PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΑΓΓΑΣΙΟΣ


ΜΑΡΙΑΝΝΑ
18-04-04, 22:45
ΕΧΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 54L ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΖΩΟΤΟΚΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΠΑΓΓΑΣΙΟ.

ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.
ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΩΤΟ:ΘΑ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ?(ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΑΓΓΑΣΙΟΥΣ ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ)
ΕΡΩΤΗΜΑ ΔΕΥΤΕΡΟ:EAN MOY ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΠΡΩΣΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΠΑΤΡΑ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ :roll:

Giorgos
19-04-04, 02:12
Αν δεν μπορείς να το βάλεις ΑΜΕΣΩΣ σε ενυδρείο τουλάχιστον 500 λίτρων (λέω τουλάχιστον για να μην πω 1000 λίτρων) θα πρέπει ή να το δώσεις πίσω στο pet shop που στο πούλησε ή να του βρεις κάποιο καλύτερο σπίτι.
Όπως και να έχει και σε ότι ενυδρείο να το έχεις..... θα μεγαλώσει και πολύ μάλιστα. Άσε που θα κλαις και τα ζωοτόκα που πολύ σύντομα θα γίνουν μεζέδες.

ΜΑΡΙΑΝΝΑ
20-04-04, 13:32
Ευχαριστω!θα δω τη θα κανω... :cry: :cry:

ΜΑΡΙΑΝΝΑ
12-06-04, 22:16
ΓΕΙΑΑΑΑ....ΤΕΛΙΚΑ Η ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ 100L ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ.ΜΗΠΩΣ ΕΠΙΔΗ ΑΡΓΕΙ Η ΑΝΑΠΤΗΞΗ ΤΟΥ?ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΡΕΦΕΤΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΥΣΧΙΕΙ Η' ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?

Tolis
12-06-04, 23:26
http://studio.aaquaria.com/board/files/part2.jpg

ΜΑΡΙΑΝΝΑ
25-06-04, 20:08
E E E !!!TELIKA DEN XREIAZETAI EIDIKI TROFI GIATI ARGOTERA THA TRWEI KOSMO SWSTA????THANK'S GIA TIN PHOTO

dantouan
26-06-04, 06:59
Ενταξει ρε παιδια, μην την τρομαζετε την κοπελα 8)
Τα pangasius, υποτιθεται πως φτανουν μεχρι και τις 78"(1,90μ περιπου) σε μηκος, αλλα παρα πολυ σπανια αυτο γινεται σε ενυδρειο, μεσα στο οποιο στο 85% των περιπτωσεων, το πολυ να φτασει τις 8" (19 εκ περιπου)... 8)

Giorgos
27-06-04, 02:06
στο 85% των περιπτωσεων, το πολυ να φτασει τις 8" (19 εκ περιπου)... 8)
... πράγμα εντελώς αφύσικο και απαράδεκτο.
Αυτό συμβαίνει πολύ απλά γιατί στο 85% των περιπτώσεων οι ανάγκες του ψαριού δεν εκπληρώνονται. Δηλαδή αναγκάζεται να ζει σε πολύ μικρό ενυδρείο. Γι'αυτό μένει τόσο μικρό (και παραμορφωμένο), μαραζώνει και πεθαίνει πολύ πριν την ώρα του.
Αν κρατηθεί σωστά μπορεί να φτάσει μήκος 1,20 μέτρα σε..... μεγάλο ενυδρείο. Διαφορετικά είναι έγκλημα.

dantouan
28-06-04, 04:50
στο 85% των περιπτωσεων, το πολυ να φτασει τις 8" (19 εκ περιπου)... 8)
... πράγμα εντελώς αφύσικο και απαράδεκτο.
Αυτό συμβαίνει πολύ απλά γιατί στο 85% των περιπτώσεων οι ανάγκες του ψαριού δεν εκπληρώνονται. Δηλαδή αναγκάζεται να ζει σε πολύ μικρό ενυδρείο. Γι'αυτό μένει τόσο μικρό (και παραμορφωμένο), μαραζώνει και πεθαίνει πολύ πριν την ώρα του.
Αν κρατηθεί σωστά μπορεί να φτάσει μήκος 1,20 μέτρα σε..... μεγάλο ενυδρείο. Διαφορετικά είναι έγκλημα.

