PDA

Επιστροφή στο Forum : sxetika me to setup..


inser
13-04-04, 15:42
kalispera.. molis xthes ematha gia afto to forum kai xarika poli pou iparxei kati tetio.. :) exw ena enidreio 230 litrwn kai to exw giro ston ena mina kai kati..to nero eprepe na to alaxw ston prwto mina i na to alaxw ston deftero...? fovamai mipos to nero den einai akomi etimo kai to xalasw alazontas to..
ta psaria pou exw sto enidreio einai afrikanes ektos enos psariou (boulengerella maculata) o opios exei apodixtei poli skliros kai distixws :( mou exei faei ena duboisis kai ena scyanochromis fryeri..akoma den xerw ti tha kanw mazi tou..afta pou efage itan ta mikrotera se megethos elipzw na mhn sinexizei me ta megalitera..:(

Tolis
13-04-04, 15:49
Νερο να αλλαξεις αμεσα.
Η boulengerella maculata γινεται 30 εκ. και τρωει οτι χωραει στο στομα της.

inser
13-04-04, 15:51
ok tha alaxw to miso nero simera... to psari afto einai hdh 12cm.. les na exw provlima kai me tis megaliteres afrikanes? pantos kanei tis epitheseis tou molis klisw to fws..einai poli ipoulo :(

TAN
13-04-04, 15:57
Πρεπει να ξεφορτοθεις την boulengerella maculata γιτι στο τελος θα ειναι και το μοναδικο ψαρι που θα εχεις. :cry:
Για δες εδω. :wink:
http://www.characins.netfirms.com/b.maculata.html

inser
13-04-04, 16:01
:( :( :( mou aresei poli re gamwto oso einai mikro :P

inser
15-04-04, 00:18
telika simera to piga piso ton fonia :P :P kai pira stin thesh tou ena fryeri kai 2 labidochromis zevgos :) re paidia exw mia aulonacara kai den xerw ti einai akrivws....

stefanos.f
15-04-04, 01:22
Ευτυχως που το πηγες πισω γιατι αλλιως θα ειχες πολλα προβληματα ακομη :!: Λοιποοοοον.... τα Lab.caeruleus δεν κρατιουντε υπο μορφην ζευγαριου (εαν ειναι οντως ζευγαρι μιας και δεν ξεχωριζουν εμφανισιακα) αλλα ενας αρσενικος με τουλαχιστον 3-4 θηλυκες... ειναι harem spawners :wink: Οσο για την Aulonocara ρωτα το καταστημα απο οπου την πηρες... ειναι υποχρεωμενη να ξερουν :!: Αν δεν ξερουν τους την πας πισω πακετο :!:

inser
15-04-04, 11:20
ta labidochromis yellow otan megalwnun xexorizoun giati ta kato pterigia einai mavra sto arseniko..kai i oura sto thiliko einai mikroterh :) i mlkia einai pos exw 2 arsenika kai 1 thiliko :p :p exei kaneis kana thiliko gia adalagh ? :P mporw na dixw photo tis aulonacara i prepei to image na einai apo site?? a k akomi kati..xthes alaxa to nero kai o nitriths einai sto 5..sto poso prepei na einai kanonika k pos katevenei???

alfacom
15-04-04, 12:50
προσπαθησε να γραφεις ελληνικα,σε παρακαλω.

stefanos.f
15-04-04, 13:13
Κατ αρχας θα ηταν πιο ευκολο για εμας που διαβαζουμε αυτα που γραφεις αν εγραφες στα Ελληνικα :!: Δευτερον... εκτρεφω με εναν φιλο Lab.caeruleus εδω και τουλαχιστον 5 χρονια... στο διαστημα αυτο εχω πουλησει πανω απο 1000 (και ισως να λεω και λιγα) Lab.caeruleus σε διαφορα μαγαζια της Αττικης και στην επαρχια! Διατηρω τρια μεγαλα γκρουπ του ειδους σε διαφορετικα ενυδρεια και στο διαστημα αυτο οσες φορες προσπαθησα να προβλεψω πιο ειναι αρσενικο και πιο θηλυκο κρινοντας με βαση την εμφανιση... ΕΠΕΣΑ ΕΞΩ :!: Τωρα αν εσυ εισαι σιγουρος για τα δικα σου... εγω παω πασο :roll:

inser
15-04-04, 13:13
οκ σορρυ θα γραφω ελληνικα απο δω και στο εξής ! :)

inser
15-04-04, 13:35
λοιποοοον οκ σιγουρα ξερεις πολλα παραπανω απο εμενα αλλα το μαγαζι μου ειπε πως ειναι ζευγος αναπαραγωνται κλπ...ακομη μου ειπε πως οταν τα κατω πτερυγια ειναι μαυρα ειναι αρσενικα.. κ εχω 2 με τα κατω πτερυγια μαυρα τα οποια τσακώνονται κιολας γιαυτο ΕΙΜΟΥΝ σιγουρος :P :P :P Τωρα εχω τις αμφιβολιες μου... ευχαριστω :D Πως μπορω να δειξω μια φωτογραφια της αυλονακαρα μου να μου πειτε αν μπορειτε τι ειναι??

inser
15-04-04, 13:55
οκ τελικα το βρηκα..για βοηθηστε!!

