PDA

Επιστροφή στο Forum : FLAG SNAIL ΕΝΑΝΤΊΟΝ ........ΦΥΤΩΝ??????


ΤΣΑΚΙΡΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ
16-04-04, 19:07
ΕΧΩ ΕΝΑ FLΑG SNAIL : ΕΊΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΦΕ ΣΚΟΥΡΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΡΙΓΕΣ ΚΑΤΑ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΚΑΕΛΥΦΟΥΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΜΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΦΥΤΑ? ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΕΡΙΩΣΩ ΦΥΤΟ ΓΙΑ ΦΥΤΟ ΚΑΠΟΙΟΣ Η ΚΑΤΙ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΤΟΥΣ ΦΙΑΝΟΝΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΑΓΚΩΜΕΝΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΣΤΟΜΑ!!!!
ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ 2 ΜΟΛΥ 2 1 ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ 2 ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΟΥΣ ΚΑΙ 2 ΚΟΡΥΝΤΟΡΑΣ! ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ 70 ΛΙΤΡΩΝ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ , ΛΑΜΠΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 5 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΑΜΜΟ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΨΙΛΗ ΧΑΛΑΖΙΑΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΑΝ

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ!!

:roll: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

halvas69
17-04-04, 02:19
Πέρα από το χρυσόψαρο που είναι απειλή για τα φυτά σου.......ο ένοχος είναι άλλος :shock:
Και τον λένε Σαλιγκάρι
Flag snail δεν υπάρχει, αλλά μετά την περιγραφή σου είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι το Pomacea flagellata, πιθανόν κάποιο υποείδος του.
Αυτο που χαρακτηρίζει τα Pomacea flagellata εκτός της ομορφίας τους είναι η ακατάπαυστη όρεξη τους για φυτά.
Μία λύση υπάρχει για τα φυτά σου......έξωωωωωω ο σαλίγκαρος από την παράγκα !!!

Filippos
19-04-04, 15:44
Τον αρνητικό ρόλο του χρυσόψαρου τον επιβεβαιώνω και εγώ... Εχω φυτέψει κάτι ντοματιές και μου της έχει ξεσκίσει...

ΤΣΑΚΙΡΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ
20-04-04, 11:48
ΜΑΛΛΟΝ ΤΕΛΙΚΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙ ΜΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΙΣΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΨΑΞΙΜΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΠΩΣ ΤΟ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Columbian Ram's Horn Snail !! ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΔΩΣΩ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΩ. ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