Γενικα ολα τα ψαρια που ζουν σε ενυδρεια, αφυσικο δεν ειναι, αλλα τι να κανουμε... :wink:

Giorgos
28-06-04, 20:23
Γενικα ολα τα ψαρια που ζουν σε ενυδρεια, αφυσικο δεν ειναι, αλλα τι να κανουμε... :wink:
Είναι απλό.
Ή δεν τα κρατάμε σε ενυδρεία και χρησιμοποιούμε τεχνιτές λίμνες.
Ή τους παρέχουμε τις καλύτερες δυνατές συνθήκες. Για αρχή, τον κατάλληλο χώρο, τις σωστές συνθήκες, την σωστή διατροφή, τους κατάλληλους "συγκάτοικους" και ότιδήποτε πλησιάζει στο μέγιστο τις φυσιολογικές συνθήκες κάθε ψαριού.
Ή πιο απλά ακόμη... ΔΕΝ τα κρατάμε καθόλου...
Δεν υπάρχει το "τι να κάνουμε".

dantouan
28-06-04, 21:23
Δεν ξερω αν το προσεξες φιλε Γιωργο αλλα το topic δεν ειναι για το αν ειναι σωστο η οχι να κραταμε ενα ψαρι μεσα σε ενα ενυδρειο, αλλα για τον παγγασιο που εχει η φιλη ΜΑΡΙΑΝΝΑ, και τι να τον κανει :wink: :wink:
Απλα της ειπα οτι ο παγγασιος γινεται μεσα στο ενυδρειο 19 εκ. και οχι 2 μετρα.... 8) 8) 8)

Giorgos
29-06-04, 03:47
Απλα της ειπα οτι ο παγγασιος γινεται μεσα στο ενυδρειο 19 εκ. και οχι 2 μετρα....
Αν και έχει ήδη δοθεί η απάντηση.....
Για να καταλάβω, θεωρείς φυσιολογικό το να μένουν νάνοι τα ψάρια στα ενυδρεία;

Όσον αφορά το off-topic, το πρόσεξα άλλα ήμουν υποχρεωμένος να διορθώσω (κατά την γνώμη μου) την απάντησή σου αφού θεωρώ το σκεπτικό και την αιτιολόγηση εντελώς λάθος (και πάλι κατά την γνώμη μου).

inser
29-06-04, 13:34
dantouan το ψαρι αυτο μεγαλωνει πολυ παραπανω απο 19 εκατοστα στο 99% των περιπτωσεων απλα το ενυδρειο να ειναι 100 λιτρα..και δεν το λεω μονο απο προσωπικη εμπειρια.

dantouan
29-06-04, 17:36
Μιλησα για το 85% των περιπτωσεων (και οχι απο εμεπειρια ,αλλα απο πληροφοριες που υπαρχουν στο 100% ΟΛΩΝ των σελιδων που ασχολουνται με αυτο το ψαρι), οποτε μενει ακομα 15%... 8) 8) 8)

Tolis
29-06-04, 17:42
στο 85% των περιπτωσεων, το πολυ να φτασει τις 8" (19 εκ περιπου)... 8)
... πράγμα εντελώς αφύσικο και απαράδεκτο.
Αυτό συμβαίνει πολύ απλά γιατί στο 85% των περιπτώσεων οι ανάγκες του ψαριού δεν εκπληρώνονται. Δηλαδή αναγκάζεται να ζει σε πολύ μικρό ενυδρείο. Γι'αυτό μένει τόσο μικρό (και παραμορφωμένο), μαραζώνει και πεθαίνει πολύ πριν την ώρα του.
Αν κρατηθεί σωστά μπορεί να φτάσει μήκος 1,20 μέτρα σε..... μεγάλο ενυδρείο. Διαφορετικά είναι έγκλημα.

