PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεμα φωτισμου!!


pavlos1988
12-10-11, 13:10
Στο ενυδρειο μου, http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=623418#post623418 το οποιο τρεχει εδω και 11 μερες,εχω το εξης θεμα..Αλλοι λενε να εχω απολυτη συσκοτιση για 1 μηνα,για να μην βγει αλγη,και αλλοι να το ξεκινησω αμεσως με 8ωρο φωτισμου,για να μην ¨χαλασουν¨ οι ζωανθοι και η κοραλινη...:smt120 Τι να κανω?:confused:

Πάνος
12-10-11, 14:28
προσωπικα θεωρω υπερβολη την απολυτη συσκοτιση για εναν ολοκληρο μηνα.
αλλα ακομη και να ειναι σωστο σε ενα ενυδρειο μονο με βραχο..μη ξεχνας πως εχεις ηδη καποια ζωντανα (ζοανθους) που χρειαζονται φως.
οποτε την ολοκληρωτικη συσκοτιση την ξεχνας.

θα μπορουσες να ξεκινησεις με ενα 5ωρο φωτισμου για παραδειγμα και να ανεβαινεις ενα μισαωρο ανα βδομαδα π.χ...

επισης διευκρινιζοντας οτι στο αλατι δεν εχω καλη εμπειρια...και δεδομενου οτι παρακουσα τη συμβουλη που μου δωσανε..εγω ξεκινησα τα θαλασσινα μου με κανονικη φωτοπεριοδο 8 ωρων...και δεν αντιμετωπισα ιχνος αλγης παρα τη γνωστη καφε...που ειχε συγκεκριμενη διαρκεια και οπως ηρθε εξαφανιστηκε. μεχρι στιγμης δε με εχει απασχολησει καμια αλγη θαλασσινου. ισως να ημουν τυχερος? :confused:

accnt
12-10-11, 20:17
Εφόσον έχεις ζοάνθους, έχε κανονικά την ακτινική και την λευκή ξεκίνα την στις 5 ώρες την μέρα. Μια ώρα κάθε βδομάδα πάνω μέχρι τις 8-10 πόσες θα έχεις.

Αν βάλεις κανονικά το φως μπορεί να μην γίνει και τίποτα.

Πάντως άλγες θα βγούν θες δε θες....:D

pavlos1988
12-10-11, 20:33
Και η ακτινικη και η λευκη ειναι μαζι!Οποτε αναβουν αναγκαστικα και οι δυο...;)
Σημερα που αφησα ανοιχτο το φως για περιπου πεντε ωριτσες,ανοιξαν ολοι και τους ειδα πιο ζωηρους χρωματικα!:D

accnt
13-10-11, 09:29
Οκ. Άστο έτσι. Και ανέβαζε μια ώρα την εβδομάδα.