Makis M
15-04-04, 21:19
οκ τελικα το βρηκα..για βοηθηστε!!

Να'μαι και εγώ καί σάς Χαιρετώ ολους.
Εμένα μού φαίνεται οτι το ψάρι ειναι Aulonocara baenschi, μιάς καί τα δικά μου τό ίδιο χρώμα και σχήμα έχουν.
Σχετικά με τά Labidochromis caeruleus, σίγουρα ειναι δύσκολο να τα ξεχωρίσης οταν ειναι μικρά. Καί εγώ απότι ξέρω, μετα τούς πρωτους εξι μήνες, τό μαύρο χρώμα στά κάτω πτερύγια είναι πολύ έντονο στά αρσενικά. Επίσης τά ενήλικα αρσενικά συνήθως ειναι πιό μεγάλα, δηλ. αν το αρσενικό ειναι 10εκ. το θηλυκό στην ίδια ηλικία θα ειναι 7-8εκ. Στά δικά μου Labidochromis caeruleus (2,5μηνών) τά αρσενικά άρχισαν να έχουν τά μαύρα κάτω χρώματα καί ηδη ψιλομαλώνουν ενώ τά θυληκά, πιο μικρά, κάθονται πιό ήσυχα.
Βέβαια τά δικά μου είναι μόνο 2,5μηνών και η πείρα μου έχη σχεδόν τήν ίδια ηλικία :)

γαυρος
16-04-04, 01:33
για να φτασει το αρσενικο τους 10 ποντους πρεπει να ειναι πανω απο 1 1/2 χρονων.Αρα ηδη θαχουν φανει τα σημαδια που ξεχωριζει απο το θυληκο(egg spots-πιο εντονα μαυρα κατω πτερυγια καθως και ενα ψιλομαυρισμα της μουρης-καθως και το πιο μεγαλο και πιο μαυρο ραχιαιο) !Θα συμφωνησω απολυτα με το (βαζελο :D )Στεφανο,οτι ειναι παν-δυσκολο να τα αναγνωρισουμε σε μικρη ηλικια!!Μονο κατα τυχη πιστευω ! και ποσες φορες καποιο αρσενικο απο το γκρουπακι που εχουμε δεν κανει την παπια κοινως-δεν εμφανιζει τα κανονικα του χρωματα σαν αρσενικο-για να μην φαει το ξυλο της αρκουδας απο καποιο μεγαλυτερο η πιο τσαμπουκαλεμενο?αγνωσται αι βουλαι των ... mbuna :wink: :wink: :wink:

Makis M
16-04-04, 01:56
[quote="γαυρος"] !Θα συμφωνησω απολυτα με το Στεφανο,οτι ειναι παν-δυσκολο να τα αναγνωρισουμε σε μικρη ηλικια!!

Ετσι ειναι. Οπως εγραψα πρίν και εγώ συμφωνω μαζί σας +-3 +-3

Giorgos
16-04-04, 02:28
xthes alaxa to nero kai o nitriths einai sto 5..sto poso prepei na einai kanonika k pos katevenei???
Το πρόβλημα σου δεν είναι αν έχεις 2 αρσενικά και 1 θηλυκό Lab. caeruleus αλλά το ότι τα νιτρώδη σου είναι στα ύψη! Κανονικά πρέπει να είναι στο 0!
Ξανακάνε μέτρηση για να σιγουρευτείς ότι ειναι στο 5 mg/l και αν είναι... κάνεις επιγόντως 1/3 αλλαγή νερού. Αν συνεχίσει να είναι ψηλά (πάνω από 0,3 mg/l) ξανακάνε αλλαγή νερού την επόμενη μέρα. Αυτό θα το συνεχίσεις μέχρι να τα φέρεις σε ικανοποιητικά χαμηλά επίπεδα.

