PDA

Επιστροφή στο Forum : ΛΑΜΠΑ


steve_ier
13-04-04, 14:15
Σκέφτομαι να αλλάξω την λάμπα στο ενυδρείο μου (έχω μία χύμα 18W...) και δεν ξέρω πιά να πάρω...
Σχετικά με το ενυδρείο:
Από φυτά αυτά που ξέρω σίγουρα ότι έχω είναι : alternanthera reineckii, Rotala rotundifolia, Hydrocotyle leucocephala, Limnophila sessiliflora, Hygrophila polysperma, Hygrophila difformis και φακές καθώς και μερικά άλλα.

Διαστάσεις 74 x 30 x 30 δηλαδή 66 λίτρα Γλυκό νερό, και στο παρελθόν που είχα βάλει 18 + 18w είχα πρόβλημα με άλγος --> http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?p=14406

Τι λάμπα προτείνετε :?: :?: :?: :?: :?: :?: :roll:

johnny98130
13-04-04, 23:19
Γλυκό νερό, και στο παρελθόν που είχα βάλει 18 + 18w είχα πρόβλημα με άλγος.

Ενα ικανοποιητικά φυτεμενο ενυδρειο πρεπει να εχει 0.5W/lt σαν γενικο κανονα και αρα η αναλογια των watt σε σχεση με τα λιτρα σου ηταν ενταξει. Τωρα η αλγη που ειχες τοτε μπορει να οφείλεται σε χιλιους δυο λογους συμπεριλαμβανομένου και του ειδους των λαμπων. Εγω θα εβαζα μια daylight και μια ροζ λαμπα ενω παράλληλα θα εβαζα και φυτα γρήγορης αναπτυξης για αρχη.

halvas69
16-04-04, 02:05
Γλυκό νερό, και στο παρελθόν που είχα βάλει 18 + 18w είχα πρόβλημα με άλγος.
Τωρα η αλγη που ειχες τοτε μπορει να οφείλεται σε χιλιους δυο λογους συμπεριλαμβανομένου και του ειδους των λαμπων. Εγω θα εβαζα μια daylight και μια ροζ λαμπα ενω παράλληλα θα εβαζα και φυτα γρήγορης αναπτυξης για αρχη.

Καλά τα λες Φίλε Γιάννη, αλλά αν είχες δει παλιότερο post του Σταύρου θα έβλεπες ότι έχει πρόβλημα με το ύψος του ενυδρείου, είναι πολύ κοντό και αυτό είναι το πρόβλημα.

giannis1976
07-05-04, 03:08
Mέχρι πόσα watt φτάνει μια λάμπα ενυδρείου