Γενικα ολα τα ψαρια που ζουν σε ενυδρεια, αφυσικο δεν ειναι, αλλα τι να κανουμε... :wink:

Η αλλαγη του topic δεν ξεκινησε απο τον Γιωργο.

dantouan
29-06-04, 17:57
στο 85% των περιπτωσεων, το πολυ να φτασει τις 8" (19 εκ περιπου)... 8)
... πράγμα εντελώς αφύσικο και απαράδεκτο.
Αυτό συμβαίνει πολύ απλά γιατί στο 85% των περιπτώσεων οι ανάγκες του ψαριού δεν εκπληρώνονται. Δηλαδή αναγκάζεται να ζει σε πολύ μικρό ενυδρείο. Γι'αυτό μένει τόσο μικρό (και παραμορφωμένο), μαραζώνει και πεθαίνει πολύ πριν την ώρα του.
Αν κρατηθεί σωστά μπορεί να φτάσει μήκος 1,20 μέτρα σε..... μεγάλο ενυδρείο. Διαφορετικά είναι έγκλημα.

Ουτε απο εμενα ξεκινησε παντως...

Filippos
29-06-04, 18:26
Συγνώμη για την παρέμβαση,

Επειδή ως αναγνώστης έχασα την -+11 με τόσες παραθέσεις, ένα είναι το σίγουρο: ο παγγάσιος πρέπει να φύγει άμεσα από το μικρό ενυδρείο της Μαριάννας.

Επίσης, όλοι πιστεύω συμφωνούμε στο γεγονός ότι θα πρέπει να παρέχουμε στα ψάρια μας το καλύτερο δυνατό περιβάλλον. Συνεπώς, ένα ψάρι που φτάνει (αν δε το ξεπερνά) το 1 μέτρο, μόνο και μόνο επειδή στο 15% ή στο 25% ή στο 35% των περιπτώσεων καταφέρνει να επιζήσει (με τις όποιες ανωμαλίες) σε ένα ενυδρείο μήκους 1-1,5 μέτρων μήκους, έ, δε νομίζω ότι θα πρέπει να το αναφέρουμε ούτε καν ως εξαίρεση...

Φιλικά,
Φίλιππος :wink:

dantouan
29-06-04, 21:39
Ενταξει ρε παιδια, μην την τρομαζετε την κοπελα 8)
Τα pangasius, υποτιθεται πως φτανουν μεχρι και τις 78"(1,90μ περιπου) σε μηκος, αλλα παρα πολυ σπανια αυτο γινεται σε ενυδρειο, μεσα στο οποιο στο 85% των περιπτωσεων, το πολυ να φτασει τις 8" (19 εκ περιπου)... 8)

Δεν νομιζω να παροτρυνα :shock: :shock: πουθενα την φιλη μας να κρατησει το ψαρι, απλα τις εδωσα μερικες πληροφοριες για το μηκος που μπορει να φτασει το συγκεκριμενο ψαρι μεσα σε ενα ενυδρειο... :?

Giorgos
01-07-04, 02:33
Λοιπόν... δεν θα δεχτώ άλλες απαντήσεις εκτός θέματος. Έχει απαντηθεί η ερώτηση της Μαριάννας. Πάμε παρακάτω.

dantouan, το συγκεκριμένο ψάρι μπορεί να φτάσει ακόμα και στο ενυδρείο (και στις 100% των περιπτώσεων αν του εκπληρωθούν οι ανάγκες) το 1 μέτρο... και όχι 8" (=20εκ.).

*** Το θέμα (μήκος που μπορεί να φτάσει το pangasius, σωστός τρόπος διατήρησης του, κλπ κλπ κλπ) θεωρείται λήξαν και οτιδήποτε εκτός θέματος θα σβήνεται.