stefanos.f
17-04-04, 01:36
Ευχαριστω για την παρεμβαση σου Γιωργο, δεν ξερω πως το παρεβλεψα :oops: , ο inser οντως πρεπει να κανει οσο πιο γρηγορα μπορει μια καλη αλλαγη νερου :wink: Ευχαριστω τους υπολοιπους που συμφωνουν μαζι μου :D με την σειρα μου και εγω συμφωνω με αυτα που προσθεσε ο αγαπητος φιλος Θοδωρης (κατα board Γαυρος) :D Φιλε inser οτι γραφω δεν το γραφω για να κανω επιδειξη γνωσεων, αλλα απλα για να προλαβω πιθανα λαθη τα οποια εκανα εγω στο παρελθον... εντελως φιλικα :wink: Δεν ξερω αν ξερω πολλα η λιγα αλλα και αυτο λιγη σημασια εχει :D προεχει να βαλουμε τα πραγματα στην θεση τους και τα περισσοτερα απο αυτα που γραφω τα γραφω αφου λιγο πριν εχω ανοιξει και συμβουλευτει καποιο βιβλιο και κατοπιν απλως τα παραθετω... οποτε δεν ειναι θεμα γνωσεων παντα :D Ετσι λοιπον παραθετω το εξης στοιχειο, το οποιο εγω πιστευω ειναι αξιο αναφορας γιατι ανερει πολλα απο αυτα που ξερουμε για τα Lab.caeruleus... Ειχαμε με τον Ναθαν εναν αρσενικο γυρω στα 12 εκ. με ολα αυτα τα χαρακτηριστικα που αναφερατε οτι ξεχωριζουν τους αρσενικους απο τις θηλυκες (και ''τον'' εχουμε ακομα μονο που εχει μεγαλωσει λιγο ακομα :D ) και οποιος ερχοταν και τον εβλεπε, παθενε την πλακα του :!: Ε λοιπον αυτος ο τυπος μια Δευτερα πρωι ειχε το πιο μεγαλο μπουκωμα που εχω δει σε ψαρι του ειδους και σε εκεινη την γεννα μας εδωσε τον αριθμο ρεκορ των 42 μικρων :!: :!: :!: Οπως καταλαβατε ο ''σιγουρος αρσενικος'' προεκυψε θηλυκια :D Αν καποιος αμφιβαλει για αυτα που λεω, ευχαριστως να ερθει να το δει και απο κοντα :wink:

Makis M
17-04-04, 02:31
[quote="stefanos.f"] Ε λοιπον αυτος ο τυπος μια Δευτερα πρωι ειχε το πιο μεγαλο μπουκωμα που εχω δει σε ψαρι

Γηράσκω αεί διδασκόμενος +-3

γαυρος
17-04-04, 23:47
χαχαχα, εποιουσε την νησσαν Στεφανε ε?? γιατ ποιους κανονες και ποια γνωρισματα λοιπον καθομαστε και λεμε?? :oops: :oops: :oops:
ολα ειναι θεωριες τελικα !! η πραξη λεει αλλα......... :roll: :roll: :roll:

stefanos.f
19-04-04, 00:36
Ετσι ετσι ρε Θοδωρη και τελικα ολα μας τα πτυχια περι ιχθυολογιας τα πεταξαμε στην τουαλετα.... :D :D :D

inser
19-04-04, 12:30
καταρχην ευχαριστω που διξατε προθυμια κ μου απαντησατε :D :D
δυστηχως το νερο μου εχει προβλημα.. :( ειχα 5 νιτριτη την παρασκευη.. αλαξα το 1/3 του νερου αλλα την ιδια μερα εφυγα για το χωριο μου κ γυρισα χθες..ο νιτριτης ειναι γυρω στο 3 τωρα ενω περιμενα να ειχε πεσει πιο πολυ:( το πιο κακο απο ολα ειναι ο τι εχασα και ενα ψαρι κ εχω ξενερωσει..τελοσπαντων, σημερα να ξαναλαξω νερο? καθε ποτε να αλαζω??με τις συνεχεις αλαγες νερου δεν στρεσαρονται τα ψαρια?
ελπιζω να φτιαξει το νερο πριν χασω κιαλλο ψαρι.. :cry: :cry: :cry:

Giorgos
21-04-04, 01:20
Πρώτα απ'όλα θα ταϊζεις ελάχιστα τα ψάρια σου (μέρα παρά μέρα θα έλαγα).
Πρέπει να κάνεις αλλαγή νερού 30% επειγόντως. Ξαναμετράς την επόμενη μέρα. Αν συνεχίζουν να είναι ψηλά τα ΝΟ2... ξανά αλλαγή νερού 30% και πάει λέγοντας.