PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλαναρια και film στο γαριδαδικο μου


redman88
22-10-11, 18:59
εχω ενα 20λιτρο ενυδρειακι με red chery και απο πολυ νωρις ειχα προβλημα με πλαναρια
αρχικα δεν εδωσα σημασια αλλα πλεον μου ειναι αρκετα ενοχλητικο και θελω να μαθω πως μπορω να τα αντιμετοπισω

επισης σχηματιζεται συνεχως πρωτεινικο φιλμ στην επιφανεια
σηκωσα το φιλτρο οσο μπορουσα αλλα και παλι δεν εγινε τιποτα και αναγκαστικα το καθαριζω με χαρτι κουζινας
και σε αυτο θα ηθελα τα φωτα σας??

οι ρουτινες του ενυδρειου ειναι εβδομαδιαιες με αλλαγες τουλαχιστον 50% επειδη ειναι μικρο το ενυδρειακι και το ταισμα γινετε μερα παρα μερα η και πιο σπανια

περιμενω την πολυτιμη βοηθεια σας

lingistis
22-10-11, 19:38
Τι ποσότητα ταίζεις?
Μήπως η τροφή δεν κάνει?
Σκούπα βυθού έκανες?

Δοκίμασε να βάλεις και μια παγίδα για πλανάρια...

redman88
22-10-11, 19:43
Τι ποσότητα ταίζεις?
Μήπως η τροφή δεν κάνει?
Σκούπα βυθού έκανες?

Δοκίμασε να βάλεις και μια παγίδα για πλανάρια...

3-4 κοκκους τροφής (ψαροτροφή, δεν είναι για γαρίδες βάζω) αλλά νομιζω ειναι καλη επιλογη για γαριδες

αν κανω σκουπα βυθου θα μαζεψω ολα τα γαριδακια που δεν ειναι καθολου λιγα και τα περισσοτερα ειναι στον βυθο

Alex_Salonica
22-10-11, 20:36
Πιστεύω και τα δύο προβλήματα σου έχουν την ίδια αιτία.

Η τροφή που χρησιμοποιείς...περιέχει πολλά λίπη(φυτικά και ζωικά). Θα σε συμβούλευα να σταματήσεις άμεσα την συγκεκριμένη τροφή. Δες αν μπορείς να φτιάξεις την DIY τροφή για γαρίδες καθώς και κανένα αγγουράκι ή καροτάκι για τις επόμενες μέρες θα τους κάνει καλό.

Αν δεν μπορείς να κάνεις την DIY τροφή αγόρασε μια τροφή για γαρίδες.

redman88
01-11-11, 21:18
εχω σταματησει να ριχνω απο αυτη την τροφη οπως μου ειπατε και γενικα τοσες μερες δεν εριξα τιποτα
τα πλαναρια καπως μειωθηκαν αλλα το φιλμ οχι και τοσο
εχω φτασει να κανω 2-3 αλλαγες νερου την βδομαδα τραβοντας νερο απο την επιφανεια για να απομακρυνω το φιλμ αλλα και παλι ξανασχηματιζεται

και τωρα το κυριο που θελω να ρωτησω
χθες εβρασα καροτο και εριξα μεσα και οι γαριδες το ειδαν πολυ θετικα
σημερα ομως εχει θολωσει το νερο και εχει πανω στα τζαμια και στα φυτα κατι σαν ασπρο χνουδι(μοιαζει και με τριχωειδη αλγη αλλα ασπρη)
τι μπορει να ειναι αυτο?υπαρχει περιπτωση να εγινε απο το καροτο?

tsoum
01-11-11, 21:31
Προφανως. Τα λαχανικα δεν πρεπει να μενουν πανω απο 12 ωρες στο ενυδρείο, και ειδικά τα βρασμένα, γιατί αυτα χαλανε ποιο γρηγορα.

redman88
01-11-11, 21:46
ρε γιωργο θυμαμαι που ειχα διαβασει καπου οτι και 2-3 μερες να τα αφησεις δεν υπαρχει προβλημα

tsoum
01-11-11, 22:04
Σε 3 μερες δεν θα υπαρχει! :p Επισης, αυτο είναι για μεγαλυτερα ενυδρεία, οπου εχουν καποιον ογκο νερου, και εχουν ισχυρη φιλτρανση. Σε 20 λιτρα με ενα κινεζικο φιλτρακι...

lingistis
01-11-11, 22:51
Το καρότο είχε σακχαρα που είναι με την σειρά τους τροφή για βακτίρια...

Με όσα γράφεις νομίζω ότι κάτι κάπου σου ξεφεύγει...

πόσο διάστημα τρέχει το ενυδρείο;
τι φίλτρα έχεις;
φυτά υπάρχουν;
σαλιγκάρια υπάρχουν;
πόσες γαριδες είναι;
ταϊζεις κάθε μέρα;
ξύλα, μος κλπ έχει;

Όπως το αντιλαμβάνομαι το προβλημμα σου ηρθε από την τροφή... είδος και ποσότητα.

Συνέχισε να κάνεις μικρές αλλαγές νερού και να ταϊζεις πολύ λίγο και όχι κάθε μέρα.