρσενικο (( σπανιο για την ελλαδα)) τα οποια αποα την φυση τους δεν εχουν μακρια φτερα........... :? :?

ΓΙΩΡΓΟΣ
05-05-04, 09:52
Λοιπόν φίλοι μου έχετε δίκιο , μετά από λίγο καιρό αυτός ο μονομάχος (ο θυληκός) έκανε τον μεγάλο να τρέμει από τον φόβο του .
Τώρα τον έχω βάλει (τον "θηλυκό") σε ένα ενυδρείο 13 L μαζί με τις δύο θηλικές και δεν τις έχει αφήσει σε χλωρό κλαρί .Τις κυνηγάει συνέχεια και αυτές είναι συνέχεια κρυμένες .Για να φάνε και να κάνουν καμία βόλτα αναγκάζομαι να βάζω ένα διαχωριστικό δίχτυ στην μέση του ενυδρείου και να τουσ χωρίζω μερικές ώρες.
Το κακό είναι οτι αυτό το ενυδρείο δεν έχει θερμοστάτη ούτε φιλτρο και ψιλοφοβάμαι .
Η υποψία που έχω εγώ είναι οτι αυτός ο μονομάχος είναι αρσενικός άγριος απο την φύση για αυτό και δεν έχει και τόσο μεγάλα πτερύγια .

TAN
05-05-04, 10:00
Για θερμοστάτη μην ανισιχεις με θερμοκρασια δοματιου 22+ δεν θα εχεις προβλημα
Τωρα θα ηταν καλο να παρεις ενα μικρο εσωτερικο φυλτρακι.

μπορει βεβαια να πηρε καποιο betta impelis αρσενικο (( σπανιο για την ελλαδα)) τα οποια αποα την φυση τους
Μανθο εχουν φερει ποτε στην ελλαδα?

ASCCO1
07-05-04, 02:06
γιατι και να ειχαν φερει ποιος θα καταφερε να ξεχωρισει???? ιδικα αν ειχε μπει κατα λαθος μαζι με betta splendens θυλακες????
κοιτα καλιστα θα μπορουσε να ειναι και καποιο αρσενικο short fin...(( καποιο κρυμενο τετοιο γονιδιο να εμφανιστικε....και να το περασαν για θυληκο))
απο οσο γνωριζω οι εκτροφεις του εξωτερικου υστερα απο δυο μηνες τα μεγαλωνουν το καθενα μονο του.....
αν ειναι θυληκο οταν ερθει η ωρα του να ζευγαρωσει σιγουρα θα εχει τα σημαδια (( μεγαλη κοιλια πριν το φαγητο, καθετη ριγα κτ.τλ)) οποτε τα αφηνεις μονο του και βλεπεις :? :?